Na odbywającej się w ubiegły weekend konwencji Platformy Obywatelskiej Donald Tusk zapowiedział przygotowanie projektu zmian w Konstytucji, które miałyby przewidywać, że na wyjście z organizacji międzynarodowej wymagana będzie zgoda Sejmu wyrażona większością 2/3 głosów. Teraz Tusk poinformował, że projekt zmian został już przygotowany. Zawiera on także zapisy dotyczące referendum polexitowego.
- PiS twierdzi, że nie jest zainteresowany wyprowadzeniem Polski z UE, więc zaproponowałem przetestowanie tej intencji - napisał Tusk w otwartym czacie z użytkownikami facebooka.
Tusk dodał, że jego intencją nie jest uniemożliwienie, ale znaczne utrudnienie wyjścia z UE "jakimś tanim politycznym chwytem, jakimś nocnym głosowaniem".
- Zaproponowałem tę zmianę w konstytucji, sformułowaliśmy konkretny projekt. W poniedziałek wniosek trafi do Sejmu; właśnie zakończyliśmy zbieranie podpisów parlamentarzystów - mówił w sobotę Tusk.
Tusk wskazywał, że rzecz ma na celu wysłanie do obywateli prostego i czytelnego sygnału oraz "mocnego sygnału do wszystkich partnerów Polski, że dzisiaj rządzący nie chcą wyprowadzić Polski z UE".
- Ta poprawka przewiduje nie tylko te 2/3 (głosów w Sejmie i Senacie – red.), ale też, jeśli będzie taka wola narodu, referendum; taką poprawkę złożymy - zapowiadał Tusk.
jkg/tvp info