04.06.20, 13:05Screenshot Youtube

USA: Szokujące nagranie. Kazał białym klękać na ulicy i przepraszać za ,,uprzywilejowanie''

W sieci pojawił się szokujący film ze Stanów Zjednoczonych. Czarnoskóry mężczyzna zaczepia przypadkowych białych ludzi, każąc im klękać na ulicy i przepraszać za to, że są „uprzywilejowani”.

W całym nagraniu najbardziej zaskakujące jest to, że ludzie wykonują polecenia mężczyzny z kamerą. Ten mówi im, że pracuje dla „Black lives matter” i gdy już przed nim klęczą, każe przepraszać za rzekome uprzywilejowanie związane z kolorem skóry.

dam/twitter,Youtube

Komentarze

Magdalenka się mści2020.06.9 14:05
Do zrobienia zadymy i destrukcji komuniści są najlepsi. Pozdrowienia dla wszystkich, którzy mają zamiar głosować by komuna rządziła
anonim2020.06.5 10:08
A może to jakaś wyreżyserowana ustawka ?
Moly2020.06.5 2:21
"Uprzylejowania" w cudzyslowie... Autor chodzil do szkoly?
jokR2020.06.5 1:14
No to faktycznie "news z Ameryki". U nas łobuz każe grubasowi albo okularnikowi klękać i prosić o litość albo zeżreć mydło i jakoś śwat tym nie żyje. Nie martwią też nikogo pobicia studenciaków o śniadej skórze (w tym Latynosów) przez co w mieście łodzi mają oni odrębny, strzeżony akademik; dla bezpieczeństwa.
ceramik2020.06.4 21:53
Biali w Stanach są obezwładnieni strachem przed posądzeniem o rasizm. My w Europie jesteśmy zastraszani za to, że nie kochamy żydów. Większość raczej nie cierpi tego plemienia wybranego przez Złego.
KOSTEK2020.06.4 21:50
Zdaje się, że już wkrótce Ku Klux Klan nie nadąży z przyjmowaniem nowych członków.
lewak2020.06.4 19:33
Czy ktoś sprawdził historie: Jana Pietrzaka i Quiany Jenkins Pietrzak
rebeliant2020.06.4 19:26
Antifa i współudziałowcy nazistów są w sojuszu. To nagranie zostało spreparowane specjalnie do podtrzymania napięcia. Marksiści i naziści są podpięci pod ten sam paśnik. Ci co ten paśnik trzymają teraz liczą na podsycenie nienawiści w drugą stronę - oni czynią zawsze wszystko, aby rozminąć się z prawdą, nagną w te albo we wte. A to że do białej ludności wszyscy mają nienawistne nastawienie tuszować nie należy. Tu jedynym ratunkiem jest nazywanie. Powiem więcej - to my teraz jesteśmy produkowani jako podludzie. A czyni to w głównej mierze "przyjaciel jerozolimski" oraz szabesgoje, czyli tzw. nasi panowie, ale nie przez nas wybranych, lecz przez nie-gojów ustanowionych. Stopień wbijania nas w rolę ofiary jest porażający. Wychodzi na to, że dzieci trzeba płodzić poza systemem na dziko i formować w nich nie cioty od nadstawiania trzysetnego polika, lecz rozumnych ludzi umiejących walczyć. W szkole, pod amboną, czy przed tv zrobią z nich ofiary, które nie będą nawet świadome tego gdzie mają głowę, a gdzie d***.
Olej2020.06.4 19:22
Iluż tu rasistów ? Ba ! Jeżeli rasizmem jest zdrowy rozsądek ? Nikomu nie wolno nikogo poniżać ani odzierać z godności ! Nikt mądry nie popiera rasizmu ani działań ksenofobicznych, ludzie są równi wobec Boga i prawa Boskiego. Jeżeli ludzie ludzi traktują źle to jest to złe niezależnie od rasy czy kultury. Nikt nie kwestionuje krzywd jakie cierpieli murzyni i ludność afrykańska przez rasizm i niewolnictwo, to były okropne i haniebne dla ludzkości czasy. I miał rację Martin Luther King wołając iż nadejdzie taki dzień...... Iten dzień już dawno jest,, jest tych dni i lat wiele. Amerykanie wszelkich ras i kultur mają równe szanse, są równi wobec prawa i konstytucji, a że panuje nierówność pomiędzy biednymi a bogatymi, tak zawsze było i będzie, trzeba się z tym pogodzić i dążyć samemu o polepszenie swojego losu, własnymi zdolnościami i pracą. Nie wolno swojego lenistwa, zła, działań przestępczych zrzucać na karb dyskryminacji rasowej. A tak robią wszyscy ci co demolują sklepy niszcząc cudzą własność, rabują krzycząc coś o prawach i obrażając pamięć sprawiedliwych ze swojej rasy. Jak powiedziała jedna z ciemnych dziewcząt - słusznie, że w dzielnicach czarnych ginie więcej współbraci z rąk swoich niż z rąk białych i nikt na to nie zwraca uwagi, nie burzy się i nie protestuje. I to jest obłuda wykorzystywana przez lewicowych anarchistów i społeczne męty. Ot i cała prawda.
lewak2020.06.4 19:13
https://www.tygodnikprzeglad.pl/tyl-glowy/
Benny Benassi2020.06.4 18:58
Rzeczywiście prześladowani. Pamiętam jak żydzi kazali SSmanom klęczeć w Trzeciej Rzeszy a ci się grzecznie słuchali
Matka Polka2020.06.4 18:34
Albo Trump zaprowadzi tam porządek, albo ci ludzie podpala cały świat. Więcej obrazków z amerykańskich ulic wraz z analizą bieżącej sytuacji w najnowszym komentarzu Gadowskiego.
kazik2020.06.4 17:58
U nas jak za dobrych amerykańskich czasów stracił by kamerę a sam leżał na ulicy.
heinrich2020.06.4 17:27
Nie dziwi nic, biali a raczej lewactwo zgłupiało do reszty, tak jest na całym świecie to znaczy tyle, że mają braki w wykształceniu, gdzie władza wychowuje niewolników i wykorzystuje jak bydło. Władzy i takim zachowaniom stanowczo nie ..nie a jak będzie tak dalej to my odpowiemy silą w obronie szacunku, godności i sprawiedliwości!
Agnie2020.06.4 17:23
Cześć! Nazywam się Agnieszka, mam 23 lata. Chcę znaleźć mężczyznę do intymnych spotkań i komunikacji. Z przyjemnością odpowiem wszystkim, napisz do mnie na stronie randkowej, oto moja strona - loveto.one/agnie
hrabia Potocki2020.06.4 17:07
Lewicowi durnie ,koniec
Zobacz co nowego2020.06.4 17:02
Zobacz Już dziś film Bad Boys for Life 2020 ! Oraz inne hity kinowe! Ponad 9000tyś filmów i seriali! https://filmvod.pl Zapraszam
Biały Człowiek2020.06.4 16:46
Karta się odwróciła. Dawniej biali chrześcijanie kazali czarnym klęczeć, ucinali małe rączki dzieciom murzyńskim jeśli za mało zebrały kauczuku. inni biali sprowadzali czarnych na swoje plantacje w Ameryce gdzie robili jak zwierzęta w zamian za utrzymanie. Sami ich sobie sprowadzili, a teraz karta się odwróciła, nie nasza to sprawa. Osobiście za nimi nie przepadam i wolałbym ich w Polsce nie mieć. Polacy mają swoje grzeszki na sumieniu ale wobec Murzynów mamy czyste sumienie. Nie nasza sprawa, nie mieszajmy się w wewnętrzne sprawy Ameryki.
Darek2020.06.4 18:59
Ogólnie masz rację, szczególnie (czyli w tym konkretnym przypadku) bredzisz od rzeczy. To nie ci ludzie na ulicy wykorzystywali niewolniczą pracę czarnoskórych, w większości pewnie nawet nie byli to ich przodkowie. Jednostka nie może odpowiadać za całą historię swoich przodków, sąsiadów itd. Byli Polacy, którzy mordowali Żydów, byli Polacy którzy ich ratowali to teraz ja powinienem oczekiwać nagrody za tych którzy ratowali, czy kary za tych, którzy mordowali? To jakiś absurd. Niech każdy odpowiada za siebie i swoje czyny. Są oczywiście pewne sytuacje wyjątkowe, kiedy na przykład zbrodnia ojca daje profity z których bezpośrednio korzysta np syn i dzięki temu robi karierę, jak na przykład morderstwa sądowe Romana Kryże zapewniły prztszłosć i byt Andrzejowi Kryże (PiS), ale nie znaczy to że można syna nazwać mordercą, choć jest bezpośrednim beneficjentem zbrodni i karierę w rządzie Jarosława Kaczyńskiego zawdzięcza zamordowaniu rotmistrza Pileckiego przez swojego ojca, ale też skazywaniu opozycjonistów w PRL.
Michał Jan2020.06.4 20:41
Z czarnych niewolników w USA korzystali biali i ... czarni (ci drudzy znacznie oczywiście rzadziej). A kto nimi handlował?
Darek2020.06.5 1:08
Na pewno żaden z przechodniów widocznych na filmie.
Micha\\305\\202 Jan2020.06.5 10:41
Największe targi niewolników organizowali Arabowie. Również z białymi niewolnikami.
Maria Blaszczyk2020.06.5 17:30
No i? Co nam to mówi o sytuacji kolorowych w II dekadzie XXI wieku? Wszyscy handlowali niewolnikami. Biali, czarni, Arabowie, Azjaci. Tylko ze nijak się to ma do uduszenia pana Floyda przez sadystycznego gnoja w mundurze. Problem, z którym mamy obecnie do czynienia to zabijanie czarnych przez białych policjantów i to, że są oni kompletnie bezkarni. I to ma źródła w stosunku konkretnie białych do czarnych, a nie Arabów.
Maria Blaszczyk2020.06.5 17:45
Oczywiście, ze nikt z nas nie miał wpływu na to, co robili nasi przodkowie. Rzecz w tym, że ofiary mogą oczekiwać, że się odetniemy od naszych tradycji. Polskie tradycje dyskryminacji Żydów są bogate i wciąż żywe. Chodzi o to, by stanąć po stronie ofiar, a nie oprawców. Willy Brandt cały czas był antynazistą - a jednak ukląkł pod Pomnikiem Bohaterów Getta. W imieniu swojego kraju, a nie własnym. Dlatego nie ma nic niewłaściwego w uklęknięciu dla wyrażenia żalu dla dyskryminacji niebiałych obywateli.
Beno2020.06.4 16:42
Ileż tutaj rasistów. Powinno się ich ścigać i karać. To gorsze poglądy niż Hitlera.
Darek2020.06.4 18:51
Fakt że jesteśmy dość rasistowskim krajem, nie mając ku temu racjonalnych powodów popartych doświadczeniem, bo jesteśmy monorasowi, ale rasistą jest ten murzyn z filmu przede wszystkim. Stwierdzenie potwierdzonego statystycznie faktu że między rasami istnieją różnice, także intelektualne, nie jest rasizmem tylko zwykłym stwierdzeniam faktu. Rasizm jest wtedy, kiedy napotkanego człowieka oceniasz i traktujesz przez pryzmat takich uogólnień, nawet potwierdzonych statystycznie. Inaczej należy oceniać jednostki a inaczej zbiorowość, bo zapewniam że znajdzie się nie jeden Murzyn od Ciebie bardziej inteligentny, pracowity i wykształcony i niejeden leniwy Azjata o niższym IQ. Kolor skóry konkretnego człowieka o niczym nie świadczy prócz absorpcji światła oczywiście. Ten murzyn jest rasistą bo utożsamia napotkanych losowo ludzi ze stereotypami - to jedyny rasista na tym filmie.
Michał Jan2020.06.4 20:39
Wg Marii Blaszczyk nie ma ras - jest jedna rasa ludzka. A ona się zna, bo mieszka od lat w Holandii, czy tam Niderlandach. A jak nie ma ras, to i nie ma rasizmu. Czym się różni niechęć do kogoś, kto jest biały, czy czarny, od niechęci do rudych (bo fałszywi)? Głupota zwykła i przesąd, a nie żaden rasizm.
Darek2020.06.5 1:23
To sobie z Marią dyskutuj na ten temat. Jasne że są rasy ludzi, i różne kolory włosów, tak jak wśród innych gatunków. Rasizm to nie rozróżnianie ras, tylko właśnie ta głupota i przesąd. Rudzi mają chyba łatwiej przynajmniej mimo wszystko niż ciemnoskórzy czy homoseksualiści. Ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć, że znam 3 bardzo inteligentnych i kulturalnych Murzynów, pracowitą i bardzo uzdolnioną Hinduskę, i kilku Chińczyków dość tępych, a nawet leniwych, w dodatku jeden ma prawie 2 metry, ale rudzi których znam to faktycznie wszyscy stereotypowi. Każdy człowiek jest indywidualną jednostką i tyle.
Micha\305\202 Jan2020.06.5 10:38
Otóż to - myślenie kolektywne, to specjalność lewicowców.
Maria Blaszczyk2020.06.5 16:41
No nie. Rasizm jest. To, że opiera się na fałszywych przesłankach, nie zmienia postaci rzeczy. Głupota i przesądy są przyczyną dużej części nieszczęść na tym świecie. Mieszkanie w Holandii nie ma tu nic do rzeczy, o rasach uczyłam się w polskiej szkole.
White, not black.2020.06.4 16:13
No k... nie wierzę. Pewnie jakby im dawał czarną pastę do butów, to by się nią nasmarowali. I chyba słusznie, bo zachowują się niczym owce i barany idące na rzeź.
Olej2020.06.4 15:54
.....Przepraszam, ale "Amerykanów" nawet nie jest mi szkoda. Po prostu są kwintesencją całego zła, którego dokonał "biały człowiek". Teraz po prostu ponoszą tego konsekwencje..... Dobre ! Dobre !!!! Świadczy o potędze głupoty !!!! Proszę ! Proszę ! A niebawem będziesz miał kwintesencję całego dobra jakiego dokona nie biały człowiek. A konsekwencje ? Już są w Wuhan i będą jeszcze lepsze, z ,,organowym'' patroszeniem ludzi włącznie. I z tym co było i jest w południowym Bronxie.
PolakNieOnuca2020.06.4 15:50
Niech by tak śmieć ,pograł ze mną. Długo by z kolan wstać nie mógł.
Olej2020.06.4 15:48
Jakbyś na mnie koleś trafił to ty byś klęczał !!!
---2020.06.4 15:25
Czy nikt nawet nie myśli że to może być ustawione???
czekam2020.06.4 15:20
> zainteresowanym podam numer konta. Zacznij od podania ISBN twojej książki o Romanie Dmowskim.
anonim2020.06.4 15:12
Nie mam sił żeby to skomentować !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Jasiek z Cz-wy2020.06.4 15:00
murzyni to w wiekszości zli ludzie,mieszkałem wsród nich ,zab ierali ibiałym wszystko bo im, sie to należy. Tak wmówił im OBAMA. Teraz jestem rasistom
Każdy ma prawo do obrony.2020.06.4 14:41
Już teraz Minnesota State Attorney (rasistowski stan ma czarnego naczelnego prokuratora!) powiedział, że będzie bardzo trudno go, Derek Chauvin, skazać. Dlaczego? Excessive use of force doesn't classify as a "murder". Jego "bros" już teraz domagają się jego dymisji. Nice; nigger against nigger! Z pozostałych trzech cops; jest jeden gook, jeden half-nigger or spik, jeden biały. Jest otwarte konto na obronę Derek Chauvin, zainteresowanym podam numer konta. Każdy ma prawo do obrony.
jula2020.06.4 14:19
Grosze ciułaj i pędź do sklepu Jula. https://www.jula.pl/nasze-sklepy/
Dobrý voják Švejk2020.06.4 14:16
Widzieliście klip na twitterze, na którym biały policjant dusi kolanem czarną nastolatkę rzuconą na glebę? Stosunek ich mas to jak 2:1.
ZYX2020.06.4 16:05
A widziałeś dlaczego to zrobił? jak zachowywała się nastolatka że do tego doszło?
Dobrý voják Švejk2020.06.4 18:04
Człowieku, przy tej różnicy mas mógł jej założyć kajdanki w try miga, a nie maltretować ją, która już leżała na ziemi. Ale to policji i wojska idą psychopaci, którzy lubują się w przemocy.
Loli2020.06.4 14:14
Kompletne oglupienie. Swiat zwariowal, a biali ludziezaczepieni przez kolorowych po prostu sie boja. To sa nowe przejawy rasizmu.
Maciej Łagodny.2020.06.4 14:11
HAŃBA dla tych CO klękają przed sm----. DO ods---------------
qwerty2020.06.4 13:56
FRONDA jak KUKLUKSKLSAN
qwerty2020.06.8 18:10
znowu się nachlałem narkotyków zażywałem przepraszam za te idiotyczne wpisy
Kosiarz2020.06.4 13:51
To właśnie robi z ludzi lewactwo. Bezmyślne, bezwolne zombie.
jula2020.06.4 13:51
Wystarczy poczytać o obecnej sytuacji w RPA, czy Stany w tę stronę zmierzają?
Nesse2020.06.4 13:45
Szokujące jest bardziej, że Pan Matecki nadal używa obraźliwych określeń w stosunku do drugiego człowieka. Szkoda, że już nie mam twittera, bo chętnie zgłosiłabym jego post. Obejrzałam pierwszy filmik i mogę stwierdzić, że ten Pan za kamery przeprowadził bardzo kulturalną rozmowę. Ok, może nakazywanie klękania jest już troche przegięciem. W końcu żyjemy w czasach, gdzie równość, te same prawa dla każdego człowieka są normą, a nie przywilejem, ale chwila chwila... Po wypowiedzi Mateckiego widać, że zupełnie nie, nadal żyjemy w czasach, gdzie tej równości nie ma, że nadal można używać obelżywych epitetów w stosunku do osoby, która różni się od nas tylko kolorem skóry. W moim przekonaniu Matecki powinien klęknąć i przepraszać za to, że nie ma szacunku wobec drugiej osoby. Przepraszam, ale "Amerykanów" nawet nie jest mi szkoda. Po prostu są kwintesencją całego zła, którego dokonał "biały człowiek". Teraz po prostu ponoszą tego konsekwencje.
Michał Jan2020.06.4 15:00
Które to obraźliwe określenie?
Maria Blaszczyk2020.06.4 16:47
Znajdź takie, które występuje w obraźliwych zestawieniach, np. "sto lat za X" albo "x zrobił swoje, x może odejść". Na pewno Ci się uda, jak się postarasz.
Darek2020.06.4 18:42
"Według słowników – w tym „Słownika Języka Polskiego” PWN – słowo „Murzyn” jest neutralne[2] i nie jest opatrzone kwalifikatorem „pogardliwie”, którym z kolei oznaczone jest słowo „czarnuch” (ang. nigger)[3][4]. Opinię tę podzielają m.in. dwaj językoznawcy: profesorowie Jerzy Bralczyk i Jan Miodek, czy też czarnoskóry były poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej – John Godson."
Maria Blaszczyk2020.06.5 14:20
Taaaak. Tylko że w praktyce jest obraźliwe. Językoznawcy mogą się mylić, każdy może się mylić. Akurat, z całym szacunkiem, bo obu bardzo szanuję, lubię i zawsze słucham i czytam z uwagą, tu się mylą - i myślę, że jest to kwestia wieku. Bo wrażliwość na kwestię zagrożenia wykluczeniem i dyskryminacją pojawiła się w pewnym momencie, i ci Panowie po prostu nie wsiedli do tego pociągu. I daje Ci przykład, jak sprawdzić, czy dane słowo jest obraźliwe. A mianowicie - w jakich kolokacjach, powiedzeniach i kontekstach typowo występuje.
Michał Jan2020.06.4 20:32
Czy kol. Darek jasno Ci to wyłuszczył? Polska, mieszkam w Polsce, jak śpiewał Kazik. Używam słów z języka polskiego. Ogarnij się, bo jeszcze trochę i też będziesz chciała klękać.
Maria Blaszczyk2020.06.5 17:49
Nie mam nic przeciwko klękaniu w sprzeciwie wobec przemocy. Mogę klękać, skakać, kłaść się, stać na jednej nodze. Wszystko mi jedno. Ja też używam języka polskiego, ale staram się nie obrażać ludzi. To kwestia wyboru.
Darek2020.06.4 18:43
Gdzie użył jakiś obraźliwych określeń? Co ty ćpasz?
Be very careful ...2020.06.4 13:42
Be careful "bro", I'm 6'.3" and I always "packing heat". Another thing "bro", dead "bro" won't sue me.
Albert2020.06.4 13:39
I miał facet rację. Oczywiście, że biali są uprzywilejowani. W końcu to biali ludzie stworzyli od zera całą współczesną cywilizację i naukę oraz podbili wszystkie inne rasy. Pojedyncze wyjątki można pominąć. Nic dziwnego, że biali uważają się za panów świata.. OK, nie zapominajmy o Chińczykach i Arabach, oni też konkretny wkład swój mieli. Tylko trochę wstyd, że te parę osób tak się dało poniżyć jakiemuś anonimowemu rasiście.
Maria Blaszczyk2020.06.4 14:16
??? Ciekawa teoria. Czyli nie istniały cywilizacja indyjska czy ewoluująca w izolacji inkaska czy Majów? Nic z nich nie wzięliśmy? Ciekawa teza... Aha. A ludzie nie mają ras. A Europejczycy podbili resztę świata nie dlatego, ze coś robili lepiej. Tylko dlatego, że ubzdurali sobie, że są lepsi od wszystkich innych dzięki rzekomemu monopolowi na prawdę, więc mają do tego prawo. I to "prawo" realizowali w sposób tak brutalny, że reszta nie zdołała się oprzeć. Tylko mnie się wydaje, że ani brak wątpliwości ani skrupułów w stosowaniu przemocy, nie jest powodem do dumy.
Albert2020.06.4 14:39
"Czyli nie istniały cywilizacja indyjska czy ewoluująca w izolacji inkaska czy Majów? Nic z nich nie wzięliśmy?" Racja, zapomniałem o Hindusach - im w końcu cyfry zawdzięczamy. " A ludzie nie mają ras. " Mają. Tylko nie ma konsensusu co do liczby. Ale istnieje od 3 do 9 ras ludzi. " Tylko dlatego, że ubzdurali sobie, że są lepsi od wszystkich innych dzięki rzekomemu monopolowi na prawdę, więc mają do tego prawo. I to "prawo" realizowali w sposób tak brutalny, że reszta nie zdołała się oprzeć." Tak, tu też masz rację i trudno się nie zgodzić. Ale patrząc na to innymi kategoriami, można w sporym uproszczeniu założyć, że wszystkie rasy (od 3 do 9 :) ) mialy równe szanse. OK, jedne miały bardziej sprzyjający klimat, inne łatwiejsze do udomowienia zwierzęta, inne lepsze gleby itp. Ale można przyjąć, że wszystkie cywilizacje miały podobne szanse. I co? Majów nie ma, Inków nie ma, Indian północnoamerykańskich nie ma, Afryka ledwo zipie, Azjaci nawet dają radę i tak dalej. Jaki jest wspólny mianownik? Biały człowiek i jego podboje. Oczywiście można się zżymać na to, ale tak naprawdę to nikt na przykład Murzynom nie bronił stworzenia imponującej cywilizacji i podbicia całego świata. Warunki do tego mieli znakomite - jedynym chyba istotnym czynnikiem utrudniającym zadanie był brak zwierzęcia, które można byłoby w łatwy sposób udomowić do roli pociągowej. Choć takie zebry i słonie może nawet by się do tego nadawały. "A Europejczycy podbili resztę świata nie dlatego, ze coś robili lepiej." No chyba jednak właśnie dlatego, że mnóstwo rzeczy zrobili lepiej. I żeby nie było - nie jestem rasistą, nigdy nie zwracałem uwagi na kolor skóry. Ale nie lubię przeginania w żadną ze stron. Policjant odpowiedzialny za śmierć Floyda powinien grubo beknąć, ale nie widzę żadnego usprawiedliwienia dla obecnych w USA zamieszek. A #blacklivesmatter się nadaje do spuszczenia w kiblu.
Maria Blaszczyk2020.06.4 16:45
Cyfry, powiadasz? No cóż. Ja mówię w kilku językach, a wszystkie, jak jedna żona, należą do grupy indoeuropejskiej. Stąd mnogość rdzeni wspólnych z sanskrytem... Rozumiem, że Ty swój język sam wymyśliłeś i istniejąca na kilka tysięcy lat przed pierwszymi cywilizacjami europejskimi cywilizacja indyjska dała Ci tylko cyfry. No cóż, ja lubię cyfry. Nie bagatelizuję i tego wkładu w rozwój naszej cywilizacji. Nie, ludzie nie mają ras. Wiemy to od lat 70tych ubiegłego wieku, gdy Lewontin wykazał rekordowo nisko zmienność genetyczną naszego gatunku. Oraz to, że ta zmienność w 85% jest wewnątrzpopulacyjna, w 8,5% uwarunkowana zewnęytrznymi czynnikami jak klimat, a tylko 6,3% róznicom pomiędzy "rasami". Co biorąc pod uwagę definicję rasy, gdzie ta ostatnia wartość musi wynosić 25%, kończy dyskusję. A od czasu zsekwencjonowania DNA człowieka to już w ogóle nie jest kwestia dyskusyjna i w tej kwestii mamy silny konsensus naukowy. Czyli ponad 20 lat. Najlepszy dowód, że sam piszesz że ras jest trzy a może ileśtam, podczas gdy mówimy o pojęciu, które opisuje procent zmienności genetycznej. To są te cyfry, którymi zapisujemy liczby. Ja lubię liczby. One nie kłamią, chociażby rasiści bardzo tupali nóżkami. A podbicie świata nie było czymś dobrym - tylko złym. Więc Europejczycy podbili go dlatego, że robili coś gorzej. Nie ma nic złego w niepodbijaniu nikogo. Zlikwidowanie cywilizacji Majów, Inków i cywilizacji afrykańskich, a także wielu innych jest złem w czystej postaci. Powodem, dla którego powinniśmy klękać i przepraszać. Aha, zebr i słoni afrykańskich nie da się udomowić. No cóż, a jeśli nie widzisz usprawiedliwienia dla zamieszek... Czarni ludzie giną z rąk policji. A Ty się domagasz zaprzestania zamieszek, zamiast zaprzestania zabijania czarnych ludzi. To wlaśnie jest rasizm w czystej postaci. Gdy priorytetem jest własność i spokój białych, życie czarnych wartością drugorzędną. Mówisz: "zabijać czarnych jest brzydko, ale zamieszki muszą się skończyć". Osoba, która nie jest rasistą mówi: "zamieszki są paskudne, ale zabijanie czarnych musi się skończyć". Człowieczeństwo nie jest obowiązkowe, traktowanie życia kolorowych w kategorii czegoś przeliczalnego na dobra, a także spokój i komfort życia białych zaś ma długą tradycję. I sam sobie przeczysz. "Policjant odpowiedzialny za śmierć Floyda powinien grubo beknąć" - tylko że to był powód wybuchu zamieszek, a tego gnoja w stan oskarżenia postawiono dopiero po tym, jak spłonął komisariat w Minneapolis. Gdyby nie było zamieszek - nasz dzielny obrońca prawa miałby się jak pączek w maśle, jak wielu przed nim...
Albert2020.06.4 17:26
Pisałem, że o Hindusach zapomniałem. "A podbicie świata nie było czymś dobrym - tylko złym. " Owszem, było złym. Moje pytanie dotyczyło jednak innej kwestii - dlaczego to właśnie biali podbili świat? Przechodząc do końcowej części. "Czarni ludzie giną z rąk policji. " I to jest właśnie rasizm w czystej postaci. Jakie znaczenie ma kolor skóry Floyda? Człowiek zginął z rąk policjanta. To jest tragedia. Nieważne, czy czarny, biały, żółty, czy czerwony. Skala tragedii jest moim zdaniem identyczna. Floyd nie zginął dlatego, że był czarny, ale dlatego, że był przestępcą. Ciekawe natomiast, czy w USA doszłoby do podobnych zamieszek, gdyby czarny policjant zamordował w taki sam sposób Azjatę. Albo Meksykanina.
Maria Blaszczyk2020.06.5 14:39
Kolor ma takie znaczenie, że giną kolorowi. Zginął, bo nie był biały. Więc tak, to jest rasizm. Udawanie, że kolor nie miał znaczenia, jest odmową podjęcia właściwych działań. Jedynie uznając, że zginął, bo był czarny, możemy wdrożyć właściwe działania. Żeby zwalczać otyłość, musimy rozważyć, co ją powoduje, jak przebiega i co pomaga w jej leczeniu. Zapobieganie chorobom "w ogóle", choć słuszne, niewiele nam tu da. Tak samo jest z przemocą policji - policja, także w Stanach, to ludzie o wyjątkowej skłonności do przemocy. Ale przemoc wobec czarnych ma podłoże w ich rasizmie, inaczej niż przemoc wobec ich żon i dzieci. Więc należy zająć się rasizmem, a nie "przemocą w ogóle". A do zamieszek doszło dlatego, że czarni z rąk policji giną ciągle i zupełnie bez powodu. Dochodzi do nich zresztą regularnie, Trump też został wyniesiony do władzy częściowo dzięki takiej fali akurat przed poprzednimi wyborami. W 2014, Michael Brown w Ferguson oraz Eric Garner, jak zapewne pamiętasz. Ten drugi również uduszony oraz
Albert2020.06.5 16:34
"Kolor ma takie znaczenie, że giną kolorowi. Zginął, bo nie był biały. " To byłaby prawda, gdyby Floyd był zupełnie niewinny. A nie był. Był przestępcą. Kolor skóry nie ma tutaj żadnego znaczenia. Nie leżał na ziemi, bo był czarny, tylko dlatego, że został zatrzymany przez policję. Reszta to nieszczęśliwy wypadek łamane na brutalność policji. "Jedynie uznając, że zginął, bo był czarny, możemy wdrożyć właściwe działania." Czyli co, przymykamy oko na czarnych przestępców i łapiemy tylko białych? "Żeby zwalczać otyłość, musimy rozważyć, co ją powoduje, jak przebiega i co pomaga w jej leczeniu." Nie. Żeby zwalczyć otyłość, wystarczy żreć mniej i lepiej. "A do zamieszek doszło dlatego, że czarni z rąk policji giną ciągle i zupełnie bez powodu." Niedawno widziałem statystyki mówiące, że białych z rąk policji ginie o rząd wielkości więcej. Fakt - nie sprawdzałem, czy była prawdziwa, czy tylko fejkiem.
Maria Blaszczyk2020.06.5 16:52
Floyd był jednym z wielu. Nhiektórzy zginęli za chodzenie po ulicy będąc czarnym. A jego "wina" nie ma tu nic do rzeczy. Nawet jeśli banknot był fałszywy - on mógł o tym nawet nie wiedzieć, czyli być niewinny. Nie, nie przymykamy oczu na żadnych przestępców. Tylko zajmujemy się zapobieganiem przestępczości. I nie, z rak policji nie ginie o rząd wielkości więcej białych. Pomijając już taki drobiazg, że sam fakt, że amerykańska policja zabija rocznie ok. tysiąca osób, co samo w sobie jest dość ciekawe, jest to kilkakrotnie więcej niż w całej UE, to bzdury piszesz. I jak nie sprawdzasz, to nie pisz, bo po co szerzyć kłamstwa? Czarnych w USA jest jakieś 13%, giną z rak policji 2,5 raza częściej, więc nie może być tu mowy o rzędzie wielkości. https://www.statista.com/chart/21872/map-of-police-violence-against-black-americans/ I nie, żeby zwalczyć otyłość nie wystarczy "żreć mniej i lepiej". Gdyby tak było, to by nie było otyłych, z wyjątkiem jakichś wyjątkowo głupich osób, które nie potrafią się do takiej prostej rady zastosować, co by czyniło z 1/4 Polaków idiotów. To tak nie działa.
Albert2020.06.4 17:28
"Osoba, która nie jest rasistą mówi: "zamieszki są paskudne, ale zabijanie czarnych musi się skończyć." Tak mówi właśnie rasista. Osoba, która nie jest rasistą powie "zamieszki są paskudne, ale zabijanie ludzi musi się skończyć".
Maria Blaszczyk2020.06.5 17:20
Tak mówi osoba chcąca utzrymać status quo. Rozwadnia problem. Gwałcenie dzieci w Kosciele to nie problem - problemem jest istnienie pedofilii w ogóle. Przemoc wobec kobiet to nie problem, przecież wobec mężczyzn też się zdarza. Itd. A tymczasem czarni z rąk amerykańskiej policji giną, bo są czarni. I jeśli nie zidentyfikujemy źródła problemu w rasizmie - nie będziemy w stanie go rozwiązać.
leszczyna2020.06.4 18:38
Co to znaczy "człowieczeństwo nie jest obowiązkowe? Jeżeli nie ma ras, to czemu zarzucasz komuś rasizm? I sama używasz wyrazów "kolorowi" i "biali"? Zabójcy prezydenta Adamowicza dotąd nie postawiono zarzutu. Jak myślisz, dlaczego? Morderca 11-letniej dziewczynki też od miesięcy nie ma zarzutów. Czemu zabójców nie ubija się od ręki? Czy gdyby zabójcę Floyda powieszono od ręki na ulicy, Murzyni byliby usatysfakcjonowani i nie byłoby zamieszek? Cywilizacja indyjska istniała na kilka tysięcy lat przed pierwszymi cywilizacjami europejskimi? Wskaż te pierwsze cywilizacje europejskie - ile ich było i gdzie się rozwijały, co osiągnęły? Ile tysięcy lat przed nimi kwitła cywilizacja indyjska? Cywilizację indyjską wydajesz się wiązać z sanskrytem. A to przecież język indoeuropejski, język bynajmniej nie ludzi z Czarnego Lądu ani nie chiński, ale język ludzi, którzy przybyli na Płw. Indyjski z północy - idąc ze wschodu Europy, nie słyszałaś o tym?
Maria Blaszczyk2020.06.5 14:52
To znaczy, że najwyraźniej możliwe jest uznawanie, że komfort białych jest ważniejszy od życia czarnych. Ludzie różnią się kolorem skóry. Stwierdzenie tego faktu to nie rasizm. Rasizmem jest uznanie, że ci o jednym mają prawo zabijać tych o innym. Nie mam pojęcia, co ma ewentualny lincz do rzeczy. Mówimy o sytuacji, gdy czarny człowiek jest 2,5 raza częściej zabijany przez policję niż biały, a policjanci praktycznie nigdy nie ponoszą tego konsekwencji. Nie o wieszaniu na ulicy. A wtedy, gdy cywilizacja Indusu się rozwijała, jakieś 4-5 tys. lat temu, w Europie nie było żadnej znaczącej cywilizacji. Nie znaczy to, ze nie było społeczności z rozwiniętą kulturą - ale to nie ta skala. I to stamtąd przynieśliśmy sobie języki.
leszczyna2020.06.6 2:05
Języki wykształciły się po wyodrębnieniu ludów zaliczanych do indoeuropejskich, nie zostały przyniesione znad Indusu. Przeciwnie, Ariowie przybyli nad Indus z północy, z pasa Eurazji między stepem czarnomorskim a M. Kaspijskim. Kultura Indusu była pierwotnie drawidyjska, nie indoeuropejska.
leszczyna2020.06.6 9:12
Istota problemu zawiera się tutaj: "Analiza akt policyjnych przeprowadzona przez NBC News wykazała, że od początku 2015 r. funkcjonariusze Departamentu Policji w Minneapolis 44 razy doprowadzali do utraty przytomności w wyniku duszenia zatrzymanych osób. Kilku ekspertów policyjnych stwierdziło, że liczba ta wydaje się być niezwykle wysoka." - to cytat z dzisiejszej "Rzeczpospolitej". Niedawno podczas protestów w Buffalo policjanci obalili na chodnik starca 75-letniego, który w ciężkim stanie trafił do szpitala. Nie był "czarny", ale "komfortowy życiowo" wg Twojego opisu. nic mu to nie dało, bo policja wali tak w czarnych, jak w białych czy żółtych - kto protestuje, ten wróg. Do tego wykręcili się tym, że chłop sam się przewrócił, zupełnie jak górnicy z Wujka sami weszli pod kule. Dopiero kolejne nagrania zmusiły bandytów z policji do bąknięcia, że coś poszło nie tak. Ameryka to dziki kraj, a śmie pouczać innych i wciskać swoją "demokrację" jak wcześniej Związek Radziecki "socjalizm".
Michał Jan2020.06.4 20:36
Jeżeli nie ma ras, to śmiało kogoś można nazwać czarnym lub żółtym, bo to tylko określenie koloru skóry. Jak włosów - rudy, szatyn, brunet, blondyna.
Michał Jan2020.06.4 14:57
Tu się potwierdziło, w wersji ziemskiej, że "ostatni będą pierwszymi". Ci, którzy mieli gorzej, musieli się bardziej starać. I tak Murzyni, którzy emigrowali coraz bardziej na północ, tracili melaninę i wyrabiali sobie coraz więcej umiejętności, niezbędnych do przetrwania w coraz trudniejszych warunkach. I w końcu, to zaprocentowało. Dobrze to potwierdza fakt, że rewolucja przemysłowa, rozpoczęła się w Wielkiej Brytanii, a Hiszpania i Polska (bogate albo złotem z Nowego Świata, albo z handlu z Orientem) zostały z tyłu.
Danuta2020.06.8 17:52
prosze pomyślcie czy ta młoda kobieta miała narażać zdrowie lub życie przez tego świra - dobrze zrobiła a świrowi może ulżyło na chwilę i to wszystko co ma wątpliwa wymuszona satysfakcja
M2020.06.4 13:37
Ludzie żyjący w Polsce (w której właściwie prawie nie ma mniejszości etnicznych) tego nie zrozumieją: tam biali w bardzo wielu przypadkach mają uprzywilejowaną pozycję społeczną. Trzeba dążyć do wyrównania, ale żeby za to przepraszać? Dziwne.
ZYX2020.06.4 15:58
Ludzie żyjący w Polsce podróżują i mają inne spostrzeżenia. W USA obecnie (od 20-30 lat) czarni Amerykanie są społecznością uprzywilejowaną to wynika z mojej obserwacji. W Urzędach państwowych gdzie jest stała praca i dobre ubezpieczenia, urlopy głownie widać czarnych Amerykanów. Bardzo często kolorowi wykorzystują walkę z rasizmem do korzystania z przywilejów. W latach chyba 80-tych jak sobie przypominam, była sprawa przyjmowania do policji w Nowym Yorku, między innymi warunkami należało wypełnić test i czarnoskórzy Amerykanie niestety oblewali test. Zrobiło się głośno że Czarni są dyskryminowani, przygotowano nowy test o obniżonym poziomie wiedzy i znowu był problem. Nie należy uogólniać bo jest mnóstwo ludzi wybitnych ale generalnie większość, która urodziła się już po segregacji rasowej to grupa ludzi bardzo roszczeniowych.
Marian2020.06.4 13:33
Chyba w 2017r.czarny policjant zastrzelił białą kobietę,calkowicie niewinną.Nikt wtedy nie urzadzal takich cyrków jak ma to miejsce obecnie.To zdarzenie zostało cynicznie wykorzystane przez przeciwnikow Trampa by mu zaszkodzić.W USA robi to tamtejsza zydokomuna która nie moze pogodzic się z porażką wyborczą a w Europie Niemcy.
Piotr Nowak2020.06.4 17:08
White Power co Maryjanku? Ty jakbyś nie był w SS to byś się pewnie do KKK zapisał. :) Prawda?
heinrich2020.06.4 17:29
zabolało niemiaszku.
[email protected]2020.06.4 19:27
Nowak, co ma twarz jak Nowak. A co, ktoś z Twojej rodzinki był w SS?
Alex2020.06.4 18:50
Lewacy i pseudo gwiazdy francuskie ( niektorzy nie mieszkaja we Francji ) ale podsycaja i organizuja nielegalne manifestacje przeciw Policji i w obronie nie ofiar ,tylko oprawcow.Oczywiscie Prezydent Macron ( ktory lubi pouczac inne kraje) wraz z beznadziejnym rzadem nie reaguja.
Darek2020.06.4 13:27
No pierwszy raz tytuł zgodny z treścią, to na prawdę szokujące - czarnuch - normalka, ale ci głupi biali którzy zamiast obezwładnić typa i oddać w ręce policji za rasistowskie chuligańskie zaczepki klękają - wstyd.
tomasz2020.06.4 14:08
Darek ja ich nie żałuję po co tych czarnuchów sprowadzali? wiedzieli że jak to zrobią to wykręcą na siebie bata . Dlatego powinni ich wagonami odesłać do Afryki tam gdzie ich miejsce . wtedy nie byłoby chorób które roznoszą. To samo powinno być w Europie odesłać ich wagonami do Afryki . A Azjatów do Azji wtedy też nie będzie chorób tyle w temacie.
taro2020.06.4 15:00
ale przez dziesieciolecia sprowadzali juz nastepnych,za co kasowali w cholere pieniedzy za sztuke,a do tego jeszcze muzulmanow. Chcieli kolorowo, to niech sie mecza.
anonim2020.06.4 15:28
Daruś, no, no, respekt ... Już widzę twój boski tors, sprawność i refleks Ninji. Na jakim ty świecie żyjesz?
Beno2020.06.4 16:40
Tak niewolników i taniej siły roboczej potrzebowali, a teraz ich odesłać. A może Polaków też odesłać i to nie tylko z USA, ale i z innych krajów wysoko rozwiniętych Europy, przecież to tylko złodzieje. Ale masz mentalność raisisty i skórwi...
Elvis2020.06.4 16:32
Zgodne z chrześcijańskim "nadstaw"
Edek2020.06.4 18:53
Ja widzę jak na filmie jakiś pajac molestuje białe kobiety. gdzie są organizacje feministyczne?
biel2020.06.4 19:09
Zapraszamy do Polski