"Mam głęboką nadzieję, że do dialogu, poza nauczycielami niezrzeszonymi oraz przedstawicielami Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność dołączą pozostałe związki zawodowe, które reprezentują dużą grupę nauczycieli"-pisze premier Mateusz Morawiecki w liście do Związku Nauczycielstwa Polskiego. 

Do kopii listu dotarli dziennikarze portalu wPolityce.pl. Szef polskiego rządu zaprasza do debaty m.in. związkowców i polityków opozycji. Relacjonuje również piątkowe obrady na Stadionie Narodowym.

"Obrady, w których miałem przyjemność uczestniczyć, przebiegały w formule, która umożliwiała każdemu z uczestników poruszyć tematy, które są dla niego najważniejsze. W efekcie uzyskano obraz zasadniczych bolączek systemu edukacji z którymi przychodzi się nam mierzyć. Jedną z nich jest oczywiście sytuacja zawodowa i system wynagradzania nauczycieli. Pojawiły się liczne głosy, że konieczna jest zmiana systemu przygotowania do zawodu, a być może, w konsekwencji, również wypracowania motywacyjnego systemu wynagrodzeń w polskiej oświacie"-pisze w liście Mateusz Morawiecki. 

Premier podkreślił, że w dyskusji na temat finansowania oświaty niejednokrotnie podnoszono kwestię rozdźwięku "między wzrastającymi nakładami na edukację a problemami z finansowaniem edukacji przez najważniejszą grupę organów prowadzących - jednostki samorządu terytorialnego".

"Nie można także nie wspomnieć o ciągle powracającym temacie rosnących wydatków rodziców na korepetycje"-dodał polityk. W ocenie Morawieckiego, jest to  „doskonały punkt wyjścia, by pogłębiać diagnozę i wypracowywać nowe rozwiązania”, w związku z czym kontynuacja dyskusji miałaby odbywać się w tematycznych podstolikach. 

Premier wyraził nadzieję na dobrą wolę ze strony nauczycieli i związkowców, a także... przedstawicieli klubów parlamentarnych i RPO. 

"Mam głęboką nadzieję, że do dialogu, poza nauczycielami niezrzeszonymi oraz przedstawicielami Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność dołączą pozostałe związki zawodowe, które reprezentują dużą grupę nauczycieli. Chciałbym również ponowić zaproszenie dla przedstawicieli klubów parlamentarnych, reprezentujących wszakże swoich wyborców oraz rzecznika Praw Obywatelskich"-napisał Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu zaprosił zainteresowanych na wtorek 30 kwietnia, na godzinę 11.00 w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej oraz kolejne spotkanie plenarne okrągłego stołu edukacyjnego, zaplanowane na 10 maja 2019 roku.

"Debata o polskiej szkole to jedna z najważniejszych rozmów, jakie musimy ze sobą - jako Polacy - przeprowadzić. Bez Państwa nie będzie ona pełna"-podkreślił.

yenn/wPolityce.pl, Fronda.pl