10.02.19, 11:15

Z ambony strzeleckiej Salwowskiego: Czego może się nauczyć prawica po śmierci Pawła Adamowicza?

Mija już niemal miesiąc od tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Przeciwnicy PiS i szerzej rozumianej prawicy napisali wiele, by uprawdopodobnić tezę, iż do zbrodniczego czynu którego ofiarą padł wyżej wymieniony polityk, miała przyczynić się narracja obecnie rządzących oraz innych bardziej prawicowych ugrupowań.

Cóż, jak do tej pory jednak nie wysunięto żadnych poważniejszych przesłanek, że tak w rzeczywistości mogło być. Nikt wszak nie pokazał, iż morderca prezydenta Gdańska był choćby sympatykiem PiS albo dajmy na to ONR czy Młodzieży Wszechpolskiej. Nie stwierdzono też, by człowiek ten w jakiś szczególnie intensywny sposób korzystał z mediów o prawicowych, narodowych czy konserwatywnych tendencjach. Nie oznacza to jednak, że po prawej stronie sceny politycznej nie ma niczego do naprawy jeśli chodzi o sposób tego, w jaki sposób odnosimy się do tych, którzy nie zgadzają się z nami w pewnych ważnych kwestiach. Pewnej weryfikacji należy też poddać popularne na prawicy podejście niektórych wydarzeń historycznych.

Po pierwsze: nie należy demonizować lewicowców oraz liberałów. To, że w pewnych ważnych kwestiach błądzą oni w mniej lub bardziej poważny sposób nie oznacza od razu, iż nie mają oni żadnych pozytywnych cech albo że 100 procent tego co mówią jest złe, antychrześcijańskie i bezbożne. Należy uznać i docenić to co w działaniach i wypowiedziach takich ludzi jest dobre i słuszne, a nie przedstawiać ich obraz tak, jakby wszystko przez nich czynione i mówione było złe oraz błędne. Powiedzenie typu: "W niczym się z tobą nie zgadzam" praktycznie rzecz biorąc – jest bardzo rzadko (jeśli w ogóle) prawdziwe.

Po drugie: punkt pierwszy nie znaczy, że nie powinno się w jasny i mocny sposób ganić tego co na lewicy i wśród liberałów jest bezbożne oraz niemoralne. Oczywiście, trzeba tak czynić, ale jednocześnie trzeba umieć mądrze rozróżniać siłę wymierzanych przez siebie ciosów, a także wiedzieć, kiedy taki zamiast takowego ciosu wyciągnąć raczej kciuk w geście aprobaty. Innymi słowy, należy rozeznawać kiedy strzelać z armaty, a kiedy używać procy. Tytułem analogii: jeśli ktoś ukradnie z pola sąsiada kilka jabłek, to oczywiście powinno się zganić taki czyn, ale nie przedstawiać go tak, jakbyśmy mieli do czynienia z napadem na bank lub ograbieniem biednej staruszki.

Po trzecie: należy z większym sceptycyzmem odnieść się do tradycji polskich zbrojnych zrywów powstańczych. W praktyce bowiem występowanie z bronią w ręku choćby i przeciwko w dużej mierze złej oraz niesprawiedliwej władzy jest rzadko kiedy moralnie usprawiedliwione. A dodajmy, iż budowanie takiej bardzo pozytywnej narracji względem zbrojnych buntów może przekładać się na następujący sposób myślenia: "Ta władza mi się nie podoba, uważam ją za złą, a nawet faktycznie okupacyjną, a więc wzorem naszych dzielnych przodków powinniśmy ją próbować zbrojnie obalić, jeśli tylko nadarzy się ku temu dobra okazja". Tym bardziej – co jest dostrzegalne na bardziej radykalnej polskiej prawicy – nie powinno się usprawiedliwiać czynów takich postaci jak Eligiusz Niewiadomski (morderca prezydenta Gabriela Narutowicza) czy też Janusz Waluś (sprawca krwawego samosądu na południowoafrykańskim komuniście Chrisu Hanim).

Mirosław Salwowski

Komentarze

asia2019.02.11 9:17
Dlaczego nie roztrząsa się bardzo ważnej kwestii - fatalnego zabezpieczenia imprezy ? Czyżby nietykalny Owsiak to jedyne wytłumaczenie ?
Jan Radziszewski2019.02.11 8:45
Uspokuj sie babo-chlopie + Nierozumny jesteś jeżeli wierzysz że Adamowicza zamordowano - To inscenizacja Masonerii jakbyś nie wiedział !!! Bo teraz Adamowicz z rodziną relaksuje tzn odpoczywa w USA ale Pan zapowiedział że ANI ON ani jego żona ani jego dzieci tj córunie nie doczekają Nowej Ziemi tzn diabły ich do piekła zabiorą w czasie Oczyszczenia świata z Mętów aspołecznych w POTOPIE ognia i siarki /Łk 17,26-30) tj "trzech dniach ciemności" i pewnie wraz z tobą i wszystkim masonami z lóż w Gdańsku i innych lóż Polskich
Jan Radziszewski2019.02.10 23:00
kłamliwej propagandy Masonerii - chwalącą swego masona który i tak piekła nie uniknie bo kto go rozgrzeszy w USA z jego win z zbrodni przed Potopem ognia i siarki /Łk 17,26-30) tj Trzema dniami ciemności
Naczelny2019.02.11 0:16
Radzi, o tej porze też wam dają terminale w psychiatryku?
Quec.2019.02.11 2:06
Naczelny, Naczelny? Pewnie, jak wielu tu piszących, są tacy sami jak Ty. Tam, gdzieś z daleka, z ciemności, może smółką ścieżkę wylewasz aby inni poszli Twoją drogą. Możeś dzisiaj już psychiatry zostawił?
Jan Radziszewski2019.02.11 8:13
Naczelny tzn małpa co leczy się teraz małpy w psychiatryku?
Vistula2019.02.10 13:23
Maryska B. Zabojca byl psychopata, w wiezieniu dostal wychowanie wiezienne, do wiezienia sie dostal bo napadal na banki, na ludzi a ty babo chesz powiedziec, ze on mial jakakolwiek ideologie? Jedynym ideologiem na blogach sa takie jak ty larwy oddelegowane albo wrecz wypi..... z innych przyzwoitych blogow Rownie dobrze mogl sie wydzierac, ze go "mamusia nie kocha". Uspokuj sie babo-chlopie.
Pfft2019.02.10 13:53
Facet stwierdza, że wyprowadzi się z miejsca gdzie mieszka bo rządzi tam Platforma, a Jarosław Kaczyński powinien zostać dyktatorem - i wszystko powyższe zostało zaprotokołowane przez służbę więzienną w trakcie rozmów z osadzonym. No rzeczywiście, żadna ideologia. Rozumiem, że od "larw" i "babochłopów" wyzywałeś parę lat temu tak samo ludzi twierdzących, że Cyba "mial jakakolwiek ideologie"? Czy po prostu taka wybiórcza percepcja rzeczywistości, zgodna z linią umiłowanej partii?
Vistula2019.02.10 15:22
Posluchaj uwaznie i ty reszta z uwaga bo napisze to tylko jeden raz. Jestem prawnikiem i to kryminalnym od ponad 30 lat. Mialem i mam doczynienia z takimi jak ten z Gdanska i wiem, ze powiedza wszystko tylko by zrzucic wine na kogos, na cos. Nie praktykuje w Polsce, ale czesto bywam i pomagam w sprawach kryminalnych. Oprawca ten nie jest zadnym symptomem chorego spoleczenstwa, ale chorym psychicznie samym w sobie. Nie jest mozliwa ochrona kazdego obywatela przed takimi. Natomiast twierdzenie-idiotyzm, ze polskie spoleczenstwo jest chore, jest chore. Albo inaczej; kazdy sadzi wg. siebie. "Naplucie"? Napluciem jest stwiedzenie, ze spoleczenstwo jest chore, ze to wina jakies partii politycznej, etc. Kobieto, czytaj z uwaga. Oprawca jest psycholem a od takich nie ma systemu ktory moze chronic kazdego obywatela. Rownie dobrze mozemy powiedziec, ze swiat jest chory, ale to my ten swiat tworzymy, wiec ty i ja jestesmy chorymi. Educate yourself.
Lucy2019.02.10 16:50
Vistula, prawnikiem? Chamem jestes, niezdolnym do merytorycznej dyskusji, sloma wystaje z twoich smierdzacych buciorow.
Vistula2019.02.10 18:03
very well... if you want me to be a scum ok fuck you cunt
Maria Błaszczyk2019.02.10 17:12
Zaraz, ale ta notatka ppłk Lenza została wysłana jeszcze przed wyjściem zabójcy z więzienia - parę tygodni przed zabójstwem. Poważnie sądzisz, że "psychol" już wtedy sobie wymyślił, że zrzuci winę na PiS? Poza tym - nieznany mi jest chyba przypadek zdrowego psychicznie nożownika (opieram sie na informacjach medialnych). Symptomem chorego społeczeństwa jest on w takim stopniu, że polska psychiatria została przez kolejne rządy wykończona. Natomiast sam czyn (i rzeczona notatka wskazują), że człowiek ów był ekstremistw politycznym. Otóż ja nie zostanę ekstremistką. Bo do tego potrzebne sa pewne cechy psychiczne. Ale także - jakaś treść. Te treść dostarczyły setki materiałów przeciwko prezydentowi Adamowiczowi. Być może jakby emitowano setki materiałów o złym losie bezdomnych zwierząt, to ów człowiek postanowiłby poświęcić życie na pomoc braciom mniejszym.
Vistula2019.02.10 18:07
gdzie te dowody ekstremizmu politycznego kobieto? sledztwo jeszcze potrwa dobry rok a ty juz wyrokujesz to jest extremism keep mouth shut stubborn old hag
Maria Błaszczyk2019.02.11 0:10
"Dowodem" jest ta notatka dyrektora więzienia. mężczyzno. Nic nie wyrokuję. Dyrektor więzienia uważał go za niebezpiecznego radykała. To chyba osoba, której opinia nie powinna być zbywana. Serio, jest to człowiek, którego alarm powinien był byc wzięty pod uwagę. Co się nie stało, niestety. A wyzywanie ludzi od wiedźm jest doprawdy nad wyraz merytoryczne. A do tego kulturalne nad wyraz.
Naczelny2019.02.10 14:00
Już wafelek przestał działać? Sam się "uspokuj" Polaku patrioto. ;]
Uspokuj sie babo-chlopie2019.02.10 14:14
Vistula, „Zabójcą był psychopata” Zgadza się, zabójca był ‘psychopatą’, ale jeżeli psychopaci żyją w chorym środowisku, które szerzy nienawiść to do czynów karalnych środowisko psychopatów zachęca. Ty swoją nienawiść wyładujesz przez naplucie komuś w twarz przez komentarz taki jak: „takie jak ty larwy”, i prawdopodobnie dalej się nie posuniesz w swojej nienawiści, natomiast psychopaci zachęcani przez takie komentarze jak twoje posuwają się dalej.
Maria Błaszczyk2019.02.10 15:06
Nic nie wiemy na temat, by zabójca był psychopatą. Akurat na ten temat nie ma informacji. Raczej nie pasuje do faktu, że w czasie jego pobytu w więzieniu (w końcu wieloletniego) służba więzienna nie uważała go za niebezpiecznego i alarmujące sygnały pojawiły się w pewnym momencie. Ale tego nie wiemy, więc skąd te informacje. O ideologii sam mówił, a służba więzienna alarmowała, że jest to radykał. Nie rozumiem, czemu mnie za to winisz (swoją drogą, zupełnie nie rozumiem przeciwstawienia; terrorysta ze Strasburga był kryminalistą zradyklaizowanym w więzieniu, to coraz częsciej spotykany, a w każdym razie opisywany, wzorzec). A co do genderu - jakieś powody, by tak mnie nazywać?
Maria Błaszczyk2019.02.10 11:43
Nie wysunięto żadnych poważniejszych przesłanek, że zabójca pana prezydenta Adamowicza był zwolennikiem PiS??? Jak dla mnie fakt, że służba więzienna alarmowała, że człowiek ów jest antydemokratycznym radykałem pragnącym dyktatury pana Jarosława Kaczyńskiego, jest całkiem poważną przesłanką. Do tego zamierzał wyprowadzić się z Gdańska i zamieszkać gdzieś, gdzie rządzi PiS. To kolejna bardzo poważan przesłanka - ludzie naprawde rzadko przeprowadzają się z powodu nielubienia swoich władz lokalnych. To wręcz niezwykłe.
anonim2019.02.10 12:12
Czy mogłaby Pani podać jakieś źródła swych informacji?
Maria Błaszczyk2019.02.10 12:34
https://www.tvn24.pl/pismo-zakladu-karnego-gdansk-przerobka-w-sprawie-stefana-w,903239,s.html
anonim2019.02.10 12:45
Rzeczywiście, treść tego pisma uwiarygadnia twierdzenie, iż morderca Adamowicza był sympatykiem PiS. Niestety, przed pisaniem powyższego artykułu nie dotarłem do podanego przez Panią źródła.
Maria Błaszczyk2019.02.10 12:56
Cieszę się, że mogłam pomóc :-)
Alojzy Cedzid\\305\\202o2019.02.10 12:24
Pani to jest , pani Mario . Ma Pani wiedzę ,że ho ho. .Nie wchodzę skąd . Tyle tylko ,że męczy mnie myśl ,że ten sposób ,, sledztwa " już gdzieś widziałem i trochę przeżyłem . Najpierw , wyrok ,kara a udowodnienie , zawsze się dorobi.
Maria Błaszczyk2019.02.10 12:40
Zaraz, a gdzie tu jakiś wyrok? Ja w ogóle podejrzewam, że w tej sprawie wyroku nie będzie (ten człowiek, na moje oko, jest chory; oczywiście zostanie to zbadane przez ludzi, którzy się lepiej na tym znają ode mnie, w porzadny i systematyczny sposób, w warunkach szpitalnych, ale taka jest moja intuicja), po prostu ignorowania szeroko publikowanych przez prasę faktów nie ma sensu. I w ogóle, po raz pierwszy, dość się zgadzam z artykułem pana Salwowskiego - po prostu sprostowałam informację, która się nie zgadza z tym, co wiem na temat tej sprawy.
Alojzy Cedzi\305\202o2019.02.10 21:26
Pani to jest ( powtórzę komplement) Tyle tylko ,że jeśli ,,Pani to jest" , to nie ladnie robić z bliżniego idioty Przecież na św Alojzego , to posadzenie o wydawanie wyroku , to nieporozumienie . Wyrokowanie , ogłaszanie prawd wydumanych lub ,,może " zbadanych jako pewne informacvje , w oparciu o doniesienia np. uczonych z Onetu lub Gazety Wyborczej , jako prawdy objawione , to trochę niepoważne .No ale jesli przyjąć pod uwagę pani ostatnie zdanie ,,... z tym co wiem w tej sprawie " ,to przepraszam . Pani ma dojścia ,a ja nie ,,,..
Maria Błaszczyk2019.02.11 0:05
No przecież załączam link do tej notatki pana dyrektora ppłk Lenza. To żadna wiedza tajemna. Kazdy może to przeczytać. Mam takie same dojścia jak i pan. Do powszechnie dostępnych informacji prasowych. I żadni uczeni nie mają tu nic do rzeczy - takie coś nazywamy "materiałem źródlowym".
Alojzy Cedzid\305\202o2019.02.11 6:39
Ustalić by wypadało co to śą te ,,materiały żrodłowe " Dla mnie ani prasa , ani oficjalne w niej wiadomości nie sa żadnym ,,żródełkiem wiedzy ' o sprawie . Są ,,zródełkiem " opinii , w zalezności z kim trzyma dziennikarz , pełoskich , pisowskich , wiosennych itd . Wśród dziennikarzy , zresztą wsód uczonych . też . Ich głoszone poglądy , moim zdaniem ( podkr.moim zaniem ) uważam za ,,żródełka z wodą do trucia " a nie wiedzy prawdziwej. I tyle.
Maria Błaszczyk2019.02.11 15:23
Sugeruje pan, że ktoś sfałszową oficjalną notatkę służbową i nikt tego nie sprostował? Ani rzekomy autor (proszę, tu dowód, że ów człowiek jest prawdziwy https://www.sw.gov.pl/aktualnosc/okregowy-inspektorat-sluzby-wieziennej-w-gdansku-mjr-wojciech-lenz-dyrektorem-zakladu-karnego-w-gdansku-przerobce ) ani adresat notatki, Wydział Operacyjno-Rozpoznawczy III Komisariatu Policji w Gdańsku??? Czy pan ma wszystkich za idiotów? Może pan sobie uważać cokolwiek, ale nie wskazuje to na zdolność do racjonalnej oceny zjawisk. Jeśli nie widzi pan róznicy miedzy dokumentem podpisanym przez dyrektora ZK, opublikowanym szeroko w mediach, którego autentyczności ziupełnie nikt nie podważa, który pasuje do nagrania, które wszyscy widzieliśmy a teoriami anonimów w internecie, to ja bardzo panu współczuję i polecam "Krótki film o prawdzie i fałszu" czy coś w ten deseń na kanale Scifun na youtubie.
zame2019.02.10 13:07
A pani swoje. PiS nie winien ale winien bo jest. Taka konkluzja nasuwa się po tym co pani napisała. Prawdopodobieństwo obiektywizmu w pani wpisach jest równe zeru. I nie tylko pani. Dotyczy to wszystkich zwolenników PO. Jak by nie patrzył , słuchał to grube ziarno prawdy zawsze leży po lewackiej stronie. Tłumaczenie pani jest takie kuriozalne jak głupkowate słowa Michnika o zakonnicy w ciąży na pasach. Po paru dniach braku pani wpisów odezwała się pani w dyskusji po śmierci aferzysty Adamowicza.Podejrzewam , że lewa faktura ujawniona przez GW wytrąciła pani klawiaturę z ręki. Wy lewacy zabieracie tam głos gdzie jest hochsztaplerstwo i kant . Z czystych spraw robicie zamieszanie i ferment.
Maria Błaszczyk2019.02.10 15:00
A gdzie ja się wypowiedziałam o winie PiS? Ja sprostowałam twierdzenie o braku przesłanek do stwierdzenia, że zabójca pana Admowicza sympatyzował z PiS. A co ma PO do rzeczy??? Ja nie cierpię PO. Mam poglądy lewicowe. Co się wyklucza, PO to partia bardzo prawicowa, neoliberalna gospodarczo i betonowo konserwatywna (ja nawet kiedyś myślałam, jak PiS wygrał wybory, że to w ogóle bez znaczenia, no cóż, myliłam się, mnie też się to zdarza). Do tego wypisuje pan nieprawdę, choć doprawdy nie wiem w jakim celu. Wczoraj skomentowałam 3 artykuły (o włoskiej polityce odnośnie uchodźców, wypowiedzi pana prezesa o taśmach oraz panu premierze mówiących o patologiach świetnie naprawionych przez rząd PiS). Przedwczoraj i w czwartek też coś komentowałam. Są tam daty, czemu takie kłamstwa służą niby? (jaka lewa faktura, swoją drogą? póki co nikt lewactwa tej fakturze nie udowodnił).
Alojzy Cedzidło2019.02.11 6:50
Znowu mnie Pani z nóg zwaliła , Taka specjalistka od wszystkiego , a niewie ,że ,,lewa faktura : w języku potocznym nie oznacza ,że napisał , wystawił ją Lenin , Miller ., czy Czażasty . .Tu ,lewa " to lipna , nielegalna ....Pani to jest , pani Mario .
Maria Błaszczyk2019.02.11 15:19
Wiem, co to znaczy "lewa", pani Alojzy. To była taka mała gra słów. Związana z faktem, ze druga strona używa słów o żródłosłowie "lewy" zupełnie dowolnie, nazywając nim bardzo szeroki zakres zjawisk, które łączy jedno - nie jest przez nich aprobowany.
Alojzy Cedzidło2019.02.10 16:35
Podobne ,,badania " robione były na tych forach przez specjalistów od wypadków lotniczych . Pani Maria poszła ich śladem . Tyle tylko ,że brak mi wiedzy na czym czy na kim opiera swoje diagnozy Bo na Anodinie przezież nie. To tak jak bym poszedł za istniejacym bajdużeniem ,że śp Prezydent Adamowicz wcale nie zginął bo żona zamiast ronić łzy poszła w politykę . Jest taki progeam w internecie .
Maria Błaszczyk2019.02.10 17:04
Nie bardzo rozumiem, do czego pan się odnosi. Ja tu nic nie diagnozuję. Diagnozy dokonał psychiatra. Ja tylko napisałam, co mi się wydaje na temat poczytalności zabójcy, zaznaczając, że jest to wyłącznie intuicja i pozostawiając to biegłym, którzy będą opiniować, A w przypadku Smoleńska - specjaliści od badania wypadów lotniczych. Co mogę wesprzeć tym, że ich wersja jest po prostu wysoce prawdopodoobna w kontekscie stenogramów z kokpitu (piloci rozmawiają o mgle, próbują spowodować odejście na inne lotnisko za pośrednictwem pana dyrektora Kazany, wprost wyrażają obawy, co będzie, jeśli nie zdołają wylądować, witają panów generałów, a TAWSE krzyczy, ze terrain ahead). Tak samo jest w tej sytuacji. Sprawca był chory i zradykalizowany, co potwierdzają dokumenty (i relacja jego matki, super dzielnej kobiety) sprzed zabójstwa. To po prostu składa się do kupy.
Alojzy Cedzi\\305\\202o2019.02.10 21:41
Mnie zaś nic nie chce się ,,składać" . Ani do kupy , ani do czegoś innego Bo i nanjakie podstawie . Gdyby iśc tą ścieżką .to na internecie czytałem bzdurę ,ze śp. Adamowicz żyje .A wszystko to jedna wielka ustawka . Podobno z Kulczykiem też To co mam ,,łyknąć " ta wiedzę i budowa na tym swoje diagnozy . Podobnie z tymi 14 tysiącami policjantów powalonych w jednym dniu na grypę . Jakż mam stawiać diagnozę , A jest co pisać Np o lekarzach. ,
obserwa572019.02.10 11:39
chybiony komentarz, szczególnie w punkcie trzecim, autor może śmiało wystąpić z podaniem o pracę w gazecie wybiórczej!
Alojzy Cedzid\305\202o2019.02.10 12:06
Czy chybiony , nie wiem . ale wart dyskusji , tak . Teoretyzująć , dzielimy się na tych ,,złych " i tych ,,dobrych " Stosując miary dobra i zła z artykułu , to wśród tych złych sa i dobrzy . Podobnie jak przed wyprowadzeniem sztandaru PZPR . Było ich 3 milony . Sam Macierewicz , niegdyś , niegdyś , w ,,Głosie " twierdził ,że robienie z tych 3mln , 3 miliony złodziei , to błąd . Wina ich polega na tym , że jeśli widzieli draństwo , to czemu siedzieli cicho . Sa współwinni . Wiedzieli i nie reagowali . Mamy to i dziś .Może i są ,,uczciwi " i z jednej i z drugiej strony . Ważne jak reagują na zło, Tu warto podyskutować