06.03.16, 11:05

Wybory w USA: Cruz goni Trumpa

Trwa zacięta bitwa o nominacje Partii Republikańskiej oraz Partii Demokratycznej w nadchodzących wyborach prezydenckich w USA. 

Donalda Trumpa, który wciąż pozostaje liderem w wyścigu po nominację Republikanów, zaczął gonić Ted Cruz. Cruz wygrał prawybory w Kansas i Maine, podczas gdy Trump triumfował w Luizjanie i Kentucky. 

W Partii Demokratycznej w dwóch kolejnych stanach zwyciężył Bernie Sanders, który niespodziewanie toczy bardzo wyrównany bój z Hilary Clinton. 

"Musimy zapobiec katastrofie, jaką będzie nominacja Trumpa" – powiedział senator Cruz. Jednocześnie podczas czwartkowej debaty organizowanej przez stację FOX News zadeklarował (tak samo jak trzeci w wyścigu Marco Rubio), że poprze kandydata swojej partii, nawet jeżeli będzie to Donald Trump.

Trump do tej pory triumfował w trzynastu stanach, podczas gdy Cruz w sześciu. Należy jednak pamiętać, że w wyborach liczą się nie tyle stany, co liczba elektorów - wskazanych w lokalnych wyborach w kolejnych stanach, którzy następnie wybierają swego kandydata. Każdy stan naturalnie dysponują ich inną liczbą zależnie od liczby ludności danego stanu. Na tę chwilę Trump zebrał 385 głosów elektorskich, zaś Cruz 298.

Przed Cruzem ciężka walka, ale jeżeli ktoś ma zatrzymać marsz Trumpa, będzie to właśnie on. 

emde/USA Today

Komentarze

anonim2016.03.6 12:20
Donald Trump nie pasuje do układu republikanów, jest zbyt samodzielny i niezależny.
anonim2016.03.6 12:21
Mam nadzieję, że Amerykanie nie dadzą się omamić kolejny raz masonom i wybiorą Trampa.