21.07.21, 11:04Fot. screenshot - YouTube

Wstępne porozumienie USA i Niemiec w sprawie Nord Stream 2. Szantaż energetyczny Ukrainy

USA i Niemcy zawarły wstępne porozumienie dotyczące gazociągu Nord Stream 2 - donosi Associated Press. Amerykańskie media donoszą ponadto, że USA przekładają wizytę w Waszyngtonie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Wizyta ma być uzależniona od tego, że Zełenski zobowiąże się nie krytykować Nord Stream 2.

- Dla Ukrainy może to oznaczać nie tylko utratę gigantycznych wpływów z tranzytu, ale być może również szantaż gazowy - powiedział na ten temat Zbigniew Kuźmiuk w rozmowie z TVP Info.

Cała sytuacja będzie miała konsekwencje także dla Polski.

"Stało się zrozumiałe, czemu w ostatnich dniach amerykańska administracja zaczęła odsuwać wizytę Zełenskiego u Bidena w Białym Domu. Warunkiem będzie brak krytyki porozumienia USA-RFN dot. Nord Stream 2 ze strony Ukrainy" - napisał Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.

"Pozostaje tylko uświadomić Ukraińcom (wykręcając ręce), że muszą być teraz szczęśliwi i absolutnie nie mówić, jak kiepski jest ten układ... (…) Od moich źródeł w DC słyszę, że ludzie Bidena grożą Ukraińcom, że jeśli wystąpią przeciwko [układowi] Biden-Merkel,  zaproszenie do Białego Domu dla Zełenskiego zostanie anulowane" - napisał z kolei Sławomir Dębski, szef Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Associated Press poinformowała także o zawarciu wstępnego porozumienia między Niemcami a USA w sprawie Nord Stream 2. Informację tę potwierdziło następnie źródło Polskiej Agencji Prasowej.

Zaskoczony takim obrotem spraw jest Zbigniew Kuźmiuk, europoseł PiS i dyrektor Rządowego Centrum Studiów Strategicznych.

- Jestem jednak zaskoczony. Zdaję sobie sprawę, że po zmianie administracji zmienia się pogląd na to, co dzieje się w Europie i znów to Niemcy są głównym sojusznikiem Stanów w regionie. Ale takie potraktowanie Ukrainy i jej prezydenta jest jednak szokujące. Stany Zjednoczone za poprzedniego prezydenta bardzo mocno zaangażowały się w walkę o niepodległość Ukrainy i jej spójność terytorialną - stwierdził Kuźmiuk.

- Myślę, że obecna administracja zdaje sobie sprawę z tego, co oznacza dla Ukrainy pozbawienie jej dochodów z przesyłu gazu. To parę miliardów dolarów rocznie i poważne źródło zasilania budżetu. W związku z tym, trudno się dziwić, że Ukraina w tej sprawie protestuje i domaga się gwarancji, że ten przesył będzie podtrzymany - kontynuował.

Kuźmiuk ocenił jednak, że najprawdopodobniej ani Niemcy ani USA nie będą zabiegać o jedność i suwerenność Ukrainy.

- Dla Ukrainy może to oznaczać nie tylko utratę gigantycznych wpływów z tranzytu, ale być może również szantaż gazowy. Jeżeli Rosja nie będzie miała przymusu przesyłania gazu tamtymi gazociągami, to może w środku zimy zakręcić gaz przeznaczony dla Ukrainy. To danie Rosji do ręki dużego pistoletu, który co i rusz będzie Ukrainie przystawiany do głowy - wskazał Kuźmiuk.

- Sytuacja Ukrainy jest nie do pozazdroszczenia - skonkludował.

Nord Stream 2 jest również projektem skrajnie niekorzystnym dla Polski, jednak położenie naszego kraju jest dużo lepsze niż Ukrainy.

- Polska jest jednak za dużym krajem i umocowanym w Unii Europejskiej, żeby Amerykanie stawiali nam tego rodzaju warunki. Co więcej, zakupy uzbrojenia, jakich dokonujemy, to miliardy dolarów. Amerykanie niezależnie od tego, jak nowa administracja patrzy na polski rząd wiedzą, że utrata takiego partnera uderzyłaby poważnie również w ich przemysł. Nie sądzę więc, żeby Polsce były stawiane nawet zbliżone warunki - ocenił Kuźmiuk.

Wskazał również na to, że trwa budowa Baltic Pipe, co pozwoli Polsce zdywersyfikować dostawy gazu i uniknąć konieczności zaopatrywania się w niego u Rosji. Stwierdził, że Baltic Pipe posuwa się do przodu, mimo że nie jest prostą inwestycją, a poprzednie rządy wprowadzały w tym zakresie w błąd polskich partnerów z Danii i Norwegii.

- Rozbudowujemy gazoport, mamy swoje wydobycie, więc jeżeli dostarczane będzie 10 mln metrów sześciennych, to jesteśmy bezpieczni gazowo. Oczywiście, że nie zmienia to faktu, że jeśli będzie atrakcyjna cena, w dostawach krótkoterminowych możemy też kupować gaz od Rosji. Ale nie będą już mieli możliwości wywierania na nas szantażu gazowego. Sprawa Nord Stream 2 źle się potoczyła, ale to wszystko o czym wspomniałem sprawia, że Amerykanie muszą w Polsce rozmawiać zupełnie inaczej niż na Ukrainie - skonkludował Kuźmiuk.

jkg/tvp info

 

 

 

Komentarze

Jakub2021.07.21 17:55
Nie mów hop, dopóki nie przeskoczysz - mówi przysłowie! __ Komuchy w Danii dalej kręcą (nie mam informacji, że zniknęła ich blokada na BP spowodowana troską o myszy, szczury - jak w Indiach, debile - i inne pasożyty) co może nas pozbawić tych Bida 10 mld m3/rok gazu z Norwegii. __ Biden nie wiadomo czy nie wstrzyma wydobywania gazu łupkowego w Stanach co spowoduje uwalenia sprzedaży Polsce LNG z USA i trzeba będzie go ciągnąć przez dwa oceany z obszaru zagrożonego wojną (ZEA, Irak, AS). __ Tak, że weź się pan panie Kuźmiuk do roboty i szukaj zasobów gazu! Co wy właściwie przez te 6 lat robiliście nieroby, że nie stanęła chociaż jedna EA? Dlaczego zwiększyliście nasz roczny pobór gazu niszcząc system węglowy w Ostrołęce i narażając Polskę na 1 mld zł strat? Za ten miliard wojsko miało by mundury i inne wyposażenie, również nowoczesne hełmy dla rezerwistów! Ukrainie być może można by pomóc kupując pewne licencje na sprzęt wojskowy, np. rakiety o zasięgu 100, 200, 500 i więcej km a także współuczestnicząc w produkcji największego na świecie transportowca Mrja (An-225). Zanosi się na wojnę a nasza flota chyba nie zapewni nam bezpiecznych szlaków żeglugi i coś tam z dalekiego świata będziemy musieli sprowadzać powietrzem. Tak, że do roboty Stratedzy tacy jacy jesteście, uczcie się też, tylko nie na błędach.
MaxFiend2021.07.21 15:55
Znowu brednie Kuźmiuka? Nie zapoznał się z ostatnim wyrokiem TSUE w sprawie gazociągu Opal, czy celowo uprawia prymitywną propagandę straszenia przygłupów niemiecko-amerykańskim spiskiem?
tak to ja matis89, CHUJ nie katolik!2021.07.21 14:48
Wybaczcie Polaki, że jestem taka brudna k urwa białoruska! Robie co mi ten ch uj Łukaszenka każe. Piierdoliłem i dalej piierdole jak połamany ch uj o szczepionkach, o papieżu, ale ANI jednym słówkiem nie bąknąłem o szczepionkach Putina i tego bandyty z Chin Xi. ................. Gówno prawda, że jestem "katolikiem"! Jestem zwykłą, starą k urwą!
matis892021.07.21 14:46
Spełnia się proroctwo o inwazji Chin i Rosji na UE. Stanie się to wtedy gdy UE się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Właśnie dyktaturę UE zapowiada już oficjalnie Niedzielski i lewacki PIS. Niemcy i Francja robią wszystko by Chiny i Rosja podbiły UE i tak się stanie bo Bóg to przepowiedział w 2012 roku.----------------------- Orędzia Ostrzeżenie 19 lutego 2012 : ,,Dwóch sojuszników, Rosja i Chiny, połączy siły. Stanie się tak, kiedy bestia z dziesięcioma rogami się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Moja córko, bestią z dziesięcioma rogami jest Unia Europejska — zwana w Apokalipsie św. Jana Babilonem. Babilon upadnie i zostanie zdominowany przez wielkiego czerwonego smoka, Chiny, i jego sojusznika niedźwiedzia, Rosję. Kiedy to nastąpi, zapanuje komunizm, i biada temu, kto zostanie przyuważony na tym, że praktykuje swoją religię w ich obecności. Wszystkie religie zostaną zakazane, ale chrześcijanie będą cierpieć największe prześladowania. Rzymscy katolicy nie będą w ogóle tolerowani i będą musieli odprawiać Msze w tajemnicy... Wasz Ukochany Zbawiciel Odkupiciel ludzkości Jezus Chrystus''
katolicka deratyzacja Polski2021.07.21 14:58
Konfederacja zwalcza panstwo ,bo ma program lewacko-anarchistyczny.
JanP2021.07.21 14:45
"w środku zimy zakręcić gaz przeznaczony dla Ukrainy" Kuźmiuk nieuku, Ukraina już od kilku lat nie kupuje w Rosji gazu.
kałmuk2021.07.21 18:25
dostaje go za darmo od głupich polaczków, którzy za niego płacą bo Ukraina uważa, że to jest obowiązek głupiego polaczka a głupi polaczek z radością płaci bo nie wie jak go żydy z PIS kantują
Skrzypek jebie w dupe AAAgówno z Nilu2021.07.21 13:48
na dachu synagogi aż dachówy lecą na myckę rabina-masona Hertrich-Woleńskiego.
AAAtomek2021.07.21 12:45
"Polska jest jednak za dużym krajem i umocowanym w Unii Europejskiej, żeby Amerykanie stawiali nam tego rodzaju warunki." _|____ Pod rządami reżimu Polska stacza się do roli Ukrainy i w objęcia Rosji...
katolicka deratyzacjka Polski2021.07.21 14:56
Komuna Konfederacja Jedna Wspolna Ruska Racja Zdrajcow
Skrzypek na dachu .2021.07.21 12:43
Polska i Ukraina powinni teraz zyc w zgodzie i wzajemnym szacunku bo mamy wspolnych wrogow a przyjaciele daleko .
Andrzej2021.07.21 13:48
Bez przesady, Węgry nie są tak daleko, innych przyjaciół Polska nie ma. Chociaż 27:1 pokazuje, że z tymi Węgrami też nie tak różowo.
ruska robota przynosi efekty2021.07.21 12:30
mają fotki a imprez z dziwkami i koką syncią ,,, śpiącego józia z hameryki
Bidon to komuch2021.07.21 12:16
wystarczy spojrzeć na jego zboczenia w sferze moralności
Inkorporacja Ukrainy do Polski2021.07.21 12:15
z zachowaniem autonomii to jedyne rozwiązanie. Dzięki temu Ukraina wchodzi do UE i NATO jednego dnia, jako część Polski. Stajemy się największym krajem UE, mamy trzeci po USA i Turcji potencjał militarny w NATO. Niestety Niemcy w pierwszej kolejności zrobią wszystko, żeby do tego nie dopuścić, tak jak próbują wkleić się do Trójmorza, żeby je rozsadzić lub przynajmniej sparaliżować.
katolicka deratyzacja Polski2021.07.21 15:01
Putin i Merkel chca sklocic Polske z Ukraina, bo tylko w ten sposob moga nas ZABIC.
Skrzypek na dachu2021.07.21 12:14
Pan Prezydent Donald Trump wygral wybory ale demonkraci oszukali przy liczeniu glosow . Teraz falszywy uzurpator Joe zombi Biden wydal rozkaz uziemniajac wszystkie mysliwce F 35 usprawiedliwiajac to gwaltownym zniszczeniem silnikow podczas rutynowych lotow cwiczeniowych , bo obecnie 30% maszyn czeka na czesci zapasowe , ale przy obecnym zuzyciu to do konca roku to moze nawet 60% F 35 zostanie wycofane jako niesprawne technicznie . Francuzi maja taki sam problem z smiglowcami Carakale , ktorych juz w 100% wycofane z uzycia przez Armee de Air z powodu wady konstrukcyjne firmy Airbusa Helicopter . Czy Polsce nie lepiej tez dodatkowe kontrakty na tajne drony bojowe tanie proste i skuteczne jako dodatek na zakup F 35 , odrzutowca piatej generacji ktory stanowczo za szybko sie psuje .
Prawda2021.07.21 12:09
Ukraina bedzie terz wspópracować ===Militarnie i Gospodarczo z Chinami --nie mają wyjścia ---
bogdanus2021.07.21 11:50
Po czasie wychodzi kłamstwo, kto robi dobrze Putinowi, Biden czy Tramp.
rabbi inoCenty stinkfurtz2021.07.21 11:45
... kto nima pejsa i niy je hazarem ... je sam se winien ... My narod wybrany ... szalom
Skrzypek na dachu2021.07.21 12:28
Falszywy uzurpator Joe pedzio Biden niedlugo bedzie zmuszony skladac rezygnacje , bo to hologram na uslugach bezboznych globalistow banksterow miedzynarodowych . Pan Prezydent Donald Trump wygral wybory w 2016 i 2020 w Arizona Georgia Ohio Pennsylvania Michigan Nevada Wisconsin Virginia i nawet California , takie bylo wyborcze oszukansto demonkratow DNC ze przerzucili ponad 20mln glosow na Trump do nieprzytomnego rywala dopey sleepy Joe . Bardzo duzo ludzi pojdzie do wiezienia , a Republikanie wygraja w 2022 2024 2026 i 2028 .
taki2021.07.21 11:44
I tak oto z najbardziej proamerykańskiej części świata ( Polska i Ukraina) zrobił Bidet wrogów . Ukraińców już raz wydymali jankesi dając gwarancje nienaruszalności terytorium za oddanie głowic jądrowych - dziś chyba Ukraińcy plują sobie w brodę za naiwność. Cóż tym sposobem wepchną ich w strefę rosyjską lub chińską. Polska też powinna się poważnie zastanowić nad strategicznym sojuszem z takim skundlonym krajem jak usa. Może warto pomyśleć o bliższych stosunkach z Turcją i Chinami? a czołgi może lepiej kupić w Korei ?Jedno jest pewne takiej straty wizerunkowej nie odbudują ani za 100 lat.
NEOS com pl2021.07.21 11:50
.... czy pejsate mordercy indian majo jakies morale ... i dbajo o wizerunek .... citi ny ... to szabrownicy i potomkowie najgorszej masci faryzeuszy ... OKOPZN.... https://www.youtube.com/watch?v=XvGgCYPtXAk
Anonim2021.07.21 11:42
Główne wytyczne z góry (za ich realizację mam niezłe profity) są takie: 1. Wszyscy księża to pedofile, 2. Wszyscy księżą są pazerni, 3. PIS zmierza do PRL, 4. Wzorcem dla Kaczyńskiego jest Łukaszenka i jego reżim. Wiadomo, że to wszystko są bzdury, ale metodą szatana, któremu służę, jest kłamstwo. Nieważne fakty, ważna skuteczność. Już Goebbels to przetestował, a dziś kontynuuje m. in. Michnik i Wyborcza. Nienawidzę Rydzyka, bo złamał żydowski monopol na informację. Nienawidzę Kaczyńskiego, bo skutecznie dba o polskie interesy. Więc plucie zatrutym jadem na Polskę i Kościół sprawia mi doraźną rozkosz. A moim ostatecznym "argumentem" jest zawsze obleśny rechot i wulgaryzmy.
ateusz2021.07.21 12:00
Ad. 1. Zdecydowanie nie wszyscy księża to pedofile. Problemem nie są pojedyncze przypadki pedofilii, które zdarzają się we wszystkich grupach społecznych i zawodowych, tylko systemowe krycie sprawców i zaszczuwanie ofiar. Ad. 2. Pazerny jest Kościół jako instytucja Ad. 3. Oczywiśćie, PiS to taki PRL bis: podporządkowanie władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej jednej partii; podporządkowanie mediów partii; centralizacja; zabieranie ciężko pracjącym ludziom ich pieniędzy i rozdawanie nierobom. Można tak długo wyliczać. Ad. 4. Łukaszenka też, ale chyba bardziej Orban
Hrabia2021.07.21 12:23
"Zdecydowanie nie wszyscy księża to pedofile." Większość wpisów Anonima przeczy temu. Przeczysz więc sam sobie?
Skrzypek na dachu2021.07.21 12:39
Ktory ty Hrabia i ktorego Anonima bo jest ich wielu , jeden dobrze pisze a drugi smaruje bezbozne glupoty .
Portofino2021.07.21 11:35
Polska nie jest zagrożona po kiego więc nasz rząd kruszy kopie w obronie kraju nam nieprzyjaznego, jakim jest Ukraina. Mało mamy własnych kłopotów.
Irena2021.07.21 12:16
@Portofino, Ukraina nie dąży do tego, żeby zniszczyć sąsiadów, ale Rosja tak. Po pierwsze, nie wierzyć bolszewikom. Po drugie, nie wierzyć bolszewikom, po trzecie, nigdy nie wierzyć bolszewikom. Po czwarte - przyśpiewka kibiców Ukraińskich na meczu z Austrią (nie do druku).
Portofino2021.07.21 12:49
Irena, oto stanowisko grupy deputowanych ukraińskich chyba sprzed trzech dni. Jeżeli zachód nie będzie odpowiednio mocno nas wspierał, to zwrócimy się o pomoc na wschód. Oni pewnie już dawno to by zrobili gdyby nie strach przed częścią społeczeństwa. Na takim państwie nie można polegać. Mogą stanąć po naszej stronie, ale równie dobrze mogą nam wbić nóż w plecy.
Anonim2021.07.21 11:31
a niech was potop przeniewiercy hamerykanskie ,kupczyki sprzedawczyki w du.. je..ne ,niczym sie nie różnicie od putina i lukaszenki.ale co tam , już niedługo chiny wam tak dopier..l.ą ,że hamburgiery stana wam koscią w gardle ...już czuć padline