Rosja świętuje dziś Dzień Zwycięstwa. Goszcząc w programie „Sygnały dnia” na antenie Jedynki Polskiego Radio wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk wskazał, że można spodziewać się, iż dzisiejszy dzień będzie w Rosji „festiwalem hipokryzji i kłamstwa”.

Rosjanie świętują dziś pokonanie nazizmu. W tym samym czasie na Ukrainie popełniają zbrodnie, których w czasie II wojny światowej dopuszczali się Niemcy.

- „Państwa Europy Środkowo-Wschodniej doskonale rozumieją co się stało - znaleźliśmy się pod jarzmem kolejnego totalitaryzmu”

- podkreślił Szymon Szynkowski vel Sęk.

Wiceminister wskazał, że na Ukrainie rosyjska armia dopuszcza się zbrodni wojennych i ludobójstwa.

Gość „Sygnałów dnia” mówił również o zaangażowaniu MSZ w akcję poszukiwania zaginionego zbioru płyt Polskiego Radia z września 1939 roku. Po zajęciu przez Niemców 30 września rozgłośni przy ul. Zielnej w Warszawie, jej pracownicy ukryli w swoich mieszkaniach około 200 metalowych krążków do tzw. bezpośredniego zapisu dźwięku. Na płytach znajdowały się m.in. przemówienia przywódców II RP oraz reportaże zagranicznych korespondentów z broniącej się stolicy. Dwie z trzech części kolekcji odnaleziono w 1979 roku. Teraz Polskie Radio stara się odnaleźć ostatnią część.

- „Polska dyplomacja jest do dyspozycji, będzie służyć swoim narzędziem, jakim jest niemal 100 placówek na całym świecie, 25 instytutów polskich. Te europejskie będą musiały być szczególnie aktywne. Wiele wskazuje bowiem na to, że płyty mogą się znajdować na terenie krajów Europy Zachodniej, może Niemiec, może Francji”

- powiedział wiceszef MSZ.

kak/Polskie Radio, wPolityce.pl