09.01.21, 18:00fot. yt/polskie radio

TYLKO U NAS. Prof. Żurawski vel Grajewski: Niemcy, idąc na konfrontację z USA, kalkulują błędnie.

"Trudno powiedzieć, że Niemcy nic sobie z tych sankcji nie robią. Sankcje będą, oni sobie co najwyżej skalkulowali, że zyski będą większe niż straty. Moim zdaniem błędnie." - prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski komentuje dla nas ostatnie sygnały ze strony Niemiec na temat prób obejścia amerykańskich sankcji przeciw Nord Stream 2.

Ostatnio znów coraz głośniej o inicjatywach niemiecko-rosyjskich mających na celu obejście sankcji dotyczących Nord Stream 2. Rząd Meklemburgii-Pomorza Przedniego, jednego z krajów związkowych RFN, zapowiedział założenie w tym celu fundacji, która - co szczególnie kuriozalne - przedstawiana jest jako proekologiczna i służąca ochronie klimatu. O komentarz do sytuacji wokół budowy gazociągu poprosiliśmy Przemysława Żurawskiego vel Grajewskiego, politologa, profesora Uniwersytetu Łódzkiego.

"Myślę, że nie jest to jakoś wybitnie zaskakujące. Projekt jest przecież prowadzony od dawna i nie bez kozery nazywa się Nord Stream 2 czym nawiązuje do zrealizowanego Nord Stream 1." - komentuje nasz rozmówca.

Zdaniem Żurawskiego vel Grajewskiego mamy do czynienia z wyraźnym i świadomym pójściem Berlina na konfrontację z USA, o czym świadczy także sprawa porozumienia unijno-chińskiego, wypracowanego przez prezydencję niemiecką w sposób korzystny dla Niemiec.

"To wszystko jest jeszcze czasowo równoległe do ostatniej presji prezydencji amerykańskiej na porozumienie Unii Europejskiej z Chinami, a związek między jednym a drugim jest taki, że zarówno Nord Stream 2, jak i umowa w Chinami są wyraźnymi krokami antyamerykańskimi. W związku z tym decyzja o forsowaniu porozumienia unijno chińskiego jest faktycznie decyzją o wejściu na tor kolizyjny z Waszyngtonem." - wyjaśnia politolog.

Pól konfliktu między Niemcami a USA jest więcej. Nic też nie wskazuje na to, by polityka amerykańska, gdy chodzi o poruszane problemy, zmieniła się w sposób istotny po zmianie w Białym Domu.

"Nord Stream 2 jest pod presją Stanów Zjednoczonych, i to - przypomnijmy - Kongresu, a nie administracji prezydenckiej, a zatem zmiana w Białym Domu nie zmieni tej presji amerykańskiej. A w związku z faktem, że Stany Zjednoczone znów idą ponadpartyjnie, bo uchwałą Izby Reprezentantów z 18 listopada ub.r. udzieliły poparcia Trójmorzu (a Trójmorze w swoim wymiarze energetycznym jest przecież projektem wypierania gazu rosyjskiego z Europy Środkowej poprzez otwieranie rynku na LNG amerykański, w związku z czym odbiera ten rynek, na który miał być tłoczony gaz przez Nord Stream 2), mamy zatem pełen konflikt, na tym polu także. No i najwyraźniej moim zdaniem jest to decyzja Berlina o tym, że ten konflikt zostanie podjęty."

Według rozmówcy portalu Fronda.pl, Niemcy, licząc się z sankcjami i kosztami, starają się poprzez ostatnie decyzje ugrać dla siebie jak najwięcej, choć ich kalkulacja może okazać się mylna.

"Skoro spór i tak będzie i jego koszty będzie trzeba zapłacić, no to siłą rzeczy następuje dążenie do - skoro już płacimy koszty - do maksymalizacji zysków. Taka jest tego logika... Trudno powiedzieć, że Niemcy nic sobie z tych sankcji nie robią. Sankcje będą, oni sobie co najwyżej skalkulowali, że zyski będą większe niż straty. Moim zdaniem błędnie." - stwierdza Żurawski vel Grajewski.

"Myślę, że możliwa do odczytania z przedwyborczych zapowiedzi Joe Bidena wola amerykańska, a także i wygłaszane nadzieje europejskie, w tym niemieckie, na zmianę natury relacji amerykańsko-europejskich (czyli w istocie amerykańsko-niemieckich) po zmianie administracji w Stanach Zjednoczonych stają pod znakiem zapytania. W Stanach Zjednoczonych nie ma podziału co do konfliktu z Chinami i co do Nord Stream 2." - podsumowuje politolog.


Z prof. Przemysławem Żurawskim vel Grajewskim rozmawiał Tomasz PollerKomentarze

Olej2021.01.17 20:15
Zawsze jest jakieś ale i usprawiedliwienie - siebie. .....Dlaczego amerykańscy Żydzi nie ratowali w czasie II wojny światowej swoich rodaków? „Bo bali się, że stracą swoje fortuny” – odpowiada Sławomir Grünberg...... My jesteśmy tylko goim panie ,,mesjański'' a wy jesteście mesjańscy w każdej odmianie waszego nadczłowieczeństwa.
ty za to kalkulujesz bezbłednie miszczu kalkulacji2021.01.11 19:10
żurku vel grajku - spaniały kalkulatorze i analizatorze i nieomylny znafco polityki Niemiec, p i e r d o l o n y wsiowy polaczku z woskiem w uszach
admin2021.01.10 11:59
I historia się powtarza, Niemcy nawet bez Hitlera zawsze będą bruździć i niszczyć pokój. Taki naród taki kraj.
alek2021.01.10 6:34
po co facet uzywa tych 2ch nazwisk ????? kabotyn?????
Laki2021.01.10 5:41
Wystarczy jak Niemcy przeniosą swój biznes z USA do Meksyku to setki tysięcy Amerykanów straci prace i kto na tym wygra?
PRAWDA2021.01.10 1:55
Niemcy i Rosja prowadza polityke jak w 1939 roku ===za demoktatów USA === Niemcy dostaja po ryju
Beno2021.01.10 0:07
Niemcy po prostu dbają o swoje interesy, tak jak Francja, Rosja, Anglia, USA. Czas, aby i Polska zaczęła dbać o swoje interesy, a nie ciągle ze strachem, bo co powie UE, co powiedzą Niemcy, co powie Izrael, co powie USA... Czas by być odważnym w prowadzeniu polityki - własnej polityki, nie oglądając się na innych. Bierzmy przykład z Węgrów.
ryszard2021.01.9 21:26
Niemcy nie idą na konfrontację z USA.Niemcy szły na konfrontację z Trampem. Zresztą USA dziś to już tylko skorupa państwa, którą stopniowo opanował (i z której dzisiaj korzysta prawie bez ograniczeń) "pasożyt globalny". Tym pasożytem jest światowa faszystowska finansjera. Dlatego ostatnie wydarzenia nie mają wiele wspólnego z podłożem lokalnym. One są czkawką procesów globalnych. Idzie oczywiście o podział władzy nad światem. Konkurentami są Chiny i operujący pod flagą USA "pasożyt globalny". Oni są w stanie się podzielić bez globalnego konfliktu bo póki co starczy. Gorzej ze skutkami lokalnymi, bo to dogadanie wymaga faszystowskiego zamordyzmu po obu stronach a konkretnie wprowadzenia w świecie niewolnictwa finansowego w obydwu częściach podzielonego świata. Idzie to jak widać nawet gładko.Zawsze bowiem znajdą się chętni na stanowiska "wysokich nadzorców" nad niewolnikami jak np. wysokich "decydentów" unijnych.
Zacznij prace w domu2021.01.9 20:10
Zacznij pracować w domu. To najbardziej opłacalne finansowo, jakie kiedykolwiek zrobiłem. We wtorek dostałem wspaniałe BMW po tym, jak w zeszłym miesiącu zarobiłem 36259 $. Właściwie zacząłem pięć miesięcy / temu i praktycznie od razu zarabiałem co najmniej 96 dolarów za godzinę. odwiedź tę witrynę tutaj. >>>>>>> https://bit.ly/388OSuX
księgowy u Kulczyka2021.01.10 20:32
Ty świrze!
MaxFiend2021.01.9 20:04
"Moim zdaniem błędnie" - a skąd takie przekonanie? Może jednak ekonomicznie i politycznie bardziej im się to kalkuluje pomimo ewentualnych sankcji?
januszek2021.01.9 19:57
A jakiś mądry wyjaśni mi co to jest to "vel" i czemu służy..?
JanP2021.01.9 19:55
Według tego, pożal się Boże, komentatora Niemcy, to banda idiotów, która nie zdaje sobie sprawy, że najlepszy jest amerykański skroplony gaz. Niemców stać na ten drogi gaz ale jego jest za mało. NS2 i tak nie zapewni bezpieczeństwa energetycznego Europie Zachodniej stałych, tanich dostaw. Europa potrzebuje o wiele więcej tego gazu niż te dwa bałtyckie gazociągi są w stanie dostarczyć. Dużą ilość skroplonego gazu dostarcza także Europie Novatek ze swoich arktycznych złóż.
x2021.01.9 19:47
A PiS idący na konfrontację z Niemcami i USA?
katolicka deratyzacja Polski2021.01.11 13:36
Bowiem licza sie tylko interesy,a nie komunistyczna pyskowa.
NEOS com pl2021.01.9 19:32
.... "Niemcy, idąc na konfrontację z USA, kalkulują błędnie." ..... hahaha.... to mo byc dyplomacja .... no ja zydowsko ... przeca niemieckie masony sa za baidenem ... a nie przeciw ameryce ... szczepienia ... lockdaun... wszystko wielki plan masoneri ... a nie jakiegos narodu ... wszystko zydokomuna .... a pierwsze ofiary szczepien juz sa ..... https://www.youtube.com/watch?v=Pl6i8a-B-O8
>>Winston Churchill<<2021.01.9 18:49
Cytat >>"Po wojnie faszyści będą nazywali się anty-faszystami"<< - to się właśnie stało. Na szczęście w Polsce jest niezwykle mało lewackich faszystów. <=== HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAH
Obywatel2021.01.9 19:14
Faszyści rozpoczęli aresztowania w USA. Obozy koncentracyjne po cichu są gotowe. Zombia Biden będzie represjonował amerykanów i wezmą się za nielojalnych ameryce niemców.
katolicka deratyzacja Polskit2021.01.11 13:41
Antypolska Konfederacja zmienia jezyk polski,zeby oglupic Polakow.
katolicka deratyzacja Polski2021.01.11 13:48
Faszystowska jest zydowsko-protestancka ideologia Bialego Czlowieka.
jack2021.01.9 18:45
Po opanowaniu Ameryki, co się stało przez marksistowskie lewactwo wszystko jest możliwe.
Skrzypek na dachu2021.01.9 18:38
Brawo Pan ZvG . Masz 100% racje .
Był "rydzyk" jest "kretynizacja"...2021.01.9 18:19
Mały żydek, zakomplesiony staruch co chciał być "Niemcem", ale Niemcy wyśmiali i wypierrdolili. Chciał być w Hamaryce, ale mu powiedziano, że Hameryka już ma dość żydowskich ubeków i esbeków. Podobnie zrobiła Kanada. Zostały mu media. Nie tylko jemu jednemu. Ma tu ziomala Po 11... AAAsromek, Piotrek i c h ö j wie jeszcze jakie "niki" mają te PATO-TROLLE, PATO-ATEIŚCI
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.01.9 18:17
Trump chciał każdemu wciskać swój gaz łupkowy za duże pieniądze, więc krytykował każdą inną alternatywe energetyczną. Z podobnych powodów oburzeni są ci, którzy mają własne zasoby energetyczne na eksport (np. pochodzący z Norwegii szef NATO). Drze PiSdę także rząd kaczyńskiego, jednocześnie nabijając kieszeń Putinowi potężną kasą, za którą Moskwa instaluje rakiety wymierzone w Warszawę na polskiej granicy (w enklawie kaliningradzkiej). Otóż za rok 2020 statystyki podają, że Polska zakupiła z Rosji 11 milionów ton węgla, mając jednocześnie 14 milionów polskiego węgla, leżącego na hałdach. To gdzie jest sens pytam? Tymbardziej że robiony jest przekop mierzei by import od ruskich był jeszcze tańszy Czy to są te słynne sankcje Polski przeciw Rosji? Tymczasem szereg krajów Starej Unii wycofało się z Libii jeśli chodzi o gaz (i słusznie, bo Libia to państwo upadłe) i chcą taniej kupować gaz rosyjski. Wolno im. Polska też kupuje wielkie ilości gazu rosyjskiego. Czy NordStream2 powstanie czy nie, jest i tak sprawą drugorzędną, bo sprawą pierwszorzędną jest funkcjonujący NordStream1.
Grizzly2021.01.10 12:42
Dziękujemy ci za twoją codzienną i ciągłą obecność na tym portalu! Dzięki tobie umacniamy w sobie wiarę i jednoczymy się przeciwko czerwonej zarazie i jej tęczowej odmianie, dzięki tobie coraz lepiej rozpoznajemy wszelkich zaprzańców i wrogów Naszej Ojczyzny!
Grizzly2021.01.10 20:28
Bydle wymyśl sobie swój nick. Ja myślałem pol roku by go wymyślić. Nie stać cie, to ci podpowiem: miś uszatek urban.
Grizzly2021.01.11 11:00
Won złodziejska mendo bolszewicka od mojego nicka!
szubienica przy okazji2021.01.9 18:12
TVN się skompromitowało szczepieniami. Niemcy są na drodze kompromitacji.
katolicka deratyzacja Polski2021.01.11 13:53
konfederacja morduje polakow dla putina.
Po 11 ...2021.01.9 18:09
Panie Żulu vel Gajowy, konfrontacja Niemiec z USA to BYŁA konfrontacja cywilizacji z pomarańczową małpą. A to się już skończyło. Kolejne miesiące/lata pokażą, że Europa i USA mają zbieżne cele i wartości. Koniec z kłamstwami, samoopalaczem, zaczeską i lalożoną. Teraz wkracza PRAWDA, PIĘKNO i MIŁOŚĆ.
hahahahaha2021.01.9 18:13
Klaunie i pajacu jak nitras. miej litość nad sobą.
amen2021.01.9 18:18
amen!
Po 11 ...2021.01.9 18:18
Dzięki :) Nitras jest spoko. Wprawdzie nigdy Go nie spotkałem, ale jak Bóg pomoże to chętnie z Nitrasem obciąąąąągnę niejednego browca.
Polak2021.01.9 18:26
Jemu obciągniesz? Biedroń?
Po 11 ...2021.01.9 18:51
Z tobą też mogę obciągnąć browca. Naprawdę nigdy nie obciągałeś browca?
Saki Faki2021.01.10 20:30
Juź jestem po 12...będę ciągnąć borowca gotowca. A gdzie on?
Wysokie obciachy2021.01.9 20:34
To co bierzecie to sią teraz nazywa browiec?
Po 11 ...2021.01.9 21:04
No nie. Browcem to my zakąszamy.
szybki Lopez2021.01.10 20:34
Choć to cie wydupce.
Wysokie obciachy2021.01.9 20:32
Nie widziałem jej w pomarańczowej sukience
droma2021.01.9 18:08
po kolei ; helmuty to kartoflane mózgi ,dali sie nabrać adolfkowi -zapłacili nic się nie nauczyli ,wybrali angelę ze stasi na depeszę z moskwy -nic się nie nauczyli -eto wsio ...