11.07.13, 12:40Jarosław Gowin (Fot.Piotr Drabik/Wikipedia) i Przemysław Wipler (Fot.Boston9/Wikipedia)

Warzecha dla Fronda.pl: Republikanie z Gowinem, Wiplerem i Kowalem mogą być trzecią siłą w parlamencie

Przemysław Wipler jest gotów ustąpić miejsca na fotelu szefa Stowarzyszenia "Republikanie" Jarosławowi Gowinowi jeśli ten postanowi opuścić PO. Czy to Pana zdaniem wypowiedź spontaniczna, czy część planu, którego my jeszcze po prostu nie znamy.

Odpowiedź na to brzmi - trochę tak, trochę nie. Obaj Panowie z pewnością się ze sobą konsultowali, ale z pewnością nie ma planu w szczegółach między nimi uzgodnionego. Choć z pewnością obaj od samego początku uwzględniali możliwość współpracy, ale bez bieżącego porozumiewania się.

Zastanawiam się, czy taka wypowiedź nie osłabia pozycji Przemysława Wiplera.

Nie sądzę, myślę, że może być nawet odwrotnie. Myślę, że to jest ukłon w stronę polityka bardziej doświadczonego, bardziej znanego, z silniejszą marką. To w ogóle dobrze świadczy o Przemysławie Wiplerze, że deklaruje chęć wycofania się. W ten sposób próbuje zlikwidować ten zasadniczy problem, który powstał w momencie jego wyjścia z PiS-u. Wszyscy w zasadzie komentatorzy zauważali, że to utrudnia sytuację Gowinowi, ponieważ on musiałby przyjść na gotowe, na to co już zrobi Wipler i musiałby być osobą proszącą o to, żeby go wpuszczono w strukturę. To byłoby niemożliwe ze względów prestiżowych, ale też sam Gowin stawałby się mniej wiarygodny jako ten, który musi się dogadywać, musi prosić dużo młodszego polityka, z dużo mniejszym stażem, żeby udostępnił mu miejsce, posunął się na ławce.

Wygląda, że w tym jednym zdaniu zarysował się plan polityczny – wystarczy, że Gowin przegra wybory w Platformie i...

Jarosław Gowin swój plan polityczny ma od dawna. Moim zdaniem wybory na przewodniczącego PO są elementem tego planu. Nie sądzę, żeby Gowin dalszą swoją przyszłość łączył z Platformą. Mamy teraz możliwość wyjścia ze wspomnianego przez mnie problemu z twarzą przez obu polityków. Wipler się jawi jako poważna osoba, ponieważ jest wstanie ustąpić i obserwatorzy nie mają wrażenia, że robi to wszystko pod siebie, skoro jest gotów się posunąć i od razu o tym mówi. A Jarosław Gowin będzie mógł przyjść na gotowe z pozycją najsilniejszego i lidera. To jest moim zdaniem dosyć zręczne posunięcie Przemysława Wiplera.

Jest miejsce dla ich ugrupowania na scenie politycznej, gdyby takie powstało? Przemysław Wipler podpadł nieco mediom badaniami zorganizowanymi przez pracownię "Homo Homini".

To jak "Homo homini" robi badania to jest jedna sprawa, ale mimo to nie dyskredytowałbym ich do końca. Nikt praktycznie nie zauważył, że ten wynik, to nie był wynik samych republikanów. Tam o ile pamiętam było pytanie o Republikanów powstałych z połączenia sił Gowina, Wiplera i Pawła Kowala. To jednak moim zdaniem zmienia postać rzeczy. Zagrał tu też efekt nowości (oprócz efektu zjednoczenia). Jeżeli się po raz pierwszy prezentuje ludziom jakąś nową ofertę, w tego typu zestawieniu, to ona zbiera dobre recenzje. Oczywiście wynik 19 proc. Był przestrzelony, ale nie powiedziałbym, że jakoś dramatycznie. Jeżeli republikanie mają jakąś szansę, to ta szansa jest w jak najszerszym froncie takich osób o podobnych poglądach. Jeżeli to byliby Republikanie z Gowinem, Wiplerem i jeszcze ze wspomnianym Pawłem Kowalem, to myślę, że możemy mieć bardzo poważną ofertę.

Do kogo ta oferta mogłaby być skierowana? Kto mógłby być nią zainteresowany?

Grupa docelowa pojawia się coraz czytelniej, chociaż ona nie jest bardzo duża. Myślę, że wszyscy trzej politycy sobie z tego zdają sprawę - grają prawdopodobnie o 10 proc. To byłby oczywiście znakomity wynik – myślę teraz o potencjalnym elektoracie. Jest to elektorat sklejony z dwóch grup ludzi. Pierwsza grupa to są ci którzy są bardzo rozczarowani PO, a z różnych powodów nie są w stanie zaakceptować oferty PiS. Druga grupa to są Ci, których odrzuca coraz bardziej agresywna, socjalna retoryka PiS. Nie chcą głosować na PO, byli skłonni głosować na PiS zanim PiS skręcił w stronę radykalnie socjalną. Skoro jednak dostają ofertę, która jest wyraźnie liberalna w sferze gospodarczej i konserwatywna w sferze obyczajowej to ją wybiorą. Myślę, że potencjalnie taka grupa osób jest, choć nie jest ona wielka. Osób o tego typu poglądach nigdy nie ma dużo. Jednak nawet 8-10 proc. to jest taka siła, która pozwala zostać trzecią, czwartą siłą w parlamencie.

Czyli plan minimum to przebić próg procentowy w wyborach parlamentarnych – zadanie jak się zdaje bardzo trudne dla nowych ugrupowań w ostatnich latach.

Pamiętajmy, że po drodze są jeszcze dwa cykle wyborcze – jeden to ewentualne nowe wybory w Warszawie, a drugi to wybory do Parlamentu Europejskiego. To na pewno będą pewnego rodzaju próby. Teraz zobaczymy, zwłaszcza podczas tych drugich, bo to będą regularne wybory w skali ogólnokrajowej, jak sobie to nowe ugrupowanie poradzi. Przede wszystkim zobaczymy, czy do tego czasu nastąpi już jakieś połączenie sił czy nie.

Rozmawiał Tomasz Rowiński 

Komentarze

anonim2013.07.11 13:15
To jest szemrane towarzystwo!!!!!!!!!!!!
anonim2013.07.11 13:16
Kowal powiązany rodzinnie z GW, Wipler cichosza ...
anonim2013.07.11 13:27
Jeszcze jedno tzw. liberalne ugrupowanie (pseudo, gdyż wiadomo o co tym wszystkim Panom chodzi)? Polska tego nie wytrzyma.
anonim2013.07.11 13:30
ehh, srali muchy będzie wiosna będzie trawa lepiej rosła :D
anonim2013.07.11 13:33
Wipler, Kowal i im podobni jeszcze będą błagać Kaczyńskiego o powrót do PiS-u.
anonim2013.07.11 13:56
Smutne - o moze utrzymac obecny uklad przy wladzy. No coz Wipler slaba, obludna osobowac, Jak moza zaufac ruchowi , ktory opiera sie na czlowiku obludnym nie majacym zadnego respektu dla swoich wyborcow. SMUTNE TO.
anonim2013.07.11 14:29
HubaGruba: Kim jesteś żeby decydować czego chcą Polacy ? Ja tam wolę być zdany na siebie niż na takie bandyckie, półkomunistyczne państwo jakie mamy teraz !!
anonim2013.07.11 14:31
Cały układ Geremka trzeba odstawić od koryta i wysłać na śmietnik historii.Przykĺad stsnowią węgry które się wyzwoliły z pod okupacji tych grup pasożytujących na tubylczych narodach.Bez wyzwolenia się i zdobycia prawdziwej niepodległości przestaniemy istniec jako państwo.
anonim2013.07.11 14:34
Huba Gruba, bardzo mądrze i na temat. Gonić tych hucpiarzy, którzy myśla tylko o sobie. Polacy, nie oszukujmy się, już są zdani wyłącznie na siebie. Problem w tym, że i państwo powinno również mieć jakieś elementarne obowiązki, gdyż jedynie ono posiada instrumenty pozwalające wytyczać kierunki rozwju gospodarczego. Bo jak przyjdzie spłacać bilionowe długi to wiadomo ku komu się zwróci.
anonim2013.07.11 18:22
Do następnego parlamentu prawdopodobnie z prawej strony atakować będą dwie nowe listy: - Ruch Narodowy z UPR, który wchodzi w skład ruchu jednak jest bytem także równoległym - Republikanie, którzy pewnie pochłoną PJN i Go-Go, Żalka oraz tym podobnych z PO od biedy jeszcze jest trzecie ugrupowanie - Sarmata Korwin "Krul", sic! - jednak ten ma szanse, ale do europejskiego parlamentu - nie krajowego.
anonim2013.07.11 19:05
Chcecie rzeczywistych zmian ? Głosujcie na Ruch Narodowy. Owszem rządy PiS będą o wiele przyzwoitsze od obecnego ale jednak w ramach systemu opartego na dominacji Brukseli nad Warszawą. Są propozycje które mi się podobają np. praca do wieku 60/65 lat ale pierwotne źródło polskich problemów, czyli członkostwo w UE pozostanie nienaruszone. Największe szanse na opuszczenie UE dają rządy Ruchu Narodowego.
anonim2013.07.11 21:47
Kolejna ściema. Przygotują kilka takich rozwiązań dla ludzików. I każde z nich będzie gwoździem do naszej, polskiej trumny. Bez rewolucyjnego zrywu nic się nie zmieni.
anonim2013.07.11 23:01
Do Ems '' Głosujcie na Ruch Narodowy'' Ruch Narodowy nie reprezentuje polskiego narodu tylko jego wąską grupę a więc nie jest de facto ruchem narodowym.W samej nazwie jest już błąd.Polski naród istniał i istnieje obok wszelkich narodowych ruchów '' ale pierwotne źródło polskich problemów, czyli członkostwo w UE pozostanie nienaruszone.'' Nawet jeśli bedziemy rozpatrywać wyłącznie okres postkomunistyczny to i tak członkostwo w UE nie jest pierwotnym problemem .Jest nim likwidacja polskiego handlu,polskiego przemysłu,polskich banków ,polityka ekonomicznego monetaryzmu w wykonaniu prof Balcerowicza,zawetowanie ustawy reprywatyzacyjnej przez alkoholika TW Alka ,utworzenie OFE itp Wiele państw unijnych tzw płatników netto odzyskuje swój wkład poprzez różnego rodzaju kontrakty walcząc przy tym skutecznie w PE o jak najlepsze warunki redystrybucji środków unijnych dla swoich rodaków co świadczy o tym ,ze problemem autentycznym nie jest sama obecność w Unii a stan moralny naszych reprezentantów,którzy, co jest aż nie do uwierzenia potrafili głosować przeciw zrównaniu dopłat.W poważnym demokratycznym państwie podchodziłoby to pod zdradę stanu Zdecydowanie głosować trzeba w obecnych warunkach geopolitycznych na PIS
anonim2013.07.12 1:03
Mindbender Walisz populizmem i propagandą bez żadnego namysłu ,w dodatku fałszywie odczytując to co napisałem.A napisałem wyrażnie ,że rozpatrujemy wyłącznie okres postkomunistyczny bo to wtedy weszlismy w struktury unijne co niby miało byc pierwotnym żródłem wszelkich nieszczęść. '' Hasła o likwidacji handlu, przemysłu czy banków sobie daruj, bo są to puste frazesy. Nasz przemysł powstał w czasach komunizmu i często niewiele miał wspólnego z racjonalnością. Zatem, siłą rzeczy, w warunkach konkurencji sobie nie poradził'' Uważasz,że np nałożenie 80 procentowego podatku na kopalnie było działaniem w warunkach tzw konkurencji ?Zapewniam cię,że rozumowanie Twoje nie ma w takim wypadku żadnej racjonalności .No chyba że obłożenie równie wysokim cłem węgiel importowany co oczywiście nie nastapiło. Sięgając do raportu z 96 roku''O potzrebie długofalowej strategii w stosunku do kapitału zagranicznego'' można się zapoznać z faktami -zakłady CEMI ,PRODUKUJACE układy scalone,diody i tranzystory eksportowane nawet do USA ,zatrudniają 8tys pracowników,dzięki polityce monetarnej windującej stopy procentowe niebotycznie wysoko nawet dla starych kredytów i dumping podmiotów zagranicznych ,korzystających z pełnego otwarcia rynku-efekt bankructwo -zakłądy Kasprzaka produkujące na licencji Grundiga ta sma historia pociągneła za sobą fabryki podzespołów i materiałów elektronicznych -Zakłady lampowe ,ZOPAN-produkcja unikalnej aparatury pomiarowej,Elemis miał niezwykłe perspektywy rozwojowe,przegrał z konkurencją z tych samych powodów.Ulgi podatkowe , niskie kredyty dla thompsona czy Philipsa ,horrendalne oprocentowanie kredytowe dla elemisa. Polcolor-sprzedany z a niecałe 400 mln dolarów przy wycenie majątku na ponad miliard Może słyszałeś co i jak się stało z zakładami ZWUT czy ELWRO i roli w tym siemensa cO się stało z produkcja celulozy w Kwidzyniu,największym producentem w Europie?Przytoczę słowa dyrektora firmy ,która je kupiła dla oddania tragedii narodowej okresu postkomunistycznego ''cena była na takim poziomie,iz wierzymy ,że będziemy mieć atrakcyjny dochód...Rząd polski wydał prawdopodobnie trzy do czterech razy tyle na zbudowanie fabryki i dzisiaj byłaby ona w zasadzie nie do zastapienia za nawet zblizona cenę nigdzie na świecie...Ta fabryka jest w całości nowoczesna,zaprojektowana według całkowicie nowoczesnych wzorów zachodnich.Mieści się ona we wszystkich standardach,jakich oczekiwalibysmy od każdej fabryki na świecie'' po opublikowaniu tej oceny Waldemar Kozłowski złożył doniesienie do prokuratury wobec min Lewandowskiego,niestety umarł na zawał co się stało z cementowniami,cukrowniami,o hucie Warszawa i jej niezwykle wrogim przejęciu az żal pisać.Oddano za darmo nawet gazety . Proszę sobie wyobrazić ,że w 1998 roku importowaliśmy niemal na kwotę jednego miliarda dolarów papieru i tektury.Mozna to nazwać zbrodnią przeciw narodowi polskiemu i tak bez liku
anonim2013.07.12 1:19
Polski tzw przemysł sobie nie poradził,bo zarządzała nim uwłaszczona już nomenklatura postkomunistyczna i tu zgoda ,nie mieli zadnego pojecia ani o zarzadzaniu ani o gospodarności.trzeba było oddać całą strategię rozwojową w rece polskich wybitnych specjalistów a było ich mnóstwo rozsianych i w Polsce i po całym świecie a nie komunistycznym aparatczykom i rzeszy ich kolesi ''OFE. Jak uważasz, że są takie złe, to poczytaj sobie ile pieniędzy marnotrawi ZUS.'' Podobna historia.Skoro ZUS już od dawna jest niewydolny to trzeba albo go udroznić,albo powołać w jego miejsce instytucje która będzie służyć Polakom a nie tworzyć nowego potwora,którego autorzy właśnie dążą do jego likwidacji tyle że juz po wyprowadzeniu z Polski kilkudziesięciu miliardów złotych z tytułu samych prowizji i wygenerowaniu kilkuset miliardów zł długu publicznego ''. Ale ani słowa o tym jak, albo skąd na to wziąć pieniądze. Nie mój drogi, w obecnych warunkach geopolitycznych należy zdjąć gacie i wypiąć na polityków wszelkich partii gołą dupę.'' Drogi kolego wybacz ale gadasz od rzeczy.Politycy pewnych układów dokładnie tego od ciebie oczekuja tzn wypięcia dupy.wystarczą im głosy kolesi.Nie bądż zwykłą marionetką No właśnie program pisu , prof Glińskiego i tzw zaplecza intelektualnego]choćby Janusz Szewczak- niezwykle rozumne propozycje odnosnie systemu emerytalnego]mówią nam bardzo dużo skąd wziąć pieniądze bez oderwania od rzeczywistości ''
anonim2013.07.18 11:25
Wreszczie jest nadzieja dla mlodych ludzi o pogladach konserwatywno-liberalnych. PIS niestety staje sie coraz bardziej partia socjalistyczna, PO to partia socjalistyczna i do tego nie konserwatywna, wiec innej opcji nie ma. W dodatku pierwszy raz nie wybieram mniejszego zla, tylko to co chce:)
anonim2013.07.26 2:12
spot Republikanów... Oglądajcie! https://www.youtube.com/watch?v=Ql3xe2WtZYw