16.05.20, 13:30Fot. screenschot: Youtube - Telewizja Republika/ screenschot: YouTube - Rzeczpospolita (zdj. edytowane)

Trzaskowski blokuje środki dla przedsiębiorców z Tarczy Antykryzysowej

W Warszawie już trzeci miesiąc ponad 91 tys. wniosków na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej oczekuje na rozpatrzenie. Jak ustalił portal tvp.info, do piątku zarządzany przez Rafała Trzaskowskiego ratusz rozpatrzył zaledwie 6,1 proc. z nich. Dla Porównania Poznań rozpatrzył pozytywnie 84 proc. takich wniosków, Kraków 62 proc., a Wrocław 59 proc.

Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że od początku marca w całym kraju przedsiębiorcy złożyli ponad milion wniosków o pożyczkę ze środków Funduszu Pracy na pokrycie „bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorcy”. Jest to pomoc przewidziana w ramach rządowej Tarczy Antykryzysowej. Aż 98 tys. wniosków wpłynęło do warszawskiego urzędu pracy. Jednak warszawscy przedsiębiorcy nie mogą skorzystać z tej pomocy, ponieważ stopień realizacji wniosków w Warszawie jest na niezwykle niskim poziomie. Do 15. maja takich wniosków rozpatrzono tam zaledwie 6,1 proc.

Warszawa tym samym znajduje się na ostatnim miejscu spośród 340 polskich miast. Średnia procentowa pozytywnie rozpatrzonych wniosków w Polsce to 53 proc. Z dużych miast poniżej tej średniej, poza Warszawą, znalazły się jedynie Opole (26 proc.), Gdańsk (29 proc.), Łódź (51 proc.) i Białystok (37 proc.). Powyżej średniej są: Wrocław (59 proc.), Poznań (84 proc.), Kraków (62 proc.), Bydgoszcz (57 proc.), Szczecin (56 proc.) i Lublin (55 proc.).

Realizacja wniosków to zadanie samorządów. Jednak warszawski urząd pracy nie najlepiej radzi sobie z tym zadaniem. Komentujący sprawę sam prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski twierdzi natomiast, że jego urzędnicy nie są w stanie podołać zadaniu i próbuje obarczyć winą za swoje niepowodzenie rząd:

-„My robimy wszystko, by to wsparcie było wypłacane jak najszybciej. Niech rząd się tłumaczy. Gdybyśmy tylko i wyłącznie rozpatrywali wnioski od przedsiębiorców, to urzędnicy musieliby rozpatrywać je przez rok. To jest w 100 procentach wina rządu” – mówił na środowej konferencji prasowej.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Marlena Maląg przypomina, że rząd przekazuje samorządom nie tylko środki na same mikropożyczki, ale również na samą realizację wniosków:

-„Wnioski są systematycznie rozpatrywane, są to proste wnioski z umowami, realizowane przez powiatowe lub wojewódzkie urzędy pracy. Jako niekoniecznie godny do naśladowania można byłoby przytoczyć przykład m. st. Warszawy, gdzie pan prezydent niesprawnie wypłaca mikropożyczki, a my przekazujemy środki także na realizację tego działania, a więc nie tylko na same mikropożyczki, ale i na obsługę zadania” – powiedziała minister w TVP, podkreślając, że środki te jak najszybciej muszą trafić do przedsiębiorców, bo to z nich pracodawcy mają wypłacić wynagrodzenie swoim pracownikom:

-„Te pieniądze są potrzebne dla zachowania płynności, dla bezpieczeństwa polskich rodzin” – podkreśliła.

Wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur na antenie TVP3 podkreślił, przytaczając przykład Wrocławia, że samorządy mają odpowiednie środki aby realizować obsługę Tarczy Antykryzysowej, wystarczy ich zaangażowanie i dobra rola:

-„Ciekawa sytuacja jest we Wrocławiu. Tam też był taki zator. Okazało się, że prezydent Jacek Sutryk był w stanie przekierować część urzędników właśnie do powiatowych urzędów pracy i ten zator został rozwiązany. Są narzędzia, chodzi tylko o to, żeby wziąć sprawy w swoje ręce”.

kak/ tvp.info.pl

Komentarze

Ali Baba2020.05.18 18:25
Niechże któryś z redaktorów, wyliczy temu durniowi Trzaskowskiemu, ile to jest 6,1% z 91 tysięcy wniosków, i porówna z tym co wykonał : Poznań, Kraków, Wrocław, Szczecin itd. Przecież to patentowany nierób i leń, z ciągłymi pretensjami do rządu, bo od początku kadencji, z niczym sobie nie radzi !? Jak takie coś, poradzi sobie (co nie daj Boże !) jako prezydent w tyglu polityki międzynarodowej, gdzie Polska - NIEUSTANNIE I NIE SŁUSZNIE CIĄGLE JEST ATAKOWANA ?!
Dr Aloha2020.05.17 17:21
Warszawscy przedsiębiorcy! Dlaczego zachowujecie się jak najgorsi frajerzy?? Dlaczego dajecie się walić w doopę takiemu gnojarzowi?? Ja myślałem, że "warsiawiacy" to kozaki a okazuje się, że jesteście zwykłymi cymbałami:):) SterowanyTrzaskowski odbiera waszym dzieciom chleb a wy siedzicie na tyłkach i płaczecie???
2.22.2222020.05.17 17:14
Powiem Wam dlaczego nie szanuję opozycji i uważam ich za najgorsze, antypolskie ścierwo. Otóż dla mnie liczy sie honor i duma człowieka a cała opozycja łącznie z ich rodzinami, krewnymi i znajomymi to zwykłe bagno bez jakiejkolwiek z tych cech. Oni WSZYSCY biorą 500+.....Powiedzcie jaką trzeba być dwulicowa świnią, żeby wyciągać zawszone, antypolskie łapska do PIS-u a po zainkasowaniu gotówki siadać na forum Frondy i pisać o warsiafskim przygłupie Czaskowskim w superlatywach??? To jest dno:)
Palindrom2020.05.17 12:55
urzędnicy Trzaskowskiego nadal w strefie relaksu…
Uwaga !2020.05.17 12:01
Ludziе, zobaczcie, jak wzmacniam moją odporność na walkę z koronawirusem. Piszę o tуm na moim blogu ---> yourblogg.info/covid
gośka2020.05.17 1:47
walka z komunizmem nadal trwa....radio Trójka opuszczają starte hantrapy typu Mann, Niedzwiedzki...a Kazik zabłysnął ochłapem politycznym to się inni wkurzyli ....starzy reżyserzy, aktorzy też do wymiany....bo zatruwają komunizmem umysły.....a Podsiadło, ochłapolisty swojej nie chce udostępnić na 3ce w dowód solidarności....patologia wokół...kultura potrzebuje nowych umysłów
Fergal2020.05.16 20:32
Obecny rząd to nic tylko okradanie Polaków i demolowanie kraju na każdym polu. Tylko koryto i nepotyzm ich interesuje.
anonim2020.05.16 20:31
Przecież według "fachofcuf" z rządu pokroju emilewicz nie ma żadnego problemu a przedsiębiorcy są zadowoleni... sypie się propaganda.
anonim2020.05.16 20:28
Do imbecylów z PiSu nawet nie dociera, że to nieudolny rząd obcina finansowanie i oferuje pożyczki... bankster Morawiecki coś o tym wie.
tere2020.05.16 19:24
Trzaskowskiemu Warszawa powinna sprezentować konia na biegunach na którym mógłby popisywać się ze sprawności próżności. To jest Don Kichot w urzędzie miejskim, na niczym się nie zna, ale PO ma wszystkich takich dzielnych działaczy. Organizator deficytów i poziom HGW...
kkp_imbecyl2020.05.16 18:05
Do osoby: katolicka kretynizacja polski::: Czy wiesz jaki jest numer pogotowia, aby cie zawiezli do szpitala psychiatrycznego? Moze ci go podac, bo potrzebujesz go bezwarunkowo i natychmiast. Smrod idzie z twojego tylka! Wytrzyj sobie dupsko od twojego smierdzacego i wychodzacego gowna, bo smrod zionie na cala planete i to nie jest zgodne z nauczaniem grety thunberg!!! Moze nie umiesz uzywac papieru toaletowego? A czy wiesz co to jest mydlo? A moze masz syfy na calym ciele?
2.22.2222020.05.16 18:05
Przecież tego głąba powinno się rozstrzelać !!! I to natychmiast !!
mucha2020.05.16 18:04
Im wiecej PO i komunistow w aglomeracji, TYM MNIEJ PRZEDSIEBIORCY DOSTAJA PIENIEDZY!!! Ano niech Business dostanie w du..e, jezeli wybieraja takich przedstawicieli do wladzy! DOBRZE IM TAK!!! Naucza sie!
na barykady!2020.05.16 15:00
Tak się robi FAKE VIDEOS: https://www.youtube.com/watch?v=AmUC4m6w1wo A tak wygląda gotowy "produkt": https://www.youtube.com/watch?v=AmUC4m6w1wo Więc, następnym razem jak "znajdziesz" szkokujące video polityka, 5G, szczepionki co "morduja", CO2, CHEMTRAILS, innymi słowy jest to FAKE SHIT. A już z pewnością to jest BULLSHIT VIDEO - BULLSHIT NEWS! Pamietaj: SZCZEPIONKI ZABIJAJĄ!
Jestem z Białegostoku2020.05.16 14:42
Zdrajca, szatański pomiot, sługa pedarastów, jak cała PO. To że wymienia Wpadke- Błońską nic nie da. To że blokuje pieniądze to bardzo dobrze, przecież tzw warszawscy przedsiębiorcy wybrali go . A my po prostu pójdziemy na wybory , wybierzemy Dudę. Pozdrawiam wszystkich myślących jak ja i tych którzy na nas plują. Niech nas wszystkich błogosławi Bóg Wszechmogący, Ojciec i Syn i Duch Święty.
Socjalizm i masoneria2020.05.16 14:40
PiS PO jedno zło : https://prawy.pl/108454-gmyz-kwestionuje-zaslugi-sp-mec-hambury-slascy-chadecy-domagaja-sie-wyciagniecia-konsekwencji-przez-po-prezesa-tvp/ https://www.youtube.com/watch?v=hkXC4SD83o4
kasikas2020.05.16 14:30
dlaczego nie ma jasnego komunikatu co do pracy zdalnej,,,ja pracuję zdalnie i mogę pracować dalej ,,,jednak z nie wiadomo jakiego powodu pracodawca postanowił ze mamy do pracy jeżdzić,,,wytłumaczenie bo ministerstwo tak zaleca....to jest sprzeczne z logiką,,,,,koronawirus dalej jest,,, a my możemy w 100% świadczyć pracę zdalnie, to dlaczego Ministerstwo to przerywa????
stan2020.05.16 14:41
Nie pytaj na tym forum, tylko dzwoń do ministerstwa i upewnij się, czy rzeczywiście ministerstwo wydało takie zalecenie. Czy pracodawca pokazał decyzje ministerstwa?
BieS2020.05.16 18:23
Ministerstwo mnie przerywa tylko twój pracodawca, on wie najlepiej czy możesz pracować zdalnie a może z nim zadarłeś.
Seks pokazy randki2020.05.16 14:27
Nowa strona ero,tyczna na której znajdziesz sasiadke. Ponad milion ofert z całego świata! www.paniedzis.pl Szybka i bezpieczna rejestracja, Zupełna anonimowość, Setki osób z całego świata.
J.P2020.05.16 14:23
To dziwną moc ma Trzaskowski bo we wszystkich miastach przedsiębiorcy narzekają na działania rządu w sprawie sprawnego wdrażania tarczy 3.0 Tak więc albo Trzaskowski ma wpływ na cały kraj w tym względzie albo fronda kłamie, albo też pomoc jest niewydolna za sprawą masy urzędników. Oczywiście naczelnik na tylnym siedzeniu ma znów czyste ręce.
stan2020.05.16 14:37
We wszystkich, czy w tych, które podpisały platformerskie porozumienie? Podobnie, jaK NADZWYCZAJNA KSTA, TAK I SAMORZĄDY OBROSŁY W DOŻYWOTNIE FRUKTA.
J.P2020.05.16 15:18
To może jest tak, że PiS widząc gdzie kto rządzi sam utrudnia, żeby było na kogo pomstować? W końcu wybory..
Sprytny ninja2020.05.16 14:13
CIESZMY SIĘ ! Przedsiębiorcy-Lemingi aż klaszczą uszami z radości, bo Trzaskowski jest prezydentem ich marzeń i na miarę ich możliwości. Dokładnie tak ma być i o to chodziło!!! Opóźnienia są OK! Brawa dla warszawskiego ratusza!!!
J.P2020.05.16 14:25
Ułomnośc nadganiac wiarą w propagande to ufać partii.
PO to samo zło !2020.05.16 14:03
Czyli sabotażysta , zdrajca ?
Glaudiusman2020.05.16 14:01
Tego szemranego geszefciarza, specjalisty od nocnych godzin, powinno się wziąć za kołnierz i w kajdankach przeprowadzić do ciemnej, niskiej celi, a nie jakaś tam walka o tron.
anonim2020.05.16 20:29
W sensie rząd PiS? Całkowicie się zgadzam, to same komuchy i złodzieje.
Grizzly2020.05.16 14:00
Czyli wykonuje robotę antyrządową - antypolską, skur...! Na czyje POlecenie? Berlina? Moskwy?
anonim2020.05.16 20:29
Błaźnie, to nasz rząd realizuje politykę USraela...
janek2020.05.16 13:59
Buhahahaha! Dzień po ogłoszeniu decyzji o starcie, taka wiadomość.. Jesteście tak żałośnie przewidywalni, tak załośnie prymitywni i tak silnie pzekonani że wasz elektorat to idioci że śmiac się chce.
BieS2020.05.16 18:19
Jak myślisz kto się będzie śmiał ostatni?
janek2020.05.16 19:08
Nie wiem . Mnie chodzi o niewyobrażalnie prymitywną manipulację anty Trzaskowski od chciwli gdy kandudyje... Żenujące
Zygfryd2020.05.16 13:55
To diabeł zachowanie mowa ruchy pusty wzrok kłamanie i oszukiwanie i szukanie naiwnych i głupich którzy go słuchają by ich na chwile omamić słodkim pierdzeniem nieudolny szamborafał o diabelskim zachowaniu .
abc.2020.05.16 13:53
Niejaki Trzaskowski "prezydent" Warszawy POciągany za sznurki, tak jak MKB musi wykonywać POlecenia zleceniodawców, chciałoby się powiedzieć buldog, ale on to raczej kundel lub psia maskotka do wykonywania POleceń, kandydat POpulistów, targowiczan i zdrajców i przestępców RP zawsze utrudniał i kładł kłody pod dokonania PiS, lekceważył lub nie wykonywał prawa, on jest tylko maskotka do POdbicia ego upadającej rynsztokowej tzw. "opozycji" co toksynami, ściekami i odpadami zanieczyścił Wisłę i Polskę rozwożonymi odpadami z Warszawy.
janek2020.05.16 14:00
Ile PIS za takie teksty płąci? Może i ja się zatrudnię? Wszalk pieniądz nie śmierdzi,
BieS2020.05.16 18:17
PiS nie musi płacić bo wszyscy chcą za darmo zlikwidować mafię.
janek2020.05.16 19:11
musza płacić. Głupich nie brak a prostytucja to najstarszy zawód świata
kryspin2020.05.16 13:49
Nagłaśniać to wszędzie i przez wszystkie dni.To co robi to skandal, przez swoje działanie chce uderzyć w rząd.Nie liczy się z firmami i ich pracownikami.To przecież dla nich ta pomoc,wsparcie.
stan2020.05.16 14:32
Podobnie było z wypłacaniem świadczeń społecznych dla rodzin - tak się zachowują samorządy uwłaszczone przez PO. Owszem - trzeba o tym co pewien czas trąbić
Topek2020.05.16 13:39
Pisowskie psy zostały spuszczone ze smyczy by atakować Trzaskowskiego
Grizzly2020.05.16 14:01
... ebać Czajkowskiego, psa prusko-ruskiego!
ziga2020.05.16 14:28
Cysty topek.
hopsa2020.05.17 11:39
Wrr ... Wrr ... Jestem gotów mu przegryźć grdykę, za to co chce zrobić moim dzieciom
katolicka kretynizacja polski2020.05.16 13:37
sezon na opluwanie i hejtowanie Trzaskowskiego przez TVP uważam za otwarty...
stan2020.05.16 14:27
Nie hejtowanie, tylko ukazanie ludziom, na co stać p.Trzaskowskiego. Czyż wyborcy nie powinni poznać poglądów i osiągnięć, zainteresowań i wizji bezpieczeństwa narodowego i polityki kandydatów na najwyższy urząd? To uważasz za hejt?
anonim2020.05.16 15:19
katolicka kretynizacja polski Czas na rotacje. Zdrowka zycze na chorobowym
daniel2020.05.17 11:26
Zgodzisz się jednak, że kłamanie przychodzi mu wyjątkowo gładko, nawet jak na standardy PO. Blokuje rozpatrywanie wniosków przedsiębiorców o pomoc finansową, a potem wstawia sie za nimi. TĘCZOWY RAFAELLO NIE PRZEJDZIE!
ZŁOTA RYPKA2020.05.16 13:35
Był Tusk, była Jachira, był Grodzki - przyszedł czas na Trzaskowskiego. To nie pomoże - on zmiecie Adriana ze sceny politycznej.
anonim2020.05.16 15:16
Ten komentarz jest bardzo emocjonalny, chaotyczny i pozbawiony logiki.
BieS2020.05.16 18:12
Rypnąłeś się 'rypko". Widzisz nawet takie tuzy nie dały rady. Alleluja i do przodu.