Jak poinformowała rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Anita Czerwińska, w najbliższy poniedziałek odbędzie się wspólne wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego oraz lidera Kukiz'15-Demokracja Bezpośrednia Pawła Kukiza.

Przedmiotem wspólnego wystąpienia będzie zaprezentowania umowy o współpracy programowej pomiędzy oboma ugrupowaniami. Porozumienie to jest wynikiem wielu odbytych spotkań pomiędzy liderami tych partii.

Jak już informowały media w ubiegłym tygodniu Kukizowi szczególnie zależy m.in. na wprowadzeniu do polskiego porządku prawnego instytucji sędziów pokoju oraz tzw. ustawy antykorupcyjnej. Kolejnym elementem programowym, o który zabiega Kukiz od wielu lat jest wprowadzeniem w Polsce ordynacji mieszanej w wyborach do Sejmu.

Pierwszy wspólny projekt PiS i Kukiz‘15 dotyczący tzw. ustawy antykorupcyjnej został już złożony w Sejmie na początku czerwca. Rozwiązania zawarte w tym projekcie nowelizują m.in. „ustawę o wykonywaniu mandatu posła i senatora, ustawę o partiach politycznych oraz ustawę o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne” - czytamy na portalu wpolityce.pl, a głównym celem tych zmian jest zaostrzenie kar w stosunku do osób skazanych za korupcję oraz uniemożliwienie im wykonywania funkcji publicznych.


mp/wpolityce.pl/pap