01.05.19, 12:09 fot. Armin Linnartz, lic. CC BY-SA 3.0 via Wikipedia

Wolffsohn: Niemcy powinny zapłacić Polsce za ludobójstwo

„Żądania zadośćuczynienia znów uderzają w Niemcy – ostatnio z Grecji, Polski i Namibii. Postulaty te nazywane są 'reparacjami', chociaż w istocie chodzi o materialne zadośćuczynienie”- pisze w szwajcarskim dzienniku „Neue Zuercher Zeitung” (NZZ) publicysta Michael Wolffsohn. 

Dziennikarz zwraca uwagę, że roszczenia Namibii nie mają związku z III Rzeszą, ale z Niemcami cesarza Wilhelma II. W odniesieniu do tej zbrodni niemiecki rząd długo wzbraniał się przed używaniem pojęcia "ludobójstwo", a w roku 2015 nastąpił zwrot w terminologii. Jak wskazuje Wolffsohn, nie chodzi tu wyłącznie o ekwilibrystykę słowną, gdyż termin "ludobójstwo" nasuwa skojarzenie z Holokaustem, mimo iż werbalne zrównywanie obu zbrodni jest w jego ocenie nieuzasadnione. 

Jak zauważa publicysta, oficjalne zaakceptowanie tego terminu prowadzi prosto do kwestii zadośćuczynienia, które w przypadku Żydów było „historycznym precedensem”. Mimo iż kwota zadośćuczynienia była niższa niż wartość zrabowanego majątku, nie narusza to modelowego układu – „najpierw ludobójstwo, potem zadośćuczynienie”.

„Wniosek jest prosty: kto w Niemczech mówi ludobójstwo, ten sugeruje porównywalność z Holokaustem i musi liczyć się z tym, że zgodnie z precedensem osoby, które przeżyły, lub ich następcy zażądają zadośćuczynienia”- wskazuje dziennikarz. Wolffson ocenia, że niemieccy decydenci zajmujący się tą problematyką kierowali się raczej względami moralnymi, zapominając o materialnym aspekcie roszczeń.

Zdaniem Wolffsohna, żądania takich krajów jak Grecja czy Polska są skutkiem "niemieckiej podwójnej moralności", gdyż oba kraje wyciągnęły z „nowej urzędowej niemieckiej teorii ludobójstwa” własne wnioski prowadzące do roszczeń za cierpienia w drugiej wojnie światowej. 

„Nie tylko w Grecji i Polsce ofensywa odszkodowawcza przeciwko Niemcom odwraca ponadto uwagę od samokrytycznej dyskusji o kolaboracji z niemieckimi mordercami Żydów w czasie wojny i Holokaustu”- wskazuje. Publicysta podkreśla, że sprawcy II wojny światowej od dawna nie żyją, stąd też  „prawnokarny” aspekt problemu nie ma znaczenia. Nie istnieje również taka kategoria jak wina zbiorowa, szczególnie w pokoleniu „niewinnych potomków”. Postulat, by prawo znaczyło „ponadczasową, prawno-naturalną sprawiedliwość”, jest raczej „pobożnym życzeniem niż prawną rzeczywistością”.

„Jeśli chodzi natomiast o Sąd Ostateczny, to decyzja nie należy do człowieka, lecz do Boga, jeśli, taką mam nadzieję, istnieje”- podkreśla dziennikarz. 

yenn/DW.com, Fronda.pl

Komentarze

kamil 2019.05.3 1:02
Jak do tej pory TO MY ZAPŁACILIŚMY 4 MILIARDY , ZA .......... ŻEBY WAS ...................................... !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
MIREK F-C2019.05.2 18:31
Autor nie podany z nazwiska, przytacza Michaela Wolffsohn i nie podaje, że to żyd urodzony w 1947 r. w Tel Avivie, który mieszka ciągle w Niemczech i który wykładał długi czas na uczelni wojskowej Bundeswehry. Pytanie, dlaczego dano mu posadę wykładowcy w tak dla niemców ważnym miejscu?. Oglądałem go dużo razy w wywiadach w niemieckiej TV i nie odnosiłem wrażenia, że to obiektywny historyk czy dziennikarz. Ale, że niemiaszki cwane farbowane lisy to do zmiany narracji historycznej, szczególnie okresu II-iej w.ś wybierają i opłacają różnych propagandystów, którzy robią czarną robotę. Dlatego redaktorze Frondy nie zachłystuj się tym facetem. A jeżeli coś piszesz to przeprowadź właściwą recherche nt. takiego osobnika. Samo nazwisko już powinno dzwonić w uszach, że mowa o mośku.Proszę nie wciskać kitu czytelnikom. Trzeba widzieć takie wypowiedzi takich mośków w większym kontekście. Szczególnie związanyym również z problemem ustawy 447. Nie oczekujmy od żydów i niemców i jankesów, że nas oszczędzą lub wezmą w obronę. Doszło już do tego, że Polacy wymordowali więcej żydów a Niemcy się przyglądali i od czasu do czasu służyli doraźnym doradztwem. SKANDAL. Fronda nie brnij w takie bzdury i relatywizację.Chyba, że jesteście już namiastką jaczejki Michnika.
michu2019.05.2 13:57
Co to znaczy powinny? Kto ma to wyegzekwować? To tak jakby napisać, że Polska powinna mieć Lwów i Grodno, albo, że Rosja powinna mieć Alaskę czy wzgórza jakieś ;)
grimm2019.05.2 13:39
Do kogo ten tekst? W prawie karnym ludobójstwo nie przedawnia się, zbrodnie wojenne nie przedawniają się. Więc Niemcy nie szczujcie owczarkiem Wolffsohnem, bo brak potomków nie ma tu związku.
taro2019.05.2 0:43
caly czas mowie o dokonanym przez Niemcow na Polakach ludobojstwie, ale popieprzeni w czambo politycy pierd###ola tylko podczas kazdej przemowy o holokauscie. Jezeli tej narracji nie zmienia, to ulubiona zabawka holokaust nas wykonczy, bo na dluzsza mete Polska nie jest gotowa, by sie bronic na wszystkich frontach przed wszelkiej masci mediami, politycznymi atakami i zydostwem siedzacym we wszystkich newralgicznych punktach.
Andrzej z Cz\\304\\231stochowy2019.05.1 23:50
Czy jest jakaś lista rzeczy za które Niemcy nie powinni zapłacić?
ggg2019.05.2 0:28
To Polacy powinni zapłacić za uwolnienie od eskimosów.
czytelnik2019.05.1 18:19
Bezczelni ci potomkowie swoich nazi-ojców i nazi-wunderwaffe-matek. Dobrze, że sprawa odszkodowań od Niemców zaczęła żyć własnym życiem. To przynajmniej pozwoli stworzyć przeciwwagę dla bezczelnych żądań oszustów z niektórych organizacji żydowskich w USA.
jotbart2019.05.1 15:51
No nie rozumiem P. Michaela. Niemcy lansujący się jako moralische Kraft (mocarstwo moralne) już zbierają kasę na odbudowę od Zamku Saskiego, (ogólnie całej Warszawy) do Wielunia. Jeśli nie zbierają, to trzeba im tą deklarację mocarstwowości przypomnieć.
anonim2019.05.1 16:33
moralische Kraft ( siła moralna ). Hahahaha
Szendzielarz2019.05.1 15:15
szwabskie złodzieje powinny oddać Polsce ukradzione rezerwy złota
anonim2019.05.1 16:35
Te wywiezione do Anglii ???????????
Karolina L.2019.05.1 19:20
Nie, te co zagrabili nam Niemcy, łacznie z dziełami sztuki!
ggg2019.05.2 0:29
Chodzi o złote zęby z obozów?
taro2019.05.2 0:46
chodzi o zloto, ktore zabierali obywatelom polskim i przetapiali na sztabki. Myslisz , ze w Polsce w tym czasie zyla tylko biedota z jednym zydlem w domu do siedzenia.
anonim2019.05.2 3:16
Tak, obywatele polscy wystawiali swoje złoto w oknach, aby Niemcy mogli je sobie zabrać, co za idioci. Hahahaha
taro2019.05.2 8:54
obraczka 4mm-6,3g. Takich obraczek juz w pierwszych dniach wojny przy zatrzymaniu, powiedzmy 50tys ludzi, to masz- 315kg zlota. Jak wiadomo,zatrzyman jakich szwaby dokonywali mozesz spokojnie liczyc w milionach, niespodziewane rewizje mieszkan rowniez, a z tego ci wyjdzie bardzo duzo ton zlota. Obozow nie biore pod uwage , to osobna grzadka . Nawet jesli ktos chowal swoje zloto, obraczki, bizuterie,czy zlote monety to i tak byl przez szwabow zmuszony to sprzedac na czarnym rynku, a lapanki uliczne, zatrzymania wyciagaly z kieszeni wszystko.
anonim2019.05.2 3:10
Na szczęście polskiego złota już dawno nie było w kraju, jak Niemcy wkroczyli do Warszawy. Karolinka ma na myśli te złote ząbki z Auschwitz. Całe złoto zostało wywiezione przez Rumunię do Anglii.
Jestem w Kościele2019.05.1 14:33
GEJOWSKI ATAK NA KAPŁANA "Nawet tak wyjątkowy czas jak Święta Wielkiej Nocy jest dla środowisk LGBT okazją do odrażającej prowokacji! (...) Dziś piszę do Pana, aby powiedzieć o kolejnym wybryku zawodowych homoaktywistów. Właśnie w tak ważnym czasie przygotowań do Świąt Wielkanocnych postanowili znowu zaatakować. W Wielką Sobotę w parafii Św. Maksymiliana Kolbego w Płocku miał miejsce zaplanowany z premedytacją incydent. Dwoje działaczy LGBT pojawiło się na święceniu pokarmów z umieszczoną w koszyku kolorową flagą - symbolem politycznego ruchu homoseksualnego. W kościele próbowali wetknąć flagi w Grobie Pańskim przygotowanym tradycyjnie na dni Triduum Paschalnego. Nie spodobało im się, że w dekoracji grobu wskazano homoseksualizm jako jeden z grzechów. Tamtejszy proboszcz ks. Tadeusz Łebkowski odważnie stanął w obronie wiary i wyprosił prowokatorów z kościoła. Zdążyli oni nagrać film, na którym widać, jak prowokują kapłana i awanturują się w świątyni. O sprawie szybko napisała "Gazeta Wyborcza", która rozpoczęła szczucie na 70-letniego kapłana za to, że odważnie stanął w obronie katolickiej nauki o homoseksualiźmie. Współdziałanie lewicowych dziennikarzy i prowokatorów w płockim kościele wygląda na przemyślane i świadomie zaplanowane. To nie pierwszy taki przypadek błyskawicznego ataku lewicowych mediów na ludzi broniących się przed agresją ruchu LGBT. Widać zależność i współdziałanie homoaktywistów i zideologizowanych dziennikarzy na rzecz niszczenia dobra, prawdy i piękna. Jak zawsze w takich sytuacjach trzeba reagować szybko i zdecydowanie. Uruchomiliśmy zatem petycję poparcia dla Księdza Łebkowskiego, która trafi do proboszcza, a jej kopia jest automatycznie kierowana do kurii płockiej.. Chcemy w ten sposób wesprzeć odważnego kapłana i dać sygnał biskupowi miejsca, że wierni są wdzięczni za obronę nauczania Kościoła Katolickiego" Petycja do podpisania tutaj: http://www.twojepetycje.pl/petycje/dziekuje-proboszczowi-parafii-sw-maksymiliana-kolbego-w-plocku-za-nieuleganie-homopropagandzie/
dronton2019.05.1 13:25
Albo płacicie tak jak Francji jeszcze do niedawna za I wojne reparacje nam za II albo rozbiór i likwidacja tworu w którym mieszkacie,a wy na rozgonienie po świecie!!! Cały nieomal naród popierał Hitlera i mordował świat to teraz,gdy pozwolił swiat,byście się wzbogacili jako spółka prawa gospodarczego, płaćcie! Nie naprawiliście jeszcze krzywd, więc zapytajcie ostatnich waszych starców hitlerowców za co!!! Do dziś nie potraficie być partnerami barbarzyńcy!!! Z powodu etyki odrzuciliście Boga, bo oczyszczone sumienie nakazywałoby wam płacić zadośćuczynienie i służyć w ramach pokuty czy ekspiacji wszystkim swym ofiarom. Stąd ze strachu i oddania się diabłu nadal idziecie w ateizm i egoizm połączone z nadal zakorzenionym w sercach totalitaryzmem i niczym nie uzasadnionym poczuciem pychy i wyższości nad innymi narodami. Do tego chytrość, podstępność i rycie od zawsze w ziemi instalacji ze strachu i w tajemnicy,by nie odkryto waszej prawdziwej agresywnej natury. Opłacacie u nas tylko zdrajców i volksdutschów.
zdziseg2019.05.1 13:48
"i niczym nie uzasadnionym poczuciem pychy i wyższości nad innymi narodami." Zabawne, czytając polskie strony internetowe mam wrażenie, że to nie jest w dzisiejszych czasach problem Niemców :>
zatroskany2019.05.1 13:12
Niemcy ...?. Dali z siebie zrobić dwa razy delikatnie powiem barbarzyńców a teraz użytecznych durniów ... (muzułmaństwo, homoseksualizm, gender)
Tutiturumtu2019.05.1 12:36
Bydgoska PESA również wstaje z kolan, również (a może - przede wszystkim) przed Niemcami. Czyjeś streszczenie niemieckojęzycznego artykułu zaczerpnięte z grupy pl.misc.kolej: "Przejazd specjalny dla 130 polityków SPD, którzy angażują się w lepsze połączenia z Polską, zakończył się w Lichtenbergu. Komputery z poszczególnych jednostek ze sobą nie działają. Szef NEB, wkurzony, skwitował krótko: Szrot". I drugi komentarz innej osoby: "gdzie kończą się wpływy, tam kończy się (tenkrajowa) rzeczywistość". https://www.tagesspiegel.de/berlin/pannenreiche-testfahrt-nach-polen-warum-die-neuen-zuege-der-neb-probleme-bereiten/24269236.html