26.04.15, 09:14Dziecko chore na malarię (fot.wikipedia_patho)

Z powodu malarii co godzinę umiera 50 dzieci

Od 2000 r. liczba zgonów dzieci z powodu malarii zmalała o 40 proc.

“Jednak śmierć niemal pół miliona dzieci rocznie przypomina nam, że bez podjęcia dalszych działań ta choroba pozostanie dla nas wyzwaniem na długie lata” – powiedział cytowany w komunikacie dyrektor UNICEF ds. Zdrowia dr Mickey Chopra.

“Śmierci z powodu malarii możemy zapobiec. Jednak jest to zadanie dla nas wszystkich: rządów państw, społeczności międzynarodowej, pracowników służby zdrowia i darczyńców. Żadne dziecko nie powinno umrzeć z powodu malarii” – dodał dr Mickey Chopra.

W walce z malarią kluczowe znaczenie ma ochrona kobiet w ciąży. Szacuje się, że co roku choroba ta przyczynia się do śmierci 10 tysięcy ciężarnych kobiet i 20 tysięcy dzieci poniżej pierwszego roku życia.

W komunikacie możemy przeczytać, że „niezależnie od zamożności, większość ciężarnych kobiet mieszkających w państwach, w których występuje malaria, nie jest objęta leczeniem profilaktycznym.” Strategia zapobiegania chorobie jest prosta i niedroga – cztery dawki leku chroniącego przed malarią kobietę w ciąży kosztują w sumie mniej niż 50 centów, a moskitiera nasączona środkiem odstraszającym komary to koszt zaledwie 5 dolarów (łącznie z transportem).

Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z Malarią. W tym dniu UNICEF podał, że w 2013 r. odnotowano niemal 200 mln przypadków malarii. Z jej powodu zmarło 584 tysięcy osób. W samej Afryce Subsaharyjskiej wyeliminowanie tej choroby pozwoliłoby zaoszczędzić nawet 270 mld dolarów.

Malaria jest także groźna dla Polaków, gdy wyjeżdżają w tropiki. Do zakażenia malarią najczęściej dochodzi w Afryce Zachodniej, ale występuje również w Egipcie, na Dominikanie, w Grecji.

W Polsce każdego roku leczonych jest z tego powodu kilkadziesiąt osób, a co najmniej drugie tyle leczy się za granicą.

KZ/Radiomaryja.pl

 

Komentarze

anonim2015.04.26 10:26
Trudno pogodzić to, co nakazuje nam sumienie i etyka z kalkulacjami polityki demograficznej. Myślę, że tu jest główny problem
anonim2015.04.26 11:34
Fajna ta Wasza bozia, nie ma co.
anonim2015.04.26 12:12
tak wygląda życie w czasach bez szczepionek (na febrę nie ma szczepionki, są tylko leki, które można jakiś czas zażywać profilatkycznie, ale też nie bez przerwy)
anonim2015.04.26 16:02
Trzeba być rasowym lemingiem, żeby stręczyć "szczepionki". Półgłówkiem bez wyobraźni. Każda choroba jest inna. każda szczepionka jest inna. Większość szczepionek ma żenującą skuteczność i gorsze są skutki uboczne niż sama choroba. prosty przykład - szczepionka na polio wywołała raka i zabiła może i miliony ludzi. Zabiła w męczarniach tysiące razy ludzi więcej niż było by zachorowało na polio. A ile milionów dzieci zniszczono mózgi? To już oficjalne dane, wyroki sądowe i miliardy odszkodowań... co 70 dziecko zgnojono całkowicie aż do autyzmu, wszystkim pozostałym obniżono IQ o 10 pkt. Cały wysyp strasznych i śmiertelnych chorób autoimmunologicznych to zasługa szczepień - cukrzyca, stwardnienie rozsiane i demencja gratis. To najgorsze - władcy świata dostrzegli w szczepieniach super-sposób na wybutlowanie narodów, na ogłupienie od dziecka i celowo zatruwają szczepionki różnymi dodatkami. Bo - sorry winnetou - po kiego w szczepionkach kryminalne ilości rtęci i glinu? Po co formaldehyd? po co hormony wywołujące poronienia? Szczepionka na malarie nie zostanie wyprodukowana bo malaria doskonale redukuje populację.
anonim2015.04.26 19:33
@Zerro "To już oficjalne dane, wyroki sądowe i miliardy odszkodowań" - mógłbyś podać jakieś źródło oficjalnych danych na ten temat? Dzięki.
anonim2015.04.26 20:15
przecinaku nigdy w życiu. zależy mi aby frajerzy i półgłówki byli solidnie wyszczepieni, w końcu mogą roznosić masę okropnych zarazków, sam to wiesz najlepiej jakaś selekcja musi być, jak lemingoza sama się wypleni, jak sami przypalą mózgi swoim bejbi, to czysty zysk. nie będę nikogo na siłę ratował przed jego własną bezmyślnością
anonim2015.04.27 14:03
Przemysł szczepionkowy. Czymś się musi Fronda i PIS odpłacić za dotacje z Ameryki.