26.04.19, 09:15

Zbigniew Kuźmiuk: Rząd zakłada dalszą redukcję deficytu i szybki wzrost gospodarczy

1. Na ostatnim posiedzeniu Rady Ministrów przyjęta została aktualizacja programu konwergencji (dokument dotyczący stanu gospodarki i finansów publicznych obecnie i prognoz w tym zakresie do roku 2022, który corocznie rządy państw członkowskich przedstawiają Komisji Europejskiej), z której wynika, że w dalszym ciągu będzie realizowana dalsza redukcja deficytu sektora finansów publicznych i długu publicznego w relacji do PKB. 

 

W aktualizacji przewidziano nowe rozwiązania po stronie dochodowej (związane między innymi z przekazywaniem środków z OFE na rachunki ubezpieczonych w tym systemie), które umożliwiają realizację dodatkowych zapowiedzi programowych określonych jako „piątka Kaczyńskiego” przy respektowaniu stabilizującej reguły wydatkowej

Program potwierdza kontynuację wysokiego wzrostu gospodarczego w kolejnych latach, a także potwierdza skuteczność działań, uszczelniających system podatkowy szczególnie w zakresie podatku VAT.

2. Według założeń makroekonomicznych kontynuowany będzie szybki wzrost gospodarczy, w 2019 roku ma on wynieść 4% PKB (choć spora część ekspertów także z międzynarodowych instytucji finansowych przewiduje, że sięgnie on aż 4,5% PKB), w 2020 roku ma on wynieść 3,7% PKB, a w latach 2021-2022, odpowiednio 3,4% PKB i 3,3% PKB.

Głównym motorem tego wzrostu będzie głównie popyt krajowy, w tym w szczególności konsumpcja prywatna, ale także inwestycje i to nie tylko te publiczne, ale także prywatne.

Wysoki poziom wzrostu gospodarczego, będzie przekładał się także na poprawę sytuacji na rynku pracy, już w roku 2018 stopa bezrobocia według metodologii unijnej spadła do 3,9% i do roku 2022 będzie systematycznie spadała jak się prognozuje do poziomu około 3% (czyli poziomu tzw. bezrobocia naturalnego).

Pomimo dobrej sytuacji na rynku pracy i związanej z tym presji płacowej oraz wysokiego tempa wzrostu konsumpcji prywatnej, presja inflacyjna jest i będzie w polskiej gospodarce na bardzo niskim poziomie.

Przypomnijmy, że średnio w całym roku 2018 ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły tylko o 1.6%, natomiast w roku 2019 średnia inflacja wyniesie około 1,8% i przez kolejne lata będzie zbliżać do celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej w wysokości 2,5% w ujęciu r/r.

3. Jeżeli chodzi o stan finansów publicznych, to przypomnijmy, że według ogłoszonego w tych dniach przez GUS komunikatu deficyt całego sektora rządowego i samorządowego spada od momentu, kiedy rozpoczął funkcjonowanie rząd Prawa i Sprawiedliwości, w 2015 roku wynosił on 2,7% PKB, w 2016 wyniósł 2,2% PKB w roku 2017 -1,5% PKB, a na koniec 2018 spadł do zaledwie 0,4% PKB.

Przez cały ten okres spadał również dług publiczny w relacji do PKB, jeszcze w 2016 wynosił 54,2%, na koniec 2017 wyniósł tylko 50,6%, a koniec 2018 spadł nawet poniżej 49% i wyniósł 48,9%.

Dane zaprezentowane właśnie przez GUS są nawet lepsze od tych których spodziewało się jeszcze niedawno ministerstwo finansów, które prognozowało na koniec 2018 roku, deficyt na poziomie 0,5% PKB, a dług publiczny na poziomie 49,2% PKB.

4. Według programu konwergencji dzięki konsekwentnemu przestrzeganiu reguły wydatkowej cały czas będzie postępowała redukcja deficytu, ten nominalny w 2020 wyniesie 0,9% PKB, a strukturalny tzn. uwzględniający cykl koniunkturalny wyniesie on 1,6% PKB, przy czym w kolejnych latach będzie on redukowany w kierunku celu średniookresowego w wysokości 1% PKB.

Redukcji i to stosunkowo szybkim tempie będzie ulegał także dług publiczny w relacji do PKB, jak wynika z przedstawionego dokumentu na koniec 2022 roku ma on wynosić niewiele ponad 40% PKB (dokładnie 40,6% PKB).

A więc mimo dużych dodatkowych wydatków związanych z tzw. piątką Kaczyńskiego w najbliższych latach deficyt sektora finansów publicznych nie będzie przekraczał 1% PKB, a dług spadnie do poziomu niewiele wyższego niż 40% PKB.

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze

jajakolewak2019.04.26 13:49
Najmniej zarabiający będą płacili dziesięcioprocentowy PIT, a najlepiej zarabiający na wszystkie daniny będą płacili najwyżej 35 proc. Co więcej, do najniższego wynagrodzenia będziemy dopłacać 500 złotych, bo my wiemy że praca musi się opłacać.
wacula2019.04.26 13:11
Program wysokiego wzrostu gospodarczego w kolejnych latach, a także potwierdza skuteczność działań ?.A jaka to skuteczność KIEDY zadłużenie Skarbu Państwa jest ciągle 1 bilion złotych .PROPAGANDA jak za PZPR a to uczynił naczelnik i ojciec narodu kacz-prezes .OTO EFEKT -WSTYD = DŁUG dla nas rodaków.
Niklot2019.04.26 12:58
Dług sie powiększa a ten półgłówek dalej swoje. mam nadzieję, że tego pasożyta w końcu nie wybiorą do PE.
Pisowski tluczek2019.04.26 13:44
Ale co z tego skoro ciemny lud to łyka. Pinokio gada, że zwiększają deficyt do 3%, ten, że zmniejszają, a ciemny lud nie wie co to deficyt.
man.of.Stagira2019.04.26 10:42
. . "jeżeli człowiek nie może być człowiekiem bez tego co nie-ludzkie, jest to zatem nie tylko warunek konieczny do zaistnienia człowieka, ale konstytuuje się jako jego istota. Oto jeden z powodów rozpaczliwej zależności rasistów (z LGBT –przypis M.of.S) od ich nienawiści do tych, których człowieczeństwu nie mogą w ostatniej instancji zaprzeczyć." Judith Butler .
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.26 10:26
🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈 Trwa zbiórka dla Mikołaja wyrzuconego z domu przez matkę katoliczkę i ojczyma jednocześnie oprawcę Mikołaja. Chrześcijańscy zwyrodnialcy wyrzucili z domu 18-letniego syna z powodu orientacji seksualnej. Powiedz STOP katopropagandzie! Ludzie dobrej woli wpłacili dla Mikołaja już ❤️11110zł!❤️ - - -> https://zrzutka.pl/mikolajowi-na-start "Pewne małżeństwo, które przeczytało o Mikołaju na Facebooku, zaoferowało mu pokój w wynajmowanym przez siebie mieszkaniu na Powiślu za kwotę na tyle niską, że Mikołaja stać jest na to by uzyskać upragnioną niezależność. Renta po ojcu i alimenty o które będzie występował wystarczą w tej sytuacji na to, by dopóki się uczy mógł żyć godnie. Dla Mikołaja jest to bardzo ważne". Mikołaj jest również ofiarą ponad 10-letniej przemocy domowej ze strony ojczyma, na co była milcząca zgoda jego matki. Padł też ofiarą wielu innych nadużyć. Na co zostaną przeznaczone pieniądze? Pokój Mikołaja jest pusty, jest potrzeba zakupienia podstawowych rzeczy, potrzebne są także środki, by do czasu przyznania alimentów Mikołaj mógł jakoś funkcjonować." 🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.26 10:26
Zwryrodniały 👿katolicki👿 ksiądz-bydlak zaatakował geja w kościele, zdarzenie zostało nagrane https://www.facebook.com/watch/?v=421697275308089 https://www.tvn24.pl/plock-kontrowersyjny-grob-panski-interweniowala-policja,929944,s.html Ma szczęscie bydlak, że nie trafił na mnie. Na miejscu Mateusza zdzielibym tego psychola po mordzie. Katole z propagandą nienawiści nie mogą się powstrzymać nawet w święta....