21.02.20, 08:58Zbigniew Kuźmiuk/zbigniewkuzmiuk.pl

Zbigniew Kuźmiuk: PO-PSL przyzwalało na prywatyzację podatków

Rok 2019 pokazuje, że za rządów PO-PSL było przyzwolenie na prywatyzację podatków

W tym tygodniu ministerstwo finansów opublikowało dane dotyczące wykonania budżetu państwa za rok 2019, co daje możliwość porównania danych z wykonania budżetu w 2015 roku (ostatnim roku rządów PO-PSL) z danymi finansowymi po 4 latach rządów Zjednoczonej Prawicy.

Mimo spowolnienia gospodarczego w Europie i w konsekwencji także w Polsce wykonanie dochodów budżetowych w 2019 roku, okazało się o ponad 18 mld zł wyższe niż planowano, co spowodowało że deficyt budżetowy był o 15 mld zł niższy niż pierwotnie planowano.

2. Przy tej okazji przypomnijmy, że dochody budżetu państwa w 2019 roku były wyższe o blisko 13 mld zł w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego, przy czym dochody podatkowe były wyższe o ponad 18 mld zł.

Wyraźnie widać wzrost wpływów z podatku VAT zarówno w stosunku do roku ubiegłego, jak i dochodów zaplanowanych choć dochody te ustalono na bardzo wysokim poziomie (były one wyższe o 5,9 mld zł czyli o 3,4 %).

Z kolei dochody z obydwu podatków dochodowych były wyraźnie wyższe: z podatku PIT były wyższe o 9,9 % w ujęciu rok do roku (tj. o ok. 5,9 mld zł), z podatku CIT były wyższe aż o 15,5 % r/r (tj. ok. 5,4 mld zł), a z podatku od niektórych instytucji finansowych były wyższe o 4,3% % w ujęciu r/r ( tj. o 0,2 mld zł).

W tej sytuacji wpływy z podatku VAT w 2019 roku przekroczyły 183 mld zł, dochody z akcyzy blisko 72,5 mld zł, dochody z PIT wyniosły blisko 65,5 mld zł, dochody z podatku CIT przekroczyły 40 mld zł, a podatek od instytucji finansowych przekroczył kwotę 4,7 mld zł.

W odniesieniu do obydwu podatków dochodowych trzeba pamiętać, że stanowią one także dochody jednostek samorządu terytorialnego i tak wysokie wykonanie wpływów oznacza, że w ich budżetach znalazło się około 65 mld zł z tytułu PIT (samorządy sumarycznie mają blisko 50% udziału w tym podatku) i około 10 mld zł wpływów z podatku CIT (samorządy mają blisko 25% udział w CIT).

3. Przy tej okazji przypomnijmy, że dochody budżetowe na rok 2020 zostały określone na poziomie 435,3 mld zł, a to oznacza, że po 5 latach rządów Zjednoczonej Prawicy, mają być one większe od tych z końca 2015 aż o 146 mld zł (wtedy wyniosły 289 mld zł).

Okazuje się, że przez 8 lat rządów PO-PSL dochody budżetowe wzrosły tylko o 53 mld zł (z 236 mld zł na koniec 2007 roku do 289 mld zł w roku 2015), natomiast przez 5 lat rządów Zjednoczonej Prawicy aż o 146 mld zł co oznacza, że po uwzględnieniu czasu rządzenia, teraz rosły one blisko 5 razy szybciej.

Politycy opozycji tłumaczą słaby wzrost wpływów budżetowych podczas ich rządów, niskim wzrostem gospodarczym ale na przykład realny sumaryczny wzrost PKB w latach 2011-2015 wyniósł około 15%, a w latach 2016-2019 około 17%, a więc był niewiele wyższy, a mimo tego wpływy podatkowe są jak już wspomniałem ponad 5-krotnie wyższe.

4. A więc przez 4 lata rządów Zjednoczonej Prawicy doszło do ogromnych przyrostów dochodów z 3 podstawowych podatków VAT, PIT i CIT, a także całości dochodów budżetowych, a także zredukowania deficytu budżetowego do zera.

Trzeba także przypomnieć, że za rządów PO-PSL, w dochodach budżetu znalazło się blisko 60 mld zł przychodów z prywatyzacji i blisko 10 mld zł ze sprzedaży ziemi Skarbu Państwa, Zjednoczona Prawica nie sprzedaje ani aktywów przedsiębiorstw i spółek Skarbu Państwa, ani ziemi należącej do Skarbu Państwa.

5. Na szczególną uwagę zasługują przewidywane wpływy z podatku VAT, które na koniec 2020 roku mają sięgnąć 196,5 mld zł, to znaczy, że w porównaniu z 2015 rokiem kiedy wyniosły 123 mld zł (ostatnim rokiem rządów PO-PSL), wzrosną one przez 5 lat rządów Zjednoczonej Prawicy, aż o 73,5 mld zł, a więc o blisko 60%.

Z kolei wpływy z podatku PIT w 2020 mają wynieść 66,5 mld zł, podczas gdy na koniec roku 2015 wyniosły tylko 45 mld zł, a więc wzrost w tym przypadku wynosi aż 21,5 mld zł (a więc blisko o 50%), przy czym należy pamiętać o tym, że już w następnym roku pojawią się finansowe skutki zerowej stawki podatku PIT dla młodych od 26 roku życia oraz obniżki stawki podatku PIT dla wszystkich podatników o 1 punkt procentowy ale także podwojenia kosztów uzyskania przychodów dla podatników pracujących w oparciu o umowę o pracę.

Natomiast wpływy z podatku CIT zostały zaplanowane w 2020 roku na poziomie 42 mld zł, podczas gdy na koniec 2015 roku wyniosły 25,8 mld zł, a więc wzrost w tym przypadku wyniósł 16,2 mld zł (a więc blisko o 63%), mimo tego, że stawka tego podatku została obniżona najpierw do 15%, a w tym roku już do 9% dla blisko 90 % podmiotów mających osobowość prawną (dotyczy firm o obrotach do 1,2 mln euro).

Te ogromne różnice we wpływach z VAT ,PIT i CIT pomiędzy rokiem 2015 i 2019 dobitnie pokazują, że musiało istnieć polityczne przyzwolenie koalicji PO-PSL na prywatyzację wpływów podatkowych.


Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze

anonim2020.02.22 9:15
https://filmvod.pl - ---------------------- To Największa wyszukiwarka legalnych filmów i seriali online! Znajdziesz tam filmy takie jak: 365 Dni (2020) Czy Legiony 2019 Setki filmów w jednym miejscu a to wszystko z dożywotnim dostępem. Polecam jak najbardziej!
Filmy online2020.02.21 17:09
https://filmvod.pl - To Największa wyszukiwarka legalnych filmów i seriali online! Znajdziesz tam filmy takie jak: 365 Dni (2020) Czy Legiony 2019 Setki filmów w jednym miejscu a to wszystko z dożywotnim dostępem. Polecam jak najbardziej!
guess who2020.02.21 16:22
Politycy Prawa i Sprawiedliwości przedstawiają się jako bohaterowie, którzy nigdy nie dali się systemowi komunistycznemu uwikłać w działalność w PZPR. Ale to nieprawda, bo w szeregach partii są byli członkowie PZPR i przybudówek. Tacy jak europoseł Zbigniew Kuźmiuk. Jak polityk tłumaczył się z członkostwa w ZSL? Niezbyt przekonująco. Na początek wytarty slogan: "Od nikogo nie można wymagać bohaterstwa". Ale politycy Prawa i Sprawiedliwości wymagają, bezlitośnie tropiąc jakiekolwiek powiązania swoich politycznych konkurentów z PRL. Ale tylko konkurentów, bo w swoich szeregach mają członków PZPR lub przybudówek. Na przykład Zbigniewa Kuźmiuka, który był członkiem ZSL. Tego samego, w którym była Ewa Kopacz, z czego PiS udało się rozkręcić przed wyborami aferę. O przynależność do satelity PZPR-u spytał Kuźmiuka Konrad Piasecki w "Gościu Radia ZET". – Byłem pracownikiem uczelni. Jeżeli chciało się robić doktorat, i to jeszcze na ówczesnym SGPiS, to bez przynależności trudno się było w ogóle pojawiać. (...) To było takie moje uwikłanie, później przeszedłem do PSL, ale nie byłem sztandarowym działaczem – przekonywał polityk PiS. – Trudno było bronić doktorat, a w ogóle rozpocząć przewód doktorski, bez przynależności. Tak przynajmniej tłumaczył mi mój promotor – mówił. Wyjaśniał też dlaczego zdecydował się akurat na ZSL. – Wybrałem taką organizację, która była blisko mojemu rodowodowi, bo wywodzę się ze środowiska wiejskiego i PZPR była dla mnie nie do przyjęcia. Ale to służyło tylko temu, z głęboką działalnością nie miałem nic wspólnego – mówił poseł do Parlamentu Europejskiego. – W ZSL byłem chyba zaledwie dwa lata i to tylko dlatego, że tak mi promotor podpowiadał – dodał.
Urszula2020.02.25 13:12
Kłamie. Był rok 1986. Wtedy nikt już do partii nie wstępował, raczej z wszystkich partii występowano. Tylko PZPR próbowała nakłaniać ludzi do wstępowania do partii, ZSL tego nie czyniła, nie robiło też tego SD. Po co się Kuźmiuk na siłę wybiela. Wielu ludzi było w różnych partach w Polsce w okresie socjalizmu. Wielu z nich, nie patrząc na jakiekolwiek przywileje, pracowało społecznie dla Polski. Kuźmiuk wstępując do ZSL miał na uwadze jedynie własny interes.
Rozbawiony2020.02.21 15:41
Kuzmiuk klamczuchu a może napis esz prawde ile nowych podatkow wprowadziły kacze pokurcze
Lech Keller- Krawczyk ty Żydzie prowokatorze!!! 2020.02.21 14:11
Nie martw sie o "śmiercionośne" 5G, te zachodnie, ale nie o ten chiński 5G. Chiński ma wbudowany anty-virus wraz z coronavirus. Nie martw się o CO2 w Polszu, w Smokolandii, tj. w Niemczech jest tego więcej, wiele więcej. Ale martw o zatrutą żywność która trzymasz za oknem bo lodówka zepsuta, etc., etc., etc.,
nie znasz - NIE OTWIERAJ !!!2020.02.21 13:51
Wiesz o tym że są FAKE NEWS ... Ale to nie wszystko, są również FAKE BELIEVE VIDEOS! Robione na zamówienie Kremla. Zanim otworzysz VIDEO pomyśl, czy nie ma w nich MALWARE - VIRUSÓW! A już z pewnością to jest BULLSHIT VIDEO - BULLSHIT NEWS!
TAK Z INNEJ BECZKI.....2020.02.21 13:19
https://www.wykop.pl/link/5345401/diecezja-oglosila-bankructwo-przez-ksiezy-pedofili/
Stalker2020.02.21 12:26
He, he, UE odpuściła w grylowaniu Polski, a za dotychczasowe działania przeprosiła Polskę i zaoferowała kilka dodatkowych MLD Euro da Premiera Morawieckiego na program dostosowawczy i dopłaty dla rolników Oj, dzieje się ! A więc ulica nie działa, teraz zagranica nie działa – ale nie martwcie się PO.je-by, bo macie jeszcze warszawską bojówkę kilku zajobów ze Szczurkiem na czele. I jeszcze jedna rada da was: Wygrajcie sobie wybory, to wtedy dorwiecie się do upragnionego koryta !
moderator2020.02.21 12:02
Internetowe portale – to miejsca gdzie większość głu-pców „komentuje” notki lub artykuły różnych , na ogół mądrych autorów. Jedną grupą tych komentatorskich zaj-obów to skrajni lewaccy debile lub bezrozumne świry, bluzgający jedem, nienawiścią i wulgaryzmami ! Ci są nieuleczalnymi osobnikami. Drugą grupę stanowią osoby, którym głównie TVN wyprał mózgi do tego stopnia, że oni zło mylą z dobrem, prawdę z kłamstwem i fakty z propagandą. Ich myślenie jest ograniczone, a uważają, że to właśnie oni mają rację, ba, są nawet dumni ze swoich komentatorskich wymiocin. Członkowie tej grupy są wprawdzie uleczalni, ale jeśli poddają się terapii psychiatrycznej, to będzie ona trwała długo. Natomiast czytam komentarze tych o prawicowych pogłądach i stwierdzam, że są merytoryczne, logiczne, poparte faktami i prawdą. I do tych właśnie ludzi kieruję apel ! Nie czytajcie „komentarzy” osób z wymienionych powyżej grup, a jeśli już przeczytacie – to ignorujcie te wymioty, bo naprawdę nie warto zaśmiecać sobie głowy taką „twórczością” !!!
Glaudiusman2020.02.21 12:00
Najłatwiej żyje się mafii z cudzych pieniędzy, czyli kantów, oszustw, grabieży i kradzieży. Dlatego do upadłego walczą z PIS, bo odcięcie od koryta tak boli. że wszędzie słychać ten przeraźliwy i przerażony jazgot. Nie ważne dla takich są wartości i etos, liczy się tylko pełne koryto, w którym nie widać ani oczu ani uszów. Tylko ten nieokiełzany mlask i bekanie. A tu jeszcze chcą odebrać mafii zaprzyjaźnioną kastę. I dlatego te pielgrzymowanie targowiczan na dywany brukselskie do nogawek notabli unijnych i leżenie u stóp z jęczeniem o pomoc.
anonim2020.02.21 9:39
Nowy Program Rządu PIS - TRUMNA PLUS!!! youtube.com/watch?v=WAthq3xQvVs Robi się głośno, ale udostępniajcie ten materiał gdzie się da. Polacy muszą wiedzieć że są truci youtube.com/watch?v=c2rMBwbDLdo 20 MILIONÓW POLAKÓW OTRUTYCH - MINISTER NIE REAGUJE!!! youtube.com/watch?v=IjN4k7FndT4 WAŻNE - GLISOFAT Dziś gościem moim REKORDZISTA, 7,76 ng/ml!! youtube.com/watch?v=hVj-5iG-BVc SZTAB KRYZYSOWY TO FIKCJA. NIE MA REZERW NA WYPADEK KRYZYSU!! outube.com/watch?v=_t8vvIahrI0 WAŻNE! Koncerny a polskie rolnictwo. Czy państwo działa na korzyść obywateli czy wielkich firm? youtube.com/watch?v=jpB7ZOM3j2U Chleb, ser, szynka - Houston, mamy problem... wszystko truje! youtube.com/watch?v=FsrFa_35bPA Szokujące INFO ws. żywności w sklepach! Jak Polacy są oszukiwani? Kołodziejczak u Roli o rolnictwie! youtube.com/watch?v=DVdOLCXAYlA
anonim2020.02.21 9:37
Rządzą nami syjonistyczni bandyci bez skrupułów wiernipolsce1.wordpress.com/2018/03/02/rzadza-nami-syjonistyczni-bandyci-bez-skrupulow/ wiernipolsce1.wordpress.com/2020/02/17/rzadza-nami-syjonistyczni-bandyci-bez-skrupulow-cz-2/ Skutki żydowsko-anglosaskiej okupacji i rządów kolaborantów wps-neon24-pl.neon24.pl/post/153239,skutki-zydowsko-anglosaskiej-okupacji-i-rzadow-kolaborantow Klęska naszych czasów - globalistyczne korporacje krzysztofjaw.neon24.pl/post/153227,kleska-naszych-czasow-globalistyczne-korporacje Obrona zasobów naturalnych Polski - Rozmowa z ekspert Teresą Adamską youtube.com/watch?v=gr6lj8cC14k
fdf2020.02.21 9:14
CBA prywatna służba oligarchi pisowskiej.
fdd2020.02.21 12:39
co ty kacapie bredzisz