21.07.21, 20:30Fot. screenshot - YouTube (ABC News)/Адміністрація Президента України via: Wikipedia CC BY 4.0

,,Wall Street Journal’’: Niemcy zapłacą za transformację energetyczną na Ukrainie

Administracja Joe Bidena doszła do porozumienia z Niemcami ws. dokończenia budowy gazociągu Nord Stream 2. „Wall Street Journal” przekonuje, że w zamian za zielone światło Niemcy zobowiązały się zainwestować 50 mln dolarów w zieloną transformację energetyczną na Ukrainie oraz wesprzeć inicjatywę Trójmorza.

Nowojorska gazeta donosi, że zawarte pomiędzy Waszyngtonem a Berlinem porozumienie oparte jest na czterech punktach. Stany Zjednoczone razem z Niemcami mają zainwestować 50 mln dolarów w zieloną infrastrukturę energetyczną na Ukrainie. Niemcy mają też wesprzeć rozmowy na temat energetyki w ramach Inicjatywy Trójmorza. Oba państwa mają starać się zagwarantować Ukrainie zachowanie opłat za tranzyt rosyjskiego gazu, a Stany Zjednoczone mają zachować prawo do sankcji w przypadku szantażu energetycznego ze strony Rosji.

Tymczasem według agencji Reutera fundusz przeznaczony na zieloną transformację energetyczną na Ukrainie ma wynieść nie pięć miliardów, a jedynie miliard dolarów.

- „Nie mogę zdradzić szczegółów, poza tym, że ani Kijów, ani Warszawa nie będą zadowolone, delikatnie mówiąc

- powiedział Polskiej Agencji Prasowej informator wtajemniczony w szczegóły negocjacji.

Porozumienie krytykują przedstawiciele Kongresu USA obydwu partii.

- „Jakiekolwiek porozumienie, które pozwala na ukończenie Nord Stream 2 jest głęboko wadliwe”

- powiedział w rozmowie z „Wall Street Journal” senator Pat Toomey z Partii Republikańskiej.

Michael McCaula z komisji spraw zagranicznych przekonuje, że umowa USA z Niemcami pokazuje „pogardę” dla Ukrainy.

- „Reżim Putina użyje gazociągu jako środka przymusu przeciwko Ukrainie i transatlantyckiego bezpieczeństwa energetycznego jak tylko zacznie działanie. Obietnica inwestycji w przyszłe ukraińskie projekty energetyczne nie zmieni tej rzeczywistości”

- podkreśla.

kak/PAP

Komentarze

Na naszych oczach:2021.07.22 9:50
USA oddała Ukrainę Rosji. A Niemcy i tak będą mocno się trzymać Rosji i Chin, bo dla nich biznes to biznes. A UE ( w tym TSUE) potrzebne Niemcom tylko do utrzymania dyscypliny w śród Państw UE w tym "krnąbrnej ( w.g. Niemców ) Polski, którą trzeba wybatożyć, aby się jej odechciało być samodzielnym , silnym gospodarczo krajem.
XYZ2021.07.22 9:41
Niemcy zrobią niezły biznes na energetyce Ukrainy.A PIS ma problem jak ten sukces przekazać ciemnemu ludowi.
Foster2021.07.22 9:21
Czyli wychodzi na to, że jedynymi przegranymi są Polacy ?
hehehe2021.07.22 6:20
O'key 50 zielonych baniek to na łapówki a gdzie kasa na transformację ?
sisi z WSI2021.07.21 21:39
Mało który pisowiec wie że w 1918 roku Ukraina i Niemcy chciały kosztem Polski mieć wspólną granicę .Ale dzięki pisowcom co się odwlecze to nie uciecze ....
Nie licz na cud2021.07.21 22:05
Liczysz na wskrzeszenie PRLu przez Putina albo na pierdoły pansłowiańskie? Nie te czasy. Jak Ukraina padnie następna będzie Pribałtika a potem my. No chyba że już masz podwójne obywatelstwo polsko - ruskie i czekasz na marsz swoich wyzwolicieli.
sisi z WSI2021.07.21 22:25
Ja tak bardziej za neutralnością Polski jestem niczym Szwajcaria . A ani Niemcom ani Ukrainie nie ufam już bardziej Rosji . Tylko od 1989 roku do 2004 czułam się wolna.
Deja vu2021.07.21 21:32
Nie wszyscy muszą kochać Ukraińców ale jak się na to patrzy to widzi się jak w lustrze historię Polski sprzed rozbiorów. I to jest państwo które graniczy z nami i ma minimalnie więcej ludnosci niż my. To daje do myślenia. Skoro ich mogą przehandować - taki duży i ludny kraj - to mogą przehandlować każdego. W głowach wszystkich Polaków powinien włączyć się sygnał alarmowy. Teraz tylko czekać kiedy Putin wyłączy tranzyt gazu przez Ukrainę i pójdzie na Kijów - bo co mu kto zrobi? Jak niby Niemcy zmuszą Rosję żeby przesyłała gaz przez Ukrainę? Nałożą sankcje? Co to za kara? I tak Putin zrobi co będzie chciał. Właśnie po to budował NS2 żeby odciąć Ukrainę od gazu i rzucić ją na kolana.
Skrzypek na dachu2021.07.21 21:18
Dojczki kupili sobie Ukraine za jednego dolara na glowe .
Administracja Bidena to banda naiwnych frajerów2021.07.21 21:17
Śmieszne te kwoty wsparcia dla Ukrainy. I co? W ramach zielonej transformacji niemieckie firmy będą sprzedawać Ukrainie rosyjski gaz? A skąd Ukraina weźmie na to pieniądze? USA coraz bardziej pogrążają się w swojej nieudolnej polityce zagranicznej. Ukraina musiałaby zbudować szybko gazoport, większy niż Polska ma w Świnoujściu a potem powinni dozbroić Ukrainę w broń ppanc. i plot. żeby ten psychol Putin raz na zawsze zrozumiał, że gdyby chciał ich zaatakować to będzie miał duże straty. A najlepsze jest to, że Ukraina miała broń atomową, którą oddała w zamian za gwarancje bezpieczeństwa od USA, UK i Rosji. Widać ile warte są gwarancje wielkich mocarstw. Co USA dostaną w zamian za to od Rosji? Szyderczy uśmiech Putina.
JonB2021.07.21 21:17
50 mln euro na transformacje, straty Ukrainy przez NS-2 1,5 miliardow. Niezle wydymani.
100\1002021.07.21 21:21
A Rosja Chiny i Niemcy razem wydymają administrację Bidona bo do tego to zmierza.
Mario2021.07.21 21:05
Niemcy zainwestują tzn. wykupią ! właśnie trwają przygotowania do prywatyzacji energetyki... Skąd my to znamy... No i przejmują inicjatywę w Trój-morzu,,,, znów nas wykiwali...
KOSTEK2021.07.21 21:02
Zdaje się, że nad Ukrainą już wkrótce powieje wiatr historii, który może zdmuchnąć to państwo z mapy. Ale zanim to nastąpi Niemcy i Amerykanie postanowili pomóc Ukraińcom w budowie elektrowni wiatrowych, aby wiatr ten nie wiał na próżno. Czy będzie Ukraina, czy jej nie będzie, mieszkańcy Lwowa, Kijowa, czy Odessy będą przecież musieli za ten ekologiczny prąd płacić. Dlaczego więc nie mieliby płacić Niemcom i Amerykanom.
Anonim2021.07.21 20:39
Ukrainie wiele obiecywano za oddanie broni atomowej i co z tego?
Po 11 ...2021.07.21 20:37
Brawo polska dyplomacja! ups... co? Jak może być brawo dla czegoś co nie istnieje? Może, pewnie, że może. Brawo Kubuś Puchatek, brawo Smurfy, brawo polska dyplomacja!!!