03.06.20, 21:07Fot. via: Pixabay

UK: Rząd otwiera targowiska, ale nie kościoły

Episkopat Anglii i Walii wzywa rząd do stopniowego otwarcia kościołów. W minionych dniach mocno skrytykowano decyzje premiera, który uruchamiając kolejne sektory handlu, zarazem sprzeciwia się otwarciu kościołów nawet na indywidualną modlitwę.

Wygląda na to, że rządowa spec-grupa ds. miejsc kultu utknęła na mieliźnie i nie może wypracować kompromisu, co do zróżnicowania terminu otwarcia świątyń z obawy przed posądzeniem o stronniczość.

Kard. Vincent Nichols zabrał głos na łamach jednej z czołowych brytyjskich gazet po tym, jak jeden z ministrów zasugerował, że kościelne rytuały mogą przyczynić się do rozprzestrzeniania się wirusa. Natychmiastowa riposta kardynała, w której wezwał rząd do zmiany stanowiska, przyszła po tym, jak w homilii z okazji Pięćdziesiątnicy po raz pierwszy ostro skrytykował postawę rządu. Zganił go za otwarcie targowisk i salonów samochodowych, za decyzję o otwarciu w połowie czerwca wszystkich sklepów, podczas gdy kościoły mają być zamknięte aż do lipca, nawet na prywatną modlitwę z zachowaniem społecznego dystansu.

„Mówi się nam, że są to decyzje oparte na potrzebie zachęcania ludzi do powrotu na drogę kluczowych dla ich życia aktywności. Dlaczego więc kościoły zostały wyłączone z tych decyzji?” – pyta kardynał. W homilii z okazji uroczystości Zesłania Ducha Świętego porównał dzisiejszą sytuację katolików w Wielkiej Brytanii do sytuacji uczniów Jezusa, którzy wraz z Maryją trwali w oczekiwaniu, zamknięci w Wieczerniku. „Tak, jak Duch Święty otworzył te drzwi i uczniów, by wyruszyli w świat, tak my również czekamy na otwarcie tych drzwi. Drzwi naszych kościołów” – powiedział arcybiskup Westminsteru.

Równolegle, brytyjski premier otrzymał list od abp. Johna Wilsona, który mówi w nim o naruszeniu wolności wyznania, podstawowej równości i sprawiedliwości. „Całkowite zamknięcie kościoła było uzasadnione w pierwszych tygodniach pandemii. Jednak umożliwienie otwarcia nieistotnych sklepów i usług, przy jednoczesnym utrzymaniu kościołów zamkniętych na indywidualną modlitwę, stanowi naruszenie zarówno wolności religijnej, jak i równości” – napisał abp Wilson.

Kiedy kilka tygodni temu rząd ogłosił reguły odblokowywania kraju, oceniono wówczas, że dopiero w lipcu uruchomione zostaną te „miejsca publiczne”, w których trudno uniknąć bezpośredniego kontaktu między ludźmi.

 

Elżbieta Sobolewska-Farbotko – Wielka Brytania (Radio Bobola)/vaticannews.va


Komentarze

Jan Radziszewski2020.06.4 12:19
. . fronda bliski jest czas Sądu i czas Potopu ognia i siarki (tylko 3,5 roku ) w którym diabły cezara zabiorą do Piekła waszych redaktorów i dziennikarzy wiecie gdzie do PIEKŁA bo biada temu kto służy diabłu i jego ludziom
Polak2020.06.4 9:04
Jak by nie patrzeć, targowiska są ludziom potrzebne, kościoły nie.
Albert2020.06.4 8:54
"Rząd otwiera targowiska, ale nie kościoły" Targowiska są ludziom potrzebne. Kościoły nie.
Bianka2020.06.4 8:30
Od lat wiem, że UK to unia pogańskich krajów...widziałam to na własne oczy, jeżdząc tam...są oczywiście skupiska ludzi wierzących, ale generalnie to pogański kraj...takie moje zdanie...pytam jedną panią z płn Anglii (the Church of England) - czy Pani chodzi do kościoła? Tak, zimą, jak nie mam co robić. Ile takich osób w UK? To nie to, co Polska, że dziennikarze i politycy sami potrafią bronić dostępu do Sakramentów...u nas też przesadzono...niektóre katedry w Polsce także zamknięto na cztery spusty, no bo jak kontrolować ilość ludzi...zjednej strony rozumiem tych księży, z drugiej nie, bo zamknęli świątynie na amen...tak, czy inaczej Dziękuję Bogu, że wracamy do normalności...Pozdrawiam Wierzących na tym portalu
Heidi Heido Hajdasz2020.06.4 0:47
Kto w obecnym czasie mając odrobinę pomyślunku będzie chciał wyjeżdżać na wakacje, jadać w restauracji, czy brać udział w nabożeństwach?
MANIEK2020.06.4 1:56
DURAKU! BREDZISZ! WYJEŻDZĄĆ NIKT NIE MUSI JAK NIE CHCE! MOŻE TEŻ JEŚC W DOMU, TAK JAK PRZEZ CAŁY ROK ! ALE DO KOŚCIOŁA KAŻDY WIERZĄCY CHODZIŁ I BĘDZIE CHODZIŁ! I NIE BREDŹ MI O TYM! SAM NIE WIERZYSZ, NIE CHODZISZ! TO ZAMKNIJ JADACZKĘ NA TEN TEMAT! Paniał lewaku!
Elektor2020.06.4 7:57
Ja:) W jakiej niby sytuacji? Bo parę osób zapadło na nieznaną wcześniej wersję grypy? hehehe