14.01.22, 13:54fot. yt/tvnpl/screen

TYLKO U NAS! Gen. Roman Polko: To byłaby kompromitacja armii

„Tego typu sytuacja kompromituje naszą armię i to nie jest za mocne słowo. To podważa wiarygodność systemów ochrony. Jeżeli to się potwierdzi, to okazuje się, że mamy wojska cybernetyczne, mamy dowództwa, a jednocześnie na dole jest tak jak było – siermiężnie” – mówi portalowi Fronda.pl gen. Roman Polko, komentując doniesienia na temat wycieku danych polskiego wojska.

Na szczęście informacje Onetu się nie potwierdziły. Niedługo po naszej rozmowie pojawiło się kolejne dziś oświadczenie MON, z którego wynika, że nie wyciekły żadne tajne dane.

Fronda.pl: Portal Onet poinformował dziś o wycieku danych wojskowych, do którego miało dojść na początku miesiąca. Do Internetu miały trafić informacje dot. zgłaszanego przez jednostki wojskowe zapotrzebowania. MON podało, że „sprawa jest szczegółowo analizowana przez służby”. Jeśli te dane rzeczywiście wyciekły, jaką mają one wartość dla wrogich Polsce wywiadów?

Gen. Roman Polko: Z pewnością z tego typu informacji wyłania się całościowy obraz możliwości operacyjnych, zdolności bojowych i deficytów sił zbrojnych. Są łakomym kąskiem dla wywiadu i dla różnego rodzaju firm, które przygotowują się do jakichś kontraktów z wojskiem. Tego typu sytuacja kompromituje naszą armię i to nie jest za mocne słowo. To podważa wiarygodność systemów ochrony. Jeżeli to się potwierdzi, to okazuje się, że mamy wojska cybernetyczne, mamy dowództwa, a jednocześnie na dole jest tak jak było – siermiężnie. Okazałoby się, że cały system składa się tylko z tej „czapy”, a na dole po prostu nic nie funkcjonuje jak należy i pracują tam niezbyt kompetentni ludzie za pieniądze nieadekwatne do ich odpowiedzialności.

Jeśli informacje o wycieku się potwierdzą, jaka powinna być reakcja wojska i rządu? Jakie działania należy podjąć, aby zniwelować negatywne dla polskiej obronności skutki tego zdarzenia?

Przede wszystkim nie można wychodzić z posiedzenia komisji, obojętnie czy to dotyczy wycieku mailowego czy tej afery. Bezpieczeństwo jest wspólną sprawą. Trzeba rozmawiać w wewnętrznym gronie. Również z opozycją i byłymi ministrami, którzy też trochę na sumieniu w tym zakresie mają. Żeby ten temat, który i tak w nas uderzy - jeśli te informacje się potwierdzą, nie stał się w dodatku polem do nakręcania wewnętrznych konfliktów. Wtedy rzeczywiście Putin będzie na Kremlu szalał z radości. To jest pierwsza rzecz: rozmowy, dyskusje wewnętrzne.

Druga sprawa to weryfikacja systemu obrony w cyberprzestrzeni. To nie dotyczy tylko armii, ale również systemów cywilnych. Jest to wciąż na poziomie informatyka świeżo po studiach, a nie dobrego, wysoko wykwalifikowanego specjalisty. Z tym zmagałem się w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego i widziałem te deficyty w MSWiA. W tej chwili widzimy, że to samo dotyczy armii. Trzeba się temu przyjrzeć. Kultura organizacyjna musi ulec głębokiej przemianie i nie może się opierać jedynie na dyrektywach, ale na odpowiedzialności na każdym poziomie i trosce o to, aby te dane wrażliwe nie wychodziły na zewnątrz.

Za nami gorący tydzień na linii Rosja – Zachód. Odbyły się rozmowy dot. koncentracji rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą i rosyjskich żądań „gwarancji bezpieczeństwa” ze Stanami Zjednoczonymi, NATO i w ramach OBWE. Zwłaszcza rozmowy Rosja-USA budziły wiele niepokoju. Pojawiały się komentarze na temat „nowej Jałty”. Jak Pan Generał ocenia nastroje po tych negocjacjach?

Szczerze mówiąc nie wiem po co w ogóle prowadzić rozmowy, skoro rozmawiający z nami przystawia pistolet do głowy Ukrainy i stosuje szantaż. Trudno nazwać te oczekiwania, że wrócimy do podziału świata na strefy wpływów inaczej niż szantażem niemożliwym do zrealizowania przez państwa choć w minimalnym stopniu szanujące demokrację. Z terrorystami się nie negocjuje, jak mówią Amerykanie.

W tym przypadku te rozmowy były prowadzone i one pokazały nieobliczalność Putina. Pokazały wyraźnie, że przeciwstawić się temu można tylko w sposób spójny. Krótko mówiąc, NATO powinno zewrzeć swoje szeregi i pamiętać o tym, że bezpieczeństwo ma nie tylko wymiar militarny, ale także gospodarczy. To wszyscy członkowie Sojuszu, także Niemcy, powinni rozumieć.

Trzeba wspierać Ukrainę, której niepodległość ma znaczenie dla naszego bezpieczeństwa. Memorandum, które wspólnie z Rosją Wielka Brytania i Stany Zjednoczone podpisały ws. Ukrainy, kiedy ta zrzekała się broni jądrowej - łamanie umów przez Putina - powinno już dawno nauczyć Zachód, że nie warto z tym człowiekiem negocjować, bo on nie dotrzymuje żadnych postanowień.

Kluczowe jest to, że Putin rozgrywa poszczególne kraje osobno. Mamy Nord Stream 2, który uderza gospodarczo w NATO i UE, mamy Węgrów, którzy mają swój rurociąg i specjalne traktaty z Putinem, mamy Turcję, która kupuje rosyjskie systemy uzbrojenia. Jeżeli w takich podstawowych sprawach nie ma spójności, jeśli wręcz blokuje się wsparcie Ukrainy, to co tu dalej mówić o daleko idących restrykcjach, jak chociażby odcięcie Rosji od SWIFT? Tymczasem w moim przekonaniu takie restrykcje byłyby wystarczające, żeby powstrzymać agresję Putina. Udaje mu się i jest na tyle bezczelny, że straszy Stany Zjednoczone wysłaniem wojsk na Kubę i do Wenezueli. To jednak nie wynika z jego zdolności operacyjnych i możliwości. Gospodarczo i militarnie Rosji dużo brakuje do NATO. Wynika to przede wszystkim z przekonania Putina, że w dalszym ciągu uda się rozgrywać poszczególne państwa osobno.

Rozczarowanie wyrażają rosyjscy politycy, którzy ostrzegają, że Kreml, nie mogąc zapewnić sobie bezpieczeństwa na drodze dyplomacji, przejdzie do niedyplomatycznych działań. Twarde stanowisko Stanów Zjednoczonych i NATO może sprowokować Moskwę do kolejnej inwazji na Ukrainę?

To właśnie ta zachodnia retoryka, wedle której nie możemy być twardzi wobec Rosji, bo jak będziemy drażnić niedźwiedzia, to w nas uderzy. Ta retoryka była słyszalna w Niemczech, kiedy podnoszono, że nie można pozwolić na to, aby wojska amerykańskie przybywały na teren Polski, Litwy, Łotwy i Estonii, bo będziemy drażnić niedźwiedzia. Niespecjalnie przykładałbym wagę do reżimowej propagandy Putina, który w cyberprzestrzeni i obszarze propagandy radzi sobie całkiem nieźle.

Trzeba przyjąć strategię narzucenia własnej inicjatywy, a nie reagowania na to, co tamta propaganda wymyśli. Trzeba przejść do konkretnych działań. Należy zacieśnić relacje z krajami skandynawskimi, z Finlandią i Szwecją, które też obawiają się o swoje bezpieczeństwo. Dalej trzeba wspierać Gruzję i Ukrainę, które są zagrożone. Trzeba też wesprzeć Kazachstan, który nie uznał aneksji Krymu, a w tej chwili stał się tak naprawdę obiektem ataku Rosji.

Również w dziadzienie gospodarczej mamy narzędzia na tyle skuteczne, aby powstrzymać Putina. Nie używamy ich, bo poszczególne państwa rozgrywają własne sprawy, bo niektóre państwa blokują. Jeśli będziemy działać w taki niekonsekwentny sposób, ta czerwona linia będzie się przesuwać. Zaczęło się od Gruzji w 2008 roku, później Krym, Donbas, teraz Białoruś, która została całkowicie opanowana. Jeśli będziemy patrzeć blisko, tu i teraz, byleby mieć „święty spokój”, to Putin w dalszym ciągu będzie mógł tę swoją strategię odbudowy imperium sowieckiego realizować.

Rozmowy na temat rosyjskiej agresji w ramach OBWE rozpoczęły polskie przewodnictwo w tej organizacji. Jaka zdaniem Pana Generała jest obecna pozycja Polski w debacie na temat bezpieczeństwa w Europie. Głos Warszawy jest słyszany i brany pod uwagę na Zachodzie?

Jest brany pod uwagę i trudno, żeby było inaczej. Generalnie rozmowy przegrała Europa. Debata Stanów Zjednoczonych z Rosją na temat bezpieczeństwa w Europie sama w sobie jest już niepokojąca. Europa przegrywa przez to, że nie potrafi zadbać o własne bezpieczeństwo. Polska często podawana jest jako przykład kraju, który nie uchyla się od swoich zobowiązań, ponosi duże wydatki na armię. Najwyższa pora, aby za przykładem Polski poszły inne państwa. Muszą one zrozumieć, że żaden kraj nie jest w stanie sam się obronić, a każdy kraj ma obowiązek realizować art. 3 NATO, czyli budować własne zdolności obronne i działać wspólnie. Wówczas będziemy mogli skutecznie nie tylko pokonać Putina na polu walki, ale go odstraszać. Teraz w istocie tego straszaka nie ma, są jedynie różnego rodzaju deklaracje. Dlatego dyplomacja rosyjska jest tak agresywna, bo została rozzuchwalona.

 

Rozmawiał Karol Kubicki

Komentarze

Tego we Frondzie nie ma.2022.01.15 23:44
Skrzyknęła znajomych na protest przeciwko "lex TVN". Ma stanąć przed sądem. Mieszkanka Kożuchowa (woj. lubuskie), która na swoim profilu w mediach społecznościowych zachęcała znajomych do wzięcia udziału w proteście przeciwko "lex TVN", dostała wezwanie na komisariat. Zarzucono jej, że zorganizowała nielegalne zgromadzenie. Sprawa ma znaleźć finał w sądzie.
Polak2022.01.15 18:00
My tu gadu-gadu o wojnie a śmiecionki cały czas są aplikowane już prawie 60 % Polaków przyjęło preparat , trup ściele się gęsto i może być gorzej jak preparat w pełni się rozwinie. Boże chroń Polskę i Naród Polski
Tego we Frondzie nie ma.2022.01.15 12:31
Rząd w piątek wieczorem pokazał statystyki, które stosunkowo rzadko są prezentowane przez Główny Urząd Statystyczny. Wszystko po to, by pokazać, jak bardzo korzystny jest Polski Ład. Przy okazji wyszło na jaw, że 2,6 mln Polaków zarabia poniżej tegorocznej płacy minimalnej, a nawet blisko 70 proc. z nas może pomarzyć o tym, co GUS nazywa "średnią krajową".
LookSkyWalker2022.01.15 10:02
... a do tego jeszcze sejm rozbiorowy przy aplausie (PSL-PO-PIS-Lewica = jedna Targowica) oddał suwerenność Polski w łapska brukselskich Niemców spod znaku sierpa i młota. Teraz tylko czekać jak wyłączą nam wszystkie elektrownie po kolei: Turów, Bełchatów, Zieleniec etc. - zgodnie z harmonogramem przesłanym do Brukseli przez naszych umiłowanych przywódców (vide: YT wywiad Stankiewicz z Naimskim). Jednym słowem [email protected]#syny. Na pohybel Targowicy!
Ziomal2022.01.15 13:46
Ty najpierw przeczytaj co to była Targowica. Udział w niej wzięły środowiska konserwatywne (które dziś określilibyśmy jak Zjednoczona prawica do spółki z kościołem katolickim notabene Kościuszko powiesił kilku biskupów) które chciały zatrzymać postęp i nowoczesność, żeby było tak jak było. Tak jak dziś, kiedy Kaczyński znów chce nas wepchnąć w łapy Putina i chce żeby było tak jak było za PRL, bo tylko taki świat rozumie, tylko teraz on będzie tam gdzie stało ZOMO.
żydku ty to ziomal Putina2022.01.15 18:22
Powtarzasz brednie z PRL-u. Nawoływanie do wieszania było rosyjską prowokacją i Kościuszko nie miał z tym nic wspólnego. Nawet go wtedy w W-wie nie było. Rozpuszczano plotki nakręcano ówczesny "strajk hołoty" i hołota jak wszędzie reagowała jak hołota. Tak było we Francji i u was w 1917 r. i lata po.
Anonim2022.01.15 9:43
Panie Generale, doszło do zdrady Ojczyzny, wystawili żołnierzy na cel, a Pan tak spokojnie?
Anonim2022.01.15 9:59
Piniondz się zgadza:) Nie wymagaj od jenerałów patriotyzmu, to nie kraj tego typu. Oni są od brania kasy, defilowania i podpisywania kapitulacji.
Anonim2022.01.15 8:58
Ryba psuje się od głowy? Sprzedawczyki wśród polityków, rządu, służbach, a teraz w armii? Degrengolada?
Anonim2022.01.15 9:11
Dzień bez afer u szczytu władzy i polityki to dzień stracony? Jak w takich warunkach ma funkcjonować obywatel? Szubrawcy od góry po sam dół, od urzędów centralnych po samorząd? Klika i kasta wypasiona na państwowym lub samorządowym? Do tego rozkład sądownictwa? Niemcy, Rosja, Żydzi i finansjera? Państwo toczy rak anarchii?
Anonim2022.01.15 8:40
Generalicja u nas liczna, wypasiona, będzie miał kto na galowo podpisywać kapitulacje. I pieniążki pieniążki pobierać oczywiście.
Anonim2022.01.15 8:54
Chyba nie rozumiesz o co chodzi? Twój sarkazm jest nie na miejscu?
Anonim2022.01.15 8:16
PILNE! Czy GIGANTYCZNY wyciek tajnych danych z wojska to FAKE NEWS?! Polska w niebezpieczeństwie? ......................................................................................................... https://youtu.be/T_Gh-WEbkzE?t=189
Anonim2022.01.15 8:27
Wyciek danych z wojska to katastrofa dla bezpieczeństwa Polski | dr Leszek Sykulski ........ https://youtu.be/LSkhTAyOezE
Anonim2022.01.15 9:23
Zwierzchnikiem sił zbrojnych jest Pan Prezydent? Pod nadzorem Pana Prezydenta doszło do zdrady Ojczyzny?
O tym nie dowiesz się z Frondy...2022.01.15 4:03
Mija druga doba od fałszywych alarmów bombowych. Państwo PiS jest bezradne, by sprawnie, przy ogromnych nakładach na inwigilację, zlokalizować sprawcę?
Anonim2022.01.15 2:00
Dla nas próby się zaczęły, nikt nie mówił, że będzie łatwo. Musimy sprostać, bo jakiż mamy wybór?!
Böno2022.01.14 23:03
Czystek na pozbycie się toksyn i odporność. Lipa na przeziębienie. Mięta i dziurawiec na dolegliwości żołądkowe. Biała morwa na poziom glukozy we krwi. Melisa na dobry sen. Rumianek na wiatry i zgagę.
Anonim2022.01.14 23:14
a osikowy kołek na wampira
Böno2022.01.14 22:25
Na każdym kroku zdrajcy i sabotażyści. Za zdradę kula w łeb, wtedy nabiorą szacunku dla interesów państwa.
Anonim2022.01.14 22:34
baa ,ale do tego trzeba mieć naboje kulki znaczy
Boenk — stań do apelu2022.01.14 22:48
Polegli na polu chwały! [salwa] [przeładuj] [salwa] [przeładuj] [salwa]
Anonim2022.01.14 22:55
chyba smiechu
Böno2022.01.14 22:59
Goń się w błoto, niecnoto [shho] [lied] [down] [pissed]
Świat się śmieje ...2022.01.15 4:21
Zaczęli od stadniny koni teraz armia. Strach pomyśleć co dalej...
"krużganek" oświaty...2022.01.15 5:59
Każdy mądry wtedy mówił że Janów to taka Polska w pigułce pod rządami pisu...
Anonim2022.01.15 7:25
Ale tu na Frondzie wysyp szwabsko-ruskich sługusów.
Ярослав Качиньский2022.01.15 4:17
Znowu wielki sukces PiS. Cały stan posiadania Wojska Polskiego – od kalesonów do F-16, od ołówków po rakiety przeciwpancerne, od pakietów żywnościowym po nieśmiertelniki, jest od kilku dni własnością publiczną. Słowo takie jak „zdrada” wydaje się zbyt słabe...
Brawo pisss!!!!!2022.01.15 4:28
Antoni rozpierdzielił cały wywiad wojskowy i wydrukował dane agentów w języku rosyjskim i angielskim na samym początku. Teraz już chyba koniec, skoro opublikowali stan posiadania naszej armii...
Przekaz Dnia...2022.01.15 4:35
Ciekawe, jak pisiory powiążą dzisiejszy wyciek danych wojskowych z Donaldem Tuskiem?
pch rez2022.01.14 22:23
armii romuś to my od dawna nie mamy,nie chodzi o ludzi ,bo lubimy się bić ,ale pamietasz grunwald? krzyzaki zawsze miały większe chabety dłuższe miecze i kopie ,i tak q-wajegowdu..zaje..mać nam zostało do dziś ,a bez sprzętu to nawet nie bedzie 39 r ,totalna ch..u.j.nia.... lubie prosty żołnierski język
Anonim2022.01.14 22:14
Wyciek danych z wojska to katastrofa dla bezpieczeństwa Polski | dr Leszek Sykulski ........ https://youtu.be/LSkhTAyOezE
Anonim2022.01.14 22:27
myślicie sykulski doktorze od krosty na du.pie ,że stanowicie zagadke dla służb cyber rosji i ich wywiadu?? jesteś taki głupi ,czy udajesz? jest jeszcze jedna rzecz ,bo na pewno przed wycofaniem poukrywali zabawki do strzelania i dywersji gdyby co, i zapewne nikt tego nie kontrolował w 90 roku,bo po ch..j?...te nasze słynne barany agenty tomki
Anonim2022.01.15 4:48
MON postanowił zagrać w otwarte karty...
Artur2022.01.14 21:58
I po co tyle peplania? Okazało się że poszło o informacje, które są i były dostępne w internecie? Taki wrzutki są celowo dokonywane przez niemiecki Onet po to aby zbadać kanały informacyjne i komunikacją Wojska Polskiego. Tych komunikatów będzie coraz więcej - można je porównać do przelotów samolotem bliski polskich granic albo nawet na nasze terytorium w celu zbadania zdolności obronnych. Tu zamiast samolotu wpuszczana jest plotka która ma za zadanie wywołać zamieszanie i spowodować reakcję wojska które będą komentowane przez wszystkie media. I to to właśnie Ruskim i Niemcom chodzi aby z tych strzępów informacyjnych i reakcji poskładać sobie to co jest przed nimi ukryte. To taka wojna podjazdowa w które wykorzystywani są polscy obywatele - czytelnicy niemieckich gazet i portali.
AAAtomek2022.01.14 21:21
Nie dość, że przez PIS wywalą nas z UE, to jeszcze wywalą nas z NATO? Komu potrzebni "xxxx", którzy nie potrafią upilnować swojego podwórka???
"PIS wywalą nas z UE"2022.01.14 21:30
A co twój Izrael ma wspólnego z PIS i UE?
Odejdź ode mnie demonie2022.01.14 22:58
Nie proś do siebie złych mocy ———————————————————————————————————————————————————— Nie proś do siebie demona ———————————————————————————————————————————————————— Te moce to straszny narkotyk ———————————————————————————————————————————————————— Te moce to dusza zgubiona
AAAtomek2022.01.15 15:41
W przeciwieństwie do ciebie jestem Polakiem.
ONET2022.01.14 21:09
Wpisując do programu odpowiedni kod uzyskujemy 2 tys. 800 typów tej broni, jej części i oprzyrządowania. Dowiadujemy się więc, która broń ma jaki zamek, rygiel, wyciąg, iglicę. Widzimy, że taką prowadnicę iglicy do takiego typu broni kupiły Wojska Lądowe, takim podajnikiem naboju do takiego typu broni dysponuje Inspektorat Rodzajów Wojsk, a z kolei taki rygiel zamka do takiego typu broni ma u siebie Dowództwo Komponentu Sił Specjalnych.Ten indeks jest prawdziwą studnią wiedzy dla tych, którzy zechcą się dowiedzieć, jaką konkretnie bronią dysponują polscy specjalsi – jakimi pistoletami, rewolwerami, strzelbami, karabinkami, karabinami wyborowymi czy maszynowymi. Albo jaką amunicją do nich. Albo jakimi środkami wybuchowymi. Albo jakimi wyrzutniami. Albo jakimi pojazdami operacyjnymi. Albo jakimi pojazdami opancerzonymi. Albo jakimi typami silników i do jakich pojazdów i łodzi. Albo jak bardzo bogatym i różnorodnym sprzętem do nurkowania specjalistycznego. Z tego indeksu można się dowiedzieć nawet takich szczegółów, jak typy pilników, siekier, taranów, wybijaków do szyb czy multitooli. Nie uwierzycie, ale polscy specjalsi mają na wyposażeniu nawet... no dobrze, za bardzo lubimy polskich specjalsów, aby to napisać.
ORKA!!! MASAKRA!!!2022.01.14 21:07
Skoro wszystkie dane, które wyciekły do sieci, są "powszechnie dostępne", to w takim razie nie było wycieku. Dlaczego więc Żandarmeria Wojskowa prowadzi w tej chwili bardzo intensywne czynności w Inspektoracie Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy i szuka winnego wycieku?
stary alkoholik2022.01.14 20:44
Gdy ja służyłem we wojsku jeszcze za PRL-u, jako bieliznę przydzielano bawełniane szorty koloru granatowego, zwane atramentkami i białe trykoty. Teraz widzę, że są jakieś wypasione T-shirty w barwach ochronnych z logo MON-u. A jakie są bokserki?
Anonim2022.01.14 20:24
Tak skromna polska armia, rzecz można homeopatycznie wyposażona, szczególnie mocno powinna chronić wszelkie dane? chronione i niechronione?
Zacofanie portalu Grzesika2022.01.14 19:23
Pan Polko jest już dwugwiazdkowym generałem.
Tego we Frondzie nie ma.2022.01.14 18:54
Afera e-mailowa. "Co mamy na Broniarza? Możliwe kierunki ataku". Pokazanie politycznego zaangażowania szefa ZNP i jego politycznego powiązania z Koalicją Europejską — taki cel wskazał szef biura prasowego PiS Krzysztof Wilamowski, proponując emisję materiału w mediach, który skupiony byłby na Sławomirze Broniarzu. Z kolejnych ujawnionych wiadomościach ze skrzynki e-mailowej Michała Dworczyka dowiadujemy się, że obóz rządzący planował "atak" na szefa ZNP, gdy w 2019 r. w Polsce mieliśmy do czynienia ze strajkiem nauczycieli.
Anonim2022.01.15 8:26
I bardzo dobrze! tego komucha Broniarza powinni dawno wywalić na zbity łeb. Zadymiarz który takich samych leniwych zadymiarzy zgromadził wokół siebie, chce żeby za udawanie że się opracuje zarabiali tak jak on w 2019-tym zarabiał 12 tysięcy obecnie ponoć 18 tysięcy.
ha ha ha.......2022.01.14 18:47
Według danych z wycieku MON polska armia posiada : - 27 sprawnych czołgów, 4 samoloty, 6 śmigłowców oraz 576 kapelanów, 97 mobilnych ołtarzy, 3 500 l święconej wody, 120 679 hostii a także 1 208 butelek święconego wina. Drżyj Putinie !!!
w..o..t ot/macierewicz/misiewicz z-ca2022.01.14 22:31
te 1208 butelek sie wypije ,a potem naleje benzyny ,jak starczy gotówki i bedziema rzucać w tanki ruskie jak trafimy po alalkoholu
­2022.01.14 18:39
Oddałem książeczkę wojskową. Oddałem — daję słowo.
Piotr Nowak 🖐🏻😁😁😁 teraz Anonim🌈🌈🌈2022.01.14 19:13
A ja sprzedałem na piwo.
stare zdjęcie2022.01.14 18:37
Pan Polko jest już dwugwiazdkowym generałem.
Anonim2022.01.14 18:19
Wina Tuska !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Ha,ha
gość2022.01.14 18:12
jakież to tajemnice ma wojsko? w internecie jest różna wiedza i każdy średnio rozgarnięty może to czytać. znane są lokalizacje ,jednostek, lotniska, ilość i rodzaj broni. a ja skwituję to tak: na wypadek wojny z Rosją g..o mamy do obrony i wytrwamy tydzień.
Anonim2022.01.14 17:59
Polska armia to się nadaje do defilad i brania pieniędzy. Dobrze że Czesi pokojowa nacja bo by naszym łupnia dali za Turów w 3 dni.
Panika w kaczniku...2022.01.14 17:57
Najdramatyczniejszy jest fakt, że znają tajniki naszej floty okrętów podwodnych…
Anonim2022.01.14 18:49
I sute apanaże admirałów i oficyjerów.
matis892022.01.14 17:25
A czy żołnierze są prześladowani do przyjęcia aborcyjnej PIS szprycy ??? To chyba jeszcze większa kompromitacja.
Pegasus i Sprawiedliwość2022.01.14 17:21
Niech mi nikt nie mówi, że to przypadek..., że akurat kiedy toczą się rozmowy NATO-Rosja, kiedy jest o krok od konfliktu zbrojnego na Ukrainie, no akurat ups... wyciekło... przecież to śmierdzi na odległość... A co na to wicepremier do spraw bezpieczeństwa? Przespał temat...
Anonim2022.01.14 18:39
O której godzinie dymisja ministra obrony narodowej?
Brawo pisss!2022.01.14 17:16
Przerażające! Wszyscy wiedzą o nas wszystko! Po co tracić pieniądze na służby, wywiady, wojsko? Rozwiązać, ogłosić "Polska kraj otwarty" i po sprawie!
Anonim2022.01.14 18:03
Polacy to świetni ludzie. Ale lepiej gdyby terytorium Polski było okupowane przez jakiegoś sensownego okupanta. Niemcy, Szwecja, Czechy. Dużo lepiej Polakom się zyło w zaborze pruskim niż za czasów "wolnej" Polski. Tak już jest.
Anonim2022.01.14 22:54
..myślisz?? to ja wole szwajcarie,na prusaków mam prusakolep
Anonim2022.01.15 8:29
Nic dziwnego że Polska ciągle pod zaborami pruskimi i ruskimi skoro ma takich obywateli jak anonim 01.14 18:03
matis892022.01.14 16:54
To tylko katarek i kaszelek, taki bezgotówkowy. Katarek jest Znamieniem Bestii, czyli nieumytych rąk, a kaszelek to jest Nowy ład lewackiego PISu prawdziwego Antychrysta cyfrowego oraz masońsko-żydowskiej Konfederacji.
matis892022.01.14 17:24
DO LEWACKIEGO PODSZYWA i LEWACKICH TROLOWNI partii POPIS----: Pan Jezus w Orędziach Ostrzeżenie przestrzegał przed TRUJĄCYMI SZCZEPIENIAMI i je przepowiedział 17.06.2012r. tak samo jak przepowiedział obalenie Benedykta XVI i ustanowienie Fałszywego Proroka ........... ,,Moja droga umiłowana córko, plany masońskich grup przejęcia światowych walut są coraz bliższe ukończenia. Ich nikczemne plany obejmują również nowe globalne szczepienia, które spowodują choroby na całym świecie, wywołujące cierpienia na skalę nie widzianą nigdy wcześniej. Unikajcie takiego nagle ogłoszonego globalnego szczepienia ponieważ będzie was ono ZABIJAĆ.......''
PRZYPOMINAM, tak to ja matis89!2022.01.14 16:53
PRZYPOMINAM, tak to ja matis89 - Jan Radziszewski Wybaczcie Polaki, że jestem taka brudna k urwa białoruska! Robie co mi ten ch uj Łukaszenka każe. Piierdoliłem i dalej piierdole jak połamany ch uj o szczepionkach, o papieżu, ale ANI jednym słówkiem nie bąknąłem o szczepionkach Putina.Gówno prawda, że jestem "katolikiem"! Jestem zwykłym chüjem żydowskim, kürwą, która włazi w dupsko Putinowi i nienawidzi wszystkich. Najlepiej, żeby mnie auto przejechało, bo sam widzę, jaką beznadziejną kürwą jestem, nie do życia. Kto by takiemu chüjowi jak ja rękę podał. Mam nadzieje, że mnie chüj strzeli w sam łeb wkrótce!
ABC2022.01.14 16:53
No a polski kontrwywiad śpi lub współpracuje z kacapią jak Pytel, Dusza i inni. Całkowity brak osłony kontrwywiadowczej w WP a może ukryta zdrada na rzecz kacapii i innych wrogów RP, czego przykładem jest dezerter.
RozkazujęPrzemalowaćTenJedynyCzołg2022.01.14 16:40
Info dla ciemnoty katolickiej na pasku w Kurwizji: MINISTER USPOKAJA, ŻE WYCIEKŁY DANE TYLKO O JEDNYM CZOŁGU.
I słowo od mojego sponsora:2022.01.14 16:55
Spółka Państwowa GM oferuje poprawioną formułę znanego i znakomitego produktu: "Albert extra VERGIN oil do smarowania odbytnic i do spożycia".
Le Cabaret...2022.01.14 16:33
Dane muzeum a nie armii wyciekły? Pogrążają się każdą wypowiedzią...
Anonim2022.01.14 16:39
Błaszczak: - To resort ministra Glińskiego odpowiada za wyciek danych. Włamano się na niedostatecznie zabezpieczony serwer Generalnego Konserwatora Zabytków...
matis892022.01.14 16:01
Spełnia się proroctwo o inwazji Chin i Rosji na UE. Stanie się to wtedy gdy UE się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Właśnie dyktaturę UE zapowiada już oficjalnie Niedzielski i lewacki PIS. Niemcy i Francja robią wszystko by Chiny i Rosja podbiły UE i tak się stanie bo Bóg to przepowiedział w 2012 roku.------------------------------------- Orędzia Ostrzeżenie 19 lutego 2012 : ,,Dwóch sojuszników, Rosja i Chiny, połączy siły. Stanie się tak, kiedy bestia z dziesięcioma rogami się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Moja córko, bestią z dziesięcioma rogami jest Unia Europejska — zwana w Apokalipsie św. Jana Babilonem. Babilon upadnie i zostanie zdominowany przez wielkiego czerwonego smoka, Chiny, i jego sojusznika niedźwiedzia, Rosję. Kiedy to nastąpi, zapanuje komunizm, i biada temu, kto zostanie przyuważony na tym, że praktykuje swoją religię w ich obecności. Wszystkie religie zostaną zakazane, ale chrześcijanie będą cierpieć największe prześladowania. Rzymscy katolicy nie będą w ogóle tolerowani i będą musieli odprawiać Msze w tajemnicy... Wasz Ukochany Zbawiciel Odkupiciel ludzkości Jezus Chrystus''
Pamiętaj czytelniku Frondy!2022.01.14 15:24
Jak czegosik ni ma we Frondzelu, znajdziesz w kiosyku Wycieracza D up Polskich Panów. Ma również filmiki.
Anonim2022.01.14 15:19
Józef Piłsudski: Bić k...wy i złodziei - to powiedziałby Marszałek o Polsce dziś?
fdf2022.01.14 15:17
To może i ten słynny raport smoleński wyciekł.
Tego we Frondzie nie ma2022.01.14 15:12
Litewskie ministerstwo obrony poinformowało, że na Dania wyśle na Litwę dodatkowe samoloty F-16, które będą patrolować przestrzeń powietrzną w ramach Baltic Air Policing. Na misję zgodził się parlament Danii. Dania wyśle także fregatę ze 160-0s0bową załogą
Anonim2022.01.14 22:33
my służymy zakonspirowanym u-bootem orzełem ,jak ostatnio sie zanurzył tak trwa na podwodnej służbie i trwa i trwa i trwamać ,do usług litwo ojczyzno moja
Anonim2022.01.14 15:11
MON bardziej interesowało się wyszczepieniami żołnierzy, gnębieniem żołnierzy odmawiającym szczepień, jak systemami bezpieczeństwa Państwa? Za to winne lecieć głowy? i degradacje wojskowe?
antoni.s2022.01.14 15:11
Prawdopodobnie chodzi o wyciek danych technicznych przenośnych mobilnych walizkowych ołtarzy, których zakup z powodu braku technologii stealth zablokował niedawno błaszczak, po przystosowaniu ich przez inżynierów bumaru do wymogów współczesnego pola walki każdy oddział będzie miał na wyposażeniu taki zestaw, plus księdza -operatora.
matis892022.01.14 14:58
To tylko katarek i kaszelek, taki bezgotówkowy. Katarek jest Znamieniem Bestii, czyli nieumytych rąk, a kaszelek to jest Nowy ład lewackiego PISu prawdziwego Antychrysta cyfrowego oraz masońsko-żydowskiej Konfederacji.
matis892022.01.14 16:01
DO LEWACKIEGO PODSZYWA i LEWACKICH TROLOWNI partii POPIS----: Pan Jezus w Orędziach Ostrzeżenie przestrzegał przed TRUJĄCYMI SZCZEPIENIAMI i je przepowiedział 17.06.2012r. tak samo jak przepowiedział obalenie Benedykta XVI i ustanowienie Fałszywego Proroka ........... ,,Moja droga umiłowana córko, plany masońskich grup przejęcia światowych walut są coraz bliższe ukończenia. Ich nikczemne plany obejmują również nowe globalne szczepienia, które spowodują choroby na całym świecie, wywołujące cierpienia na skalę nie widzianą nigdy wcześniej. Unikajcie takiego nagle ogłoszonego globalnego szczepienia ponieważ będzie was ono ZABIJAĆ.......''
jle_ffm2022.01.14 14:51
Najpierw był mega-szkodnik Macierewicz a teraz nieudacznik Błaszczak. No nie ma nasze wojsko szczęścia do pisowskich ministrów.
Anonim2022.01.14 14:49
Absolutnie nie, nie ma Pan racji Panie Generale, krótko, jeśli mielibyśmy dowództwa, to w wojsku na dole nie byłoby "siermiężnie"?
Anonim2022.01.14 15:07
Za "siermiężność" wojska odpowiada Min. Błaszczak? To jest hańba na jego honorze? Powinien poddać się do dymisji? Zwierzchnik sił zbrojnych Pan Prezydent powinien wyrzucić Min. Błaszczyka z MON i doprowadzić do postępowania wyjaśniającego?
matis892022.01.14 14:48
A czy żołnierze są prześladowani do przyjęcia aborcyjnej PIS szprycy ??? To chyba jeszcze większa kompromitacja.
Anonim2022.01.14 14:47
no to teraz ich zaopatrzyć w kilka stad kur,będą je szczać prowadzać ,tylko do tego sie nadawali jak widać , misiewicz im z d.upy nie wypadł ,to była logiczna droga kwaczej świadomości
matis892022.01.14 14:45
Przypominam, szatanistyczny lewacki PIS prócz aborcyjnych, demonicznych szczepionek Antychrysta i masonerii oficjalnie wspiera i reklamuje cyfrowe państwo bezgotówkowe Antychrysta i Nowego Ładu NWO do Znamienia Bestii. Wspieranie lewackiego PISu to już wybieranie Antychrysta przeciwko Chrystusowi. Szatanistyczny PIS wprowadza usługi, zapomogi dostępne tylko drogą cyfrową dążąc do cyfrowego zniewolenia Polaków, bezgotówkowego państwa Antychrysta i jego Znamienia Bestii.
Taka prawda2022.01.14 14:44
ZYDOKRACJA NISZCZY SZYBCIEJ POLSKE NIŻ NAZIZM I KOMUNIZM RAZEM WZIĘTY !!!!!!!
AAAtomek czyli Gówno z Nilu.2022.01.14 14:43
Ciągle jesteś na moim utrzymaniu, żydku pasożycie! A może to sam tate się pod ciebie podszywa?
Anonim2022.01.14 14:33
Słuchajcie, gdzie jest ten mój ulubiony wpis: "Żyd Anonim - Od urodzenia cierpię na ostry oraz przewlekły syndrom antypolonizmu i antyklerykalizmu." Był przez całe 2 tygodnie, codziennie na wszystkich stronach Frondy. Od południa wczoraj go nie ma. Zaczynam się niepokoić. Czyja to była robota?
Anonim2022.01.14 14:31
Zastanawiam się co by trzeba spieprzyć, żeby wylecieć z PiSdzielskiego rządu? Wiem, nadepnąć na ogon Pierwszego Kota RP. Wszystko inne jest do przykrycia.😁😁😁
Piotr Nowak 🖐🏻😁😁😁 teraz Anonim🌈🌈🌈2022.01.15 20:20
dam ci possać, chcesz?
Olej2022.01.14 14:30
Onetowi cały czas ,,wycieka'' i to ,,wycieka'' na Polskę i jej instytucje, na ludzi którzy za nią odpowiadają, ,,wycieka'' na kościół, na sprawy i rzeczy dla Polaków święte. I my mamy mieć uczucie i poczucie, że siedzimy w tych ,,wyciekach'' po samą szyję. Takie mamy mieć wrażenie i przeświadczenie, mamy zwątpić w sens prawdy dobra i przyzwoitości. Zastanawiam się kiedy coś ,,wycieknie'' na Onet, żeby spłynął razem z wyciekiem ? Potęgujące się zidiocanie ludzi osiąga apogeum. Jakże potrzebny byłby portal zdrowego rozsądku. Na którym byłyby dobre wiadomości, optymistyczny przekaz życia. Epatowanie śmiercią, zbrodnią, krzywdą, złem zmasowanym w wielu wymiarach oto prawdziwy ,,wyciek'' który nie cieknie a leje się smrodem, kłamstwem, dezinformacją, szkalowanie, oczernianiem. Finalnie mamy się zagryzać, żreć, nienawidzić. I ten ,,wyciek'' jak i wszystkie ,,wycieki'' ma temu służyć. Kiedyś jak ktoś miał w kieszeni Trybunę Ludu to patrzono na niego z wstrętem i od razu wiadomo było kto on i zacz. Teraz nie wiadomo kto ma związek z Onetem, bo gdy go ma jest jak kiedyś ten z Trybuną Ludu w kieszeni.
AAAtomek2022.01.14 14:24
Właśnie PiS udupił polską armię. To już dno. Tylko siąść i płakać.
kprpch lwp2022.01.14 14:18
to,jest kompromitacja człowieku ,i to zaje.bista kompromitacja
robaczek2022.01.14 14:15
PIS POWINNO SIE SĄDZIĆ ZA ZDRADE POLSKI ............... cały ten rozpierdziel pisowski to jest CYRK i propaganda dla mało rozgarniętych