12.12.19, 09:40Screenshot Twitter - Instytut Pileckiego

Ujawniono ,,Listę Ładosia''. Tak Polacy ratowali Żydów przed śmiercią

Ponad 3,2 tys. Żydów znalazło się na Liście Ładosia, którą opracował i wydał Instytut Pileckiego. To lista zawierająa dane zidentyfikowanych posiadaczy paszportów latynoamerykańskich, dzięki którym polscy dyplomaci w Szwajcarii próbowali ratować Żydów przed zagładą.

Ze wspomnianą publikacją zapoznała się już Polska Agencja Prasowa. Całość liczy 180 stron i opatrzono ją obszernym komentarzem, w którym czytamy o działaniach grupy Ładosia.

Jak informuje Instytut Pileckiego:

To pierwsza próba odtworzenia imiennej listy tych, dla których przygotowano dokumenty. Na liście tej obecnie znajdują się 3262 osoby. Część z nich przeżyła wojnę, części z nich nie udało się uratować, losy wielu są nadal nieznane”.

Działający w grupie dyplomaci nielegalnie kupowali, sporządzali oraz dostarczali zagrożonym Zagładą osobom fałszywe paszporty. Trwało to co najmniej od początku 1941 roku aż do końca 1943. Poza paszportami był to także poświadczenia obywatelstwa Paragwaju, Hondurasu, Haiti oraz Peru. Chroniły one ich właścicieli przed wywózką do obozów śmierci.

Grupa według różnych szacunków wystawiła ok. 4-5 tys. tego typu dokumentów, zaś akcją paszportową objęto nawet 10 tys. osób. Jak czytamy we wspomnianej publikacji:

W wyniku naszych prac zebrano dane na temat tożsamości 2987 posiadaczy paszportów, z uwzględnieniem co najmniej 275 nieznanych z imienia i nazwiska członków ich rodzin. Razem daje to 3262 osób stanowiących – w naszej ocenie – około 30–40 proc. spośród 8–10 tys. Żydów, których próbowała ratować grupa Ładosia. Wśród tych osób znajduje się 2306 obywateli Polski, 381 – Niemiec i 377 – Holandii. Polacy, Holendrzy i Niemcy stanowią blisko 94 proc. zidentyfikowanych posiadaczy paszportów Ładosia, z czego pierwsi z nich ponad 70 proc.”.

Zidentyfikowano także 796 osób, które dzięki paszportom przeżyły wojnę. 957 osób zginęło. Nieznany jest los około 46 proc. osób objętych akcją. Jak informują autorzy:

Realne – w naszej ocenie – jest przeżycie od 25 do 35 proc. osób objętych akcją. Oznacza to, że przeżyć mogło od 2 do 3 tys.".

Grupę Ładosia tworzyli dyplomaci żydowskiego i polskiego pochodzenia. To przede wszystkim sam Aleksander Ładoś, jego zastępca Stefan Ryniewicz, dyplomata Juliusz Kuehl oraz konsul Konstanty Rokicki. Ten ostatni osobiście przyczynił się do powstania około połowy wszystkich dokumentów.

 

dam/PAP,Fronda.pl

Komentarze

stan2019.12.12 22:57
Podobno brakuje jeszcze 5 tys. nazwisk, ale pewnie uratowani już nie żyją, a na dokumenty archiwalne nie mamy co liczyć ze strony żydów. Ciekawe czy te paszporty trafiły do Polski i wpadły w ręce Lolka Skokowskiego, który ściągał sowite opłaty od swoich pobratymców, lokował ich w Hotelu Polskim w W-wie, a potem w rękach gestapo. Dziwne, że żydzi nie mówią o swoich szmalcownikach i nie uważają ich za antysemitów. Antysemitami są Polacy, którzy z narażeniem życia swoich rodzin ratowali im życie. Ci uratowani często doceniali ofiarę Polaków i po wyjeździe do Izraela nawet przysyłali pieniądze. Przedsiebiorstwo Holokaust nie ma i nie chciało mieć nic wspólnego z eksterminowanymi zydami, ale teraz ochoczo na ich śmierci robią interesy. Podłe hieny. Nikt nie ma odwagi powiedzieć im tego wprost?
stan2019.12.12 23:32
Sprostowanie: nie Skokowski, ale Skosowski. W Hotelu Polskim majątkółw się dorabiali dwaj żydowscy kolaboranci – Leon „Lolek” Skosowski i Adam Żurawin. W ogóle tych kolaborantów Gestapo wśród ludności żydowskiej było o wiele więcej, niż nam się wydaje, ale nikt rozsądny nie powie, że żydzi tworzyli obozy zagłady, jak to się przypisuje Polakom
Niepokorny2019.12.12 21:42
Amerykańscy żydzi nie rozliczyli się ze zdrady swoich wschodnich pobratymców w czasie II WŚ. Byli bardziej wykształceni i o wiele bogatsi i jakoś im ci ze wschodu ciążyli przynajmniej mentalnie. Posiadają inną etykę dla siebie a inną dla gojów,więc nie liczyłbym na żadne podziękowania, chyba, że będą wynikać z wyrachowania, interesowności a takowa jest realizowana od jakiegoś czasu. Rzecz idzie o wzmocnienie Polski militarnie przez NATO, a czytaj USA. Niektórzy będą tylko domyślać się,a ja jestem przekonany o tym, że żydzi zabezpieczają teren przed zasiedleniem go.
sylw2019.12.12 10:23
a jak nam się żydzi za to odwdzięczyli ?
Marian2019.12.12 14:44
Oskarza nas o falszowanie paszportow jak nie zaplacimy by jednak nie robili skandalu.
Ile tu antypolskich trolli z ruskiej ambasady!2019.12.12 10:07
Jutro pewnie jacyś lewacy powiedzą że Polacy tych Żydów zamordowali. A na pytanie o podanie źródeł i dowodów odpowiedzą "No jak to? Przecież Pani Noblistka mówiła że Polacy mordowali Żydów".
Cool2019.12.12 10:02
Jak dzisiaj widać ... niepotrzebnie! :(
robaczek 2.02019.12.12 9:52
kuzwa poubilem sie troche frondziaki to jak to w koncu jest??? kochacie tych żydków i chwalicie sie ze ich polacy ratowali ? nie lubicie zydkow za ......w sumie chyba za to ze są? tak? patuski kochane!!! zero konsekwencji ;] po komentarzach widac ze jednak straszni z was antysemici, ale kuzwa jak zapytasz........ ja ? w zyciu!!!!!! ;] moze wy zwyczajnie nie rozumiecie o co w tym chodzi?!??!?! babuszki!!!! jak z ty jest????? ;]
Jo2019.12.12 10:27
O widzisz , przyszło olśnienie,....przyznałeś się ,ze jesteś pogubiony,....w końcu odpowiednio się postrzegasz ,....robaczku ty głupiutki , pimpciuszku i misiaczku ,...
ASYMETRIA?!2019.12.12 9:48
A ilu Polaków uratowali Żydzi na Kresach w latach 39-41 kiedy mieli z uwagi na swe masowe zaangażowanie w sowiecki aparat władzy ogromne możliwości i nie groziły im az tak drastyczne kary jak Polakom?