23.11.20, 12:11

,,Wytłumaczmy rzeczy oczywiste’’. Barbara Dziuk o zawetowaniu budżetu UE

Kolejna sprawa, która dla Polaków winna być jasna, czyli rzecz o zawetowaniu unijnego budżetu. I znowu trzeba dogłębnie i rzeczowo tłumaczyć to, co jest oczywiste. Zacznijmy od słów premiera: 

- „To nie jest podział na prawicę-lewicę. To jest podział na tych, którzy chcą, żeby naród polski decydował sam za siebie i tych, którzy chcą, żeby kilku urzędników w Brukseli decydowało o naszym losie” - powiedział dobitnie w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

A wzięło się to stąd, że wcześniej zapowiedział weto dla unijnego budżetu, jeżeli wypłaty dla poszczególnych państw byłyby powiązane z zachowaniem w nich praworządności.

Pochylmy się nad problemami praworządności. Co się Unii nie podoba w Polsce?

Według Unii w polskim sądownictwie widać brak niezawisłości i skuteczności, poniekąd racja. Każda reforma i każdy wyrok nie po myśli Unii jest uznany za brak niezawisłości, nasze sądy chcą działać jak niemieckie, ale Niemcy wetują u nas to, czego u siebie  bronią. Reformy, które miały wpływ na Trybunał Konstytucyjny, Sąd Najwyższy, sądy powszechne, Krajową Radę Sądownictwa i prokuraturę, zwiększyły wpływ władzy wykonawczej i ustawodawczej na wymiar sprawiedliwości, a tym samym osłabiły niezawisłość sędziów – napisano w raporcie KE na temat praworządności w Polsce.  Co ciekawe, te same mechanizmy rządzące sądami w Niemczech uważane są za praworządne. Może należałoby niemieckie prawo literalnie, słowo w słowo, przenieść na polski grunt, to może wtedy polskie sądy stałyby się niezawisłe i skuteczne…To oczywiście ironia.

Punkt kolejny: KE ma obawy co do niezależności głównych instytucji odpowiedzialnych za przeciwdziałanie i zwalczanie korupcji, w szczególności podporządkowania Centralnego Biura Antykorupcyjnego władzy wykonawczej. Należałoby zadać pytanie czy CBA powinno podlegać KE? Zastrzeżenie bowiem brzmi kuriozalnie.

Innym zastrzeżeniem i argumentem na rzecz braku praworządności jest… ustawa o dekoncentracji mediów. To już jest ingerencja w wewnętrzne sprawy państwa.  Na przykład Niemcy i Francja bardzo skrupulatnie pilnują swoich interesów medialnych i nie pozwalają obcym przekraczać (procentowo) swojej bytności medialnej na terenie kraju.

Kolejnym punktem przeciw Polsce jest punkt dotyczący LGBT, m.in. mowa jest o kampanii oszczerstw prowadzonej przeciwko takim grupom. Pomijając fakt, że nie jest to prawdą, to i ta sprawa jest ingerencją w sprawy naszego kraju. Wszystko to razem przypomina kolonializm.

Przypomnijmy przy okazji czym jest kolonializm: to stosunki pomiędzy władzą kolonizatorów a niewolnikami. Ci pierwsi decydują o wszystkich najważniejszych sprawach dotyczących grupy skolonizowanej, narzucając jej całkowitą zależność i zarządzając nią wedle własnych interesów ekonomicznych najpierw, potem politycznych, wreszcie kulturowych i religijnych.  

Tymczasem „Rzeczpospolita” informuje, że Witold Waszczykowski zwrócił się do Komisji Europejskiej z pytaniem w sprawie definicji praworządności i poprosił również o podstawę prawną.  Dowiedzieliśmy się, że nie istnieje prawnie wiążący dokument definiujący tzw. praworządność.  Witold Waszczykowski konkluduje: Komisja nie jest w stanie podać precyzyjnych i prawnie wiążących kryteriów. To bardzo niebezpieczne, ponieważ prowadzi do arbitralnych, uznaniowych zachowań, które nie mają nic wspólnego z praworządnością.

I niech będzie mi wolno, w kontekście tej dziwnej sytuacji, posłużyć się cytatem. G.  Freytag, bardzo popularny w XIX wieku w Beobachtungen auf einer Geschäftsreise.., napisał:

- „Przy tych słowach wyszliśmy z lasu i oczom naszym ukazała się na pobliskim wzgórzu grupka jego (polskiego rewolucjonisty) silnych kompanów, wołających do nas radośnie. Wyglądali w świetle zachodzącego słońca jak piękny obraz - dzieło mistrza. Ale niech nie dane mi będzie więcej uściśnięcie ręki wolnego człowieka, jeśli wydawali mi się w tym momencie czymś innym, niż tylko bandą dzikich Indian, hordą Pawnee Loups w dolinach Missouri, nadających się do walk granicznych, do powieści i dramatów, ale niezdolnych do życia (…)” – a myśmy naiwnie sądzili, że ten rodzaj myślenia już dawno umarł. Co prawda Józef Ignacy Kraszewski Freytagowi szybko odpowiedział:

- „Czy uwierzycie, że często gęsto w Niemczech się takich Indian spotykać zdarza. Mają oni wszystkie zewnętrzne oznaki cywilizowanego narodu, czytać i pisać nawet umieją, niektórzy spotkali się w życiu z Conversations-Lexykonem, ale pogadaj z nimi, słowo daję Indianie. Trafiło mi się w życiu widywać wielu naszych chłopków niepiśmiennych, ani be ani me, daleko wykształceńszych od tych naprędce stworzonych z pomocą lada jakiś szkółek, ludzi pseudocywilizowanych.”

Oba cytaty zaczerpnęłam z pracy Izabeli Surynt: „Badania postkolonialne a Drugi Świat. Niemieckie konstrukcje narodowo-kolonialne XIX wieku”, z nadzieją, że porównanie Polaków do Indian pozostanie już tylko w pracach naukowych, a żaden polski pisarz nie będzie musiał odpowiadać na przytoczone sformułowania.

Barbara Dziuk

Komentarze

Foster2020.12.3 18:09
Skąd oni takich dziwaków biorą ?.
Art2020.11.24 18:07
Ale stek głupot. W dodatku łatwo sprawdzalny. To porównanie z systemem niemieckim to wisienka na torcie. No, ale jak się nie ma wiedzy, to się opowiada głupoty. Szkoda tylko, ze publicznie. Wstyd.
Giza2020.11.23 17:46
Lepiej pomyśleć o odesłaniu tych zwłaszcza blond szkopów do Świnoujścia,oby po drodze nie zapierdziały Ziemii Lubuskiej i....ciastka przy herbatce i jakiejś książeczce. I nie zdeprawowali dzieciaków na włefie swoimi wdziękami i swobodą ich ekspresji Niemcy to świnie,i złodzieje.
Po 11 ...2020.11.23 17:41
Czas updatować zdjęcie. Jest jesień. Dziki nie paradują już po lesie z wielkimi kwiatami w ryjach.
polaczek jeden2020.11.23 16:04
Teraz to sobie możecie wetować! Już w lipcu ten dziad Morawiecki sprzedał resztki suwerenności temu eurokołchozowi! Ten gość pod trybunał stanu się kwalifikuje!
feldkuratkatz2020.11.23 15:40
Już w samym tytule tego bełkotliwego wywodu jest podstawowy błąd logiczny: rzeczy oczywistych NIE TRZEBA tłumaczyć.
O wychodzeniu Polski z UE2020.11.23 14:56
to sobie może dyskutować redakcja "Do Rzeczy" z redakcją "Gazety Polskiej". I w inne konfiguracje starych dziadów z PRLu. Nieskażone PRLem dzisiejsze pokolenie 40minus, nie zna innej Polski jak tej w UE i innej znać nie chce. Tak więc dziadki z PRL jedyne co naprawdę dzisiaj mogą, to - "w...lać".
Ja2020.11.23 14:19
Czy w ramach praworządności, zostaną WRESZCIE wydrukowane dwie ważne ustawy, które czekają kilka tygodni na zgodę JKaczyńskiego?
Anonim2020.11.23 14:33
z pewnością, zaraz jak tylko konusowi pampersa zmienią.
Ja2020.11.23 14:53
Myślisz, że ma nadzieję, że nie dożyje TS, a to, że PAD, czy Morawiecki się załapią, nie ma dla niego znaczenia?
Głos Rozsądku2020.11.23 15:19
...i znowu podadzą ci go na obiad.
Anonim2020.11.23 15:43
Po pampersa konusa to kolejka PiSdzielców stoi, nie ma szans się dopchać, rozszarpali by człowieka.
Anonim2020.11.23 16:43
Przepraszam za te świństwa, które wypisuję ale stary dziadyga jestem i umie tylko pluć jadem....
Darek2020.11.23 13:48
Tylko przestępcom przeszkadza praworządność.
Głos Rozsądku2020.11.23 15:08
Tylko imbecylom wydaje się, że w obecnym sporze z UE chodzi o rzeczywista praworządność.
Anonim2020.11.23 15:46
PiSdusiom chodzi nie o praworządność, tylko o koryto, dla niego to by im nawet kanibalizm nie przeszkadzał.
Anonim2020.11.23 13:23
Ale myślenie Niemców o Polakach nie zmieniło się ani o jotę. Mają swoje ego wysko w stratosferze , a Polaków dalej uważają za Naród II -giej kategorii. Pracowałem u Nich długie lata i jedno powiedzenie- rozmowę w biurze zapamiętałem na długo: Jeden kierownik (Niemiec)w biurze zapytał się kolegi ( Polaka ) :"a ty to jesteś polski inżynier ?- "Tak" - odpowiedział kolega - a ten Niemiec do niego : "to ty się musisz uczyć jeszcze kilkadziesiąt lat abyś był równy z Niemieckim inżynierem". I to jest przykład za kogo Nas mają .
Cziuczieła2020.11.23 13:48
Polacy sami sa sobie winni, ze maja taka opinię, niegospodarność, łamanie prawa, złodziejstwo, kłótliwość, zazdrość to są cechy Polaka. Pieniądze z budżetu zasilają różne państwowe spółki, obsadzone przez dyletantów słusznej partii, a na naukę i badania nie ma kasy.
jle_ffm2020.11.23 15:03
Racja, w tym to my jesteśmy dobrzy, obwiniac zawsze o zło innych/obcych a sami nie widząc swoich wad i głupoty. A potem płacz, że inni nas nie szanuja...
Głos Rozsądku2020.11.23 15:18
Złodziejstwo powiadasz? Polacy musieliby w tym tempie kraść w Niemczech jeszcze z 200 lat auta itd., aby zbliżyć się wartością do tego, co Niemcy nakradli i naniszczyli tylko przez 6 lat II Wojny Światowej. Dyletanctwo w państwowych Spółkach powiadasz? Wystarczy porównać wynik ekonomiczny np. spółki państwowej PLL Lot za ostatnie lata z wynikami z lat, kiedy u władzy byli POpaprańcy i arbuzy. Do reszty bzdur szkoda się odnosić, bo masz zamiast mózgu chip od gw/tvn i sznurek do trzymania uszu od wewnątrz, aby nie odpadły.
Cziuczieła2020.11.23 20:51
Ruszyło cię, co. Zabolała prawda o polaczkach to i szczekasz. A szczekaj. Nic ci to nie pomoże. Prawda o tobie i twojej nacji jest bolesna i prawdziwa. Moja rada - zanim zaczniesz szczekać przeczytaj dobrze, ze zrozumieniem, wpis do którego się odnosisz żeby głupot nie pisać. No chyba, że nawet i tego nie potrafisz.
feldkuratkatz2020.11.23 12:58
Gdyby głupota mogła latać, to pani Dziuk nazywała by się Antonow An-225.
Jan Karol Paetz2020.11.23 12:54
Fantastyczny pomysł Frondo! Czy to zapowiedź cyklu "Geopolityka dla kur domowych i przygłupów"?
Anonim2020.11.23 12:59
O proboszczach i wikarych nie zapominaj.
tukan2020.11.23 12:45
Bolszewickie POgrobowcy Stalina wy*****ać z frondy .!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Anonim2020.11.23 12:50
Powiedziałbym ci, żebyś mnie cmoknął w PiSiora, ale nie powiem, bo się obawiam, że by ci się spodobało.
Darek2020.11.23 13:49
Bo?
Głos Rozsądku2020.11.23 15:24
@Tukan, tacy jak oni muszą tu zaglądać i kwiczeć, bo to jest dla nich jedyna podnieta i możliwość odreagowania frustracji. Dla nas ich obecność tutaj tez jest przydatna, bo mamy jakiś punkt odniesienia, tzn. im głośniej kwiczą, tym mocniej np. potwierdzają słuszność stanowiska Rządu wobec UE.
Anonim2020.11.23 12:38
Weto Polski i Węgier to uderzenie w dodruk (UNIJNĄ KRADZIEŻ) ...pustych pieniędzy przez Europejski Bank Centralny .... https://romualdkalwa.neon24.pl/post/158988,weto-polski-i-wegier-to-uderzenie-w-dodruk-unijna-kradziez
Grizzly2020.11.23 12:36
Nie myślałem że w PiSie jest ktoś głupszy od Mazurek czy Suskiego, ale jak widać jest.
Głos Rozsądku2020.11.23 15:28
Nie myślałeś, bo do tego procesu potrzebny jest rozum, a ty mogłeś jedynie uważać. Trudniejszym zadaniem dla ciebie będzie znalezienie głupszego od siebie, ale ostrzegam, będzie ciężko.
Anonim2020.11.23 12:28
Pani Dziuk to taki tłumacz dla tych bardziej ułomnych wyborców PiS (czyli coś koło 90%)?
prosty2020.11.23 12:27
Jak nam Unia będzie dyktować, jak ma wyglądać sądownictwo, to władza sądownicza nie będzie niezależna, dodatkowo oddamy suwerenność w tym obszarze. Będzie to jawne naruszenie art. 4 konstytucji: "1. Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu. 2. Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio." Tylko WETO.
Morawiecki , Niedzielski musi odejść!2020.11.23 12:26
https://prawy.pl/111498-megaskandal-minister-zdrowia-adam-niedzielski-maseczki-byc-moze-w-ogole-nie-znikna-nawet-po-pandemii-wideo/ https://www.facebook.com/KONFEDERACJA2019/videos/197267051900905
Anonim2020.11.23 12:39
https://lotna.neon24.pl/post/158982,smiercionosne-szczepionki-covid-19
Polityka polska...2020.11.23 12:20
...wersja dla kucht.
DLACZEGO2020.11.23 12:16
NIE JEST OPUBLIKOWANY WYROK TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO W SPRAWIE ABORCJI EUGENICZNEJ?!
Anonim2020.11.23 12:18
Bo konus posrany, ot dlaczego.