26.06.19, 12:15fot. Lukas Plewnia, lic. CC BY-SA 2.0 via Flickr

Trybunał orzekł sprawiedliwie. Jest jeszcze w Polsce normalność i wolność

Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie w sprawie wolności sumienia i religii polskich przedsiębiorców. Chodzi o znaną sprawę drukarza, który odmówił grupie LGBT wydrukowania materiałów promujących ich ideologię. Homoagenda uznała to za bezprawie.

Trybunał Konstytucyjny przywrócił na szczęście porządek i orzekł sprawiedliwość.

Trybunał wskazał, że nikogo w Polsce nie można zmuszać do świadczenia usług.

Art. 138. kodeksu wykroczeń brzmi:

"Kto, zajmując się zawodowo świadczeniem usług, żąda i pobiera za świadczenie zapłatę wyższą od obowiązującej albo umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia świadczenia, do którego jest obowiązany, podlega karze grzywny".

Mamy tu zapisane wprost - jeżeli nie ma uzasadnionej przyczyny. W wypadku drukarza naturalnie taka przyczyna zachodziła - niezgodność jego poglądów z tym, co chcieli u niego wydrukować homoaktywiści.

"Nie przyczyniamy się do promocji ruchów LGBT naszą pracą" - tłumaczył drukarz.

Trybunał Konstytucyjny uznał, że rzeczony przepis jest niezgodny z konstytucją. Tym samym drukarz, wcześniej skazywany przez sąd, został całkowicie uniewinniony.

Zarazem do wyroku zgłoszono dwa zdania odrębne. Są zatem w Trybunale osoby, które nie chcą realizować sprawiedliwości, ale lewacką agendę polityczną. To niepokojące i trzeba tę sytuację rychło rozwiązać. Sędziowie muszą reprezentować prawo - a nie chore systemy. Tak było przed 1989 - ale to już minęło.

Sprawą feralnego przepisu zajął się też minister Zbigniew Ziobro. Po skazaniu drukarza mówił, że skieruje rzecz do Trybunału Konstytucyjnego, a jeżeli Trybunał uznałby przepis za konstytucyjny - minister go wyeliminuje.

Tego wszakże nie trzeba robić, bo przepis okazał się po prostu wadliwy. I chwała Bogu - promować zła w Polsce nie będziemy.

bsw/rp.pl, Fronda.pl

Komentarze

Azazel2019.06.27 10:07
Tzw. Trybunał Konstytucyjny uznał za sprzeczne z konstytucją karanie za odmowę świadczenia usług, jeśli przyczyną odmowy są „zasady wiary i sumienie”. Oznacza to automatyczne rozszerzenie klauzuli sumienia na wszystkie zawody, w dodatku bez ograniczeń, którym podlegają lekarze. PiS już nie musi uchwalać klauzuli sumienia dla farmaceutów i fizjoterapeutów, skoro TK dał ją hydraulikom i szewcom. Wg tzw. TK klauzulę sumienia mają wszyscy. Jest to orzeczenie sprzeczne z prawem, z rozumem i zdrowym rozsądkiem. Można się spodziewać, że opozycja nie będzie miała materiałów wyborczych, bo sumienie nie pozwoli drukarzom ich drukować, a jeśli nie sumienie to strach przed PiS. W aptece nie kupimy środków antykoncepcyjnych. W poście nie kupimy w sklepie ani nie zjemy w restauracji mięsa, nie pójdziemy na koncert, do kina, ani na tańce, jeśli sumienie świadczących te usługi będzie katolickie. Na pociechę chyba będzie można nie płacić podatków, jeśli sumienie nie pozwala podatnikowi finansować np. Kościoła.
Eugeniusz_Pomorze_ 2019.06.27 5:47
Gdyby Trybunał Konstytucyjny orzekł, że klient jest ważniejszy niż przedsiębiorca i dlatego przedsiębiorca musi wykonać WSZYSTKO, to czego klient żąda, to prędzej, czy później zdarzyłoby się, że np. drukarz - ateista musiałby drukować teksty manifestów religijnych, drukarz - pacyfista zmuszony byłby drukować materiały firmie zbrojeniowej, a np. smakosz alkoholi musiałby zachęcać do prohibicji! Ktoś inny zaś musiałby np. Świadkom Jehowy drukować materiały mówiące, że transfuzja krwi to samo zło... Wolność sumienia i wolność religijna, a nawet wolność gospodarcza to PODSTAWA! Nie można nikogo zmuszać do robienia czegoś, czego nie chce, a zwłaszcza czegoś niemoralnego! - Jeżeli pozwolimy sobie odebrać wolność, to zostanie nam tylko... NIEWOLA.
Foster2019.06.26 18:15
Co Wy mówicie. W Polsce już nie ma Trybunału Konstytucyjnego.Odkąd prezesem jest mgr Przyłębska każdy wyrok Trybunału Konstytucyjnego jest po myśli partii rządzącej.
_Cobra_2019.06.26 14:24
Cóż... wyrok wyrokiem... skoro tak, to żaden czarny katabas ani miłośnik pisu nie zrobią interesu z moja firmą.
batel2019.06.26 14:27
Twoja firma to po prostu gooowno
Wierna2019.06.26 17:41
Nie muszą, pamitej nie jestes jeden ani nie mieszkasz na wyspie
z Bródna2019.06.26 13:58
A kim są/jest blogowe "geje", kim jest Stachu, Nowak, Albert, lesiu keller? Jeżeli jest ktoś tak naiwny i sądzi, że to nie jest putinowska propaganda żyje w przysłowiowym lala land. Ale to nie tylko pedalstwo blogowe jest kremlowskie, jest na blogach ich o wiele więcej. Trawi ich nienawiść nie tylko do religii, Kościoła, ale i wszystkiego co obecna administracja robi albo czego nie robi. Czołowka blogowych imbecyli i onanistów; Albert, Nowak, Stachu, dumny pedał, lesiu keller. Dwoją sie i troją, aż nagli pytanie: Co wy q.... taka wasza mać robicie na blogach katolickich? Dlaczego tak bezszczelnie i bezwstydnie żyjecie z jałmużny katoli, moherów i prawaków?
Stachu the asswiper2019.06.26 14:47
I've been thinking - why do you disdain older, helpless people so much? And also why do you despise people working at the hospice care? Doesn't that contradict the very basic values and social doctrines of the Church? What kind of Catholic are you?
z Bródna2019.06.26 15:04
Oh, please asshole... whoever, the fuck. you are.. The same shit over and over again with complete disregard for English grammar and proper use of vocabulary. Copy and paste bullshit. Speaking of which; Have you learned anything since the last lesson I gave you? Adios douchebag, wash your hands, shit drips on a keyboard'
Stachu the asswiper2019.06.26 20:35
Yo muchos dineros! So what kind of Catholic are you? Care to elaborate?
Ho, ho ...2019.06.26 13:39
– W związku z ogłoszeniem przez Prezydenta Donalda Trumpa Miesiąca Dumy LGBT [..], nasza ambasada przyłącza się do globalnej kampanii na rzecz dekryminalizacji homoseksualizmu – czytamy w tweecie na oficjalnym profilu amerykańskiej ambasady w Polsce. – W związku z obchodami Miesiąca Dumy i uznaniem wyjątkowego wkładu osób LGBT w nasz wspaniały naród, stańmy solidarnie z wieloma osobami LGBT żyjących w dziesiątkach państw na całym świecie, które karzą, więżą a nawet wykonują egzekucje na podstawie orientacji seksualnej. Moja administracja uruchomiła globalną kampanię na rzecz dekryminalizacji homoseksualizmu i zaprasza wszystkie narody, by dołączyły do tego wysiłku – czytamy w oficjalnym stanowisku prezydenta USA na stronie Białego Domu.
Pan dobra rada2019.06.26 13:35
No a czego się można było spodziewać po Trybunale Partyjnym? popatrzcie kto jest jego prezesem ... osoba w biografii której możemy przeczytać m.in. "W 2001 wnioskowała o ponowne powołanie na sędziego Sądu Okręgowego w Poznaniu. Jej kandydatura została negatywnie zaopiniowana przez Kolegium Sądu Okręgowego z uwagi na liczne błędy przy wydawaniu orzeczeń" "Do przyczyn licznych uchyleń wyroków wydanych przez Przyłębską należało m.in.: nieprzeprowadzanie jakiegokolwiek postępowania dowodowego przed wydaniem wyroku, obraza prawa materialnego, pomijanie w orzeczeniach podstawowych faktów sprawy, naruszanie granic swobodnej oceny dowodów oraz dokonywanie ustaleń sprzecznych z aktami spraw." To tylko dwa kwiatki no ale w PiSie nie ważne jest doświadczenie tam obowiązuje zasada, mierny ale wierny.
Hi, hi ...2019.06.26 13:24
Podobnych kilka spraw bylo w USA i tam sad konstytucyjny uznal, ze nie mozna zmuszac kogokolwiek do uslug. Czy ja jako drukarz mam obowiazek drukowac porno? Czy rzeznika zydowskiego mozna zmusic aby rowniez mial wieprzowine? Orzeczenie TK jest prawidlowe.
muchos dineros2019.06.26 13:29
Koło drukarza i rzeźnika żydowskiego ty w życiu nawet nie stałeś chłopino.
did you suck any dicks today2019.06.26 14:02
It's only an example, you fucking ignoramus.
Lech Keller-Krawczyk2019.06.26 12:58
Nazywam się Lech Keller czasami używam Krawczyk (spolszczone żydowskie -Sznajder) mam lat 70 plus jestem Żydem i homoseksualistą. Rok szkolny zakończony, baseny otwarte! Co za przyjemność posiedzieć tam i popatrzeć na te młode ciałka chłopczykow i tych starszych w "speedo"! A co się dzieje "pod prysznicami? Najwięcej tam przyjezdnych, opresjonowanych przez Putina, Łukaszenkę... Wszyscy oni dumni, języki mają, wyrobione że ho, ho ... Nawet z kolczykami. Jestem tu zawsze choć nie pod swoim nazwiskiem. Można mnie znaleźć m.in. pod "nickami": 𝐝𝐳𝐢𝐞𝐥𝐧𝐢𝐜𝐨𝐰𝐲, 𝐤𝐚𝐥𝐢𝐧𝐤𝐚, 𝐦𝐨𝐫𝐝𝐞𝐜𝐡𝐚𝐣, 𝐧𝐢𝐤𝐭, itp.. Znudzil mi sie poliamorysta, polishpatriot nudzi mnie andrzejhahn, JPIII, man woman albo gender - zaczyna mi brakować pomysłów na nowe nicki. A tak naprawdę to jestem starym pedałem bez rodziny, przyjaciół, znajomych. Jeżeli ktoś wątpi, że to nie ja, oto mój email: [email protected] 𝐃𝐚𝐫𝐢𝐚_𝐃𝐚𝐧𝐢𝐥𝐜𝐳𝐲𝐤 (mam słabość do bolszewików) - 𝐭𝐨 𝐣𝐚
Konfederata2019.06.26 12:53
Orzeczenie tym razem sprawiedliwe, choć i tak żyjemy w ustroju niewolniczym. Zbyt wiele jest przymusu, aby uznać Polskę za kraj wolnych ludzi.Jesteśmy niewolnikami.
ytfghjfgh2019.06.26 12:50
jeszcze tylko trzeba pozwac wszystkie organizacje promujace pedalstwo jako promujace zboczenia i zakazac im dzialalnosci na zawsze, wytepic bez litosci zawszonych zboczencow
ebe ebe2019.06.26 12:41
Trybunał został ustanowiony z zamysłem, aby przepychac ustawy sprzeczne z konstytucją a zgodne z oczekiwaniami mocodawcy i blokować z konstytucją zgodne - z oczekiwaniami mocodawcy sprzeczne. Tak się działo od początku jego istnienia i tak dzieje się nadal - tak się stało w tym przypadku. To jest Polska właśnie!!!
edi2019.06.26 12:38
LGBT (GENDER) - JAKO IDEOLOGIA NEOMARKSISTOWSKA powinna być ZWALCZANA Z URZĘDU TAK SAMO JAK NAZIZM I KOMUNIZM, jako WROGA LUDZKOŚCI, POLSCE, RODZINIE i POLSKIEJ KONSTYTUCJI JEST WROGIEM POLSKI i POLAKÓW !!!!!!!!
Nie rozumiem katoli2019.06.26 15:10
Dużo kwasu ostatnio przyćpałeś?, czy po prostu masz takie fazy na codzień?
Mateusz2019.06.26 15:13
Możesz rozwinąć swoją myśl?
anonim2019.06.26 12:34
Swój trybunał - takie i wyroki. Nie ma tu co mówić o jakiejś sprawiedliwości - nie po to rozpędzono TK aby było sprawiedliwie.
Polak2019.06.26 13:21
Trybunał rozpędzono właśnie po to, żeby było sprawiedliwie.
batel2019.06.26 14:26
Jaki swój gnido esbecka
Marian2019.06.27 6:56
Ten "wasz" Rzepinskiego byl jak nalezy gdy "przyklepal 200 mld. zl. ukradzione przez Tuska z Funduszy Emerytalnych.Dalej myslicie ze b. sie to podobalo Polakom
Mateusz2019.06.26 12:34
Wolny rynek, nie ma wyjątków.
polak2019.06.26 15:46
SN powinien się nauczyć KONSTYTUCJI ,nie mówiąc o sędziach z niższych sądów
Gnostyk2019.06.26 12:28
Wydaje się, że tym razem wyrok trybunału jest w porządku. Jednak komentarz Frondy jest skrajnie niemerytoryczny. Fronda czasem wręcz poraża swoją niefachowością.