Ambasada USA w Warszawie podpisała dokument, który przyznaje prowadzonej przez Ludmiłę Kozłowską Fundacji Otwarty Dialog 18 tys. dol. z grantu przeznaczonego na promocję praworządności, niezależności sądownictwa, prasy i innych instytucji, a także praw mniejszości. O sprawie poinformował „Dziennik Gazeta Prawna”.    

Szefowa Fundacji Otwarty Dialog Ludmyła Kozłowska została wciągnięta na listę SIS - osób objętych zakazem wjazdu do strefy Schengen. Powodem były malwersacje finansowe i niejasne powiązania ze Wschodem. Media donosiły, że może być ona powiązana z rosyjskim wywiadem.

W czerwcu ub. roku Kozłowska została skreślona z tej listy, ze względu na uzyskanie statusu rezydenta Unii Europejskiej w Belgii. Teraz w dokumencie podpisanym przez pracowników ambasady USA w Warszawie czytamy, że prowadzonej przez nią fundacji przyznano 18 tys. dol. z grantu na promocję praworządności, niezależności sądownictwa, prasy i innych instytucji. Mowa jest również o promowaniu praw mniejszości.

Pieniądze te mają zostać przeznaczone m.in. na zajęcia online, prowadzone przez ekspertów z Polski i Stanów Zjednoczonych. Wśród tych ekspertów znaleźć się mają znani ze swojej politycznej aktywności sędziowie Waldemar Żurek i Dariusz Mazur ze stowarzyszenia Themis.

kak/gazetaprawna.pl