27.11.13, 12:55Wojciech Cejrowski (fot. Przemysław Jar/Wikipedia)

Wojciech Cejrowski: Tęcza dopiero po 11 listopada, po spaleniu nabrała walorów dzieła sztuki

Wojciech Cejrowski zwykle śpiewa „Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie”. Jak przypomina Joanna Lichocka, Bronisław Komorowski mówił w Dzień Niepodległości, że trzeba śpiewać za nich, za tych, którzy nie zauważyli jeszcze, że mamy wolną Polskę.

Przestałem słuchać, co mówi pan Komorowski. Te głupoty słowne i ciągłe wpadki spowodowały, że teraz już nie chcę się denerwować ani wstydzić za niego. A w sprawie niepodległości mam inne zdanie i tyle. Pan Komorowski twierdzi, że oddanie władzy organom unijnym to nie jest utrata suwerenności, ja uważam na odwrót” - mówi znany podróżnik w wywiadzie dla „Gazety Polskiej”.

Cejrowski jest przekonany, że hasło „Precz z komuną!” jest wciąż aktualne. „Gdzie nie spojrzeć: w sądach czy w mediach – od rozrywki po publicystykę – dzieci stalinowskich prokuratorów, agenci komunistycznych służb. Są! Ja ich widzę” - przekonuje podróżnik.

Cejrowski dodaje, że wziął udział w marszu wszystkich środowisk niepodległościowych, bo narodowcy jedynie złożyli niezbędne dokumenty w urzędzie, aby pochód mógł się odbyć. Tłumaczy także, dlaczego wyraził uznanie dla spalenia tęczy na pl. Zbawiciela. „Spalenie tęczy... można różnie odbierać: jest aspekt religijny, czyli bluźnierstwo, jest światopoglądowy, jest kulturowy, jest estetyczny... To dziełko nie było "artystyczne", tylko zwyczajnie brzydkie; pospolite i bez wyobraźni. Teraz jest lepsze. Teraz na pewno ma w sobie więcej ze sztuki, bo 11 listopada odbył się performance z ogniem, a teraz jest kolejny performance z zawieszaniem kwiatów. Dopiero po 11 listopada ta rzecz, ta tęcza, ożyła i nabrała walorów dzieła sztuki. Co nie zmienia faktu, że stanowi bluźnierstwo i należy ją usunąć” - tłumaczy.

Na uwagę Joanny Lichockiej, że spalenie tęczy to przecież akt wandalizmu, Cejrowski odpowiada: „Palenie ruskiego czołgu na Węgrzech w roku 1956 to też wandalizm? Zależy, kto ten czyn ocenia. Głaskanie Moskwy nie ma sensu, a upokorzenie Polski, o którym Pani mówi, jest bardzo dobre w dłuższej perspektywie. Polacy nie lubią być upokarzani, szczególnie przez Moskala”.

Całość obszernej rozmowy z Wojciechem Cejrowskim w najnowszym numerze „Gazety Polskiej” (wydanie internetowe TUTAJ).

Beb

 

 

Komentarze

anonim2013.11.27 13:05
@Domejko Może spadła sprzedaż książek i musi reklamę się zareklamować.
anonim2013.11.27 13:39
Tęcza na Pl. Zbawiciela to agresywna instalacja. Spalenie jej nie było aktem agresji, bo Polacy nie są agrsywni, tylko się bronią jak zwykle. Jeśli na dokumencie z powstania warszawskiego widzimy strzelających żołnierzy AK, to powiemy, że to agresja Polaków? Nie, oni starają się wyzwolić swoją stolicę od okupoanta.
anonim2013.11.27 14:58
>>„Przestałem słuchać, co mówi pan Komorowski. Te głupoty słowne i ciągłe wpadki spowodowały, że teraz już nie chcę się denerwować ani wstydzić za niego. A w sprawie niepodległości mam inne zdanie i tyle. Pan Komorowski twierdzi, że oddanie władzy organom unijnym to nie jest utrata suwerenności, ja uważam na odwrót” - mówi znany podróżnik w wywiadzie dla „Gazety Polskiej”.<< Wystarczy zerknąć do słownika by wiedzieć, że rację ma W. Cejrowski. A p. Komorowski jest przykładem człowieka, który uważa, że niepodległość jest wówczas jak "jego jest na wierzchu"...
anonim2013.11.27 18:52
@Airwolf- Część swoich kompetencji Państwo Polskie oddało na rzecz Brukseli, więc nasza suwerenność jest w jakimś stopniu ograniczona.
anonim2013.11.27 19:13
"Są! Ja ich widzę” - przekonuje podróżnik." Niektórzy widzą, różowe smoki, inni białe myszki, a pan Cejrowski wszędzie widzi komunistów, ale to da się leczyć zapewne ;) Dodatkowo dziecko nie ponosi winy za czyny swoich rodziców oO toż to gorzej niż odpowiedzialność zbiorowa. "Co nie zmienia faktu, że stanowi bluźnierstwo i należy ją usuną" W takim razie tęcza ogólnie jest bluźnierstwem, czy tylko ta konkretna? I czym różni się ta od tej biblijnej? Cholera symbole mają to do siebie, że ich interpretacja będzie różna dla każdej osoby. Ja widziałem w tym tylko tęczę, coś co rozjaśnia Warszawę, nie widziałem w tym poparcia dla homoseksualistów, znaku przymierza z bogiem, czy czegokolwiek innego. Zwykła instalacja artystyczna.
anonim2013.11.27 20:03
Oj jak te pedalce nienawidzą kogokolwiek, kto im wygarnia prawdę w kaprawe gały! Obserwuje sie tutaj ich prawdziwy desant! Wysłannicy zbokportali? Nie ma co do tego wątpliwości! Czas wam skunksy odejść od klawiatury i zmienić pampersy!
anonim2013.11.27 20:31
O mój ulubiony pajac, co się na wszystkim wyznaje najlepiej i kocha pouczać, umoralniać z wyjątkiem samego siebie znowu w natarciu ;) Ciekawe czy się dorzuci na ambasadę ? Łatwo się gada głupoty, ale jak by przyszło do płacenia to... to jak to... celebryta Cejrowski z Ekwadoru ma płacić polskie rachunki?
anonim2013.11.27 21:03
To jest fascynujące zjawisko, ten Ekwadorczyk - wojciech c. Ten bogobojny podróżnik na trzeżwo widzi rzeczy, które ja zobaczyłbym gdybym był pijany lub naćpany. Dobrze że nie ma wielu takich jak on :)
anonim2013.11.27 22:00
Eeee tam, ta instalacja śmierdzi! Zalatuje od niej spalenizną, że hej. Ale nasza dzielna policja strzeże jej nieustannie. Byłem, sprawdziłem, "pokłon" oddałem i Matce Boskiej Częstochowskiej w kościele p.w. Najświętszego Zbawiciela podziękowałem.
anonim2013.11.27 22:56
@AirWolf Wilki nie znoszą żadnej formy zniewolenia, ale te fruwające może są inne. Ja wysyłam do Polski pieniądze na utrzymanie rodziny (po podatkach za oceanem) które utrzymują wg. statystyk 4 polskie rodziny. Te cztery rodziny polske swoją egzystencję zawdzięczają moim transferom, a nie Tuskowi and Co. Przypuszczam, że p. Wojtek robi to samo i wiele innych Polaków z "Ekwadoru". Zgodnie z piosenką J.Kaczmarskiego: " Nie JA niszczyłem Kraj nie ja będę go teraz budował a nawet gdybym co to da nie dam się nabrać na słowa! ....... Do czynu niech się rwie kto chce! Syzyfów tutaj nie braknie! Więc nabierajcie ich nie mnie Na Polskę naszych pragnień ! Moje pragnienia, moja rzecz! nie w sercu mi się gnieżdżą Mówcie mi zostań, mówcie precz! A ja it ak wyjeżdżam! ..... Na nogi stanę pracą rąk!! Bez Boga i przypadku! A pomoc stamtąd, ludziom stąd odliczę od podatku! P.S. Panie Wojtku! Psy szczekają, karawana idzie dalej. Uczenie "rycerzy tolerancji" hm....tolerancji, to sprawa trudna, a w Polsce prawie niemożliwe. Jak słyszę tę Wandę Wasilewską dzisiejszej PO, czyli p Julię Piterę, to doprawdę nie wiem, czy się śmiać, czy .....strzelać.
anonim2013.11.28 6:57
Brawo Wojtek. Jak zwykle celne spostrzeżenia i cięty język.
anonim2013.11.28 9:01
Nic dodać nic ująć. Czytając lewackie komentarze tzeba przyznać że pan Wojciech trafił w sedno.