25.07.20, 12:20Fot. via: Twitter - EpiskopatNews

W Poznaniu pożegnaliśmy kard. Zenona Grocholewskiego

W poznańskiej katedrze rozpoczęły się dziś w południe uroczystości pogrzebowe śp. kard. Zenona Grocholewskiego. Homilie pogrzebową wygłosił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Kard. Zenon Grocholewski w swoim życiu odwoływał się szczególnie do św. Jana Chrzciciela, obierając go sobie jako patrona i uciekając się do jego wstawiennictwa. Biblijne słowa świętego: „Potrzeba, by On wzrastał” (J 3, 30), duchowny umieścił zarówno na swoim obrazku prymicyjnym, jak i biskupim oraz kardynalskim herbie. Do tego nabożeństwa ku św. Janowi Chrzcicielowi nawiązał w swojej homilii Wiceprzewodniczący KEP abp Marek Jędraszewski:

- „Przejawiała się w tym niezwykła stałość prezbitera, biskupa i kardynała Zenona Grocholewskiego w wiernym kroczeniu drogą wyznaczoną przed wiekami przez św. Jana Chrzciciela” – mówił.

- „Nie dać się oderwać od Chrystusa, ulegając głosom tego świata i osobistym słabościom; wręcz przeciwnie, cieszyć się i radować z czci i chwały, jaką On odbiera od ludzi; znajdować, na koniec, fundament dla tej wierności i dla tej radości w żarliwej wierze w Jezusa Chrystusa Syna Bożego – oto postawa św. Jana Chrzciciela. Oto postawa, którą u progu swego kapłańskiego życia obrał diakon Zenon Grocholewski i którą starał się wiernie urzeczywistniać poprzez 57 lat wiernej służby Kościołowi” – dodawał.

Kard Zenon Grocholewski zmarł w wieku 81 lat 17. lipca. Uroczystości pogrzebowa hierarchy rozpoczęły się dzień później, Mszą świętą, której przewodniczył prefekt Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich, wicedziekan Kolegium Kardynalskiego, kard. Leonardo Sandri z Argentyny. W Eucharystii brał też udział Ojciec Święty Franciszek, który następnie modlił się przy trumnie zmarłego. Teraz doczesne szczątki kard. Grocholewskiego spoczną w poznańskiej katedrze, w której w 1963 roku przyjął on święcenia prezbiteratu.

kak/diecezja.pl

Komentarze

Z RYJA PODOBNY DO JOSEFA FRITZLA2020.07.28 17:05
PEWNIE TEŻ TAK SAMO POYEBANY. NO ALE NIE ŻYJE I SKOŃCZYŁ SIĘ WRESZCIE KOSZMAR MAŁYCH DZIECI GWAŁCONYCH PRZEZ KLECHY.
Anonim2020.07.25 17:49
Ale "papieża" Bergoglio popierał? I jego herezje. I tyle by było po tej "wspaniałości". Przed Bogiem liczy się tylko prawda a nie stanowiska, medale, hymny pochwalne jakie by można było usłyszeć na swój temat. Bóg jest prawdą i z wierności prawdzie rozlicza.
antoni.s2020.07.25 13:52
Z twarzy jest podobny do jednego ze zbrodniarzy hitlerowskich,nie pamiętam tylko którego.
Smutny koniec starucha2020.07.25 13:27
Spuchnięty żydek Keller-Krawczyk wychodzi wręcz z tej swojej pożółklej skóry aby "zaistnieć". Smutny koniec starucha, na garnuszku państwa, przytwierdzony do krzesła inwalidzkiego, w norze z której wyjść nie może.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.07.25 13:28
Wstyd mi za moją rodzinę, że mnie na skürwysyna wychowali, moją siostre na kürwe. Na szczęście moja kürwa żydowsko-UB-cka matka i żyd-skürwysyn NKWD-wiec ojciec pozdychali. Kolej na mnie.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.07.25 12:40
jednego pasożyta i nieroba mniej!
katolik2020.07.25 13:06
nieważne ile masz lat, ale jedno trzeba przyznac tobie i twojej rodzinie, nie wychowali cie na człowieka, po chłopsku, nie wyszli z ciebie ludzie. Nie błyszczysz rozumem, zabierz się za siebie, bo szatan robi za ciebie swoje. Dlaczego tylko obrażasz ludzi, a ty czym się zajmujesz w swoim życiu? Te słowa wrócą do ciebie jak umrzesz
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.07.25 13:25
spyerdalaj z tymi swoimi bajeczkami o bogu i szatanie poyebie! trzeba mieć nie złe gowno we łbie by w to wierzyć!
ka2020.07.25 13:27
właśnie dałeś świadectwo działania szatana w twoim życiu
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.07.25 13:44
szcze na boga i szatan tak jak na ciebie tępy katolski chüju!
katolik2020.07.25 13:52
dla twego dobra- powinieneś skorzystać z pomocy księdza, w tym egzorcysty , ze spowiedzi. To wtedy twoja złość i nienawiść minie, będziesz miał szanse by na powrót stać się dobrym człowiekiem. Na pewno tego pragniesz, ale nie wiesz jak sobie poradzić z szatanem, który cię opanował. Porada darmowa.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.07.25 13:55
księdzu co najwyżej mogę przypyerdolić w zakłamany ryj