17.06.20, 00:14Zdjęcie ilustracyjne/pixabay.com

W 2021 roku nie będzie nowych emoji

Nie da się ukryć, że 2020 i 2021 rok będą szczególne dla gospodarki. Wiele branż, zwłaszcza gastronomiczna, turystyczna już teraz przeżywa kryzys, a może się to tylko pogłębiać. Choć w przestrzeni internetowej darmowe kasyno automaty cieszą się dużym zainteresowaniem graczy, to jednak nie każde technologie pozostaną nienaruszone. Niedawno ogłoszono bowiem, że w 2021 roku nie pojawią się nowe emoji.

Czym są emoji?

Emoji to piktogramy, które po raz pierwszy pojawiły się w japońskich telefonach komórkowych pod koniec lat 90. XX wieku. W przeciwieństwie do emotikonek nie opierają się tylko na wizerunku twarzy i emocji, lecz również wielu przedmiotów. Ich zadaniem jest przede wszystkim wyrażanie emocji jak i wzmacnianie przekazu wiadomości. Emoji na świecie stały się popularne wraz z wprowadzeniem ich na telefony iPhone w 2011 roku oraz później z systemem Android. Dziś emoji są niezwykle popularne na portalach społecznościowych, jak i również w komunikatorach internetowych. Stały się one na tyle znane i używane, że stworzono nawet stronę Emojipedia, a na Unicode można sprawdzić wszystkie dostępne obecnie emoji.

Pandemia koronawirusa uderza w emoji

Unicode to konsorcjum i organizacja non-profit, która nadzoruje standardy emoji i odpowiada za nowe wersje. Niedawno ogłosiła, że w 2021 roku niestety nie zostanie ujawniona żadna nowa emoji. Wynika to przede wszystkim z faktu, że pandemia koronawirusa zmusiła konsorcjum do opóźnienia wydania nowej wersji standardu Unicode, który stanowi podstawę emoji. Pierwotnie miała się ukazać w marcu 2012 roku, jednak przeniesiona została na wrzesień przyszłego roku. W wyniku nowego harmonogramu programiści nie będą mieli wystarczająco dużo czasu na stworzenie nowych emoji. Unicode najczęściej zatwierdza nowe emoji w styczniu, aby te mogły wejść na rynek w okolicach jesieni, przed ukazaniem się nowych systemów iOS oraz Android.

Jak powiedział Mark Davis, prezes konsorcjum: „W obecnych okolicznościach słyszeliśmy, że nasi współautorzy w tej chwili mają spore problemy, dlatego też zdecydowaliśmy, że w najlepszym interesie naszych wolontariuszy i organizacji będzie przesunięcie premiery na dalszy okres". Być może z upływem pandemii prace przyspieszą, jednak nie można być tego pewnym. Warto jednak wiedzieć, że aktualne opóźnienie nie ma jednak wpływu na wydanie wcześniej ogłoszonych nowych emoji na 2020 rok. Choć dla niektórych brak nowych emoji w 2021 roku będzie zmartwieniem, to jednak musimy pamiętać o tym, że świat obecnie zmaga się ze znacznie większymi problemami.

Emoji w 2020 roku

Jeszcze w styczniu 2020 roku, zanim rozpoczęła się cała pandemia wirusa, ogłoszono zestaw nowych emoji 2020, będący częścią standardu 13.0 Unicode. Ma on zawierać aż 117 nowych animowanych postaci. W szczególności widać, że w nowym zestawie znajdą się symbole dedykowane osobom transpłciowym. To między innymi transgender flag, kobieta w smokingu, mężczyzna z welonem czy też osoby neutralne płciowo. Ponadto nowe emoji to również ikony związane z jedzeniem: jagody, fondue, zwierzętami: niedźwiedź polarny, foka, mamut. Ciekawa przy tym jest buźka, która przedstawia jednocześnie uśmiech i płacz.

Nowe telefony, nowe emoji

Jak już przystało na rynku, najwięcej nowych telefonów pojawia się na jesień, przed okresem świątecznym. W 2020 roku oczekujemy między innymi premiery nowego iPhone'a. Już w marcu pojawił się najdroższy telefon na rynku: Samsung S20 Ultra, jednak premiera nowego telefonu zbiegła się z pandemią, przez co Samsungi sprzedają się znacznie gorzej niż rok temu. Pod znakiem zapytania stoi również premiera iPhone'a. Zazwyczaj odbywa się we wrześniu, lecz tym razem może zostać przesunięta na grudzień.