Na dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki razem z szefem MSWiA Mariuszem Kamińskim oraz pełnomocnikiem rządu ds. cyberbezpieczeństwa Januszem Cieszyńskim ogłosili powołanie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślał na dzisiejszej konferencji prasowej, że wraz z rozwojem nowych technologii, rośnie też związane z nimi zagrożenie.

- „Nie ma dnia, żebyśmy nie słyszeli o jakichś atakach sterowanych z różnych miejsc na świecie, bardzo często z inspiracji rosyjskiej czy innych krajów ze wschodu. Cyberprzestępczość to plaga XXI wieku, plaga, która zagraża instytucjom państwowym, ale także plaga, która zagraża obywatelom, firmom, przedsiębiorcom w życiu codziennym”

- wskazywał szef rządu.

Aby przeciwdziałać tym przestępstwom, w ramach polskiej policji powstanie nowa służba. 1 stycznia 2022 roku zacznie działać Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości. Rząd powoła też fundusz cyberbezpieczeństwa, dzięki któremu policja będzie miała dostęp do najnowszych rozwiązań w dziedzinie walki z przestępstwami w wirtualnym świecie. Premier zaznaczył przy tym, że najważniejsze są kompetencje.

- „To, co jest w głowach naszych informatyków, naszych specjalistów z tej dziedziny, chcemy zakumulować w jednym miejscu, po to, żeby jak najlepiej odpowiadać na te zagrożenia”

- mówił.

Minister Mariusz Kamiński wyjaśnił, że nowa jednostka będzie miała analogiczną strukturę do Centralnego Biura Śledczego Policji. Nabór do służby ruszy w styczniu. Docelowo w 2025 roku ma ona liczyć 1800 funkcjonariuszy.

- „To ma być bardzo nowoczesna służba, złożona w dużej mierze z nowych policjantów. Służba ta będzie prowadziła nie tylko działania dochodzeniowo-śledcze, ale bardzo zaawansowane działania operacyjne. Będzie stosowała najnowocześniejsze i najbardziej zaawansowane metody pracy operacyjnej, takie jak prowokacja policyjna, zakup kontrolowany”

- wyjaśniał minister spraw wewnętrznych i administracji.

Przygotowana zostanie „zupełnie oddzielna ścieżka naboru i zupełnie oddzielna siatka płac” niż w policji. Brana pod uwagę będzie wyłącznie wiedza informatyczna, nie będą przeprowadzane natomiast testy fizyczne. Wynagrodzenia z kolei mają być na tyle duże, aby przyciągnąć ekspertów z rynku. W praktyce funkcjonariusze mają zarabiać od 10 do 15 tys. zł netto.

Na warszawskich Szczęśliwicach zbudowana zostanie „nowoczesna, bezpieczna centrala” CBZC.

kak/PAP