12.01.16, 12:29Fot. telewizjarepublika.pl

Zalewska dla Fronda.pl: Palade to propagandzista Kremla

Prawdopodobny wybór Marcina Palade na wiceprezesa Polskiego Radia wzbudza wiele kontrowersji. Swoim krytycznym spojrzeniem na tę nominację podzieliła się z nami dziennikarka ukraińskiej Espreso.TV Bianka Zalewska.

Zalewska, która od lat pracuje na Ukrainie i znana jest m.in. z relacjonowania wydarzeń na ukraińskim Majdanie dla Telewizji Republika nie sądzi, by obsadzenie Palade na funkcji wiceprezesa polskiego radia było dobrą decyzją:

„Ostatnio przez jakiś czas przebywałam w Syrii i nie byłam na bieżąco z tym, co się dzieje w polskich mediach. Przyznam, że jestem w szoku. Mam nadzieję, że jest to informacja niepotwierdzona i że ta nominacja nie dojdzie do skutku, że ten pan nie obejmie tego stanowiska. Jeżeli by się tak stało, byłoby to poważne zagrożenie dla polskich mediów. Ta nominacja mogłaby okazać się ugodzeniem w uczciwość i rzetelność dziennikarską”.

Działalność Paladego spotkała się z jednoznaczną krytyką dziennikarki:

„Uważam, że nie jest to odpowiednia osoba na to stanowisko. Marcin Palade jest kłamcą i używam słowa kłamca z pełną odpowiedzialnością. Ten człowiek jest kłamcą, posuwał się do oszczerstw i kłamstw również w odniesieniu do osób, których nigdy nie widział na oczy. Na przykład co do mojej osoby”.

Zalewska nawiązywała do kwestii publikacji Palade dotyczących jej osoby oraz innych ludzi zaangażowanych w relacjonowanie wydarzeń na Majdanie, a także wspieranie Ukrainy. Palade w artykule „Dwie wojowniczki” opublikowanym w „Gazecie Warszawskiej” zarzucał Zalewskiej postawę antypolską, wspieranie ukraińskiego Prawego Sektora, a nawet stwierdzał, że dziennikarka tak naprawdę jest… snajperem.

„Ta osoba za swoje działania, które prowadziła, powinna zostać pociągnięta do odpowiedzialności, a nie być nominowana na takie stanowiska. Marcin Palade to w moim odczuciu propagandzista Kremla. Nominacja dla tego pana byłaby poważnym zagrożeniem dla uczciwości i rzetelności polskich mediów” – dodała.

Zalewska stwierdziła, że publikacje Paladego nie tylko zawierały kłamstwa, ale też mogły stwarzać niebezpieczeństwo dla opisywanych w nich osób:

„Tego,  co robił wcześniej pan Palade, nie spodziewałabym się po nikim. Jego działania godziły w poziom całej etyki dziennikarskiej, były oszczerstwami i kłamstwami, a wręcz narażały na niebezpieczeństwo zdrowie i życie innych osób. Nazwanie kogoś snajperem powoduje wydanie wyroku śmierci w różnych środowiskach dla tej osoby. Ten pan nawet nie użył sformułowania „ponoć”, albo „prawdopodobnie”, tylko stwierdził, że to fakt, że jestem snajperem. Dla mnie to jest skandaliczne. To nawet nie są triki dziennikarskie, to były działania poniżej wszelkiego poziomu. Nie wiem, czy miały służyć zwabieniu czytelników, czy wzbudzeniu intrygi”

Pytana jakiego rodzaju działań ze strony Marcina Paladego jako wiceprezesa Polskiego Radia możemy się spodziewać, Zalewska odparła:

„Pan Palade powinien ponieść odpowiedzialność i to prawdopodobnie odpowiedzialność karną za to, co zrobił, a nie być nominowanym na takie stanowiska. Trudno mi jest przewidzieć, czego moglibyśmy oczekiwać od tego pana na takim stanowisku.  Nie wiem, do czego mogłoby dojść, gdyby zasiadł w zarządzie Polskiego Radia, ale na pewno nie wpłynęłoby to dobrze na rzetelność tej instytucji, bo ten pan jest po prostu kłamcą, podkreślę to raz jeszcze” – zakończyła Zalewska. 

emde/Fronda.pl

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Marcin Palade - wielbiciel Putina i Noworosji w Polskim Radiu

Komentarze

anonim2016.01.11 11:06
Ma rację, pamiętam co pisał na blogu.
anonim2016.01.11 11:11
Czy fronda ma jakieś związki ze służbami amerykańskimi? Poważnie pytam. Nie wiem dużo o Palade, ale wiem, że przestawiał najlepszy sondaż wyborczy, który mylił się tylko o +/- 1%, był jednym z nielicznych dziennikarzy, którzy przewidział prezydenturę Dudy, a na twitterze jego bazarek polityczny był idealnie trafiony. Natomiast fronda oskarża lub sugeruję rosyjską agenturalność u Cejrowskiego, Grzegorza Brauna i Mariusza Kolonko. Dlatego nie jest dla mnie wiarygodna. Za Palade głowy nie daję bo bardzo niewiele o nim wiem
anonim2016.01.11 12:23
Tacy jak Palade muszą mieć swoich mocodawców. Trzeba by zbadać kto go tam mianował na to stanowisko.
anonim2016.01.11 15:03
O druga pani opisana swego czasu przez Palade jako bojowniczka banderowców - dała głos, że Palade zły. ;) Jakie to przewidywalne.
anonim2016.01.11 15:06
"Prawdopodobny wybór Marcina Palade na wiceprezesa Polskiego Radia wzbudza wiele kontrowersji. " -nie wzbudza WIELU, tylko konkretnie 2 konktr-wersje dwóch pań Opisanych przez Palade swego czasu jako zwolenniczki majdanu - banderowców. Odsyłam do moich wpisów przy tekście poprzedniej pani (pierwszej żony Gosiewskiego).
anonim2016.01.11 15:14
"Ten człowiek jest kłamcą, posuwał się do oszczerstw i kłamstw również w odniesieniu do osób, których nigdy nie widział na oczy. Na przykład co do mojej osoby”." - piękna manipulacja, zwłaszcza, że Palade opisywał jej telewizyjne występy. Raczej nie musiał jej widzieć na oczy osobiście. W sumie śmiesznie jest bo Fronad usunęła moje wpisy na korzyść Palade ;) Zatem podaję odsyłacz do tekstu dotyczącego pani Zalewskiej: http://www.warszawskagazeta.pl/felietony/marcin-palade/item/496-dwie-wojowniczki-bianka-zalewska-i-malgorzata-gosiewska
anonim2016.01.11 15:18
Zwracam honor co do Frondy. Teksty jednak nie usunięte, bo są już 3 artykuły o Palade (chłop się zrobił popularny). Jakoś mi się zapamiętało, ze to dopiero drugi tekst. Więc można sobie poczytać nadal: http://www.fronda.pl/a/marcin-palade-wielbiciel-putina-w-polskim-radiu,63647.html Pozdrawiam.
anonim2016.01.11 18:15
Słowo przeciwko słowu...
anonim2016.01.11 22:20
Znaczy Palade nie trzyma jedynie-słusznej-linii w sprawie Ukrainy. To straszne!
anonim2016.01.12 21:45
Jakie to przewidywalne: jeśli tylko kobieta rozumie, że dla Polski większym zagrożeniem jest Rosja z silną armią propagandą i bronią jądrową, niż Ukraina, dla której Polska jest sojusznikiem i oknem na świat - to kobieta na pewno jest banderówką. Czy Banderowcami są wszyscy, którzy nie kierują się interesem Moskwy a polską racja stanu?
anonim2016.01.13 8:46
Majdan to Soros i nazistowska organizacja UPA,wspieranie rejwachu na ukrainie to działanie na na szkodę Polski
anonim2016.01.13 9:02
Majdan to Soros i nazistowska organizacja UPA,wspieranie rejwachu na Ukrainie to działanie na na szkodę Polski.W tym świetle Palade jawi się jako rzeczywisty obrońca interesu przede wszystkim Polskiego.A Pani Zalewska staje po stronie bandytów z UPA i Sorosa który ten bajzel finansował.
anonim2016.01.13 10:35
@Geoffrey: "jeśli tylko kobieta rozumie, że dla Polski większym zagrożeniem jest Rosja z silną armią propagandą i bronią jądrową, niż Ukraina, dla której Polska jest sojusznikiem i oknem na świat - to kobieta na pewno jest banderówką. Czy Banderowcami są wszyscy, którzy nie kierują się interesem Moskwy a polską racja stanu?" 1. Polska nie jest dla Ukrainy oknem na świat. Od lat pierwszej wojny światowej tym oknem są Niemcy. Wrócili do tej opcji zaraz po rozpadzie Związku Sowieckiego (jak tylko Kuczma odszedł). 2. Banderowcami są wszyscy kierujący się optyką Stepana Bandery, niezależnie od narodowości. Mogą być nimi Polacy, jeśli służą tak pojmowanym interesom ukraińskim. 3. Kierujący się interesem Moskwy są rusofilami, agentami Moskwy lub lewakami - w zależności od tego kim są. 4. Polska racja stanu wymaga odcięcia Rosji od wpływów na Ukrainie i odcięcia banderowców od wpływów na Ukrainie. Popieranie którejkolwiek z tych stron konfliktu jest wbrew polskiej racji stanu. 5. Większym zagrożeniem dla Rzeczypospolitej są Rosjanie niż banderowcy, ale z tego faktu nie można wyciągać wniosku, że należy popierać banderowców!
anonim2016.01.14 0:19
Frąda, zmieńcie nazwę na "Głos Ukrainy". Hasło przewodnie: "Na złość Putinowi podamy rękę banderowcowi".