23.11.21, 10:56zdjęcie ilustracyjne okrętu ukraińskiej marynarki wojennej - fot. Sergi Gulenok via Flickr CC 2.0

Ukraina otrzymała od USA łodzie patrolowe. W planach dalszy transport uzbrojenia

Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie dwie zmodernizowane łodzie patrolowe, używane wcześniej przez amerykańskie siły bezpieczeństwa. Okręty przypłynęły właśnie do ukraińskiego portu w Odessie nad Morzem Czarnym.

Łodzie wzmocnią ukraińską marynarkę wojenną. - Doceniamy wkład USA w odstraszanie Federacji Rosyjskiej przed zbrojną agresją przeciw Ukrainie - powiedział dowódca ukraińskiej marynarki wojennej Aleksiej Neiżpapa.

Łodzie, które właśnie dotarły na Ukrainę, są częścią szerszego pakietu pomocowego, który jest realizowany od 2014 roku tj. od aneksji Krymu. Pomoc ta wyniosła już ponad 2,5 mld dolarów.

Stacja CNN podała ponadto, że administracja Joe Bidena rozważa wysłanie na Ukrainę doradców wojskowych i nowego wyposażenia. Ma to związek z koncentracją rosyjskich sił zbrojnych przy granicy Ukrainy.

Wśród uzbrojenia, które miałoby zostać przekazane Ukrainie, znajdują się m. in. pociski przeciwpancerne Javelin oraz moździerze.

Ponadto amerykański Departament Obrony naciska, aby sprzęt, który pierwotnie miał trafić do Afganistanu, został jednak wysłany na Ukrainę.

jkg/rp

Komentarze

Böno2021.11.23 14:35
A po co im te łodzie patrolowe? Oni potrzebują czołgi, artylerię, drony zwiadowcze, samoloty bojowe, a nie łodzie patrolowe.
kabareton2021.11.24 11:18
potrzebują aby zacząć wymuszać na Polsce oddania ich rodowitych ziem aż do linii Wisły, nie wiesz czego uczą w szkołach, nie wiesz jakie mapy wydają? wszędzie tam Ukraina jest do linii Wisły, skąd u ciebie takie pomaganie Ukrainie aby potem ciebie powiesili albo spalili żywcem ja 40 osób w Odessie, niedouczony jesteś czy z PIS
JanP2021.11.23 13:13
Ha, ha, ha o zanurzeniu 2m. Typowe szuwarowce a nie okręty.
pzpn2021.11.23 11:52
USA pozostawiło też talibom setki broni oraz najnowsze myśliwce dzięki temu nieudacznikowi Bidenowi
umów się dotrzymuje (nie dotyczy to PIS)2021.11.24 11:14
to było porozumienie między USA a Talibami, wy nam zostawiacie uzbrojenie a my do waszej panicznej tchórzliwej ucieczki z polskimi wiernym sługusami nie będziemy was atakować, obie strony wywiązały się z umowy
Doskonale !2021.11.23 11:26
Wszystko to , co będzie służyć wzmocnieniu Ukrainy wobec agresji Moskwy służy też Polsce ! Brawo USA !