25.12.19, 19:15fot. Angomokio, lic. CC BY-SA 3.0 via Wikipdia

Watykan zapewnia: Nauczanie o homoseksualizmie nie uległo zmianie

W nowym dokumencie Papieskiej Komisji Biblijnej o antropologii nie ma otwarcia ani na związki gejowskie, ani na rozwody – zapewnia sekretarz Kongregacji Nauki Wiary. W ubiegły poniedziałek po ogłoszeniu dokumentu o antropologii biblijnej we włoskiej prasie pojawiły się głosy sugerujące, że tekst ten umożliwia relatywizację biblijnego nauczania, w tym sensie, że negatywna ocena homoseksualizmu miałaby wynikać jedynie z uwarunkowań historycznych i kulturowych.

 

Abp Giacomo Morandi stwierdza jednoznacznie, że jest to stronnicza i ideologiczna interpretacja, przejaw obecnej już od jakiegoś czasu w świecie zachodnim kontestacji biblijnej wizji człowieka. Nie ma żadnego otwarcia na związki jednopłciowe – zapewnia sekretarz Kongregacji Nauki Wiary. – Potwierdza to sam dokument, który stwierdza, że małżeństwo jako stały związek kobiety i mężczyzny, jest normą dla całej tradycji biblijnej.

Również w kwestii nierozerwalności małżeństwa dokument Papieskiej Komisji Biblijnej jest w pełni zgodny z Katechizmem Kościoła Katolickiego. Pokazuje, że są sytuacje, w których małżonkowie mają prawo do separacji, ale nie oznacza to rozwodu, bo małżeństwo ważnie zawarte nie może być anulowane żadnym innym aktem. Małżonkowie żyjący w separacji nie mają prawa do zawarcia nowego związku – przypomina abp Morandi.

bsw/Vaticannews.va, Krzysztof Bronk

Komentarze

an2019.12.26 15:53
Mam to w ...
matis892019.12.25 21:26
Gdyby Bergoglio Fałszywy Prorok nie katolik uznawał Słowo Boga które mówi że to obrzydliwość w oczach Boga, zło, grzech to lewakoateiści i sodomici by tak ładnie masowo i historycznie go nie czcili i nie padali by przed nim na kolana najniżej ze wszystkich religii :)))))))))))))) Do tego lewackoateistyczne massmeida na całym świecie by go tak nie wielbiły, chwaliły, sympatyzowały i ubóstwiały. No i politycy lewakoateistów i ich gwiazdeczki popkultury by się tak nie śliniły by polecieć do Watykanu i wypucować buty Głowie Watykanu :)))
Wyborca pys2019.12.25 19:43
Po pierwsze: TO NIE NAUCZANIE, TYLKO DOKTRYNA, NAUCZANIE WIĄŻE SIĘ Z NAUKĄ, Z JAKĄŚ WARTOŚCIĄ. TO CO KOŚCIÓŁ MÓWI I CO NAKAZUJE TO CZĘŚĆ IDEOLOGII KATOLICKIEJ, TO JEDNA Z JEGO DOKTRYN, TEGO SIĘ NIE NAUCZA TYLKO SIĘ INDOKTRYNUJE. Po drugie: Kogo to obchodzi? Jeśli nie szanujecie ludzi, to ludzie was nie będą szanować i was będą usuwać z przestrzeni publicznej.
ktoś tam2019.12.25 19:49
Nie rozumiesz słowa "doktryna". Mylisz ją z "doktrynerstwem". Istnieje np. doktryna buddyjska.
Wyborca pys2019.12.25 19:58
Trochę racja, mój błąd. Definicja słowa doktryna; Doktryna (z łac. doctrina – nauczanie, wiedza) oznacza zespół twierdzeń, założeń i dogmatów religijnych, filozoficznych, politycznych lub wojskowych. Powinienem zamiast doktryna napisać pogląd.
ktoś tam2019.12.25 20:09
To czego naucza Kościół odpowiada znaczeniu słowa "doktryna". W Kościele nazywa się to: Magisterium KK. Możesz mieć natomiast swój pogląd na daną doktrynę np. na katolicką, zgadzać się z nią lub nie. Jeżeli pogląd negatywny ujmiesz w formie usystematyzowanych twierdzeń, dogmatów będziesz miał swoją doktrynę. Tak np. mają Prawosławni czy Protestanci. Nawet jest taka instytucja kościelna: "Kongregacja Nauki Wiary (tłumaczona także jako Kongregacja Doktryny Wiary lub Kongregacja ds. Wiary) – jedna z dziewięciu kongregacji Kurii Rzymskiej. " https://pl.wikipedia.org/wiki/Kongregacja_Nauki_Wiary
Katolicka Kretynizacja Polski2019.12.25 19:36
"małżeństwo ważnie zawarte nie może być anulowane" Marta Kaczyńska-Sumińska-Dubieniecka-Zielińska zawsze dziewica, katolicki przykład wierności i uczciwości małżeńskiej oraz strażniczka przysięgi składanej przed Bogiem; i nie opuszczę cię aż do śmierci! ta to ma szczęście i błogosławieństwo! dwa rozwody kościelne potwierdzone za zgodą Boga!
ktoś tam2019.12.25 19:46
@Stalker Możesz co najwyżej zarzucić, że żyje w związkach cywilnych. Ale co do reszty to musisz udowodnić, że stwierdzenie nieważności zawarcia sakramentu małżeństwa było sfałszowane. Ale po Amoris Laetitia to już nie ma znaczenia czy zawarłeś sakramentalne małżeństwo czy nie. Bergoglio w odpowiedzi udzielonej Episkopatowi Argentyny wyraźnie stwierdził, że tzw. Komunia Święta dla rozwodników jest dopuszczalna i ta wykładnia oficjalnie stanowi obecnie zwyczajne nauczanie papieskie czyli jest obowiązującym Magisterium KK. Wikipedia: "Marta Kaczyńska zawarła trzy związki małżeńskie (w tym jeden wyznaniowy). Jej pierwszym mężem był Piotr Smuniewski (w latach 2003–2007)[6], drugim Marcin Dubieniecki (w latach 2007–2016)[6], a 28 lipca 2018 wzięła ślub cywilny z Piotrem Zielińskim, przedsiębiorcą. Urodziła dwie córki: Ewę (ur. 2003) i Martynę Dubienieckie (ur. 2007), których ojcem jest jej drugi mąż, Marcin Dubieniecki (w 2007 Marta Kaczyńska wystąpiła do sądu z wnioskiem o zaprzeczenie ojcostwa Piotra Smuniewskiego). W 2017 stwierdzono nieważność ślubu kościelnego z pierwszym mężem Piotrem Smuniewskim (z drugim mężem pozostawała w związku cywilnym), aby móc wziąć taki ślub z Piotrem Zielińskim[6]. W 2018 urodziła syna Stanisława Lecha."
Katolicka Kretynizacja Polski2019.12.25 20:03
Marta Kaczyńska wystąpiła do sądu z wnioskiem o zaprzeczenie ojcostwa Piotra Smuniewskiego, czyli dała doopu komuś innemu a wmawiała Smuniewskiemu że to jego dziecko! Urodziła dwie córki: Ewę (ur. 2003) i Martynę Dubienieckie (ur. 2007) no to tej pierwszej Dubieniecki mógł dać swoje nazwisko wcale nie będąc jej ojcem! z drugim mężem pozostawała w związku cywilnym czyli żyła w związku niesakramentalnym co jest grzechem... u mnie na takie cwaniary mówią: zwykła wyrafinowana k.rwa!
Marta2019.12.26 2:10
A na takich cwaniaków, jak ty, to jak mówią??? Napisz nam, czy przypadkiem nie sku.......y ?
ktoś tam2019.12.26 12:28
Nie zajmowałem się określnikami co do postępowania. Odniosłem się do Twojej wypowiedzi cytując formalne orzecznictwo. To czy Ci się ono podoba czy nie to jest to odrębna sprawa. Z formalnego punktu widzenia aktualnie jest wolnego stanu żyjąc w niesakramentalnym (grzesznym związku) chyba, że zawarła ważnie sakramentalne małżeństwo. W sensie dosłownym byłaby k... gdyby sprzedawała swoje wdzięki na ulicy. A tak ma tylko kolejnego partnera aczkolwiek nie zmienia to kwalifikacji jako grzechu ciężkiego. Chociaż po Amoris Laetitia to już wszystko wolno. I bie tylko w sprawach seksu... "Nikt nie może być potępiony na zawsze bo to nie jest logika Ewangelii!" (AL 297)
ktoś tam2019.12.26 12:39
Ps. To że miała dziecko z innym to - jeśli nie było oszustwa w procedurze - nie zmienia faktu stwierdzenia nieważności zawarcia sakramentu, bowiem nie znamy przyczyn stwierdzenia tej nieważności, które to stwierdzenie prawdopodobnie nie miało nic wspólnego z dzieckiem.
ja2019.12.26 16:03
Że też chce ci się siedzieć i komentować znienawidzone przez ciebie media. Ale raz coś dobrze powiedziałeś, "małżeństwo ważnie zawarte nie może być anulowane" a to że Marta Kaczyńska nie jest tutaj przykładem niczego nie ujmuje małżeństwu. Ale też i Kościół złożony jest z ludzi grzeszących więc nie przekreślałbym jej od razu z tego powodu. Nawet Lis ostatnio po pobycie w szpitalu inaczej zaczął śpiewać.
ktoś tam2019.12.25 19:29
"Watykan zapewnia..." He, he, he... Najbliższy doradca Bergoglio też zapewnia... "Kardynał Marx: pary homoseksualne mogą przyjmować błogosławieństwo" https://gloria.tv/post/o81VrDFfXX8F1LgXQVGthxrK7
ktoś tam2019.12.25 19:33
"Jeśli ktoś jest gejem i szuka Boga i ma dobrą wolę, kim jestem, by go sądzić?" (Bergoglio, ksywa: "papież Franciszek")
ktoś tam2019.12.25 20:01
https://franciszekfalszywyprorok.wordpress.com/2014/10/04/kim-ja-jestem-by-sadzic/
igor2019.12.25 22:26
marx to tylko knur w Kościele
ktoś tam2019.12.26 12:20
Ale wpływowy.