07.11.18, 19:20Wikimedia Commons

Zniszczono krzyże na polskim cmentarzu w Kołomyi na Ukrainie

"Nieznani sprawcy zniszczyli krzyże na cmentarzu w Kołomyi na zachodniej Ukrainie, gdzie pochowani są polscy jeńcy z wojny polsko-ukraińskiej w 1918 roku" - poinformowała prezes Towarzystwa Kultury Polskiej "Pokucie" w Komołyi Stanisława Kłusenko.

Jak poinformowała policja obwodu iwano-frankowskiego, obecnie prowadzone jest śledztwo w tej sprawie, jednak znalezienie sprawców jest utrudnione poprzez brak monitoringu na cmentarzu.

Prezes Kłusenko jednocześnie uspokoiła rodaków, że władze miejske podjęły działania, aby jak najszybciej odnowić część krzyży oraz uporządkować teren.

"27 października na cmentarzu zostało ustawionych 200 nowych krzyży, które zostały także wówczas poświęcone. W nocy z niedzieli na poniedziałek 95 z nich zostało zniszczonych: ktoś poprzewracał je i porozbijał. Zawiadomiliśmy o tym policję i Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy" - potwierdziła Stanisława Kołusenko.

Zniszczona część cmentarza została odnowiona w związku ze 100-leciem niepodległości Polski. Spoczywają tam polscy jeńcy wojny polsko-ukraińskiej i Polacy internowani w obozie w Kosaczowie na przedmieściach Kołomyi, zmarli w latach 1918-1919.

mor/RadioMaryja.pl/Fronda.pl