Prezydent Rosji Władimir Putin stwierdził, że Federacja Rosyjska ma obecnie do czynienia z „pierwotnie rosyjskimi terytoriami” w regionie Morza Czarnego i wschodniej części Ukrainy. Powiedział o tym podczas wczorajszej konferencji prasowej w Moskwie, odpowiadając na pytanie dotyczące jego stosunku do Włodzimierza Lenina.

 

Putin obwinił Lenina tym, że swoich czasach „zaproponował nie federację, ale konfederację”, która następnie pozwoliła grupom etnicznym „uzyskać prawo do odłączenia się od ZSRR”. Rosyjski prezydent uważa też, że również terytoria „zostały tak określone, że nie zawsze odpowiadały tradycyjnym miejscom życia niektórych narodów”.

„Podczas tworzenia Związku Radzieckiego pierwotne rosyjskie terytoria, które w ogóle nie miały nic wspólnego z Ukrainą, cały region Morza Czarnego, zachodnie ziemie rosyjskie, zostały przekazane Ukrainie z dziwnym sformułowaniem„ w celu zwiększenia odsetka proletariatu na Ukrainie ”, ponieważ Ukraina była terytorium wiejskim” – powiedział.

Dodał, że „to dość dziwna decyzja, ale doszło do niej. To wszystko jest dziedzictwem budowy państwa przez Włodzimierza Ilicza Lenina, a teraz musimy się tym głowić”.

Jakiś czas temu, Putin stwierdził, że Ukraina nie powinna siłą dążyć do odzyskania Donbasu.

bsw/Kresy24.pl