06.06.19, 09:15

V kolumna Putina w Polsce drży ze strachu. Moskwa ujawniła (niechcący) dane tysięcy szpiegów

Rosyjski portal śledczy The Insider podał, że do internetu wyciekły dane personalne funkcjonariuszy wywiadu zagranicznego. Według dziennikarzy portalu, chodzi o tysiące nazwisk obecnych i byłych pracowników rosyjskich służb wywiadowczych – informuje portal Belsat.

 

The Insider ustalił, że tajne informacje przedostały się do sieci za sprawą błędu popełnionego przez administrację Moskwy. Urzędnicy opublikowali adresy kamienic wybudowanych dla rosyjskiej Służby Wywiadu Zagranicznego wraz z danymi lokatorów. Dziennikarze śledczy ustalili nazwiska co najmniej 2856 osób, które związane są ze służbami wywiadowczymi.

Do tej pory instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo w Rosji nie skomentowały tych doniesień. Wcześniej rosyjscy i brytyjscy dziennikarze, dzięki analizie internetowych danych ustalili prawdziwe nazwiska osób zamieszanych w chemiczny zamach na terytorium Wielkiej Brytanii.

Chodziło o Rosjan podejrzewanych przez Londyn o próbę otrucia byłego podwójnego agenta Siergieja Skripala i jego córki Julii.

***


To dziwne, że niektórzy politycy na Zachodzie wciąż naiwnie wierzą w możliwość „stopniowej normalizacji” stosunków z Rosją. Te iluzje są bardzo niebezpieczne, gdyż Moskwa rzuciła wyzwanie samemu istnieniu cywilizacji europejskiej. Dla Moskwy dyplomacja zawsze była i będzie narzędziem manipulacji, oszustwa i uśpienia czujności przeciwnika. Jak to wyraził kiedyś Bismarck „Umowa z Rosją nie jest warta papieru, na którym ją spisano”.

Wszelkie „resety”, normalizacje i ocieplenia stosunków z Rosją będą tymczasowe. Moskwa nigdy nie porzuca swoich niezdrowych ambicji i irracjonalnych roszczeń. W ciągu ostatnich lat bijemy na alarm zwracając uwagę na to, że na Zachodzie pracuje rozbudowana sieć rosyjskich agentów wpływu. Coraz mocniej szaleje kremlowska propaganda. W celu rozbicia jedności Zachodu liczne media, organizacje społeczne, partie polityczne i ośrodki analityczne szerzą rosyjską propagandę. „Kremlowska armia trolli” atakuje polską sieć. Kukiełki Kremla do utraty tchu wybielają Putina i jego agresywną politykę. „Rosja nie zagraża. Rosja jest zagrożona.

Jest nieustanna agresja NATO przeciwko Rosji” – z maniakalnym i bezczelnym uporem twierdzą rosyjscy agenci wpływu oraz pożyteczni idioci. Taką retorykę słyszymy na co dzień z ust polityków, politologów, ekspertów i dziennikarzy zjednoczonych wspólnym celem: rehabilitacją agresywnej polityki Kremla. Udział w globalnej gospodarce stworzył Rosji możliwość psucia Europy od wewnątrz.

Korzystając z zachodniej otwartości, Gazprom przekupił całą grupę czołowych ekspertów, przedsiębiorców i polityków europejskich. Kreml dołożył wszelkich starań, żeby Europa stała się bezzębna, bierna i ospała. Ta strategia okazała się bardzo skuteczna. Moskwa kupuje partie i polityków charakteryzujących się nadmiarem prowincjonalnej mentalności i brakiem strategicznego myślenia. Wielbiąc rosyjskiego złotego cielca, nie zdają sobie sprawy, że mogą się stać następną ofiarą krwawego imperium zła. Nie rozumieją, że są karmieni do uboju…

Włodzimierz Iszczuk Redaktor naczelny portalu Jagiellonia.org i czasopisma „Głos Polonii”

bsw/Jagiellonia.org

Komentarze

Obserwator2019.08.15 16:04
Eeee tam...ludziska wierzycie we wszystko co Wam media podają.Fakt jest taki że zarówno zachód jak i wschód trzymają się razem aby urabiać maluczkich.To tak jak z komunizmem i faszyzmem,dali dwie alternatywy.Bez względu jakiej by się nie wybrało to społeczeństwo i tak było umoczone a o to w polityce i zastraszaniu cywilów dla podtrzymania władzy chodzi ;)
Ci nie byli agentami...2019.06.6 19:36
ale mordercami - przytaczam oryginalny cytat by udowodnić, że i w Rosji żyją normalni ludzie... - "Более 170 российских военных из 53-й зенитной ракетной бригады ПВО, дислоцирующейся под Курском, в день крушения малайзийского «Боинга» под Донецком находились вблизи украинской границы. Об этом сообщает «Новая газета», ссылаясь на несекретные документы Минобороны РФ. По данным участников международного расследования, именно к этой бригаде был прикреплен зенитно-ракетный комплекс «Бук», из которого сбили «Боинг». Следователи говорили, что «Бук» приехал на территорию Украины из России и затем вернулся обратно. В одном из документов Минобороны сказано, что 23 июня 2014 года, за три недели до крушения самолета, российские военные издали приказ об обеспечении безопасности на дорогах общего пользования при передвижении техники 53-й бригады из Курска к границе с Украиной. В перевозке техники, в частности, участвовали силы 69-й бригады материально-технического обеспечения. В документах этой бригады «Новая» нашла упоминание «КамАЗа», который видели возле украинской границы рядом с «Буком» (подтверждают кадры любительской съемки). Еще в одном документе 53-й бригады говорится, что за два дня до крушения самолета, 15 июля, курские военные прибыли на российскую военную базу Миллерово возле украинской границы. Здесь они получили сухпайки на пять суток и отправились в другое место. После этого, отмечает «Новая», одна из машин курской бригады была замечена уже на украинской территории. В ходе расследования спецкор «Новой газеты» Павел Каныгин попытался пообщаться с бывшими и нынешними военными 53-й бригады. В частности, он встретился с майором медицинской службы 53-й бригады Ириной Колесник, которая в 2014 году ездила в Миллерово, а сейчас работает в курской поликлинике МВД. Она отказалась говорить о крушении «Боинга». «Я ничего вам сказать не могу. О действиях [родины] говорить не имею права», — заявила она".
bogdanus2019.06.6 17:41
Dlaczego działania globalne są lewicowe. Na te i inne odpowiedzi dają wykłady Tomasa Schumana https://www.youtube.com/results?search_query=Wyk%C5%82ad+Tomasa+Schumana
najciemniej pod latarnią2019.06.6 17:36
https://wrealu24.pl/czy-pis-jest-juz-sekta/
michu2019.06.6 14:57
Czytając komentarze trza stwierdzić, że Nikt ma dużo racji. Ruscy są Słowianami i genetycznie i językowo są nam bliscy. Tylko trza umieć odróżniać Sowietów od Rosjan. To tak jakby ktoś napisał, że Polacy np urządzają parady równości i dopuszczają się bluźnierstw, albo, że to Polacy wprowadzili stan wojenny itd. Socjaliści i kryminaliści są w każdym narodzie... ;)
z Bródna, W-wa2019.06.6 14:05
Było dwa dni spokoju o tych pedalskich suk kremlowskich. Suki wróciły. Jeżeli jest ktoś tak naiwny i sądzi, że to nie jest putinowska propaganda żyje w przysłowiowym lala land. Ale to nie tylko pedalstwo blogowe jest kremlowskie, jest na blogach ich o wiele więcej. Trawi ich nienawiść nie tylko do religii, Kościoła, ale i wszystkiego co obecna administracja robi albo czego nie robi. Grupa imbecyli; Albert, Nowak, Stachu, dumny pedał, robaczek, etc. Dwoją się i troją, aż nagli pytanie: Co wy q.... taka wasza mać robicie na blogach katolickich?
Marianna2019.06.6 18:31
Żeby utrzymać się w poetyce pańskiego komentarza muszę stwierdzić, że coraz donośniej szczekają homofobiczne PiS-owskie kundle. Czują, że sytuacja zaczyna ich parzyć w pięty. Niedużo czasu wam zostało na skowyt. A co do pytania, co my q...wasza mać robimy na blogach katolickich to odpowiadam,, że kto sieje wiatr, ten zbiera burzę, jeśli katolicka Fronda bierze się za komentarze polityczne, powinien takich reakcji się spodziewać. Z katolickim pozdrowieniem...
Emil2019.06.6 13:21
Warto , żeby zrozumieć mentalność Ruskich wrócić do sprawy tragedii okrętu Kursk .. Nie chcieli obcej pomocy . Dlaczego ? Otóż , gdy nastąpiła awaria to na okręcie zaczęło się wyczerpywać powietrze . Oficerowie wysłali do jednego przedziału moriaków i wypompowali im powietrze żeby im starczyło na dłużej . Nie można było pozwolić aby jacyś Norwegowie czy Angliczany zobaczyli ten przejaw braterstwa w ruskiej flocie !
kalinka2019.06.6 16:41
masz może film z tej akcji? piszesz jakbyś przy tym był
nikt2019.06.6 13:02
Tyle zarzutów mnie spotkało odnośnie mojego komentarza , że jeszcze coś przypomnę . Czy Rosjanie anektując Krym gwałcili od małej dziewczynki kobiety ,zabierali chłopom ziemię , gardzili i pomiatali nimi , skazali na głodową egzystencję tak jak robili to Anglicy z Irlandią ? Przecież to nie działo się aż tak dawno temu . Coś krótką mają Polacy pamięć .
Emil2019.06.6 13:26
Tak to już nie ci sami chłopcy co w Nemmersdorf l
Filozofem już nie będziesz...2019.06.6 19:13
do głupca ci bliżej...A póki co poczytaj trochę o rosyjskiej dziczy na Pomorzu i Niemczech (w drodze na Berlin), o zbiorowych gwałtach dzieci, kobiet i babć, które w większości po brutalnym gwałcie, były beztialsko mordowane! Widzisz więc bolszewicka niedojdo, że to tobie brakuje i wiadomości, i pamięci i oleju w dziurawej ruskiej głowie!
michu2019.06.6 12:21
Chociaż jedna V kolumna drży ze strachu, po pewnie pozostałe ze śmiechu ;).
ARTUR2019.06.6 12:14
Jak widzę to V-kolumna ma się dobrze nie tylko w Polsce nawet weszła do Parlamentu Europejskiego
PolakNieZdrajca2019.06.6 11:51
Warto wiedzieć: http://www.fronda.pl/a/iszczuk-barbarzynska-rosja-przeciw-cywilizacji-europejskiej-1,90763.html http://reporters.pl/3257/wielcy-rosjanie-o-swojej-ojczyznie-z-przerazeniem-mysle-kogo-urodzi-to-pijane-krwawe-bydlo-foto/ http://www.fronda.pl/a/pilsudski-o-rosji-zawsze-bedzie-imperialistyczna,99283.html http://www.fronda.pl/a/pilsudski-krotko-szczerze-i-wprost-o-rosjanach-1,87699.html http://www.fronda.pl/a/oto-co-o-rosjanach-mowil-gen-patton-alez-aktualne,87319.html https://opinie.wp.pl/rosja-jest-nam-winna-54-miliardy-dolarow-poznaj-prawde-o-tym-jak-sowieci-ograbili-polske-6168898136479361a https://kresy24.pl/maksymalna-brednia-tort-z-g-wybitny-rosyjski-historyk-odpowiada-na-antypolski-tekst-rosyjskiego-dziennikarza/#comment-161354
Mirek2019.06.6 11:49
Rosja zawsze była państwem zbójeckim i jest nadal . Różnica jest tylko taka że dzisiaj ten zbój jest na wykończeniu . PKB Rosji jest wielkości PKB Nowego Jorku i nie trzeba być wybitnym analitykiem aby wysnuć wniosek że w dzisiejszym szybko rozwijającym się świecie Rosja będzie pogrążać sie w chaosie aż do rozpadu . Oczywiście że taki kolos nie upadnie od razu ale będzie to się działo nieuchronnie . Rosja dzisiaj jest na równi pochyłej .
JR2019.06.6 16:57
Oby się z tej równi pochyłej stoczyła na dno!
Marcin2019.06.6 11:34
Po tych rewelacjach juz widzę jak mistrz Michalkiewicz wraz z Braunem czmychają za Ural ;) A i ja musze tobołek na plecy brać i na wieczna włóczęgę sie udać... frondelek mnie zmiażdżył i sponiewierał ;D
nikt2019.06.6 10:50
Dałaby sobie Fronda spokój z tą rusofobią . Gdyby Polacy , a raczej Żydzi nie byli takimi rusofobami , to Rosja byłaby im nawet bez sojuszu sprzymierzeńcem . Czują sympatię do Słowian . Gdy rozbił się samolot z członkami Chóru Aleksandrowa długo rzewnie płakałam. Takie wspaniałe słowiańskie twarze i głosy , śpiew z duszą . Żaden inny naród w ten sposób nie potrafi śpiewać . Uwielbiam muzykę i śpiew Zachodu , ale to nie to samo co śpiew Rosjan .Ludność zza Buga wystarczająco wycierpiała od strony Polaków . Czyż ja nie znam historii ? Nikt nie jest w stanie spowodować tego , że przestanę myśleć . Żadna propaganda . Od małego sama dochodzę do prawdy i nikt nigdy nie zdołał zapanować nad moim umysłem. Ten naród ma przewagę nad wszystkimi innymi narodami i zawsze wygra . Żyje w gorszych warunkach niż zachodnie kraje , ale w przeciwieństwie do innych - kocha swoją ojczyznę . Dlatego zawsze zwycięży , podniesie się z każdej niewoli , przetrzyma wszystko . Przyjmują to , co niesie im życie i są pełni pogody i radości . Nie gonią w piętkę za mamoną ( poza wyjątkami oczywiście ) . I są szczęśliwi . Do czego doszedł Zachód ? Zachwiana równowaga klimatyczna , ekologiczna , geologiczna . Nikogo to jednak nie interesuję , nie śledzi tego , co się dzieje na bieżąco , nie analizuje , nie wyciąga wniosków . Po co ? Fascynują się tym co pierdnął jeden czy drugi z własnej partii czy opozycji . No to życzę szczęścia i powodzenia w czasach ,które już nadeszły , a idą coraz szybszym krokiem . Przyszłość należy do Słowian .
wypalacz wegla drzewnego w Bieszczadach2019.06.6 10:59
samogon wypalił Wam już ostatnie szare komórki, oby Polska graniczyła z Chinami i to jak najszybciej
nikt2019.06.6 11:51
Bieszczady są przepiękne , zwłaszcza jesienią . A ja niestety nie piję , bo czasem alkohol jest korzystny dla zdrowia . Nie smakuje mi . Moje rodowe korzenie zaś od przeszło 30 pokoleń znajdują się kilkaset kilometrów na Zachód od Bugu . Masz pecha .
nikt2019.06.6 12:30
Tak mimo woli przypomniałeś mi moją dawną znajomą Ukrainkę Klarysę .Podczas tej wizyty ugościła mnie kiszoną kapustą , kiszonymi ogórkami , peklowaną słoniną , chleb , masłem . Pychotki . No i samogonem . Jej męża pilota akurat nie było w domu a więc sobie pozwoliła wypić . Po stopku . Nie mogłam odmówić i ona tę stopkę wypijała całą a ja na dnie kieliszka . Skończył się samogon i wyciągnęła pszenicznają . Ona nadal po stopku a ja polizanie . Ona poszła spać a ja do toalety . Siedziałam nad muszlą kilka godzin zanim poszłam spać. Rano obudziła mnie żwawa i wypoczęta i od razu - po stopku .Od samego zapachu mnie zemdliło . Do taksówki szłam wężykiem . Dobrze , że moje dość duże dziecię było ze mną i mi pomogło .To się nazywa ruskie zdrowie .
wypalacz wegla drzewnego w Bieszczadach2019.06.6 16:01
wiesz co, takie to wzruszające, że aż nie wiem. Ja nie pijałem z Ruskimi, ale słyszałem, że oni postawią wódę, zagrychę, ale jak się wnerwią, to dźgną knypem, lub strzelą ci w łeb, jak to na chazarski naród przystało.
Marian2019.06.6 11:26
Nataszka, wiem, że masz musik do tego bredzenia, szczególnie po kolejnej dawce psychotropów. Ale spróbuj krócej, tak sintieticzniej, Paniała?
nikt2019.06.6 11:54
;:):):):):):):):) Ruskij Jazyk ja toże kapku znaju . Inne też kapku . Uczyłam się go w szkole podstawowej , ale nie pamiętam już pisowni .
Irena2019.06.6 12:20
Czy "panna nikt" płakała, gdy zabijano ludzi na Majdanie w Kijowie, gdy tzw. "bracia Słowianie" odebrali Ukrainie Krym, gdy weszli na Donbas i mordowali tam ludzi (mordują dotąd, tyle że w mundurach bez dystynkcji), a pozostali przy życiu musieli uciekać? Czy "panna nikt" współczuła uprowadzonym przez Rosję ukraińskim marynarzom (najmłodszy ranny marynarz nie ma 20 lat)? Pani w swej wypowiedzi nie reprezentuje Polaków ani Ukraińców, tylko Rosjan - jest pani takim samym trollem, jak wielu innych:(
nikt2019.06.6 12:40
Kochana , to była tragedia , którą widziałam na własne oczy . Z powodu Majdanu też nie płakałam . Żal mi każdego pokrzywdzonego , ale to jest kontrowersyjna polityka . Bardziej płakałabym nad losem Indian których brutalnie wytrzebili Amerykanie i Hiszpanie czy nad losem milionów Hindusów i Pakistańczyków do których śmierci przyczyniła się Anglia . Żal mi Afrykanów , których zniewolili Amerykanie i skolonizowały prawie wszystkie kraje Europy Zachodniej . Nad ich losem bym zapłakała .
1232019.06.6 17:23
ah jakie typowe w US Indian bijO :D a nie płakałaś jak russrańcy podbijali okoliczne kraje wybijając ludność? Nie płakałaś jak prowadzili testy broni atomowej w Kazachstanie? Nie płakałaś jak wybijali Polaków w Katyniu czy wywozili ich na Sybir skąd powrotu nie było?!?!?! Russrańce to największa ZARAZA jaka spotkała naszą biedną planetę... Ale wiem wiem wszystko przez pól Żyda pół Polaka z Gruzji stalina...
Marianna2019.06.6 18:24
Podejrzewam, że pani Irena nie jest zbyt uważnym obserwatorem sceny politycznej, bo przecież nie pisałaby takich bzdur świadomie. Powinna pani wiedzieć, że na Majdanie zabijali najemnicy inspiratorów protestu. Powinna pani wiedzieć, że Majdan został zorganizowany przez CIA, a wszystko to kosztowało Amerykanów 5 mld dolarów (oficjalne słowa przedstawicielki Białego Domu). Powinna pani wiedzieć, ze to nie Rosjanie ostrzeliwują miasta i wsie w Donbasie, ale wojsko ukraińskie i bandy najemników. Gdyby nie pomoc i obrona ze strony Rosjan, tamtejsza ludność zostałaby wymordowana doszczętnie. Powinna pani wiedzieć, że jednym regionom wolno zmieniać przynależność, innym nie, a wszystko zależy od widzimisię Amerykanów, którzy decydują, które referendum jest legalne, a które nie. Ciekawe, prawda? O tym, że Poroszenko obiecał Amerykanom bazę w Sewastopolu, to oczywiście pani nie wie. A co do marynarzy, to pretensje należy kierować do ukraińskich dowódców, którzy od czasu do czasu organizują prowokacje po adresem Rosji, żeby wyżebrać pomoc materialną i wojskową z Zachodu. Zalecam więcej rozsądku, mniej politycznego zaślepienia.
Emil2019.06.6 13:46
No cóż Rosja to nie Słowianie . Zbyt dużo mongolskich genów . Porównaj ich relacje Rosja - Ukraina do relacji USA - Kanada . Przecież nikt przy zdrowych zmysłach nie chce Kanadzie odebrać Labradoru . Nikt nie myśli o połączeniu lądowym z Alaską . Gdzie Ruscy ze swą armią tam syf ,gwałty, wszy,bieda . USA potrafiło podbitym Niemcom, Koreańczykom czy Japończykom zapewnić dobrobyt !
Zachod2019.06.6 14:24
Glupia pindo, lubisz skosnookich "Slowian", lubisz ich spiewy... To polub ich gulagi i 3 miliony zamordowanych Polakow. Glupia stara po-sowiecka larwa
1232019.06.6 17:18
ruski TO NIE SĄ SŁOWIANIE tylko pomongolskie azjatyckie zapite agresywne mieszańce... Jedyne słowiańskie geny jakie mają to zdobyczne w wywózkach ewentualnie przywiezione z prostytuowania w Polsce.
Niech cię krew zaleje...2019.06.6 18:56
obrzydliwy trollu! To rosyjskie ścierwo, nad KATYŃSKIMI DOŁAMI też zapewne "kalinkę" śpiewało?!!!
jozef2019.06.6 10:48
Jakie wy zioła palicie w tej redakcji że takie bzdury piszecie.
wypalacz wegla drzewnego w Bieszczadach2019.06.6 10:54
my zioła, Wy samogon
kalinka2019.06.6 16:40
samogon zdrowszy od ziół
FactChecking2019.06.6 10:31
Według was bycie "rosyjską agenturą" polega na codziennym "ujawnianiu się" na forach internetowych, co u prawdziwych agentów musi powodować salwy śmiechu. (byle nie za głośne) Jak więc Rosjanie mogli ujawnić agentów raz jeszcze, na dodatek "niechcący" ? Potykacie się o własne nogi w tym momencie.
wypalacz wegla drzewnego w Bieszczadach2019.06.6 10:52
już niedługo stracicie rabotę w Petersburskim biurze, a potem szto, syberia?
Zez2019.06.6 11:26
Wy Żydzi możecie tryumfować, żydowska agenturo.
PolakNieZdrajca2019.06.6 11:57
Lecz się.
xyz2019.06.6 11:54
nie nie, pomyliles agenture z trollnia internetowa.
edi2019.06.6 10:13
RUSKIE TROLLE SĄ NA FORUM FRONDY - SPADAĆ DZIADY DO WASZEGO PUTINA - WON Z POLSKI !! już was rozszyfrowaliśmy pomagacie lewakom w promowaniu w Polsce WSZELKICH DEWIACJI żeby zniszczyć POLSKIEGO KATOLICKIEGO DUCHA - ALE DAREMNY WASZ TRUD - W POLSCE JEZUS JEST PANEM A MARYJA KRÓLOWĄ !!!!!!!!!!!
Zez2019.06.6 11:17
Na forach Frondy mają prawo pisac tylko izraelskie trolle i Ż.
ardo2019.06.6 15:22
Mają prawo wszyscy pisać, zupełnie inaczej jak u was w rosji.
kalinka2019.06.6 15:51
nazwy państw piszę się z wielkiej litery pisowski analfabeto
kalinka2019.06.6 10:04
zaplanowana akcja dezinformacyjna FSB a chłopcy z Frondy i PIS już się cieszą, Wołodia musi mieć z was niezły ubaw
9za2019.06.6 11:34
Tak sądzisz , Moskalu ?
Grzegorz2019.06.6 15:08
A Ty naprawdę sądzisz, że coś "wyciekło" naiwniaku?
kalinka2019.06.6 16:38
lepiej być Moskalem niż tępym pisowskim wyznawcą Naczelnika
Na twoim miejscu...2019.06.6 18:44
bolszewiku, nie lekceważyłbym tego ostrzeżenia. Sprawdź czy na liście niema twoich danych...wszak wiesz, że w tym fachu emerytów niema, a karierę kończy "nowiczok", albo kulka w tył głowy...
Cuszima 2019.06.6 9:42
To doskonała informacja .
kalinka2019.06.6 10:09
gimnazjalista uwierzy we wszystko co mu na Frondzie funkcjonariusze dziennikarze napiszą, tak jak ostatnie "rewelacje" odnośnie spalenia się "okrętu" Floty Północnej, dla reżimowych dziennikarzy nie miało znaczenia, że ta jednostka była akurat złomowana, po co wyznawcom PIS mówić prawdę, tępy pisowski goj ma tylko wierzyć w boskość Naczelnika,
xyz2019.06.6 11:42
Ciagle nie zmiania to faktu, ze takie kalinki jak ty calymi autokarami przyjezdzaja do nas do PL zarabiac polerujac polskie klejnoty koronne za kase. Mozna tez was jak zwierzeta w internecie KUPOWAC. Dobra kalinka kosztuje kilka tys. euro, kontrakt na wlasnosc. Ugotuje, posprzata, wypoleruje klejnoty koronne, a jak w tym wszystkim nie dostanie po ryju to sie jeszcze cieszy, ze Paliak dobry Pan :)...
kalinka2019.06.6 15:57
ty wierzysz te swoje żydowsko-pisowskie brednie,
xyz2019.06.6 17:14
wiem wystarczająco dużo kalinka ;) piatdiesjat w paszczu hm?