23.03.20, 17:03Fot. via Pixabay -kevinsnyman

W Wlk. Brytanii lekarze nie pomogą ‘homofobowi’

Coraz większa ilość pacjentów zakażonych nowym wirusem SARS-CoV-2 sprawia, że w takich krajach jak Włochy czy Hiszpania lekarze muszę podejmować decyzje, komu udzielić pomocy medycznej. Kierują się przy tym różnymi kryteriami, takimi jak szansa na przeżycie i wiek pacjenta. W Wielkiej Brytanii do puli tych kryteriów dołącza poprawność polityczna.

Ostatnio do mediów trafiła szokująca informacja o tym, że hiszpańscy lekarze będą podejmować decyzję o udzieleniu pomocy biorąc pod uwagę również kryterium „wartości społecznej” i nie tylko przewidywanej długości życia, ale również jego „wartości”. O krok dalej idzie natomiast teraz Wielka Brytania. Służba medyczna będzie mogła odmówić udzielenia pomocy osobom, które uznaje się za „politycznie niepoprawne”.

Nowe regulacje w Zjednoczonym Królestwie wejdą w życie 1. kwietnia tego roku. Według nich będzie można odmówić udzielenia pomocy pacjentowi, który przejawia zachowania homofobiczne, rasistowskie czy seksistowskie. Wyjątkiem będą wyłącznie sytuacje bezpośredniego zagrożenia życia pacjenta. Dotychczas w Wlk. Brytanii wskazaniem umożliwiającym lekarzom odmowę udzielenia pomocy była agresja pacjenta.

Jak wskazuje dr hab. Błażej Kmieciak, w takiej sytuacji medyk będzie subiektywnie podejmował decyzję o udzieleniu pomocy choremu bądź nie. Stoi to w sprzeczności z fundamentalną zasadą lekarską niesienia pomocy pacjentowi bez względu na to kim jest, ponieważ prowadzi do sytuacji kiedy:

-„lekarz może odmówić pomocy medycznej ze względu na światopogląd czy system wartości pacjenta, którego on sam nie podziela” – mówi dr Błażej Kmieciak w rozmowie z tvp.info.

Ekspert zauważa, że mamy tutaj do czynienia z realizacją pewnej wizji świata, w której nie chodzi już o model typu: „akceptujcie nas, jacy jesteśmy”, ale o: „to my podyktujemy wam, jak nas traktować”.

„A to ogromna różnica. To, co się obecnie dzieje jest dominacją i gloryfikowaniem jednej wizji antydyskryminacyjnej, w imię której represjonuje się i dyskryminuje myślących inaczej” – ocenia dr Kmieciak.

kak/ tvp.info, pch24.pl

Komentarze

M.2020.04.15 11:26
BRAWO. Z ksenofobia tak trzeba walczyc- niech zdychaja. Prawa Darwina lub widocznie bóg tak chce.
Greg2020.04.10 2:36
„lekarz może odmówić pomocy medycznej ze względu na światopogląd czy system wartości pacjenta, którego on sam nie podziela” – mówi dr Błażej Kmieciak w rozmowie z tvp.info. Haha zupelnie jak w Polsce ,tylko tutaj religijni lekarze z Podkarpacia nie informuja kobiet o mozliwosci usuniecia ciazy ktora zagraza zyciu matki. Tak samo z tabletkami dzien po
Moly2020.04.10 2:25
Nie " homofobowi" tylko homofobowi. I tylko wtedy kiedy nie jest bezposrednie zagrozenie dla zycia. Dlaczego ktos mialby akceptowac ze jest wyzywany???!!! Wyksztalcie swoich wlasnych lekarzy i tam posylajcie swoich. Lub: przejdzcie szybki kurs podstawowych dobrych manier. Proste!
obserwator2020.03.27 10:11
Czyli rasistów i seksistów też byście nie ratowali?
Joker2020.03.25 14:15
Czyżby klauzula sumienia się jednak nie podobała?
Ewa B.2020.03.24 17:59
Walczący o tolerancję pokazują o jaką tolerancję walczą. Może ich marzenia spełnią się kiedyś wobec nich samych?
N2020.03.24 9:20
„lekarz może odmówić pomocy medycznej ze względu na światopogląd czy system wartości pacjenta, którego on sam nie podziela” Nie jest to prawdą. Lekarz będzie mógł odmówić obsługi (poza sytuacjami nagłej potrzeby, tzn. nie tylko w sytuacjach zagrożenia życia, ale np. w przypadku jakiś nagłych ran w wyniku wypadku, zgłoszonych na pogotowiu), w przypadku, gdy pacjent go osobiście atakuje (harras - nęka, napastuje, bully - zastrasza). Wlicza się w to wyzwiska. Lekarz nie będzie mógł odmówić jakiegokolwiek leczenie bo, np. od kogoś usłyszał, że pacjent jest konserwatywnym katolikiem. Ten jeden szczególik (osobisty atak) skrzętnie przemilczeliście, aby stworzyć artykuł potwierdzający waszą wizję świata (wieczne zagrożenie ze strony zgniłego Zachodu). Warto jest szukać prawdy w faktach, zamiast doginać fakty do swojej "prawdy". Cytat ze źródła: New National Health Service (NHS) rules set to go in effect in April will allow NHS staff to refuse non-emergency care for patients who harass or bully them, which includes discriminatory remarks https://www.lgbtqnation.com/2020/02/u-k-healthcare-workers-will-able-refuse-treat-homophobic-racist-patients/
leszczyna2020.03.24 13:02
Te "dyskryminacyjne uwagi" zostały dokładnie wyliczone: "homofobiczne, rasistowskie, seksistowskie". A jak ktoś powie do lekarza "stary dziadu" albo o lekarce "młoda siksa" to co - dyskryminacja ze względu na wiek? Podstawa do odmowy leczenia?
Maria Blaszczyk2020.03.25 9:41
Zasady te wprowadzono na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród pracowników ochrony zdrowia. Widać nie raportowali takich przypadków. Ot, całe wyjasnienie, podobnie jak najwyraźniej nikt im nie ubliżał z powodu koloru oczu.
niepoprawny2020.03.24 0:15
Kiedys tez tak bylo i skonczylo sie .... noca sw. Bartlomieja. Inaczej mowiac - dopoki dzban wode nosil. Ktoregos dnia ci politycznie niepoprawni pokaza rogi i biada tym poprawnym.
Inquisitio2020.03.24 9:13
Katolicy znowu będą mordować protestantów?
Maria Blaszczyk2020.03.23 22:23
Fronda, jak to Fronda, znów prezentuje trzecią prawdę księdza Tischnera. Otóż nie chodzi o "homofobicznych" czy "rasistowskich" pacjentów tak w ogóle - tylko o tych, którzy stosują wobec nich przemoc. Również na tle homofobicznym lub rasistowskim. Czyli możesz sobie być rasistą albo homofobem - ale jak naplujesz komuś w twarz, bo uznasz, że jest za bardzo "ciotowaty", by Ci pomagać albo zwymyślasz kogoś od "ciapatych" - to wtedy, jeśli nie jesteś w sytaucji bezpośrednio zagrażającej, ma on prawo odmówić Ci pomocy... Nikt nie będzie sprawdzał Twoich wpisów na FB. Co wydaje mi się dość racjonalne. Skala przemocy wobec pracowników słuzby zdrowia jest przerażająca. Ludzie muszą przestać to robić. https://news.sky.com/story/nhs-staff-can-refuse-to-treat-racist-or-sexist-patients-under-new-rules-11937175
leszczyna2020.03.23 22:46
"But these protections will extend to any harassment, bullying or discrimination, including homophobic, sexist or racist remarks." - Ale ochrona ta będzie rozciągnięta na wszelkie dokuczanie, znęcanie się lub dyskryminację, w tym uwagi homofobiczne, seksistowskie lub rasistowskie. Czyli personel ma być chroniony np. przed znęcaniem się nad nim przez pacjenta. A jeśli pacjent znęca się nad innym pacjentem, co wtedy? I co to takiego "uwagi homofobiczne, seksistowskie czy rasistowskie"? Jeśli ktoś nazwie kogoś Murzynem, to wyrzucą go ze szpitala? Albo o lekarce powie "superlaska"? Albo popełni czyn zaliczenia homoseksualizmu do grzechów? Policja zgarnie takich zbrodniarzy?
Maria Blaszczyk2020.03.23 23:43
Jakich zbrodniarzy? W którym miejscu masz tu coś o zbrodniach? I tak, uwaga "superlaska" jest seksistowska. Nazwanie kogoś "Murzynem" jest rasistowskie. Chcesz pomocy medycznej - nie obrażaj ludzi, którzy Ci jej udzielają. Uważasz homoseksualizm za grzech? Twoja sprawa, nie dziel się tym z człowiekiem, od którego oczekujesz pomocy. Dość proste. Kwestia zwykłej kindersztuby. Mówimy "dzień dobry" wchodząc gdzieś, przepraszamy, gdy komuś staniemy na odcisk, nie pouczamy, gdy nikt nas o opinię nie pyta, zwłaszcza tam, gdzie w związku z rzekomym "grzechem" mamy - jako grupa wyznaniowa - potworne zbrodnie na sumieniu. Po prostu - nie stosujemy przemocy żadnego typu, ani fizycznej, ani seksualnej, ani psychicznej wobec personelu medycznego, od którego oczekujemy pomocy. W tym ostatnim przypadku wystarczy nieco powściągnąć chamstwo. Nie jest to aż takie trudne. I nie, w tym rozporządzeniu nie ma nic o innych pacjentach. Chociaż właściwe jest nieobrażanie innych pacjentów również. Niby czemu chciałabyś to robić? A w artykule było napisane, że "nie pomogą Ci" ze względu na poglądy. No więc nie mogą Ci nie pomóc z tego powodu. Ale z powodu bluzgów czy oplucia - już tak.
leszczyna2020.03.24 0:10
Skoro "nie pomogą ze względu na poglądy", to jest skazanie na śmierć bez wyroku sądowego. Poza tym zostawienie osoby zarażonej bez pomocy czy wyrzucenie ze szpitala albo niewpuszczenie do niego to przyczynienie się do roznoszenia zarazy, wiec chyba zdrowe to nie jest.
Maria Blaszczyk2020.03.24 0:51
Ale to NIEPRAWDA. Właśnie o to chodzi. Nikogo Twoje poglądy nie obchodzą, dopóki nie atakujesz osoby udzielającej pomocy. I nie dotyczy sytuacji bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia. I cała ta sprawa nie ma nic wspólnego z "zarażonymi" przecież. NHS wprowadził te regulacje przed epidemią. Więc, być może, w tych szczególnych okolicznościach, będzie zasada, by wezwac policję, na ogół tak się robi, przynajmniej w Polsce, gdy nie można sobie poradzić z pacjentem, a stwarza on zagrożenie. Naprawdę nie pojmuję, jak można uważać, że przemoc, powszechna w końcu, wobec personelu medycznego, jest w porządku i personel medyczny ma pozwalać na bluzgi bicie, kopanie, klepanie po tyłku i co tam jeszcze naszym P.T. pacjentom trafi do głowy. To są ludzie, na miłość boską. Odmawianie im prawa do minimum bezpieczeństwa i godności, w sytuacji, gdy wykonują ospowiedzialną i trudną pracę - nie umiem tego zrozumieć. Sama pracowałam w szpitalu, to jednak trochę chroni, ten majestat tego miejsca - ale agresja u - w moim wypadku - rodziców pacjentów bywała niesamowita, Tylko mój szef nie uważał, że to jest OK i zawsze można go było wezwać do pomocy. Ale ci ludzie w terenie nie są nijak chronieni. Weźmy tylko polskie przypadki, z zeszłego roku. https://lodz.wyborcza.pl/lodz/7,35136,25418125,za-to-ze-mnie-k-wy-trzymacie-to-was-oszczam-napasc-na.html "W łódzkim pogotowiu wyliczają, że tylko w tym roku zdrowi psychicznie, ale mocno agresywni pacjenci, sześć razy zaatakowali załogę karetki tak, że stworzyli zagrożenie dla życia ratowników." https://bielskobiala.wyborcza.pl/bielskobiala/7,88025,25763770,ratownik-medyczny-chcial-pomoc-mezczyznie-ten-uderzyl-go-piescia.html https://wsieci24.pl/ratownicy-przyjechali-pomoc-pijanemu-kierowcy-po-dachowaniu-wkrotce-sami-potrzebowali-pomocy/ Naprawdę, czy uważasz, że ludzie powinni bać się chodzić do pracy? Jakiejkowliek? A ludzie ratujący życie i zdrowie innych w szczególności?
leszczyna2020.03.24 12:58
Po co mi przypisujesz coś, czego nie wyraziłam? Sama napisałaś "A w artykule było napisane, że "nie pomogą Ci" ze względu na poglądy.", więc do tego się odniosłam. Dla mnie Murzyn to żadna obelga czy rasizm, po prostu stwierdzenie faktu, że ktoś należy do rasy czarnej. To Murzyn, a nie "żółty" Azjata czy "biały" ze Skandynawii. Mi napisano na badaniu prenatalnym, że należę do rasy kaukaskiej i nie widzę w tym nic niewłaściwego. Zdarzyło się, gdy byłam z synkiem w szpitalu, że dzieci w tym szpitalu bały się lekarza-Murzyna, bo wyglądał tak bardzo różnie od widoku ludzi znanych z dotychczasowego otoczenia. Jeśli w Anglii matka wyjaśni dziecku, że Murzyn to osoba innej rasy, inaczej wyglądająca, ale równie mądra i pomocna jak znani biali mama i tata, to będzie miała zarzut o rasizm? Szczyt absurdu.
Maria Blaszczyk2020.03.24 16:09
Ale przecież właśnie to cytuję i udowadniam, że to bzdura. Że nie ze względu na poglądy, tylko ze względu na atak. O słowo "Murzyn" to rasizm. Ludzie nie mają ras - twierdzenie, że ktoś należy do jakiejś rasy również więc z lekka trąci rasizmem. Podobnie jak "rasa kaukaska". A jak dziecka nie nauczymy obraźliwych słów, to nie będzie ich używać. A że kolor skóry wynika z ilości barwnika, a nie wpływa na funkcje umysłowe, oczywiście możesz tłumaczyć, chociaż nie mam pojęcia, czemu dzieci miałyby się bać czarnych w Anglii. Moje nigdy takich lęków nie miały, jest to tylko kwestia przyzwyczajenia, jak masz kolorowych sąsiadów i kolegów, mijasz ich na ulicy i obsługują Cię w sklepie, ale sama pamiętam, jak się strasznie bałam kumpla moich rodziców Krzyśka będąc dzieckiem, bo miał szopę kręconych włosów. Więc rozumiem, że w rzadkich wypadkach coś takiego może mieć miejsce, tylko po co od razu o człowieku mówić w sposób obraźliwy??? Nie używamy słowa "murzyn" ani "nigger", nie używamy słowa "dziwka" ani "bitch" - tzn. do mówienia o ludziach, nie używamy słów "parchaty" albo "ciapaty", ani "pedał". Zupełnie nie rozumiem, czemu chcesz ich uczyć dzieci, one je poznają, to rzecz więcej niż pewna, ale im później tym lepiej.
pistoleto2020.03.23 20:13
angole to już pedały i dewianci co się z tymi cwelami albionu stało dekada i państwo dewiantów pedalców fanów kału i odbytu tfu
taro2020.03.23 20:11
takie ideologiczne regulacje swirow medycznych najlepiej gasi brak pieniadza, a wiec natychmiastowa blokada funduszy dla rasistowskich swin w szpitalach, na stanowiskach lekarzy ,pielegniar.
ks. emeryt krakowski2020.03.23 20:00
To świat bez etyki bez Boga. Świat silnych, świat "zamordyzmu"
stop tęczowej zarazie2020.03.23 19:48
Tęczowi hitlerowcy jak zwykle tacy sami. Lewactwo to lewactwo. Czy komuniści, czy naziści, czy od Trockiego czy od Himmlera.
Grizzly2020.03.23 19:45
... Great Britain musi całkiem zginąć a wraz z nią ta bandycka, pedalska głupota!
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.03.23 19:37
Kto mieczem wojuje .... Sami wspieraliście lekarzy, którzy odmawiali legalnych procedur medycznych powołując się na tzw "klauzulę sumienia". No to teraz macie tom samo. I co już nie pasuje? Kto mieczem wojuje ....
leszczyna2020.03.23 19:41
Te legalne procedury medyczny, czyli aborcje, miały na celu zabijanie płodów ludzkich w łonach matek. Zabijanie. Tu chodzi o odmowę ratowania życia i zdrowia ludzkiego. Ratowania. Widocznie nie widzisz różnicy. A różnica jest.
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.03.23 20:22
Ideologia homofobiczna zabija. To tysiące ludzkich istnień zamordowanych, ukamienowanych, zaszczutych, to akty agresji, poniżenia, samobójstwa. Widzę różnicę. Aborcja to usuwanie płodów, homofobia to dużo gorsza zbrodnicza ideologia.
skuter2020.03.23 19:29
No i brawo WB w waszym chorym społeczeństwie po przejściu wirusa zastaną sami geje i lesbijki
M.2020.03.23 19:03
"...będzie można odmówić udzielenia pomocy pacjentowi, który przejawia zachowania homofobiczne, rasistowskie czy seksistowskie". I bardzo dobrze. Na smieci nie ma miejsca w XXI-wiecznym nowoczesnym spoleczeñstwie. Wygrywaja jednostki bardziej rozwiniete intelektualnie. Prawa Darwina.
leszczyna2020.03.23 19:31
Za PRL-u partia zrobiła mix komunizmu z nacjonalizmem, a Ty nawiązałeś do korwinowskich "śmieci ludzkich", którym to wyrażeniem były europoseł nazwał imigrantów. Ludzkimi śmieciami palono w Auschwitz - nic dziwnego, wszak dr Mengele miał doktorat z antropologii, to był ewolucjonista- darwinista.
M.2020.03.23 22:47
Nie ma to jak odwrócic kota ogonem i kiedy neo-faszysta nazwie kogos faszysta...
leszczyna2020.03.23 23:28
Może jaśniej wyrazisz swój komentarz do mojego?
Bianka2020.03.25 17:25
" Za PRL-u partia zrobiła mix komunizmu z nacjonalizmem" To coś nowego bo ani w Polsce był komunizm, ani nacjonalizm. Co więcej wychowywano naród w duchu internacjonalizmu. Przestańcie już pisać o komunizmie w Polsce bo komunizmu nigdzie nie było, nawet w ZSRR. Komunizm to ideologia, praktycznie nie do zrealizowania, to utopia. To co było w Polsce to była próba wprowadzenia socjalizmu. Powtarzam - próba, bo jego założenia też nie zostały spełnione. Podniecacie się tym "komunizmem". Takie podejście do tego zagadnienia daje nam obecnie prawo mówić, że i teraz mamy w Polsce komunizm.
Polak Ateista Dumny Gej 2020.03.23 18:30
A ja nic tylko zadzieram kiece i zarażac innych ć się lece! Właśnie wydalam ostatnie szare komórki i przygotowuje odbytnice. ░░░░░░░░░░░█▀▀░░█░░░░░░ ░░░░░░▄▀▀▀▀░░░░░█▄▄░░░░ ░░░░░░█░█░░░░░░░░░░▐░░░ ░░░░░░▐▐░░░░░░░░░▄░▐░░░ ░░░░░░█░░░░░░░░▄▀▀░▐░░░ ░░░░▄▀░░░░░░░░▐░▄▄▀░░░░ ░░▄▀░░░▐░░░░░█▄▀░▐░░░░░ ░░█░░░▐░░░░░░░░▄░█░░░░░ ░░░█▄░░▀▄░░░░▄▀▐░█░░░░░ ░░░█▐▀▀▀░▀▀▀▀░░▐░█░░░░░ ░░▐█▐▄░░░░░░░░░▐░█▄▄░░░ ░░░▀▀▄░░░░░░░░▄▐▄▄▄▀░░░ Mam HIV, koronawirus może skróci moją samotność.
bystry ziutek2020.03.23 19:19
I z czego tu być dumnym że ci ktoś dupsko zaorał?
pistoleto2020.03.23 20:14
pedalisko kału i odbytu zmartwystało
Co tam Skype! Ja mam lekarstwo na "korone"!2020.03.23 18:29
Jesteś młody to zarobisz, jesteś stary to ci się PRL przypomnie. Darmowe obciąganie każdej lachy: czarnych, żołtych, tych z wirusem. Za lachy do 30-tki to płacę do 100PLN za 10 min. Lokalizacja dowolna. Może to być Dworzec Centralny, albo klopy pod Rondem Dmowskiego a także WC w Marriocie, Novotel. Na "numer" umawiam się tylko poprzez email: [email protected] Adresować na "Lesiu" i muzykę dodam. W kakałko nie biorę bo mam hemoroidy. Dyskrecja zapewniona.
antymarksista2020.03.23 17:51
.Hipokrates w grobie się przewraca. .
anonim2020.03.23 17:27
Od świata ideologów chroń nas Panie!
matis892020.03.23 17:24
Gejowsko sodomski terroryzm. Jak nie lubisz sodomitów to lekarz ci nie pomoże. To już jest gejowskie prześladowanie i terroryzm. Oni są niebezpieczni dla dzieci, społeczeństw i narodów, wyjątkowo nietolerancyjni i nienawistni.
N2020.03.24 9:22
Na mocy tego prawa lekarz nie może ci odmówić pomocy, bo nie lubisz homoseksualistów. Może jednak (poza przypadkami nagłymi) odmówić, jeśli wyzywasz go od pedałów. To jednak w tych trzech artykułach (tym i tych podanych jako źródło) przemilczano, bo nie pasowały do wizji artykułu:) https://www.lgbtqnation.com/2020/02/u-k-healthcare-workers-will-able-refuse-treat-homophobic-racist-patients/
Novus Ordo Iuris2020.03.23 17:23
"...lekarze muszę podejmować decyzje, komu udzielić pomocy medycznej..." Klauzula sumienia w akcji! Lekarz nie może być zmuszany, by zajmował się sfanatyzowanym oszołomem prawicowym kosztem społecznie wartościowych obywateli!
Michał Jan2020.03.23 18:43
Historia powtarza się farsą - nieudzielanie pomocy lekarskiej wrogom ludu już przerabialiśmy.
bystry ziutek2020.03.23 19:18
Jesteś pierwszy któremu lekarz może odmówić leczenia.Szkoda środków na odmóżdżonych.
MK2020.03.24 8:17
a czy twoja logika działa też w druga stronę - jak się trafi lekarz "prawicowy" to nie udzieli pomocy "oszołomowi lewicowemu". ?
man.of.Stagira2020.03.23 17:22
„lekarz może odmówić pomocy medycznej ze względu na światopogląd czy system wartości pacjenta, którego on sam nie podziela” – mówi dr Błażej Kmieciak w rozmowie z tvp.info. JEŻELI to są f a k t y -to strzeżcie się osoby g a y natychmiast emigrujcie z Polski bowiem dni Wasze s ą już w naszym kraju policzone. Uzasadnienie przyjęcie e m o t y w i z m u jako doktryny moralnej -patrz wyżej UK- w Polsce będzie oznaczało holocaust osób o odmiennych sposobach przeżywania świata. . tragiczna puenta kultury anglo-saksońskiej ot, co
Rodryg2020.03.24 10:53
Chyba emigrujcie z prowincji do miast chciałeś powiedzieć :)
AVI2020.03.26 9:05
Tragiczna puenta zerwania przez łajdaka Henryka VIII Tudora z papiestwem i wprowadzenia kościoła anglikańskiego, którego głową jest król Anglii. Rzeczpospolita przed schizmą uratował w bardzo dużym stopniu kardynał Stanisław Hozjusz. I na szczęście nie mieliśmy takiego łotra na tronie.
katolik2020.03.23 17:17
Swiat dalej żądny jest rozpusty i sodomii, czyli wszystko przeciw Bogu ,własna poprawnosc stosują,szatan wymysla ciągle nowe kryteria niszczenia człowieka- niestety kara koronawirusa do oczyszczenia
Stani2020.03.24 8:42
Jako żywo opisałeś zjawiska powszechnie występujące wśród hierarchów Kościoła Katolickiego (vide przykłady opisane przez ks. Dariusza Oko). Kler nagrzeszył, a niewinni cierpią - taka to sprawiedliwość katolickiego boga (celowo z małej litery).
Moly2020.04.10 2:27
Nikt wam nie broni wyksztacic swoich wlasnych homofobiczny lekarzy. Stworzcie sobie wlasne instytucje, asocjacje i posylajcie tam swoich
ktoś tam2020.03.23 17:14
To czecia osoba już dawno to chyba wprowadziła tylko tam kryterium była zdaje się grubość koperty...
ktoś tam2020.03.23 17:16
...ale może się mylę?
Randki kamerki pokazy skype!2020.03.23 17:10
Szukam mężczyzny na namiętne spotkania. Mam 24 lat i zgrabne ciało, moje nagie zdjęcia i kontakt na stronie: www.lexlale.com.pl Wyszukaj mnie po niku: Sandra24 napisz do mnie lub zadzwoń o każdej porze, odpisuje zazwyczaj do 5 minut, czekam.