01.02.21, 15:11fot. yt/telewizja repulika

TYLKO U NAS! Krzysztof Jabłonka: Holokaust Woli – tu nie chodzi o liczby

Mariusz Paszko, portal Fronda.pl: Przeżywaliśmy niedawno rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego z okresu II Wojny Światowej Auschwitz-Birkenau, który to dzień został ustanowiony jako Światowy Dzień Holokaustu. Jak w tym kontekście odniósłby się Pan do ukarania zbrodniarzy niemieckich za ten ogrom cierpień zadany i Polkom i Żydom i innym narodom? Czy te zbrodnie już zostały dobrze rozpoznane i przede wszystkim, jak wygląda sprawa ich rozliczenia i ukarania przestępców?

Krzysztof Jabłonka, historyk: Jako historyk jestem jak najbardziej za ukaraniem winnych tych okrutnych zbrodni, natomiast uważam, że powinno się zrobić taką woltę, która napiętnowałaby samo zjawisko holokaustu. Czy natomiast uda się komukolwiek dogonić jakiegokolwiek niedobitka, który gdzieś tam się ostał, to szczerze wątpię. Jeśli bowiem do tej pory się to nie udało, to Niemcy już na pewno szukającym tych zbrodniarzy nie stworzą warunków sprzyjających. Z góry zatem trzeba założyć, że będzie to akcja wyłącznie symboliczno-propagandowa, ale z podkreśleniem i nagłośnieniem – bo tu możemy wiele wygrać – permanentnej karalności ludobójstwa i permanentnego głoszenia, że sprawcami ludobójstwa są w tym przypadku Niemcy, a nie żadni Naziści. To właśnie możemy wygrać. Dlatego, że ściganie tych właśnie przestępców wśród Niemców, a nie Nazistów, bo ich przecież nie ma, wyraźnie przekierowuje całą propagandę i blokuje jakiegokolwiek próby rozwodnienia odpowiedzialności za holokaust.

Oczywiście nie należy rezygnować z tamtych prób, ale ciężko będzie ukarać ponad 90-letniego zbrodniarza, ponieważ będą nawet kłopoty z odnalezieniem go.

Czy już udało się takich zbrodniarzy odszukać i napiętnować?

Taką ciekawostkę przekażę. Zmarł Heinz Reinefarth (red. właściwe nazwisko Heinrich Friedrich Reinefarth, to niemiecki wojskowy, od 1932 członek NSDAP, SS-Gruppenführer i Generalleutnant der Waffen-SS. Zbrodniarz hitlerowski, odpowiedzialny za liczne zbrodnie wojenne, popełnione przez wojska niemieckie podczas tłumienia powstania warszawskiego).

Ale jego śmierć wcale nie zakończyła sprawy, ponieważ gmina, w której mieszkał i dla której – jak się okazuje – był zasłużony, po tym jak się dowiedziała o prawdziwej przeszłości tego zbrodniarza, poczuła się zbiorowo odpowiedzialna. Sprawa została przez nich nagłośniona na terenie gminy. Proszę zauważyć, że gdyby tych zbrodni nie nagłośniono, to tam jego nazwiskiem nazwano by ulicę albo plac, postawiono by mu pomnik albo popiersie, albo powstałaby jakaś szkoła jego imienia. Ta gmina nie tylko go wykreśliła z rejestru zasłużonych obywateli, ale podjęła dwie bardzo ważne sprawy, a mianowicie zorganizowano tam wystawę poświęconą rzezi Woli, której dokonał Reinefarth, a z drugiej strony corocznie pani burmistrz tej miejscowości przyjeżdża do Warszawy na rocznicę Holokaustu Woli. W Niemczech zaczęto też nagle mówić, że holokaust nie był tylko wobec Żydów, nie tylko wobec Ormian tureckich, ale jest jeszcze holokaust Polski.

To oczywiście mogłyby naśladować inne obszary Niemiec, na terenie których zmarli „wybitni” ludobójcy.

O co dokładnie chodzi z holokaustem Woli, ponieważ wielu ludzi na świecie, ale też w Polsce kojarzy zjawisko holokaustu z dużą ilością wymordowanych i odnosi to jedynie do wymordowania Żydów przez Niemców?

Holokaust to nie są sprawy liczb. Chodzi o to, że na Woli wymordowano wszystkich. Holokaust nie jest ilościowy, ale on jest jakościowy. Liczba 6 mln też jest nieprecyzyjna. Tak więc holokaust nie polega na tym, że wymordowano 5 czy 6 mln Żydów. Chodzi o to, że mordowano wszystkich, którzy wpadli Niemcom w ręce. Tak więc holokaust ma potrójne dno. Chodzi w nim o wymordowanie wszystkich, wymazanie pamięci o zamordowanych, a następnie ogłoszenie światu, że ci wymordowani w ogóle nie istnieli, że ich nie było. Podobnie zrobili Turcy z Ormianami. Część ludzi wierzy w to, że skoro jakiegoś narodu nie ma, to go w ogóle nie było. W tym tkwi sedno takich działań i takich zbrodni.

A jaka jest Pana opinia na temat zacierania śladów zbrodni przez Niemców? Mówi się, że wykradane były już od jakiegoś czasu lub nadal są oryginały dokumentów i miał o tym mówić w nieupublicznionym wywiadzie z Witoldem Gadowskim sam generał Kiszczak.

Sądzę, że nikt przy zdrowych zmysłach nie stwierdzi, że przy tej skali dowodów, nawet jeśli tych dokumentów wywieziono sporo, nie będzie podważał faktów oraz skali niemieckich zbrodni. To nie ma obecnie specjalnie głębszego sensu. Ważniejsze jest pilnowanie, aby to wszystko nie zostało przesterowane na nie istniejących przecież Nazistów.

Jak Pan się odniesie do generalnego problemu konfliktów Niemiec z Polską? Słyszeliśmy o Krzyżakach i Prusakach.

W tym wszystkim – tak sądzę – istotna jest jedna sprawa, a mianowicie, żeby walcząc z jednym mitem nie tworzyć drugiego mitu, ponieważ spotka go los tego pierwszego, za pomocą trzeciego mitu. Historia jest historią i obok złych Niemców są dobrzy Niemcy, których należ w historii docenić. W bitwie pod Oliwą na przykład prawie wszyscy dowódcy statków królewskich to byli Niemcy. Oni rozgromili Szwedów, którzy chcieli być Polakami.

Wracając natomiast do holokaustu, to należy jeszcze raz podkreślić, że wszystkie wyczyny na naszych ziemiach były wykonane w imieniu państwa niemieckiego. Mnie to zupełnie nie interesuje, czy ktoś był w NSDAP czy nie. Czy jakiś cieć strzelający do żydowskiego chłopca miał legitymację tej partii czy nie. To jest całkowicie nieistotne, bo to nie legitymacja strzela. To strzelał żołnierz państwa niemieckiego.

A jak odniósłby się Pan do zmiany narracji, że po wojnie podobno grupa Reinharda Gehlena, a może nawet on sam, wymyśliła termin „polskie obozy”? Oni doskonale podobno zdawali sobie sprawę, z tego, że po pewnym czasie słowo „polskie” będzie mogło służyć do obwiniania o te zbrodnie Polaków i z ofiar w opinii światowej będzie się próbowało czynić zbrodniarzy.

To akurat nie była grupa Gehlena, to była grupa Odessa – SS-mani. Gehlen chciał się dogadać z Polakami, ale Niemcy w tamtym okresie już nie byli w stanie wcielić tego w życie.

Ja myślę, że tu jest na to bardzo prosty sposób. Można np. ogłosić, że obóz koncentracyjny Natzweiler w Alzacji jest obozem francuskim. No to od razu Francuzi zmienią zdanie. Że obóz Grini w Norwegii jest norweski, a w Danii – duński i tak dalej. To może być doskonała forma radzenia sobie z takimi oszczerstwami względem Polski.

Dziękuję za rozmowę

Komentarze

Andrus2021.02.2 14:24
Gdyby nie bylo powstania to nie byloby holokaustu
ryszard2021.02.2 16:49
Gdyby nie było w Polsce niemieckich bandytów nie byłoby Powstania.
Radziszewski-matis chuj ne "katolik"2021.02.2 12:48
Gloryfikowali zbrodniarza i terrorystę Eric Rudolph, potem Shelley Shannon. NIE WYSZŁO! Teraz chcą zdyskwalifikować szczepionki ratujące zycie. - - - NIE WYSZŁO! - - - - Pierrdolą o JAKIŚ WYIMAGINOWANYCH statystykach! - - - NIE WYSZŁO! - - - - Teraz te K U R W Y ŁUKASZENKI z "Gorzowa", pierrdolą o USA, PIS-ie, PO, tylko ANI słowa o ŻYDACH z KONFEDERACJI na usługach PUTINA! - - - JAKIE TO WSZYSTKO PRYMITYWNE! - - - Nie dość, że piszą kremlowską "polszczyzną", powtarzają brednie PIESKOWA - PUTINA szczekaczka!
Radziszewski-matis chuj ne "katolik"2021.02.2 12:49
Pewnie o tym nie wiesz, że w USA jest tzw. Polski Narodowy Kościół Katolicki. . . . NIE ma nic wspólnego katolicyzmem! Jest to sekta staruchów i staruch podobna do jehowych, tylko jeszcze gorsza bo BEZ pieniędzy. . . . .Ten "Polski Narodowy Kościół Katolicki" jest już w stanie szczątkowym, ale ma swoich kilku fanatyków. Jak każda FANATYCZNA SEKTA oni "wiedzą wszystko najlepiej". . . . Mają swoich "księży" a nawet pewnie jeszcze "biskupów" którzy otrzymali swoje "świecenia" od jakiegoś "narodowego papieża" pijaka. . . . Jest żałosna grupka kretynów i kretynek - JAK KAŻDA SEKTA! . . . . W Polsce mają swoją filę, a jakże, i chyba 1000 "parafian", na całą Polskę.
Jan Radziszewski2021.02.2 7:36
Dlatego nie należy się dziwić że Bóg zapowiada swój sąd nad Niemcami. - „Niemcy nie Mnie pragną” „Dla Niemców mam inne słowa. Zawieszam nad nimi Mój sąd. Ich czyny osądzą ich przed światem. Oczekiwałem od nich wstydu i żalu za to, co uczynili ze sobą i względem innych narodów. Dałem czas na poruszenie sumień, na naprawienie krzywd, na postanowienie zmiany i zwrócenie się ku Mnie. Lecz oni, pewni swej bezkarności , zwrócili się ku światu, na jego bogactwach budując swoją przyszłość. Nie chcą się zmieniać, nie Mnie pragną, lecz władzy , bogactwa i mocy, by znowu powrócić do dawnych błędów. Dlatego nie ostrzegam ich , że przyszłości dla nich już nie ma . Zakończą swój żywot jako państwo w pełni swych nie odpokutowanych win. Nie wygubię wszystkich Niemców, lecz sprawię, że pycha ich zostanie zmiażdżona, bogactwa stracone, kraj zrujnowany, a na większości ziem rozleje się morze . Staną się rozbitkami państwa, któremu wyrwę serce, gdyż stolicę uczynili siedliskiem złych knowań i nienawiści.(..)I nie sądź, że Ja będę ich „ karał”. Ja tylko dopuszczę, aby powróciło i wyładowało się na nich ich własne zło. Zbyt długo służyli nieprzyjacielowi jako narzędzie chętne , posłuszne i gorliwe. Zbyt długo wierzyli , że im wolno przekraczać wszelkie prawa, że sprzyjam ich zbrodniom i wybaczam je. Prawdziwie - od dawna już nie uznają Mnie i nie liczą się ze Mną. Przeciwnie, nazywając się krajem chrześcijańskim szerzą kłamstwo, bo wprowadzili w środek Europy wilcze prawa i jak wilki zginą, aby owce Moje mogły żyć bezpiecznie .”66. / Podobne są więc zapowiedzi - słowa Boga jak dla Asyrii i jej władców.: „A tyś wyrzucony z twego grobu jak ścierwo obrzydliwe, otoczony pomordowanymi, przebitymi mieczem, jak trup zbezczeszczony! Z tymi, których składają na kamieniach grobowego dołu, ty nie będziesz złączony w pogrzebie; boś ty zatracił twój kraj, wymordowałeś twój naród. Na wieki nie będzie wspomniane potomstwo złoczyńców. Przygotujcie rzeź dla jego synów z powodu niegodziwości ich ojca. Niech nie powstaną i nie wezmą świata w dziedzictwo, niech nie napełnią miastami powierzchni ziemi! Powstanę przeciw nim - wyrocznia Pana Zastępów - i wygładzę Babilonowi imię i resztę, ród też i potomstwo - wyrocznia Pana. Przemienię go w posiadłość jeżów i w bagna. I wymiotę go miotłą zagłady - wyrocznia Pana Zastępów. Przysiągł Pan Zastępów mówiąc: Zaprawdę, jak umyśliłem, tak się stanie, i jak postanowiłem, tak nastąpi: Że złamię Asyrię na mojej ziemi i zdepcę ją na moich górach. Wówczas jej jarzmo z nich się usunie, jej brzemię spadnie im z bark. Taki jest zamiar powzięty, co do całej ziemi; taka jest ręka wyciągnięta na wszystkie narody. Jeżeli Pan Zastępów postanowił, kto się odważy przeszkodzić? Jeżeli ręka Jego wyciągnięta, kto ją cofnie?” (Iz 14:19-27) Nie ma litości bowiem dla tego, kto małpuje Boga i upodabnia się do Lucyfera. (Iz. 14,9-15
Radziszewski-matis chuj ne "katolik"2021.02.2 12:48
Nasz "Radziecko-Polski Narodowy Kościół Katolicki" połączył swoje siły z tzw. "księżmi patriotami" w jedną kretyńską sektę starych zgredów, imbecyli i popłuczyn UB. Nasz "Radziecko-Polski Narodowy Kościół Katolicki" to stowarzyszenie pijaków w USA w liczbie kilkudziesięciu na żołdzie Kremla podobnie jak "księża patrioci" z kościoła pod wezwaniem NKWD-UB-SB.
ryszard2021.02.1 20:53
Ludobójstwo popełnione na Warszawie jest ewenementem w całej nowożytnej historii świata. To miasto, mury i wspaniali ludzie, zostało z cała niemiecką skrupulatnością zniesione z powierzchni ziemi. Bez żadnego strategicznego, czy militarnego, powodu - z czystej niemieckiej nienawiści, tak jak w przypadku Holokaustu Woli czy w przypadku Zieleniaka na Woli. Ostatnich ukrywających się w piwnicach "robinsonów" Wermacht po prostu palił żywcem miotaczami ognia, a najczęściej były to już tylko kobiety z dziećmi na rękach. To hańba narodu niemieckiego do końca naszych czasów, Ale brak pamięci, to także hańba wszystkich pożal się Boże "polskich literatów" żyjących w II połowie ub. wieku. Hańba za to, że do dziś nie znalazł się wśród nich jeden (czy jedna), który czułby się zobowiązany i zdolny opisać: wielkość, dramat, oraz historię tego miasta i jego mieszkańców, w okresie dekady, od roku 1938 a skończywszy na 1948.
ryszard2021.02.1 20:58
Przepraszam ilekroć o tym piszę to nie mogę pozbyć się emocji i popełniam szkolne błędy - powinno oczywiście być Zieleniaka na Ochocie, a nie Zieleniaka na Woli. Przepraszam!
Andrus2021.02.2 14:21
Gdyby nie bylo powstania to nie byloby holokaustu na Woli
ryszard2021.02.2 15:49
To to samo jakby powiedział Żydom - jakby was nie było to nie byłoby Holokaustu. Mówi jak Hitler.
Straszne2021.02.1 19:55
Co on gada??!!! Przecież w 2gą wojnę, mordowały wszystkie inne narody TYLKO Żydów!!!!! I muszą im płacić odszkodowania, do końca świata i jeden dzień dłużej. Nie żydowskie ofiary były??!! Do tego POLACY??!!! ODLOT.
Jan Radziszewski2021.02.2 7:39
Polska jest krajem starożytnym a Ariowie - Słowianie, w tym zwłaszcza z terenów dzisiejszej Polski, nieśli kulturę i swoje geny na Bliski Wschód i w wiele innych miejsc. Imię Mojej Matki jest słowiańskie – Miriam, to znaczy - jestem pokojem. Korzenie Mojego Imienia też są słowiańskie : Iz, co znaczy – z głębi prarzeczy. Przykładem jest rzeka Izera, dzisiaj w Niemczech, wtedy i później rzeka ludu tylko słowiańskiego. Dawid oznacza - dający wid, czyli światło. ++ Uzupełniaj swą wiedzę prezydencie Dudo bo źle Cię uczyli ( jak i innych Polaków). Sam powiedziałeś, że się uczysz, zatem ucz się. Masoni w Polsce, sługi szatana. Wasz czas w Moim Kraju kończy się. Posłużę się jeszcze wami dla oczyszczenia Polski lecz wasze miejsca w piekle są straszne. Kto szkodzi Polsce będzie bardziej jeszcze męczony niż mieszkaniec innego kraju szkodzący jemu. + Zatem wasze piekielne cierpienia masoni służący szatanowi w Polsce będą jeszcze większe niż masonów we Francji, Niemczech czy innych krajach. Zatem pamiętajcie. Chcecie żyć choćby dla marnego życia ziemskiego i waszych bliskich. Zatem czyńcie tak aby żyć bo kto oddaje się szatanowi nie żyje lecz już jest martwy. + Strzeżcie się. Truliście przez wiele lat Polaków smugami chemtrails. Zatrzymałem to teraz w wielkim stopniu. + Widzicie to. Więc nie wierzgajcie przeciw ościeniowi. Nie chcę was zgładzić. Wy sami idziecie na zagładę. Służcie Polsce. + To ostatni wasz czas. + Amen.
Polak2021.02.1 18:29
Jabłonka domagający się pośmiertnego rozliczenia AKowców ze zbrodni wywołania powstania warszawskiego? No coś niebywałego...
Teista- Cadyk spod Tykocin2021.02.1 16:32
Halo z "Miami", "Naperville", "Seattle" to w "USA", ale to nie wszystko. Dzięki mojemu super naddźwiękowemu dżetowi zdarzyłem zjeść coś w bistro we "Francji" (nawet mieli kaszankę na menju) oraz suszi w "Hong Kongu" (tam też mają bary mleczne). W Niemczech napiłem się piwa znanego jako kawa zbożowa...zaraz "ląduje w Rotterdamie".
Topek2021.02.1 16:18
Trzeba ukarać zbrodniarzy którzy mieli w 1943 roku 25 lat dziś maja dopiero 103 lata, może w nastęnych 20 latach wyłapiemy wszystkich
Topek2021.02.1 16:09
W Polsce stawiane są pomniki prezydentowi człowiekowi który jest winien śmierci ponad 100 istnień w katastrofie Smoleńskiej
katolik2021.02.1 16:06
Nowy Porządek= Holocaust+ zamordyzm. Rządzący zdrajcy Narodu i sejm do dymisji! W Polsce nigdy nie wprowadzicie nazistowskiego i masońskiego porządku, bo ... jesteście zbyt głupi , aby jako wrogowie wewnętrzni i zdrajcy Polaków, którzy weszli w układ z Billem Gatesem, Sorosem i ich firmami farmaceutycznymi, drugi raz zagnać Polaków do krematorium
SŁUŻBY SKARBOWE NATYCHMIAST do DZIAŁANIA!!!2021.02.1 15:47
Pomoc od państwa w okresie pandemii firma wykorzystała sprzecznie z przeznaczeniem. Środki do zwrotu wraz z odsetkami. Polscy podatnicy nie mają powodów fundować pseudo - sukcesów lewacko - tęczowemu paranoikowi Owsiakowi. Służby skarbowe państwa natychmiast do działania!!!
Pseudo sukcesy wośp2021.02.1 15:38
https://niezalezna.pl/377856-wczesniej-firma-prosila-o-pomoc-bo-kryzys-teraz-na-aukcji-owsiaka-zaplacila-rekordowa-cene
gumowa kaczka2021.02.1 16:16
mów ,że Owsiak to złodziej- podziwiaj pracowitego Rydzyka w MAYBACHU
Dziennikarz TVN2021.02.1 15:33
Wyciszymy to i zagłuszymy jak radio wolną europę kiedyś.
NaziBarbi2021.02.1 15:22
Tusk mordował ludzi emeryturą 67 i umowami śmieciowymi. Teraz próbuje inaczej -- https://www.cda.pl/video/65344013b
jan kowalski2021.02.1 16:14
je..c nazioli
NaziBarbi2021.02.1 16:20
Je...bie śię tylko z Nazi Kibolami i z połykiem też lubię
Anonim2021.02.1 15:14
oj tam oj tam, na fredzlu lubią Hitlera.