11.04.20, 07:05Fot. jchapiewsky via Flickr, CC BY-SA 2.0

Wielkanoc - pokarmy błogosławimy w domu!!! TEKST

W związku z epidemią koronawirusa, w tym roku nie jest możliwa tradycyjna forma błogosławieństwa pokarmów w Wielką Sobotę. Prezydium Konferencji Episkopatu Polski zaleca obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu, przed śniadaniem wielkanocnym, zgodnie z Księgą „Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”.

W niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, na początku śniadania wielkanocnego ojciec, matka lub inny członek rodziny może pobłogosławić pokarmy. Zachęcamy do skorzystania z gotowej formuły obrzędu (do pobrania w pdf).

Błogosławieństwo stołu rozpoczynamy znakiem krzyża oraz zapaleniem świecy (np. paschalika) wypowiadając wielkanocne pozdrowienie: Chrystus zmartwychwstał Alleluja, na co zebrani przy stole odpowiadają Prawdziwie zmartwychwstał Alleluja! Następnie zaleca się odczytanie tekstu Pisma Świętego oraz odmówienie modlitwy Ojcze Nasz.

++++++

Publikujemy pełny tekst błogosławieństwa:

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO STOŁU PRZED UROCZYSTYM POSIŁKIEM W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO:

Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:

Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

Wszyscy odpowiadają:

Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.

1 Tes 5, 16-18: Zawsze się radujcie.

Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan.

Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.

Albo:

Mt 6, 31 ab.32b-33: Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść?

Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza.

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.

Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi:

Módlmy się.

Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:

Uczniowie poznali Pana. Alleluja

Wszyscy: Przy łamaniu chleba. Alleluja.

Módlmy się:

Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

(„Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”, t. 2, Katowice 2001, nry 1347-1350)

Do pobrania: Obrzęd błogosławieństwa stołu w niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego >pdf

Idziemy.pl

Komentarze

Sex Randki Online2020.04.11 8:09
Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek. Mam na imię Monia lat 24, wzrost 169cm, wiecej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu - www.lexlale.com.pl i wyszukaj mnie po niku: KSandi2 napisz do mnie i spotkajmy sie!
Zwykły Polak2020.04.11 9:00
Zmień portal,to jest obłęd.Pomódl się ,jest Wielki Tydzień.Nikt normalny nie skorzysta z tej oferty kiedy panuje pandemia.Zaśmiecarz ten portal pod każdym artykułem.Przenieś się na INNY PORTAL......rzygać się chce od tego ciągłego pomijania tego tekstu.Epatujesz tym tekstem jak erotoman/manka
papsi2020.04.11 7:51
Jezus Chrystus zmartwychwstal prawie 2000 lat temu teraz jest w niebie ,siedzi po prawicy Boga Ojca i powtornie przyjdzie sadzic zywych i umarlych.
Skrzypek na dachu2020.04.11 7:29
Alleluja