18.10.17, 13:02zdj. screenshot Telewizja Republika

Waszczykowski:'Klucz' do naprawy relacji polsko-rosyjskich leży w Moskwie

Szef polskiej dyplomacji, Witold Waszczykowski został zapytany w Radiu dla Ciebie o relacje polsko-rosyjskie. Czy w obecnej sytuacji możliwa jest ich poprawa? 

"Klucze do poprawy relacji polsko-rosyjskich są w Moskwie, między innymi takim kluczem jest zwrot wraku samolotu Tu-154M"- podkreślił minister. Waszczykowski zwrócił uwagę, że już w pierwszych tygodniach od objęcia przez niego kierownictwa w MSZ, jeden z wiceministrów został wysłany na rozmowy do Moskwy. 

"Jesteśmy otwarci, przecież decyzje szczytu NATO, które zapadły w Warszawie w ubiegłym roku też zapowiadały, że z jednej strony bronimy się, umacniamy obronę, ale (z drugiej strony) utrzymujemy dialog z Rosją, czyli takie „podwójne d” defense and dialog."-podkreślił szef MSZ. W czym tkwi problem? Federacja Rosyjska na te próby dialogu nie odpowiada.

Witold Waszczykowski zwrócił uwagę, że kluczem do naprawy relacji polsko-rosyjskich jest wrak Tu-154, jednak Rosja przetrzymuje od czasu katastrofy smoleńskiej ten kluczowy dowód w sprawie i konsekwentnie odmawia jego wydania. 

"Po co on jest trzymany siedem lat? Kiedy można było w przypadku innych wypadków znacznie szybciej rozwiązać te sprawy, też bolesne jak np. zestrzelenie samolotu malezyjskiego nad Ukrainą"- zastanawiał się minister.

yenn/PAP, Fronda.pl