21.08.14, 18:57Prof. Jadwiga Staniszkis (fot. Wikipedia)

„Ten kraj jest trywialny. Nie wzbudza marzeń”

Prof. Jadwiga Staniszkis w felietonie dla Wirtualnej Polski zastanawia się nad ofertą polskich partii politycznych dla ludzi młodych. Wspomina, jakiego argumentu użył syn jej znajomych, oznajmiając rodzicom, że emigruje. „Ten kraj jest trywialny. Nie wzbudza marzeń” - powiedział. Nie boi się bezrobocia, ale pospolitości, męczą go histeryczne ekscesy w sferze kultury oraz podejmowanie ważnych tematów w sposób niepoważny – wylicza prof. Staniszkis.

O wspomnianym chłopaku dodaje, że został wychowany w przekonaniu, że o sukcesie decyduje indywidualna strategia. Rodzice nie mówili mu o ojczyźnie jako zadaniu. „Pogarszający się poziom nauczania przedmiotów humanistycznych (nawet w jego, bardzo dobrej, prywatnej szkole) nie pozwolił mu dostrzec wyzwania, kryjącego się w polskiej historii” - zauważa prof. Staniszkis.

Zdaniem prof. Staniszkis, postawienie Polski na nogi jest zadaniem dla młodych ludzie, ale trzeba im to powierzyć. „Oddać im państwo, tak jak - od zera - budowano je po 1918 roku. Bo po 1989 był to strachliwy, zgniły kompromis z aparatem komunistycznym i kapitalistami politycznymi, głównie rodem ze służb” - zaleca felietonistka Wp.pl.

I zastanawia się, czy znajdzie się w polityce krąg młodych osób, który porwie młodzież. „Pokaże, że Polska nie jest krajem banalnym. I że wciąż są szanse na zbudowanie tu instytucji na miarę wyzwań? A to, że jest trudno i panuje marazm - to tylko czyni owo wyzwanie bardziej pasjonującym!” - konstatuje prof. Staniszkis.

MaR/Wp.pl

Komentarze

anonim2014.08.21 19:35
Kocham Polskę ! to moja wymarzona ojczyzna i ciężko pracuje dla dobra ojczyzny i chcę zrealizować moje marzenia!
anonim2014.08.21 19:41
„Oddać im państwo, tak jak - od zera - budowano je po 1918 roku" Pani profesor w 1919 i potem aż do 1926 kiedy Piłsudski zrobił porządek elity polityczne byłe znacząco gorsze niż obecne! Korupcja, działania na rzecz innych mocarstw, rozbicie partyjne, pieniactwo. gdyby nie Piłsudki to okres między wojeny byłby klęską. Kwintesencją porażki po 1919 był zamach i morderstwo pierwszego demokratycznie wybranego Prezydenta RP Narutowicza.
anonim2014.08.21 19:43
"Bo po 1989 był to strachliwy, zgniły kompromis " gdyby nie ten zgniły kompromis (a był i tego nikt nie kwestionuje) to mielibyśmy wojnę domową, wyrzynanie komunistów i kilka lat niepokoju. Dziękuje za taki obrót sprawy!
anonim2014.08.21 20:55
ech patriota jest traktowany jak katolik-zacofany, druga kategoria.Cześć należy się tym co zostali i cały czas mają nadzieję że jednak Polska to coś pięknego. łatwo jest być patriotą w stylu górala-całe życie w usa a na starość wraca z dutkami i ma wiele do powiedzenia.
anonim2014.08.22 14:45
Pani Staniszkis, nie jest to czas trywialny, lecz bardzo ważny okres w dziejach ludzkości. Dzisiaj trwa ważna walka jak nigdy dotąd o duszę milionów ludzi na całym świecie. Jest to walka o model kultury jaki zapanuje na świecie. Młodzi często patrzą na życie kategoriami lepszego startu życiowego, oni na przyszłość chcą mieć nadzieję. Politycy polscy przez własne egoizmy pogorszyli ten start życiowy dla młodych.
anonim2014.08.22 22:07
Staniszkis się do tej trywialności mocno przyczyniła. Kaczyński również. Alternatywą jest Winnicki i młodzi katolicy w ruchach katolickich.