27.07.21, 13:14Fot. screenshot - YouTube (Kancelaria Premiera)

W Polsce powstaje nowa służba! Będzie walczyć z cyberprzestępcami

Na dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki razem z szefem MSWiA Mariuszem Kamińskim oraz pełnomocnikiem rządu ds. cyberbezpieczeństwa Januszem Cieszyńskim ogłosili powołanie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślał na dzisiejszej konferencji prasowej, że wraz z rozwojem nowych technologii, rośnie też związane z nimi zagrożenie.

- „Nie ma dnia, żebyśmy nie słyszeli o jakichś atakach sterowanych z różnych miejsc na świecie, bardzo często z inspiracji rosyjskiej czy innych krajów ze wschodu. Cyberprzestępczość to plaga XXI wieku, plaga, która zagraża instytucjom państwowym, ale także plaga, która zagraża obywatelom, firmom, przedsiębiorcom w życiu codziennym”

- wskazywał szef rządu.

Aby przeciwdziałać tym przestępstwom, w ramach polskiej policji powstanie nowa służba. 1 stycznia 2022 roku zacznie działać Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości. Rząd powoła też fundusz cyberbezpieczeństwa, dzięki któremu policja będzie miała dostęp do najnowszych rozwiązań w dziedzinie walki z przestępstwami w wirtualnym świecie. Premier zaznaczył przy tym, że najważniejsze są kompetencje.

- „To, co jest w głowach naszych informatyków, naszych specjalistów z tej dziedziny, chcemy zakumulować w jednym miejscu, po to, żeby jak najlepiej odpowiadać na te zagrożenia”

- mówił.

Minister Mariusz Kamiński wyjaśnił, że nowa jednostka będzie miała analogiczną strukturę do Centralnego Biura Śledczego Policji. Nabór do służby ruszy w styczniu. Docelowo w 2025 roku ma ona liczyć 1800 funkcjonariuszy.

- „To ma być bardzo nowoczesna służba, złożona w dużej mierze z nowych policjantów. Służba ta będzie prowadziła nie tylko działania dochodzeniowo-śledcze, ale bardzo zaawansowane działania operacyjne. Będzie stosowała najnowocześniejsze i najbardziej zaawansowane metody pracy operacyjnej, takie jak prowokacja policyjna, zakup kontrolowany”

- wyjaśniał minister spraw wewnętrznych i administracji.

Przygotowana zostanie „zupełnie oddzielna ścieżka naboru i zupełnie oddzielna siatka płac” niż w policji. Brana pod uwagę będzie wyłącznie wiedza informatyczna, nie będą przeprowadzane natomiast testy fizyczne. Wynagrodzenia z kolei mają być na tyle duże, aby przyciągnąć ekspertów z rynku. W praktyce funkcjonariusze mają zarabiać od 10 do 15 tys. zł netto.

Na warszawskich Szczęśliwicach zbudowana zostanie „nowoczesna, bezpieczna centrala” CBZC.

kak/PAP

Komentarze

JonB2021.07.30 17:11
Beda inwigilowac.
Laki2021.07.28 9:37
Nowe miejsca pracy dla PiSiewiczów.
obserwator....2021.07.27 20:22
PiS to jeden wielki przekręt.Za jakiś czas będziemy lepsi od Chin,
hela2021.07.27 20:19
państwo policyjne w rozkwicie...
kaka2021.07.27 20:14
Wiadomoze z kasy tajniakow zaginelo 2 mil zlotych-----jesli swoich papierow nie upilnowaliscie to co wychcecie upilnowac----burdel i zament to robota tajnych za nasze pieniadze.
kaka2021.07.27 20:12
Gdzie byly tajne sluzby jak budowali elektrownie za 1,5 mild a teraz za drugie tyle ja rozbieraja a facet odpowiedzilny jest obecnie doradca premiera lub prezydenta!!!!!!kiedy wiadomo ze od pewnej kwoty nalezy sie ochrona kontr wywiadowcza? gdzie byly sluzby --jesli polski lad byl pisany w brukseli -a ustawy pisane sa za granica -pod lobby przewaznie niemieckie lub zydowskie----gdzie sa sluzby??????
Esteban2021.07.27 19:52
Budujecie państwo totalitarne? Tych służb macie więcej niż komuniści w PieeRdeLu. Nie tak miała wyglądać wolna Polska!
XYZ2021.07.27 19:19
Tak służba powinna być od czasu wynalezienia komputera.
Mateo2021.07.27 18:48
Toż to samo co "akta" tylko inna nazwa.Ot żydzi kazali to robią by łapać antysemitów.
Mateo2021.07.27 18:46
Rozumiem że zacznie od tego rządu.Dlamnie to są przestępcy tacy sami jak z PO,PSL-u czy SLD.Trybunał stanu uczciwy to by im kaesa dał w ciemno za niszczenie i terroryzowanie Narodu Polskiego.
Anonim2021.07.27 18:04
a minister odstawił już alkohol? bo wygląda ,że szkoda gadać
mr.on2021.07.27 17:05
Kolejna bezpieczniacka wataha. Która to już ? Siódma , ósma , dziewiąta ? Mnożą się te służby specjalne jak pchły na brudnym psie. Ale to nic dziwnego . Totalitarne państwo - a do takiego chyba zmierzamy [ prośmy Boga oby nie ] - potrzebuje SŁUŻB . Wszak wiedzieć o obywatelach wszystko i trzymać ich krótko za mordy to marzenie każdej władzy .Nawet takiej , która słowo WOLNOŚĆ, RÓWNOŚĆ , BRATERSTWO , PATRIOTYZM odmienia przez wszystkie przypadki. A może właśnie najbardziej takiej.
JonB2021.07.27 16:56
Kolejna sluzba, kolejne etaty. Obcych agentow mamy jak rodzynkow w ciescie !
Pierwszym działaniem nowej służby będzie2021.07.27 16:49
tajny program pod tytułem "Szmitówki 2.0" czyli zagłuszanie TVN24.
olo2021.07.27 16:02
Premier Morawiecki zapomniał, że w lipcu 2016 roku w jego rządzie powołano Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa i powołuje teraz po 5 latach Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości. Pokraczność tej ekipy przekracza wszystkie granice.
kaka2021.07.27 16:10
dokladnie tak---ci ludzie robia biurokracje ale nie Polska bedzie na tym korzystac -Polska bedzie tylko placic --a ta banda darmozjadow za nic nie beda odpowiadac....Jesli obecnie prokurator powiedzial ze MINIZTER ZDROWIA W POLSCE NIE ODPOWIADA PRZED POLSKIM PRAWEM I SADAMI POLSKIMI--- a ARMIA JEST WYJET Z POD DOWODZENIA SZEFA SZTABU GENERALNEGO A ODDANA PREMIEROWI-------jesli jest tak----TO O JAKIM BEZPIECZENSTWIE MOWIMY???????? To nie jest czlowik ktory dobrze Polsce rzyczy--on slucha kogos innego!
Anonim2021.07.27 15:25
Cieszy mnie to przeogromnie . Może tych co mnie wiecznie od lat podrabiają bądź hakują . Nie podoba im się to co piszę i pragną mnie wyeliminować . Tak było w GW i tak jest we Frondzie . A co ? Nieładnie ? Brzydko piszę ? Rękę już mam zużytą od tego pisania to i pismo nieładne . Postaram się poprawić .
kaka2021.07.27 15:35
co cie cieszy????? jesli kamiski jest nadzieja dla ciebie -to jestes trupem.Niejaki kramek z fundacji otwarty djalog oglosil 15 krokow do obalen ia rzadu a ten kamiski majac y7 tajnych sluz ---niezrobil nic aby Polska byla bezpieczna natomiast natychmiast i owszem zacza przesladowac prawicowe portale-min mossakowski ,i inni. Jesli by byl to czlowiek powazny to 1---nie pozwolilby hasac mosadowi z ostra amunicja w oswiecimiu i na okeciu---to jest zdrada panstwa2- nie pozwolilby umiecic niejakiego danielsa agenta mosadu -w centrum Polskich tajnych sluzb--ktory na 1000% szpieguje Polske. 3- nie zrobil nic aby europoslowie nie sciagali kar na polske i masowo pluja na Polske----kto uwierzyl kamieskiemu jest trupem!!!!!!!!-on slucha kogos innego NIE RACJI STANU POLSKIEJ PATROTYCZNEJ LUDNIOSCI!
Anonim2021.07.27 15:50
Napisałam żartobliwie . W gruncie rzeczy niewiele mnie to obchodzi gdyż tak czy inaczej nie mam na to wpływu . A inwigilują od lat , praktycznie od czasu przemian . Wcześniej w PRL byli tacy w każdym zakładzie pracy którzy pobierali dwie pensje . Moje poglądy znają gdyż je odsłaniam w komentarzach . Majątku nie mam , kontakty mogę im podać gdyż są to kontakty rodzinne lub przyjacielskie . Mogę się odkryć przed nimi całkowicie . Mój stan zdrowia też mogę im wyłuszczyć ze szczegółami . Co mi pozostaje nieodkryte ? MYŚLI . Tego nie zdobędą chociaż ponoć USA już ma ponoć taką aparaturę , ale niezwykle jeszcze prymitywną jak na moją ocenę . I trzeba się drucikami podłączyć . Na telepatię zaś są za prymitywni . I czego mam się bać ? Dlaczego mam być trupem to nie rozumiem ? Nikomu nie zagrażam .
kaka2021.07.27 15:57
tRUPEM TO ZNACZY administrujesz swoimi myslami--nic dobrego nie zrobisz i sprzedajac zafauszowany obraz --kierujesz innych do przepasci.jUZ NAMAWIANIE KOGOKOLWIEK DO SZCZEPIENIA JEST Z PUNKTU MORALNOSCI MORDERTWEM. Jestes jak orzel wypchany masz oczy i dziub i szpony a le nic nie zrobi-----to oznacza byc trupem.
Esteban2021.07.28 13:38
Czyli Anonimie jesteś golasem bo się obnażyłeś myśląc, że przez to jesteś nietykalny a ja ci powiem, że gdy im się spodoba to mogą Przerżnąć ciebie, twoich znajomych i rodzinę. A są już środki chemiczne, przy pomocy których wyśpiewasz wszyściutko co myślisz a po terapii fizycznej również to czego nie myślisz i czego nie wiesz. Pozdrawiam głuptasa!
Mateo2021.07.27 18:52
Prawde mówisz,brawoooo.Tego trupa to bym nie wymienich,chyba że o politycznym trupie pożydowskim myślisz.Z czym się zgadzam.
Jakub2021.07.28 13:29
I nie pozwoliłby na nieopublikowanie Aneksu do Raportu o WSI, nie pozwoliłby zdradzieckiej swołoczy pro kacapskiej z konfiederacji na dostęp do polskiego parlamentu, nie broniłby mordercy policjanta zabijającego w biały dzień w Koninie obywatela polski tylko dlatego, że uciekał. Ale on jest tylko pionkiem, który wykonuje polecenia swoich zwierzchników, nie wiadomo tak całkiem jakich.
ad2021.07.27 14:58
czy raczej szpiegowac Polakow pejsate
Anonim2021.07.27 15:32
A masz coś do ukrycia ? Ja nie . Niech szpiegują . Tak czy siak nie dowiedzą się o mnie niczego co wiedzą o mnie wszyscy dookoła . A jeśli , jeśli mam coś ważnego komuś do przekazania to nigdy głośno , nigdy w domu , nigdy przez telefon , nigdy przez internet . I tak robię od kilkudziesięciu lat . Telefony od zawsze są na podsłuchu .
Anonim2021.07.27 15:36
" nie dowiedzą się o mnie niczego więcej " . Tak to miało polecieć . Mało , że ręka koślawa to i oko krzywe .
Żydek "prof. dr" Hertrich-Woleński,2021.07.27 14:19
ten to ma klawe życie. Cały dzień na wózeczku przed komputerkiem, całą noc przed komputerkiem pisze i pisze żydek "prof. dr" Hertrich-Woleński paszkwil za paszkwilem a kupkę robi w pieluszkę albo do basenika, siusiu wężykiem mu same leci do woreczka z siusiaka. Żydek "prof. dr" Hertrich-Woleński dostaje insulinkę co i rusz, żydek "prof. dr" Hertrich-Woleński ma dializę co i rusz, ale pisać nie przestaje. Żydek "prof. dr" Hertrich-Woleński to ma klawe życie, ale jedzonko gówniane, bo jak mówi przysłowie; czym się odżywiasz tym się stajesz
Co tam sprzedają?2021.07.27 14:19
OK. A póki co korzystajcie z szyfrowanej poczty na tutanota.com ;-)
Po 11 ...2021.07.27 14:10
Nowa służba ma liczyć ok. 1,8 tys. funkcjonariuszy. PiS już wydelegował członków swoich rodzin na kurs komputerowy. Na początek zajęcia dotyczą uruchamiania komputera, włączania monitora i ładowania systemu operacyjnego z 3,5 calowej dyskietki.
re2021.07.27 14:59
to nie rodziny pissu to chlopaczki z bliskiego wschodu bez napletka
robaczek2021.07.27 13:43
Jestem zielonoświątkowcem, jestem "siódmego dnia" adwentystą, jestem jehowy, jestem polsko-radziecki katolicki, jestem starobolszewicki katolicki... Jestem "obudzony"!
robaczek2021.07.27 13:41
;] ........................... 1 etap .......................................... NAUKA OBSLUGI KOMPUTERA PRZEZ PISIORÓW ;] .......................... w tym przeez osobe odpowiedzialną za bezpieczeństwo JAREK -------- nawet tlefonu nie potrafi obsluzyc ;] ........................................ ufff jesteśmy bezpieczni!!!! i jesteśmy POTĘGĄ!!! ................... ;] .
PILNE!2021.07.27 13:37
Atak hakerski podczas konferencji "ekspertów" Macierewicza na komunikatorze Skype - PAMIĘTAMY! Komedia wszechczasów :) :) :)
Anonim2021.07.27 13:37
Nowa odnoga PiSdzielskiej bezpieki.🤢🤮
Anonim2021.07.27 13:35
Kolejne koryto do utrzymania przez Polaków, dla aparatczyków partyjnych i ich gówniarzy.
rychu2021.07.27 16:06
Kolejne centralne biuro, kolejne stanowiska, budżet, kolejne fundusze do wyprowadzenia. Mamy takie powiedzenie, jak nie wiesz o co chodzi, to na pewno chodzi o pieniądze.
A dlaczego nie "narodowe"2021.07.27 13:23
to centrum zwalczania?
Anonim2021.07.27 13:38
Bo tym razem sporo żydów będzie u koryta. może z czasem zreformuja ten paśnik zrobią ministerstwo i wtedy nazwą koszerne centrum.
Anonim2021.07.27 13:21
P*lska wyda miliony na nową służbę, po czym taki Dworczyk założy sobie konto na o2 i będzie zaskoczony że mu maile wyciekły xD