21.12.20, 07:50Screenshot Youtube - Akademia APGiH

TYLKO U NAS! J. Czauderna: Mam nadzieje, że rząd nie będzie grabarzem polskich restauracji i hoteli

Fronda.pl: W jakiej sytuacji ekonomicznej jest obecnie branża gastronomiczna?

Jacek Czauderna, Prezes Zarządu Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej:80% firm gastronomicznych straciło obecnie  płynność finansową, nasze petycje o pożyczki płynnościowe gwarantowane przez BGK w celu zapłaty wynagrodzeń i czynszów pozostają bez echa i jakiejkolwiek odpowiedzi. Bez integracji branży i zdecydowanego stanowiska pracowników i pracodawców nic nie osiągniemy. 

Zaledwie 20% rynku gastronomicznego prowadzi sprzedaż na wynos czy dowóz. Są to znane powszechnie sieciowe lokale z segmenu drive thru od wielu lat systemowo przygotowane do takiej działalności oraz indywidulane biznesy gastronomiczne serwujące głównie pizzę albo sushi.

Według szacunków Polskiego Instytutu Ekonomicznego zamknięcie stacjonarnych punktów gastronomicznych spowodowało spadek obrotów branży o 80-90 proc. Nie powinno więc dziwić, że wiele firm nieprzygotowanych na taką sytuację rynkową było zmuszonych zamknąć działalność. Te, które jeszcze funkcjonują najczęściej wskazują wśród barier w prowadzeniu biznesu, niepewność dotyczącą ogólnej sytuacji gospodarczej (66,6 proc. w czerwcu, a 29,4 proc. przed rokiem). Brak jakichkolwiek perspektyw rozwoju i przetrwania branży w 2020 r. i planu naprawczego na 2021 r. Tak wynika z badania koniunktury przeprowadzonego przez GUS.

Obecne zadłużenie firm gastronomicznych do dostawców to ponad 700 mln złotych, i które z dnia na dzień się powiększa.

Wg naszych szacunków ok 200 tys pracowników  branży gastronomicznej do 20.12.2020r. straci pracę. Ok 15 tys firm ogłosi upadłość, w okresie świąt Bożego Narodzenia będą ogólnopolskie i agresywne strajki w Warszawie branż gastronomicznej, turystyki, hotelarstwa, targów i eventowej oraz fitness. Tylko w branży hotelarskiej już straciło pracę 44 000 ludzi. W branży turystycznej ok 100 000. To jest razem prawie 350 000 nowych bezrobotnych, o tragedii których żadna reżimowa stacja telewizyjna obywatelom nie powie!

Sprzeczne i chaotyczne decyzje rządowe budzą wściekłość i agresje – zamykają i po 48 h, po telefonie prezydenta, otwierają wyciągi narciarskie, zamykają hotele dla rodzin w czasie ferii, czyli na nartach wszyscy podobno będą służbowo i będą korzystać z usług gastronomicznych w pokojach albo w samochodach. Bo restauracje, przynajmniej na dzisiaj mają zostać zamknięte. Obłożenie hoteli spadło w Polsce do 8%! Kompletny chaos decyzyjny, a panujący z pewnością stres rządzących, nie wpływa na logikę podejmowanych decyzji i działań operacyjnych.

Jakie działania podjęła branża gastronomiczna w celu ochrony przedsiębiorców przed masowymi bankructwami?

Izby Gospodarcza Gastronomii Polskiej i powołany w czasie pandemii Sztab Kryzysowy wystosował do premiera Morawieckiego oraz Gowina szereg petycji, w których merytorycznie określiliśmy najpilniejsze potrzeby oraz wskazaliśmy luki w opracowanych programach pomocowych. Najpilniejsze obecnie to uzupełnienie brakujących PKD uprawniających do pomocy finansowej, odroczenie terminu wdrażania kas fiskalnych on line na koniec 2021 r. i program pomocy finansowej dla nowo otwartych lokali gastronomicznych, tj. tych które uruchomiły działalność po 1 grudnia 2019 r. i do tej pory nie otrzymały żadnego wsparcia finansowego od rządu polskiego! Dodatkowo wystosowaliśmy podania do 17 prezydentów największych miast w Polsce w sprawie obniżenia czynszów najmu do 1 PLN za 1 m2 dla najemców lokali miejskich. Równolegle do tej inicjatywy wystosowaliśmy petycję do premiera Morawieckiego w przedmiocie pożyczek płynnościowych dla właścicieli lokali na zapłatę czynszów i innych kosztów stałych w lokalach komercyjnie najmowanych. Wszystkie te dokumenty są na bieżąco publikowane na stronie www.iggp.pl w zakładce aktualności.

Jak wygląda współpraca i dialog w przedstawicielami rządu?

Niestety poza lakonicznymi odpowiedziami sekretariatów premiera, wicepremiera i ministerstwa rozwoju z informacjami o przyjęciu naszych petycji, nie otrzymujemy żadnych rzeczowych odpowiedzi na nasze postulaty. Cztery najbardziej palące problemy gastro muszą wywołać pozytywną reakcję odpowiedzialnych ministerstw:

1. Odroczenie terminu zakupu kas fiskalnych na koniec 2021 r. W czasie pandemii, kiedy lokale są zamknięte, wizyty serwisantów i ich kontakty z nieokreśloną liczbą klientów, szkolenia dla personelu i ściąganie personelu do lokali to ryzyko zwiększenia zachorowań na COVID-19. Ponadto pozbawione jakichkolwiek obrotów lokale gastronomiczne z czego mają finansować zakup nowych kas? Jest to wydatek rzędu 2 500 PLN netto za jedną kasę i refundacje zaledwie 700 PLN zakupu nowego urządzenia przez Urząd Skarbowy. Ponadto przedsiębiorcy gastronomiczni teraz muszą zabezpieczyć środki finansowe na wynagrodzenia dla pracowników i na czynsze żeby uniknąć zwolnień z pracy i eksmisji z najmowanych lokali. Nasza petycja w tym temacie jest bez żadnej odpowiedzi od Ministra Fianansów. Nie wyobrażam sobie utrzymania terminu 31 grudnia 2020 jako ostatecznego obowiązku wymiany kas off line na te on line. To koszt zakupu kasy, wymiany, często zmiany oprogramowania w systemie POS. To nie jest właściwy moment w czasie światowej pandemii. Jest to dramatyczna arogancja Ministerstwa Finansów i bagatelizowanie tragicznej sytuacji w jakiej znajdują się branże zamknięte, tj. gastronomia, fitness, hotele i firmy eventowe i kateringowe. Argumentacja Ministra Finansów Pana Kościńskiego, że Urząd będzie miał większą kontrolę nad fiskalizacją transakcji jest kontrowersyjna z wielu względów. Jak osoba obsługująca gości nie nabije rachunku na kasę fiskalną to chyba jest bez znaczenia czy jest ona off czy on line? W tym zakresie chodzi o inne mechanizmy kontroli fiskalizacji transakcje a nie tylko o metodę wysyłki i monitorowania danych rozliczeniowych. Te regulacje niestety nie są wynikiem pragmatycznej wiedzy i konsultacji z branżą a raczej pomysłu i obciążania przedsiębiorców kolejnymi wydatkami. W obecnym okresie te wydatki są w znakomitej większości lokali nawet niemożliwe do realizacji przez przedsiębiorców. Na szczęście Pan minister w dzisiejszym wywiadzie w radio RMF/FM poinformował, że można indywidualnie składać podania do właściwych miejscowo Urzędów Skarbowych o wydłużenie terminu zakupu kas fiskalnych on-line. To kolejny przykład biurokratycznego zarządzania, żmudnej akceptacji tysięcy podań w miejsce ogólnopolskiej regulacji odroczenia terminu np. do 30 czerwca 2021 r., kiedy mamy nadzieję wszystko wróci do normy. Nasza branża nie jest przeciwna tej regulacji, ale z drugiej strony czas pandemii światowej nie jest z pewnością właściwym okresem na tego typu wydatki, bo priorytetem jest zapłata wynagrodzeń pracownikom, przy zerowych przychodach a nie wydawanie pieniędzy na kolejne kasy fiskalne!

2. Program pomocowy dla nowo otwartych lokali, po 1 grudnia 2019 r. Podobnie jak w temacie kas fiskalnych on line, tym razem Ministerstwo Rozwoju milczy albo argumentuje, że nowe firmy nie mogą otrzymać dofinansowania bo są obarczone największym ryzykiem upadłości. Obietnice wicepremiera Gowina, że rząd nie zostawi ani jednego przedsiębiorcy bez pomocy top zwykłe manipulowanie i demagogia, bez jakiegokolwiek pokrycia w rzeczywistych działaniach. Nikt z naszymi przedstawicielami nie rozmawia merytorycznie, na przykład jakie formy zabezpieczenia finansowego mogą nowo otwarte działalności gospodarcze zapewnić w celu uzyskania pomocy finansowej. Jest wiele rozwiązań biznesowych w tym zakresie, ale bez rozmowy i współpracy, rząd jest i będzie autorem wielu bankructw i tragedii.

Przede wszystkim potrzebne jest uruchomienie finansowych programów pomocowych w grudniu 2020, czyli rzeczywistych przelewów na konta firm gastronomicznych oczekujących pomocy dla pracowników, w celu ochrony stanowisk pracy i ochrony przed upadłością.

3. Kolejna paląca sprawa to pozabilansowe pożyczki płynnościowe z zabezpieczeniem BGK.

80% firm gastronomicznych straciło obecnie  płynność finansową, nasze petycje o pożyczki płynnościowe gwarantowane przez BGK w celu zapłaty wynagrodzeń i czynszów pozostają bez echa i jakiejkolwiek odpowiedzi. Bez integracji branży i zdecydowanego stanowiska pracowników i pracodawców także w tym projekcie nic w pojedynkę nie osiągniemy. 

Ponadto przedstawiciele rządu RP twierdzą, że wypłaty pomocy finansowej mają być w styczniu, chociaż robią co w ich mocy żeby wypłaty przyśpieszyć. Niestety w tych staraniach branża umiera, ogłaszając co chwilę upadłości nowych lokali i tych z tradycjami, a rząd jest dumny z szybkości działań w organizacji pomocy dla przedsiębiorców i regulacji z dnia na dzień i kolejnych obostrzeń zamiast skupić się na profesjonalnym i ogólnopolskim programie BEZPIECZNEJ SANITARNIE RESTAURACJI. Oferujemy naszą pomoc i doświadczenie, ale bez echa. Chyba jednak najłatwiej jest wszystko zamknąć i tym samym pozbawić pracowników jakiegokolwiek źródła przychodów. Zaraz mają być szczepionki na COVID-19, zamykanie gospodarki to prosta droga do kolejnych bankructw i bezrobocia.

Programy pomocowe 5 tys na firmę bez względu na ilość zatrudnianych pracowników to jakiś szalony wymysł i powtórka z lockdown nr 1, tj z marca 2020 r. Firma z jednym pracownikiem otrzymuje zapomogę w wysokości 5 tys.pln i taką samą zapomogę otrzymuje restauracja zatrudniająca 50 na ratowanie miejsc pracy” - cyt. Premier Morawiecki, tą logikę pozostawiam bez komentarza.

4. Uzupełnienie brakujących PKD w tarczy 6.00 i PFR 2.0

Na apele i petycje Sztabu Kryzysowego Gastronomii Polskiej, skupiającego wszystkie organizacje gastronomiczne w Polsce, do dzisiaj nie otrzymaliśmy ani jednej merytorycznej odpowiedzi przedstawicieli rządu. Na moją propozycje powołania grupy roboczej do opracowania programu bezpiecznej restauracji i programu pomocowego dla gastronomii minister rozwoju Pani Semeniuk odpowiada, że ma pod sobą 40 branż w kryzysie i nie ma czasu na grupy robocze.

Dlaczego wobec tego pomijani są w programach pomocowych dystrybutorzy do gastronomii, wypożyczalnie sprzętu gastronomicznego i hotele? Dlaczego producenci lokalni dań i zarazem sprzedawcy swoich wyrobów w lokalach nie mogą liczyć na wsparcie finansowe, bo nie mają PKD a mają ponad 60% spadku sprzedaży, np. pierogarnie, które zamiast PKD sprzedaż gastronomiczna mają PKD produkcji makaronów, klusek i innych wyrobów mącznych? Dlaczego przedstawiciele rządy są głusi na naszą argumentację, iż podstawowym kryterium powinien być spadek obrotów a tzw. przerzucanie obrotów do innych podmiotów powiązanych powinno być surowo finansowo karane? Urzędy mają dostęp do wszelkich danych, jednolite pliki JPK i wile innych narządzi, kończąc na kontrolach karnoskarbowych. Czy także, jak w przypadku indywidualnej akceptacji przesunięcia zakupu kas fiskalnych on line, o ile ta obietnica w mediach Pana Kościńskiego była poważna, mamy teraz pisać indywidualne podania o przyznanie tarczy pomocowej, bo obradujący urzędnicy zapomnieli o parunastu może tysiącach przedsiębiorców, którzy zostali na przysłowiowym lodzie, popadają w depresje i złość arogancji władzy, która centralnie zarządzając nie prowadzi żadnego merytorycznego dialogu konsultacyjnego z przedsiębiorcami. Otrzymujemy tylko dyrektywy, często bez żadnego uzasadnienia. Po prostu tak rząd postanowił i basta. Trochę brzmi to jak autorytarna władza, a tak podobno bronimy w Parlamencie Europejskim praworządności i samorządności i suwerenności naszego kraju. Zamiast tworzyć ten polityczny bełkot, stanowczo proponuję rozpocząć konkretny i merytoryczny dialog z przedsiębiorcami żeby wypracować i wdrożyć konkretne rozwiązania pomocowe i kontrolne korzystania z tarcz antykryzysowych.

Uważam, i obym się mylił, że lokale gastronomiczne będą zamknięte do 17 stycznia 2021 r., pomimo obietnic uwolnienia gastronomii przed nowym rokiem, bo rząd znowu wymyślił jeden termin ferii, dlatego też nikt przed sylwestrem nie uwolni gastronomii. Bo momentalnie mamy tłumy w lokalach na zabawach sylwestrowych! Kolejny dowód na kompletny brak prognozowania wydarzeń i zachowań konsumenckich, rzetelnego planowania i merytorycznych decyzji! A równocześnie mamy pełne restauracje Wars, kasyna z działającą gastronomią i zatłoczone centra handlowe.

Choć widok zatłoczonych deptaków i ogródków restauracyjnych podczas wakacji napawał nadzieją na szybki powrót do normalności, badania przeprowadzone na zlecenie BIG InfoMonitor pokazują, że w rzeczywistości po pierwszym odmrożeniu gospodarki w maju br. goście wcale nie rzucili się do swoich ulubionych lokali. Zaledwie 5 proc. z nich odreagowuje kwarantannę i korzysta z restauracji częściej niż przed pandemią. Prawie co czwarty wrócił do wcześniejszych nawyków i stołuje się na mieście tak jak wcześniej. Jedna trzecia bywa jednak w lokalach rzadziej niż kiedyś. Ponad 39 proc. badanych zadeklarowało, że w ciągu dwóch miesięcy od ponownego otwarcia w maju 2020r., w ogóle nie poszło do restauracji.

Brak turystów zagranicznych w czasie wakacji letnich 2020 r. spowodowała spadek obrotów o 60%. Gastronomia będzie w głębokim kryzysie co najmniej do końca 2022 r. a uwalnianie przez rząd na końcu gastronomii bez realnych planów pomocowych powoduje rozgoryczenie i wściekłość społeczną, na brak dialogu i autorytarne decyzje rządowe!

Nasza branża ma zerową zdolność kredytową w bankach, nękana jest obowiązkiem wymiany kas fiskalnych on line do końca bieżącego roku przy lockdown biznesu i turystyki zagranicznej od marca 2020 r. Żadna grupa biznesowa nie wytrzyma tak niekonsekwentnych i rachitycznych, bezpodstawnych naukowoi autorytarnych decyzji rządowych, ciągłych zmian na kluczowych stanowiskach w ministerstwie zdrowia, gospodarki , GIS i to w samym epicentrum pandemii, braku konkretnych i merytorycznych konsultacji z przedstawicielami naszej branży! Arogancja jest u podstaw tych działań będąc zarazem prostą drogą do konfliktu gospodarczego z naszą branżą, która w kącie, na kolanach, wtłoczona w wir sprzecznych decyzji i zdesperowana - polska  gastronomia, hotele i turystyka. Na kolanach upadku ekonomicznego pomiędzy tragedią gospodarczą i strajkami kobiet, które stanowią ilościowo 65% siły roboczej naszej branży gastronomicznej ! 

I może w tym miejscu zaskoczę odbiorcę tego materiału, ale chciałbym podkreślić, że nie jesteśmy w opozycji do rządu. Jesteśmy w opozycji do chaosu, głupich decyzji i braku rzeczowego dialogu. Jesteśmy w opozycji do arogancji młodzików ministrów, którzy w znakomitej większości nigdy nie prowadzili żadnej firmy, nie zatrudniali pracowników, nie odróżniają marży od narzutu. Obca dla nich jest terminologia netto/brutto i koszty pensji pracodawcy. Pełno natomiast jest demagogii umów śmieciowych, gastro wywozów i wynosów, które podobno mabyć remedium na lockdown i świetnie zastępująkonsumpcję wewnątrz lokali, czy wkładanie do jednego worka restauracji, klubów muzycznych, stadionów, budek z piwem i określanie tego wszystkiego razem - gastronomią. Jesteśmy w stanowczej opozycji do takiego powierzchownego traktowania i decydowania przez  niedoświadczonych rządzących o losach setek tysięcy ludzi i ich pasji do pracy i budowy polskiej sztuki kulinarnej w kraju i na świecie. 

Dziękuję za rozmowę.

Komentarze

katolicka deratyzacja Polski2020.12.23 14:32
Zaskakujace,ze to wlasnie przedsiebiorcy wykazuja stanowisko najbardziej antynarodowe,antypanstwowe i antypolskie. Tylko kasa sie liczy,a nich trup sie scieli gesto. W dyskusjach o liberalizmie i o przedsiebiorcach pomija sie jednak niestety wazny czynnik. Otoz powazna czesc polskich przedsiebiorcow nalezy i jest szkolona w masonskich Klubach Rotary,,. Co to takiego jest,prosze sobie przeczytac na wikipedii. Wypowiedz pana Czauderny pochodzi wlasnie z takiego masonskiego zrodla.
Anonim2020.12.23 9:17
co z branżą weselną, florystami ????? Zero pomocy, nie to PKD.Skandal !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Hue2020.12.22 10:33
Pogrzebali stadnine w Janowie, radiowa Trojke, rozwalaja gospodarke, dowalaja kolejne podatki. Wprowadzaja godznine policyjna w Sylwestra. A wyborcy PIS nazywaja to demokracja.
Tylko PO2020.12.22 13:13
SASZA weź się w końcu za naukę. Jedno zdanie i 13 (TRZYNAŚCIE) BŁĘDÓW ORTOGRAFICZNYCH. SASZA, y тебя есть два, болван, горшок.
czekista2020.12.22 6:41
Oj, bedzie bedzie! Dla rzadu wazna jest tylko wlasna pelna micha.
Tylko PO2020.12.22 0:12
BREDNIE.Nie ten adres. Trzeba apelować do "POSŁAŃCÓW ŚMIERCI", do "SIEWCÓW ŚMIERCI" tych POŚLIC z PO i tych z SS-MAŃSKIMI MASKAMI na RYJKACH, tych od LUMPERCICY którzy zarażają i swoim działaniem UŚMIERCAJĄ potencjalnych restauratorów i hotelarzy. Kochany pisz petycje do KRÓLCZKA "EŁROPY", nijakiego WNUCZKA i do ADAŚKA co ma POZDROWIĆ BRACISZKA w SZWECJI, TAM TRZEBA APELOWAĆ, aby WŁACZYLI MYSLENIE" , oczywiście jak mają czym myśleć.
Hue2020.12.22 10:34
Ale przeciez po marszu siewcow smierci mial byc wzrost zachorowan, a spadl. Wiec cos nie tak z logika u ciebie.
Anonim2020.12.22 13:17
SASZA weź się w końcu za naukę. Jedno zdanie i 11 ( JEDENAŚCIE ) BŁĘDÓW ORTOGRAFICZNYCH. SASZA, y тебя есть два, болван, горшок.
Anonim2020.12.21 21:45
Podobnie jest we Włoszech i Francji, tam mówią, że już wszystko interncjonały chcą miejscowym odebrać i całkowicie ich uzależnić i zniewolić!
Michał Jan2020.12.21 19:20
Nie ma obawy. Jak hotele i restauracje upadną, to wykupi je "Narodowy Holding Hotelarski i Restauracyjny". A jak nie będzie z czego, bo "praworządność", to zrobią to "rynki finansowe". Klasa średnia w Polsce nie jest mile widziana.
katolicka deratyzacja Polski2020.12.23 14:19
Konfederacja,jak widac,nie rezygnuje z eksterminacji Narodu Polskiego.
grimm2020.12.21 16:46
rząd się nie odzywa, bo w jego założeniu jest właśnie zniszczenie tej i innych branż.
GRATULACJE SZWECJA!2020.12.21 16:33
Szwecja znalazła praktyczny sposób na ratowanie budżetu! Zabija emerytów tysiącami.
Anonim2020.12.21 16:46
Dokladnie , w Szwecji na dziś zmarło więcej aż o 5, 5 tysiąca a w Polsce jedynie o 60 tys. Ganiący swój rząd król Szwecji jest zachwycony polską strategią. Szykuje się Nobel dla Szumowskiego.
da da towariszcz jewrej z leningrada2020.12.21 17:44
Pałkownik Putin wam to wyliczył!
Michał Jan2020.12.21 19:16
Jo, jo przygłupie z głębokiej prowincji - wyliczył portal Ourworldindata.org. Od połowy lipca "Polska górą".
katolicka deratyzacja Polski2020.12.23 14:23
Michal Jan to rosyjski morderca Polakow z Konfederacji Idiotow.
Tylko PO2020.12.22 13:24
SASZA weź się w końcu za naukę. Jedno zdanie 2 (DWA) BŁĘDY ORTOGRAFICZNE, juzlepiej, ale nadal 2. . SASZA, y тебя есть два, болван, горшок.
czekista2020.12.22 6:45
O Qwa! Mam 75 lat. Spi#*dalam!!!
GRATULACJE SZWECJA!2020.12.21 16:32
Zanotowała rekord zakażeń jednodobowych, blisko 10 tyś. Tj. dwukrotnie więcej niż Polska mając 4X mniej ludności.
Anonim2020.12.21 16:41
nowa metoda kalkulacji, nie na trupy a na ilości zakażeń .. podpowiem ci więcej - w Szwecji brakuje respiratorów a Polska ma ich nadwyżkę
Ja Polskaja Konfiedieracja2020.12.21 16:31
𝐉𝐄𝐒𝐓𝐄𝐌 𝐊𝐎𝐍𝐅𝐈𝐄𝐃𝐈𝐄𝐑𝐀𝐂𝐉𝐀 𝐢 𝐖 𝐊𝐎𝐋𝐊𝐎 𝐏𝐈𝐄𝐑𝐑𝐃𝐎𝐋𝐄 𝐓𝐄 𝐒𝐀𝐌𝐄 𝐆𝐋𝐎𝐃𝐍𝐄 𝐊𝐀𝐖𝐀𝐋𝐊𝐈 𝐨 𝐌𝐈𝐓𝐘𝐂𝐙𝐍𝐄𝐉 𝐒𝐙𝐖𝐄𝐂𝐉𝐈! - - - - 𝐍𝐈𝐆𝐃𝐘 𝐰 𝐒𝐙𝐖𝐄𝐂𝐉𝐈 𝐍𝐈𝐄 𝐁𝐘𝐋𝐄𝐌 𝐨 𝐈𝐂𝐇 𝐉𝐄𝐙𝐘𝐊𝐔 𝐍𝐈𝐄 𝐌𝐀𝐌 𝐏𝐎𝐉𝐄𝐂𝐈𝐀 𝐀𝐋𝐄 𝐓𝐎𝐖𝐀𝐑𝐙𝐘𝐒𝐙𝐄 𝐳 𝐊𝐎𝐍𝐅𝐈𝐄𝐃𝐈𝐄𝐑𝐂𝐉𝐈 𝐧𝐚 𝐊𝐑𝐄𝐌𝐋𝐔 𝐓𝐀𝐊 𝐑𝐎𝐙𝐊𝐀𝐙𝐔𝐉𝐀!
ostateczne rozwiazanie kwestii polskiej2020.12.21 15:37
średnia zgonów 2015-2019/ dane na 15. grudnia .. Sztokholm gdzie jest 313 DPS średnio umierało przez rok 6498/zmarło 6924... Malmoe średnia 2641/zmarlo 2561... Goteborg średnia 4228/zmarło 4262 ...... Na 10 grudzień zmarło łącznie w Szwecji 90814 a w latach ubiegłych średnio 85764 - nadwyżka 5050 (druga fala 900) z czego zdecydowana większość w DPS i przy opiece domowej - to nie są nawet emeryci. To w Polsce trwa holocaust emerytów i rencistów w imie walki z wirusem ......... Na koniec roku - Szwecja nadwyżka zgonów ok 6,5 tys Polska 65 tys .... https://scb.se/contentassets/edc2b33f85ad415d8e7909002253ed84/2020-12-21-preliminar_statistik_over_doda_inkl_eng.xlsx ..................... Poza tym że restrykcje na bieżąco zabiły dziesiętki tysięcy Polaków to w perspektywie wieloletniej umrze dużo więcej osób czego nie uchwyci gołym okiem GUS. Czytelnicy frondy nie wiedza że ich bliscy pożyja przez to po 2-3 lata krócej bo bez pieniedzy służba zdrowia nie funkcjonuje dobrze... Lockdowny zabijają jednych, drugim kradną kilka lat życia a nielicznym przedluża życie na 3 miesiące... PIS zabija i ludzi i gospodarkę.
Anonim2020.12.21 16:01
Szanuje PIS tylko za jedno - że podają realne liczby zgonów na bieżąco jak Szwecja. Kutafony z Włoch i Niemiec mają wielkie opóźnienia, a Słowacja nic nie podaje
Nie martw się o Polszu Konfiedierato!2020.12.21 16:34
𝐎 𝐣𝐚𝐤𝐢𝐦 𝐤𝐫𝐚𝐣𝐮 𝐳𝐚𝐩𝐨𝐦𝐢𝐧𝐚𝐬𝐳? 𝐎 𝐊𝐫𝐚𝐣𝐮 𝐑𝐚𝐝, 𝐜𝐳𝐲𝐥𝐢 𝐜𝐚𝐫𝐚𝐜𝐢𝐞 𝐏𝐮𝐭𝐢𝐧𝐚. 𝐓𝐚𝐦 𝐣𝐞𝐬𝐭 𝐭𝐫𝐚𝐠𝐞𝐝𝐢𝐚 𝐧𝐚𝐫𝐨𝐝𝐨𝐰𝐚! 𝐒𝐳𝐩𝐢𝐭𝐚𝐥𝐞 𝐣𝐚𝐤 𝐰 𝐗𝐈𝐗 𝐰𝐢𝐞𝐤𝐮, 𝐛𝐫𝐚𝐤 𝐥𝐞𝐤𝐚𝐫𝐬𝐭𝐰, 𝐛𝐫𝐚𝐤 𝐩𝐨𝐝𝐬𝐭𝐚𝐰𝐨𝐰𝐲𝐜𝐡 𝐬𝐫𝐨𝐝𝐤𝐨𝐰 𝐡𝐢𝐠𝐢𝐞𝐧𝐢𝐜𝐳𝐧𝐲𝐜𝐡, 𝐝𝐳𝐢𝐞𝐬𝐢𝐚𝐭𝐤𝐢 𝐭𝐲𝐬𝐢𝐚𝐜𝐞 𝐑𝐮𝐬𝐤𝐢𝐜𝐡 𝐮𝐦𝐢𝐞𝐫𝐚 𝐰 𝐝𝐨𝐦𝐚𝐜𝐡 𝐛𝐞𝐳 𝐩𝐨𝐦𝐨𝐜𝐲
==-=2020.12.21 14:20
ja też mam taka nadzieję, bo ostatnie decyzje są bardzo nieprzemyślane, oczywiście za wiele innych rzeczy chwalę rząd, ale sprawa restauracji, i innej formy jedzenia - nieprzemyślana, jak najszybciej do poprawki drodzy Państwo!
york2020.12.21 13:50
No to wybierajcie kasa albo zycie.
bez zmiany, naród ruchany2020.12.21 16:25
wybierajcie, albo wizyty w lesie albo zabijecie swoich dziadków
ryszard2020.12.21 13:47
Jak polskim dzieciom odbiera się szansę na wykształcenie, bo pan minister w młodości nie mógł przebrnąć przez te niepojęte słupy i bryły co się obracają (graniastosłupy i ostrosłupy i bryły obrotowe) to wina wirusa, jak jakaś sowa i kolesie zaczynają się nudzić - to wrzask na całą Europę.
kibic2020.12.21 13:35
Biedni hotelarze: Hotel Gołębiewski w Karpaczu pokój z 2 łóżkami pojedynczymi: 1 110 zł za dobę. Przy takich cenach bankructwo pewne !!!
Prawda2020.12.21 13:34
Hotelarze maja Kasy na 5 lat nie muszą pracować niech ściagna z Kąt zachodu gdzie wywiezili ===
Anonim2020.12.21 13:35
Ty jesteś cały głupi, czy tylko łeb masz głupi?
Göwna żydowskie mozolnie "w pracy"...2020.12.21 13:26
Alojzy Cedzidło, AAAtomek, jle_ffm, Natalja Siwiec, Po 11..., Göwno z Nilu, Eris44, MT (‿ˠ‿), MaxFiend, ladychapel, Krakus, Suweren, Darek, Jonasik, okazyjnie "kretynizacja", Anonim.... itp. To duet parchów Tadziu i Jasiu Hateprick-Woleński. . . . . .
Anonim2020.12.21 13:34
buhahhahahaha
kibic2020.12.21 13:09
Odezwała się biedota !!!
Alojzy Cedzidło2020.12.21 12:24
Czytam te diagnozy pana Czauderna i jako nie handlowiec , nie przedsiębiorca w żadnej branży , nie bardzo kapuję o co mu chodzi Jestem zwykły " obyw" , który boi się zarazy i równocześnie chce żyć normalnie . A tu ze wszystkich stron , a jest tych " stron " od metra ,słyszę wiadomości z każdej strony trochę inne. PanCzuderna ma problemy ze swoim interesem ( handlowym ) i tylko to go grzeje. Jego kłopoty ma mu już Rząd , utrzymywany przez niego , ale tez głownie przez nas załatwić .Pewno bym stanął po jego stronie , ale on sam wzbudził moje wątpliwości . Dwoma wyrazami Mówi " REŻIMOWA TELEWIZJA " Tak totalni nazywaj TVP . Tam mówi prezes Budka . Czyli w domyśle tylko PiS jest jedynym winnym obecnej sytuacji . Tak mówi pan Budka , "lekarz od wszystkich chorób . Wydaje diagnozy ,ale o lekarstwach na nieszczęścia unika wypowiedzi . Mówi tylko , jak dojdziemy do władzy , Polskę przed Pisowską klęską uratujemy. A pan Czuderna czekać nie ma czasu.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.12.21 11:51
restauracje zamknięte ale kościoły otwarte a przecież w tych pedofilnych przybytkach ludzie żrą ciało chrystusa które dostają z rąk cuchnących odbytem molestowanego dzieciaka!
katecheta2020.12.21 11:24
Panie Czauderna a ja mam nadzieję, że polski rząd nie będzie grabarzem garncarzy, woziwodów, kołodziejów i foluszników
Jan2020.12.21 12:14
A co z piaskarzami, wyoblarzami, flisakami, bednarzami, grotnikami, szczytnikami, rogownikami, kotlarzami, folusznikami?
Anita2020.12.21 11:23
We Wrocławiu restauracje już są przejmowane przez nowych właścicieli o obco brzmiących nazwiskach, nie znających polskiego. Opowiadał o tym kucharz, który został zwolniony z upadłej restauracji, a zgłosił się na "casting" do takie właśnie jednej z restauracji z nowymi właścicielami. Jak mówił, rozmawiał z innymi kucharzami i wielu takich jak on, jest w takiej samej sytuacji.
PO wprowadzil a PiS korzysta aby wprowadzic2020.12.21 11:22
komunizm korporacyjny! https://www.youtube.com/watch?v=NiNXjCJsKeY
ciekawy2020.12.21 11:14
"Polskie" hotele to gigantyczna przesada. Tak naprawdę są one własnością zagranicznych banków, które kredytowały ich budowę inwestując zarobione na poprzednim gigantycznym kryzysie pieniądze. Bo na poprzednim kryzysie setki milionów ludzi na całym świecie straciło ogromne pieniądze, które zyskały banki. Inwestowały je później w nieruchomości na całym świecie m.in. w Polsce, Dubaju , Turcji itd.
Anonim2020.12.21 11:13
Jak się nie ma głowy do interesu to się go nie zaczyna . Są hotelarze , restauratorzy mający po kilka hoteli, knajp. W czasie prosperity mogli odkładać coś ze swojego zysku do skarpety na czarną godzinę. Mogli stworzyć kilka odmiennych biznesów a nie tylko kolejna knajpa i restauracja to teraz by jakoś przędli , a tak to wyciągają rękę po kasę.
Anonim2020.12.21 22:23
Madrzyć się to każdy może ,skąd mogli wiedzieć ,że tak się stanie
Juz zamordowali2020.12.21 10:56
https://www.youtube.com/watch?v=onzaGNVenzw
JUREK2020.12.21 10:37
Pandemia wielu pogrzebie i Hotele też. Jeżeli nie będzie restrykcji
Polak2020.12.21 9:43
Odblokować knajpy zwłaszcza na wynos. Hotele też, w czym problem.
Anonim2020.12.21 11:14
A kto zabronił na wynos i kiedy ??? - pisz prawdę.
Dereg2020.12.21 9:20
"Wredny rząd, wymyślił pandemię i nie daje zarabiać biednym restauracjom, bo się niby troszczy o klientów" => z takim myśleniem niech lepiej nie gotują, bo klientów potrują
ladychapel2020.12.21 9:18
Według naszego premiera - pana Morawieckiego "Polska nie potrzebuje unijnych milionów a polskie banki są na to gotowe" - to na temat pieniędzy z funduszu odbudowy EU
wicek2020.12.21 9:17
Oczywiście. Rząd powinien natychmiast zadłużyć się na 10 mld zł i dać te pieniądze hotelarzom i restauratorom. To jest absolutny priorytet, a społeczeństwo powinno to zrozumieć i pokornie spłacać te 10 mld + odsetki przez następne 10 lat. Najważniejsze zeby hotelarze i restauratorzy dostali pieniądze na stół.
jle_ffm2020.12.21 10:07
Ależ w czym problem? Niech idą za dobrą radą wce ministra finansów i sie przekwalifikują...
kibic2020.12.21 8:51
Lepiej jak schudną trochę portfele restauratorów i hotelarzy niż jakby miało umrzeć tysiące ludzi !!!
wicek2020.12.21 9:19
Widać że nie znasza się na biznesie. Ich portfele nie mają prawa chudnąć. To państwo ma płacić ich rachunki.
Tomek2020.12.21 8:48
Dlaczego uparcie nazywacie ich pisowskim rządem. Pisowcy stanowią raczej parawan dla działań "niezaleznych fachowców.
dostali zlecenie dobić Polskę2020.12.21 8:40
Czego nie zniszczył balcerowicz kontynuuje morawiecki,*ydzi kupią za złotówkę i o to chodzi w zajobie covida
Grizzly2020.12.21 9:21
Kanfiedierata, wystarczy już tego Głosu Kremla!
julek2020.12.21 8:29
Juz jest idioto
Taki jeden2020.12.21 8:23
Wszyscy poszkodowani przez ten rząd w wyniku jego kretyńskich decyzji powinni się skrzyknąć, pojechać do Warszawy i tam zrobić porządek.
Grizzly2020.12.21 9:23
Do takich jak ty to tylko tak jak w 1920!
SzaryCzłowiek2020.12.21 8:15
O co idzie gra: https://ia801705.us.archive.org/34/items/szach-mat-dla-ludzkosci/szach-mat-dla-ludzkosci.mp4.Ruszyła promocja od dawna zapowiadanego wirusa kowit 21!Nowe lokdałny,kwarntanny, wypłaszczenia, światełka w tunelu.Nowa kasa dla Guta i Simona.Nowe i drogie wyszczepionki.Nowy strach i sianie paniki.I tak aż do wykrwawienia Europy i sprowadzenia jej do poziomu epoki kamienia łupanego.