19.04.21, 15:40

Ukazała się monumentalna historia chrześcijaństwa napisana przez prof. Wojciecha Roszkowskiego!

Wybitny historyk i pisarz prof. Wojciech Roszkowski, twórca takich bestsellerów jak „Świat Chrystusa”, „Roztrzaskane lustro” i „Bunt barbarzyńców”, w żadnym wypadku nie zgadza się z opiniami, że obecny kryzys świata zachodniego jest zwiastunem ostatecznego upadku chrześcijaństwa. Aby lepiej zrozumieć, skąd pochodzimy, podjął się dzieła niezwykłego i w dwóch potężnych tomach pt. „Świętości, upadki i nawrócenia. Historia Chrześcijaństwa” poświęcił się dziejom ludzkości ujętych z perspektywy chrześcijańskiej. Książka ukazała się właśnie nakładem wydawnictwa Biały Kruk, a pierwszy tom kończy się upadkiem Konstantynopola. Drugi będzie doprowadzony do czasów najnowszych i ukaże się na przełomie czerwca i lipca 2021 r.

Prof. Roszkowski opisuje z wielkim znawstwem i erudycją zarówno budowniczych, jak i niszczycieli zachodniej cywilizacji, rozprawiając się przy tej okazji z wieloma utartymi przez wieki dyskredytującymi opiniami. Ilustracje do tych niezwykle interesujących szkiców z dziejów chrześcijaństwa stanowią wspaniałe dzieła sztuki największych mistrzów; również po tym widać, jaką potężną inspiracją dla wielkich artystów była Biblia.

Autor dowodzi ponadto, że nasza cywilizacja od swego zarania zmagała się z rozmaitymi wyzwaniami i konfrontowana była z przeróżnymi zagrożeniami, inicjowanymi od środka i z zewnątrz. A przecież jednak zawsze znajdowała siły oraz sposoby, by kryzys pokonać i kontynuować swoją misję. Zwyciężała mocą i aktywnością tych, którzy znajdowali swoją tożsamość w tym, co kiedyś nazwano christianitas; przez karty tej książki przewijają się najwięksi z tych przedstawicieli.

Gdy takich ludzi brakowało, zaczęło powstawać wiele błędnych stereotypów chociażby na temat życia Jezusa i funkcjonowania Kościoła na przestrzeni dwudziestu wieków. Również z takimi stereotypami rozprawia się Autor tej książki. Drugim z powodów powstania dwutomowej, bogato ilustrowanej historii chrześcijaństwa, zatytułowanej znamiennie „Świętości, upadki i nawrócenia”, był kryzys, jaki obecnie dotyka Kościół w świecie.

W pierwszym tomie dzieła prof. Roszkowskiego znajdziemy m.in. te tematy:

- Pierwszych świadków Chrystusa

- Początki cywilizacji chrześcijańskiej

- Potęgę i upadek Rzymu

- Świat wczesnego średniowiecza

- Rozkwit i problemy kultury chrześcijańskiej w wiekach średnich

- Krucjaty oraz inkwizycję

Prof. Wojciech Roszkowski: „Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia. Tom 1. Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola”, wyd. Biały Kruk, 632 strony, 16,5 x 23,5 cm. Więcej na https://bialykruk.pl/ksiegarnia/ksiazki/historia--chrzescijanstwa-swietosci--upadki-i-nawrocenia-tom-1--od-narodzin--jezusa-do-upadku-konstantynopola

Komentarze

Glaudiusman2021.04.20 2:39
To wspaniała wiadomość. Oczywistą prawdę należy wciąż pokazywać, szczególnie upadającym. Chrześcijaństwo to nie tylko najwspanialsza i jedynie dobra cywilizacja, ale przede wszystkim droga do szczęśliwej wieczności, czego swiat dać nie może.
katolicka deratyzacja Polski2021.04.19 18:45
Dobra nowina !
Foster2021.04.19 17:34
Nie można by tak na kilkunastu kartkach tego zmieścić ?
Glaudiusman2021.04.20 2:40
Nie trywializuj, chyba, że nie wiesz o czym piszesz.
rebeliant2021.04.19 17:02
Sekta, której się udało... no nie do końca, gdyż półbożek, który zakpił z bycia autentycznym człowiekiem został obalony przez ofiary krzywdy gwałtu. Półbożek bowiem, który dobrał sobie talentów i zdolności nie poniósł tej krzywdy, a przecież miał dać co - świadectwo, a te nie czyni się w lesie lub ciemnej jamie. Nie nosi on ran bliźnich np. ofiar pedofilii. Cała ta wielka zbawcza religia jest jak cienka bibułka, ale bardzo szczelna i nie przepuszczająca światła nałożona na to co było tylko, że za innymi napisami i rysunkami.
Glaudiusman2021.04.20 2:42
Precz lewacki plugawcze, precz z oczu smrodziarzu.
Anonim2021.04.19 16:14
Tytuł: "Sekta, której się udało."