03.07.16, 11:50Fot. flickr

Zmarł były więzień Auschwitz i laureat pokojowego Nobla

W wieku 87 lat odszedł profesor Elie Wiesel. 

"Żegnamy jednego z najbardziej znanych świadków Zagłady, pisarza i historyka" – napisał na stronach internetowych Ministerstwa Spraw Zagranicznych szef resortu Witold Waszczykowski. O śmierci prof. Elie Wiesela poinformował instytut Yad Vashem w Jerozolimie.

"Z głębokim żalem i smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci profesora Elie Wiesela, byłego więźnia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, laureata Pokojowej Nagrody Nobla" – oświadczył szef MSZ Witold Waszczkowski. Jak podkreślił, prof. Elie Wiesel "podjął się w swoim życiu trudnej misji utrwalenia w pamięci świata wiedzy o Holokauście, głosząc przesłanie pokoju, zadośćuczynienia i ludzkiej godności".

Prof. Elie Wiesel zmarł w sobotę, 2 lipca, w wieku 87 lat. W czasie II wojny światowej był więźniem niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau i Buchenwald. W Birkenau zginęły jego matka i siostra, w Buchenwaldzie jego ojciec. W 1956 r. wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie w 1963 r. przyjął obywatelstwo amerykańskie. Laureatem Pokojowej nagrody Nobla został w 1986 r. W 2015 r. Elie Wiesel otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

emde/telewizjarepublika.pl