Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie dwie zmodernizowane łodzie patrolowe, używane wcześniej przez amerykańskie siły bezpieczeństwa. Okręty przypłynęły właśnie do ukraińskiego portu w Odessie nad Morzem Czarnym.

Łodzie wzmocnią ukraińską marynarkę wojenną. - Doceniamy wkład USA w odstraszanie Federacji Rosyjskiej przed zbrojną agresją przeciw Ukrainie - powiedział dowódca ukraińskiej marynarki wojennej Aleksiej Neiżpapa.

Łodzie, które właśnie dotarły na Ukrainę, są częścią szerszego pakietu pomocowego, który jest realizowany od 2014 roku tj. od aneksji Krymu. Pomoc ta wyniosła już ponad 2,5 mld dolarów.

Stacja CNN podała ponadto, że administracja Joe Bidena rozważa wysłanie na Ukrainę doradców wojskowych i nowego wyposażenia. Ma to związek z koncentracją rosyjskich sił zbrojnych przy granicy Ukrainy.

Wśród uzbrojenia, które miałoby zostać przekazane Ukrainie, znajdują się m. in. pociski przeciwpancerne Javelin oraz moździerze.

Ponadto amerykański Departament Obrony naciska, aby sprzęt, który pierwotnie miał trafić do Afganistanu, został jednak wysłany na Ukrainę.

jkg/rp