28.03.20, 10:10

Zbigniew Kuźmiuk: Perfidna obstrukcja posłów i senatorów opozycji

1. Wczoraj w Sejmie odbyła się debata na nad trzema ustawami składającymi się na „Tarczę antykryzysową” tzn. jednej poświęconej wsparciu pracowników i przedsiębiorców na skutek pandemii koronawirusa, drugiej poświęconej wsparciu ochrony zdrowia i trzeciej dotyczącej zmian w systemie instytucji rozwoju.


Najpierw ideę wsparcia ochrony zdrowia i polskiej gospodarki przedstawił premier Mateusz Morawiecki, później zwartość wymienionych wyżej ustaw prezentowali szefowa resortu rozwoju minister Jadwiga Emilewicz i wiceminister w resorcie zdrowia Jan Cieszyński.


Projekty tych ustaw były zresztą znane opozycji sejmowej wcześniej, bowiem w zasadzie od poniedziałku od posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego zwołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę, ich kolejne wersje były cały czas z nią konsultowane.


2. Premier Morawiecki przedstawił sytuację Polski na tle innych krajów europejskich, podkreślając, że wprowadzając różnego rodzaju wręcz drastyczne ograniczenia prawie natychmiast po ujawnieniu pierwszych przypadków zakażenia koronawirusem, jesteśmy pod względem sytuacji epidemiologicznej w znacznie korzystniejszej sytuacji, niż te kraje które tak stanowczo nie zareagowały.
Po drugie zwrócił uwagę na bezprecedensową skalę zagrożeń dla gospodarki, które powoduje pandemia koronawirusa i w tym kontekście przywołał przykład Stanów Zjednoczonych, gdzie w ostatnim tygodniu zgłosiło się do urzędów pracy aż 3,3 mln bezrobotnych (w kryzysie 2008 roku było to tylko około 0,5 mln bezrobotnych).


Przypomniał, że polski system finansów publicznych jest przygotowany do sprostania dodatkowym wydatkom, ponieważ w ciągu ostatnich 4 lat udało się zmniejszyć relację długu publicznego do PKB z blisko 54% do poziomu poniżej 47%, a na 2020 rok uchwalono zrównoważony budżet.


Podkreślił, że mimo spodziewanych niższych dochodów budżetowych i przewidzianych dodatkowych wydatków związanych z realizacją „Tarczy antykryzysowej”, utrzymane zostaną ważne programy społeczne, w pełni program 500 plus, 13. emerytura, wyprawka szkolna, darmowe leki dla seniorów itd.


3. Z kolei minister Emilewicz przedstawiła zakres pomocy dla pracowników i przedsiębiorców przewidziany w ramach „Tarczy antykryzysowej” i podkreśliła że wsparcie jest przewidziane dla wszystkich kategorii pracowników, którzy ucierpieli na skutek pandemii koronawirusa i dla wszystkich kategorii przedsiębiorstw.


Najmocniejsze wsparcie jest przewidziane dla osób samozatrudnionych i pracowników mikroprzedsiębiorstw (zatrudniających do 9 osób), a także dla ich właścicieli ale różne formy wsparcia przewidziano także dla pracowników większych przedsiębiorstw.
Przewidziane są również różne formy zapewnienia płynności finansowej przedsiębiorstwom zarówno przy pomocy środków fiskalnych ale i monetarnych w systemie bankowym, silnie wspieranym przez Bank Gospodarstwa Krajowego.


Z kolei minister Cieszyński przedstawił zmiany dotyczące wsparcia systemu ochrony zdrowia zarówno te dotyczące zmian organizacyjnych ale przede wszystkim zaopatrzenia w materiały medyczne i sprzęt medyczny.


4. Niestety opozycja w szczególności Platforma i Konfederacja, nie zachowały się konstruktywnie, posłowie obydwu ugrupowań przedstawili propozycje poprawek, których wartość gdyby miały wejść w życie, przekroczyłaby wartość budżetu państwa czyli kwotę ponad 400 mld zł.


Obydwa ugrupowania, które przynajmniej w teorii głoszą konieczność ograniczenia roli państwa w gospodarce, redukcję podatków i cięcia wydatków, tym razem żądały wypłat z budżetu w zasadzie dla wszystkich i to bez żadnych kryteriów i do tego rezygnacji z dochodów podatkowych przynajmniej przez najbliższe pół roku.


Przyjęcie tego rodzaju poprawek rozsadziłoby nie tylko budżet państwa ale i system finansów publicznych i mimo tego że rząd nie odżegnuje się od przygotowania dodatkowej pomocy gdyby pandemia się przedłużała, to nie był w stanie przyjąć takich poprawek opozycji.


5. Opozycja sumarycznie zgłosiła aż 260 poprawek przy czym posłowie Platformy i Konfederacji nie zgodzili się na ich pogrupowanie i głosowanie w blokach, co spowodowało, że będą one musiały być głosowane wiele godzin (każde głosowanie trwa około 10 min ze względu na zdalny sposób głosowania - posłowie są na 11 salach ale także głosują ze swoich domów).


O tym, że politycy Platformy stosują obstrukcję nie tylko w Sejmie ale i w Senacie świadczy także fakt, że marszałek Senatu zwołał jego posiedzenie dopiero na wtorek 31 marca na godzinę 13, co jest wręcz prowokacją w sytuacji kiedy rząd chce żeby przepisy zaczęły obowiązywać już 1 kwietnia.

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze

anonim2020.03.28 14:34
Kuźmiuk znowu spożył blekot... a nie, on i bez tego plecie głupoty.
MaxFiend2020.03.28 13:11
Skoro to jest totalny gniot, to jak PiS miał się nie spodziewać tylu poprawek? I tak nie miał w planach ich analizy. To do kogo Kuźmiuk ma anse? :-D
Polak2020.03.28 17:29
Recenzowali go intelektualiści pokroju bótki i alfonsa od burdelu!!!!!
MaxFiend2020.03.28 18:31
Banaś?
tu-du2020.04.7 18:08
A może ten Anglik, co mówił że: "piniendzy nie ma i nie bendzie"i wyfrunęło z Polski 250 miliardów - szanowny "MaxFiend ?
Oloo2020.03.28 11:48
Zabierz rodzinę,babcię,sąsiadów,znajomych i nie znajomych na wybory.Możesz zrobić nawet kilka kursów samochodem. Nie lękaj się.Duda musi wygrać w 1 rundzie aby nie narażać zdrowia i życia Polaków w 2 turze. #zabierz babcie na wybory-DUDA2020
Jarek2020.03.28 11:39
Panie Zbigniewie, pan też chce mieć krew na rękach, jak koledzy partyjni?
*82020.03.28 11:33
menda gnida odezwala sie , ze ten jezor ci jeszcze nie uschnal psie
mordechaj2020.03.28 10:28
Wy Kuźmiuk nie ględźcie. Lepiej powiedzcie, ile kasy ze swoich milionowych zarobków w UE przeznaczacie na walkę z koronawirusem? Ile zakupiliście już maseczek, kombinezonów, testów ? ZERO ? Nikt nie jest zdziwiony.
tu-du2020.04.7 17:59
O to, to raczej powinieneś zapytać "króla" Europy parobka Merkel, nieroba - Tuska ?
jozef2020.03.28 10:23
Prowokacją to jest zwolnienie księży z ZUS-u i zmiana ordynacji wyborczej. Ale po trupach do władzy, tylko na co wam taka władza jak nikt was nie będzie lubił i szanował poza płatnymi trollami. Oni was też nie lubią i nie szanują, no ale to takie prostytutki polityczne.
Polak2020.03.28 17:27
Chłopczyku najpierw naucz się czytać ze zrozumieniem, a później możesz próbować coś napisać!!!!
Randki kamerki pokazy skype!2020.03.28 10:17
Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek. Mam na imię Monia lat 24, wzrost 169cm, wiecej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu - www.paniedzis.pl i wyszukaj mnie po niku: KSandi2 napisz do mnie i spotkajmy sie!
tu-du2020.04.7 17:49
Uważaj na koronowirusa, bo chwila "ekstazy", może się smutno zakończyć ?