24.09.19, 11:13Zdj. printscreen diecezja.pl

Zwolnienia w Archidiecezji Krakowskiej. Kuria zmienia treść komunikatu

Ksiądz arcybiskup Marek Jędraszewski stał się znów celem ataków środowisk lewicowo-liberalnych. Wszystko w związku ze zmianami personalnymi w biurze prasowym krakowskiej kurii.

Archidiecezja Krakowska, po doniesieniach medialnych o zwolnieniu z dnia na dzień całego zespołu prasowego oraz wpisie w mediach społecznościowych jednej z byłych już pracowniczek, wystosowała oświadczenie, w którym informuje, że „zespół osób tworzących Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej świadczył dotychczas usługi na rzecz Archidiecezji Krakowskiej na podstawie umów cywilnoprawnych, które przewidywały miesięczne okresy wypowiedzenia”. Podkreślono również, że „takie warunki zostały zaakceptowane przez strony i nigdy nie były kwestionowane". Wedlug informacji w mediach chodziło o pięć kobiet tworzących zespół biura prasowego archidiecezji. 

Następnego dnia kuria wydała kolejny komunikat, w którym podkreślono, że zwolnione zostały trzy pracownice, które nie są w związkach małżeńskich. Z kolei dwie, które nie straciły zatrudnienia, „w życiu prywatnym jako matki tworzą wraz ze swymi mężami katolickie rodziny”. Wczoraj zmieniono treść oświadczenia. Usunięto m.in. informację o stanie cywilnym pracowniczek, która skłoniła do interwencji  Rzecznika Praw Obywatelskich, Adama Bodnara. 

RPO zamierza poprosić kurię o wyjaśnienia. Ponadto Bodnar ma zwrócić się do Państwowej Inspekcji Pracy o kontrolę sytuacji w Archidiecezji Krakowskiej.

"W związku z pojawiającymi się w przestrzeni medialnej nieprawdziwymi informacjami na temat zmian personalnych w Biurze Prasowym Archidiecezji Krakowskiej, Kuria Metropolitalna w Krakowie informuje, że podjęte działania dotyczą zakończenia współpracy jedynie z koordynatorem Biura – panią Joanną Adamik oraz dwoma spośród czterech pozostałych członków zespołu Biura Prasowego"-czytamy na stronie kurii. 

Podkreślono ponadto, że "pani Joanna Adamik w dniu 10 sierpnia br. w piśmie skierowanym na ręce Księdza Arcybiskupa stwierdziła, m.in.: „(…) wyrażając szczerą wdzięczność za ostatnie lata i miesiące pracy i służby dla Księdza Arcybiskupa, także za wszystkie gesty i słowa osobistej życzliwości wobec mnie i moich bliskich, proszę o zwolnienie mnie z obowiązków”. Kuria nadmienia, że prośba Adamik została przyjęta "z uwzględnieniem ustaleń co do trybu rozwiązania współpracy zawartych w umowie oraz przepisów prawa".

yenn/diecezja.pl, Fronda.pl

Komentarze

Ciekawski2019.10.20 9:08
Ciekawe, że redakcja "Znaku" ma prawo do decydowania kto u nich będzie pracował, a Kuria już nie. "Ostatnie działania obozu rządzącego (...) stoją w sprzeczności z imponderabiliami, którym środowisko »Znaku« było i pozostaje wierne” - czytamy w oświadczeniu na stronie miesięcznika. https://krakow.gosc.pl/doc/4049073.Jaroslaw-Gowin-usuniety-z-redakcji-Znaku
Jアレk2019.09.25 7:22
Jędraszewski już raz obiecywał pozew dla TVN za niby manipulację - gdzie ten pozew? Już kiedyś pisałem - to wyprostowany małpolud, a nie biskup, czy człowiek.
Torchwood2019.09.25 6:05
Tak, najpierw puplikują oświadczenie jednoznacznie pokazujące dyskryminację ze względu na stan cywilny, a jak sprawa wychodzi na jaw, to to oświadczenie zmieniają. Jak widać wiara w boga nie działa dobrze na inteligencję. Mleko już się wylało.
katolik2019.09.24 22:50
Ten pseudo arcybiskupi jest zwykłą kanalią i draniem mam nadzieję że będzie się w piekle smażył z podobnymi mu pseudo książątkami z Torunia
Foster2019.09.24 18:16
Czy można znacznie zaniżyć cenę wynajmu i tłumaczyć to zamiarem sprzedaży rzeczy wynajmowanej temu najemcy ?
Lubieżny Zenon2019.09.24 15:50
Oj Marta de domo Kaczyńska na fuchę by się u arcybiskupa nie załapała. Trzeba mieć nieposzlakowaną opinię moralną w kwestii prowadzenia się seksualnego.
ZERRO2019.09.24 15:24
O tej sprawie ze zwolnionymi przez arcybiskupa samotnymi matkami powinien dowiedzieć się papież.
ZerrO2019.09.24 15:22
Ten nienawistny arcybiskup w swojej obłudzie i hipokryzji tak się zamotał że nie wie jak się z tego odmotać.
Lennon2019.09.24 14:22
>>Ksiądz arcybiskup Marek Jędraszewski stał się znów celem ataków środowisk lewicowo-liberalnych. Wszystko w związku ze zmianami personalnymi w biurze prasowym krakowskiej kurii. Ale jakim celem ataku? Napisał chłopina prawdę, że baby bez mężów mają wypierniczać. Po prostu takie są zasady jego mafii (czy jak to tam nazywacie - kościoła). Robi jak chce. Zatrudnia na śmieciówkach, wyrzuca jak mu się znudzą. Jezus też tak robił. (a jak nie - to tym gorzej z nim)
leszczyna2019.09.24 19:45
Co Jezus robił a propos śmieciówek?
Agnieszka2019.09.24 13:28
No to wygląda na to, że w kurii krakowskiej jest kret, co dostał za zadanie załatwić abp Jędraszewskiego. Niestety zrobił to na własne życzenie arcybiskupa, co jak reszta hierarchów woli słuchać szemranych doradców na uszko zamiast pójść do źródła i bezpośrednio sprawę wyjaśnić z zainteresowanym czy pokątnie oskarżonym, obmówionym. Może mu nawet wmówili, że te kobiety nie adoptowały dzieci a ku zgorszeniu świata maja nieślubne ze związków z księżmi. Wszystko możliwe, ale dawanie posłuchu cichaczem różnym krętaczom to wina biskupów (i bardzo często wszelkich wielkich w różnych strukturach), za co słusznie łomot im się należy - zwłaszcza, że to postępowanie zgodne ze standardami wynaturzonego świata a nie Biblii. Tylko czy oni są reformowalni nawet po takich doświadczeniach?
Maria Blaszczyk2019.09.24 14:09
Eeee... Ależ skąd. To jest katolicka miłość bliźniego w działaniu. Te panie wiedziały, z kim współpracują i chyba im nie przeszkadzało, gdy nasz kochany arcybiskup nazywał ludzi - może ich dzieci na przykład - "zarazą". Argument, że jakieś dziecko jest dzieckiem księdza miałby uzasadniać pozbawienie go środków do życia jest tak absurdalny, że nie mam na niego odpowiedzi.
leszczyna2019.09.24 19:52
Wydaje mi się, że sprawa jest stosunkowo prosta: arcybiskup ma kogoś na stanowiska zajmowane przez rzeczone panie, więc się ich pozbył. A tłumaczenie że to przez brak ich zamęścia to groteska na użytek wewnętrzny, która wydostała się na zewnątrz i rozpyliła brzydką woń, oględnie mówiąc.
Matka Polka2019.09.24 12:41
Skoro 10 sierpnia sama złożyła wypowiedzenie, to o co chodzi tej pani? V kolumna?
katolik2019.09.25 11:09
na pewno., Z ludżmi jest db jak jest db są na skinienie,ale jakby coś nie tak ,to zniszczą człowieka.,i zaraz wiedzą gdzie się udać.najlepiej do tv ,.Wtedy nikt prawdy nie słyszy,
Jarek 2019.09.24 12:38
DO KATOLIK Może i lepiej. Ale jak teraz wybrnąć z tej kupy? Moim zdaniem tylko Prawdą.I dodam jeszcze jeden argument: ten Mąż Boży zatrudnia ludzi na śmieciówkach, bo tak dalej w Polsce się pracuje. Koszty pracy są dalej bardzo duże i -po prostu- nie opłaca się pracodawcy inaczej. No to jak Panie Piotrze Duda? NSZZ Solidarność zawiadomił już Państwową Inspekcję Pracy i stanął w obronie tych Pań? Przecież Wy jesteście związkiem zawodowym mającym katolickie wartości wypisane na sztandarach....
pedał = HIV = śmierć niewinnych dzieci 2019.09.24 12:32
pedał = HIV = śmierć niewinnych dzieci GDZIE W POLSCE JESTEŚ PEDALE ??? Trzy "szczegóły" o homosekualistach: Jak wykazały wieloletnie badania, niemal 95% homos to pedofile. Ilość zakażen HIV pomiędzy homos to 67%. Depresja kliniczna u homos występuje 4X częściej niż u heteros, tym samym ilość samobójstw. W konkluzji; jaka to radość być homo, jaka to przyjemność mieć homo za sąsiada, jakie to ryzyko mieć ich w społeczeństwie. GDZIE SĄ PIENIĄDZE ZEBRANE DLA "MIKOŁAJA" ???
Jarek 2019.09.24 12:44
Przyjacielu,a co Twój wpis ma wspólnego z omawianym artykułem? Czyżbyś sugerował coś Wielkiemu Mężowi Bożemu?
katolik2019.09.24 12:27
Księże Arcybiskupie lepiej powierzyć obowiązki Księżom i będzie święty spokój.Ks Arcybiskup ma prawo decydować o składzie swojego gabinetu
Jarek 2019.09.24 12:17
A może by tak,zamiast -jak zwykle- walić głupa ten wielki Mąż Boży stanął choć raz w prawdzie? Zwolniłem te Panie,bo wymieniam Zespół Prasowy. Pracowały u mnie i mam do tego prawo. Ale ten Mąż Boży jest mistrzem świata w waleniu głupa-tak,jak większość arcykapłanów i uczonych w piśmie Sanhedrynu - zasiadających w Episkopacie Polskim. A że nie ma to NIC wspólnego z chrześcijaństwem,z Ewangelią i w ogóle z ludzką przyzwoitością - to pryszcz. Kto by się tam przejmował takimi głupotami. No bo ustalmy to w końcu: Bóg Bogiem, Ewangelia Ewangelią, ale Cash jest Cash. Myślę,że o ,,nabożnych wyczynach" tego Męża Bożego powinien dowiedzieć się Papież
***2019.09.24 21:07
Naczytałeś się GW, pisma dla fanatycznych ultrasów spod znaku zoologicznej nienawiści do Chrystusa, ubranych w szaty „katolików otwartych” i „przyjaciół Kościoła”. To właśnie GW od dawna agituje do składania donosów i pisania listów do Watykanu na Arcybiskupa. A kiedy zaczniesz nawoływać do plucia, bicia, strzelania, zamykania do więzień? Jak tak dalej pójdzie, to za chwilę Urban zacznie czyścić ci buty!
Jarek2019.09.25 4:11
Jako Katolik mam prawo,a nawet obowiązek interweniować,gdy coś moim zdaniem (może mylnym) jest nie tak. Od kiedy to zawiadomienie Przełożonego ( i zdanie się na Jego ocenę) we Wspólnocie jest donosem? Proszę nie imputować mi związków z Urbanem. To prawda - naczytałem się ale EWANGELII. Demoniczne strategia szatana: każde nawet zwrócenie uwagi funkcjonariuszowi kościelnemu-to atak na Kościół. Uważam,że mam prawo żądać od funkcjonariuszy kościelnych owoców wiary. Nie żądam od nich świętości,ale żeby chociaż starali się żyć Ewangelią. I to jest Twoim zdaniem atak na Kościół !!!?
***2019.09.25 12:10
Czytasz Ewangelię - to pięknie. Masz jakieś pretensje, chcesz kogoś upomnieć -masz do tego prawo. Problem jest w tym, w jaki sposób to robisz. A co na to Jezus, bo Jego słowa są jedynym kryterium w tej sprawie. I Chrystus uczy, że: najpierw upomnienie w cztery oczy, następnie przy świadkach, w końcu – zaleca powiadomienie o grzechu Kościołowi. Czy to uczyniłeś? Czy twoje „interwencje” nie ranią nikogo? Czy masz pełną wiedzę na temat Arcybiskupa, znasz szczegóły sprawy z jego biura prasowego? Co uprawnia kogokolwiek do chamstwa i pisania z pogardą o Arcybiskupie, że „wali głupa ten wielki Mąż Boży”?! Czy wiesz, że słowem można również zabić? - “A powiadam wam: Z każdego bezużytecznego słowa, które wypowiedzą ludzie, zdadzą sprawę w dzień sądu. Bo na podstawie słów twoich będziesz uniewinniony i na podstawie słów twoich będziesz potępiony” Mt 12:36. Ciekawe, co tobą kieruje, bo żadnej troski o bliźniego, ani tym bardziej miłości, nie znajduję w tym co napisałeś! Spytaj najpierw siebie, jakie są owoce twojej wiary, a potem z pokorą zastanawiaj się nad owocami „funkcjonariuszy kościelnych”! I tak, to co napisałeś, jest to atak na Kościół, bo abp.Jędraszewski jest apostołem i piastuje swoją funkcję z Bożego powołania, a Jezus powiedział do apostołów: „Kto was słucha, Mnie słucha, a kto wami gardzi, Mną gardzi; lecz kto Mną gardzi, gardzi Tym, który Mnie posłał” – Łk 10:16.
anonim2019.09.24 12:09
Zamieszanie powstało,brak profesjonalnego działania w przeprowadzeniu zwolnień.Same rozwiązanie umów nie jest niczym niespotykanym,powinno być jednak merytorycznie przygotowane i przeprowadzone.Co spowodowało ten chaos :brak kadr czy piąta kolumna?
Polak Ateista Dumny Gej2019.09.24 12:05
Złe wieści dla homofobicznie zaburzonych. Największy wzrost poparcia dla małżeństw homo wśród Polaków ---> Opublikowane dziś badanie Eurobarometru na temat dyskryminacji pokazuje, że 76 procent Europejczyków zgadza się, że osoby homoseksualne lub biseksualne powinny mieć takie same prawa jak heteroseksualiści - powiedziała w poniedziałek unijna komisarz ds. sprawiedliwości i równości płci Viera Jourova, przedstawiając wyniki unijnego badania, pierwszego od 2019 roku w tej sprawie. Dla Polski ten odsetek to 49 procent. Nad Wisłą akceptacja dla równych praw mniejszości seksualnych postępuje szybko. Wzrosła aż o 12 punktów procentowych w stosunku do 2015 roku. https://www.tvn24.pl/eurobarometr-polacy-bardziej-otwarci-niz-4-lata-temu-w-kwestii-praw-mniejszosci-seksualnych,971736,s.html
Polak Ateista Dumny Gej2019.09.24 12:04
"Logika" czarnej zarazy - postąpiliśmy bezprawnie, ktoś to zauważył, więc teraz dla niepoznaki zmienimy treść uzasadnienia, żeby nasze bezprawne działanie wyglądało na legalne i wszystko będzie w porządeczku :) ...Jędraszewski jednak jesteś debilem!
asia2019.09.24 18:55
Ty kolorowo zaraza poza okupowaniem tego portalu potrafisz cokolwiek innego robić, Co do zwolnień to znowu rozdmuchane gadanie .
NORMALNY2019.09.24 19:31
To TY jestes pogrobowcem czerwonej zarazy a dla takich nie powinno byc miejsca na portalu FRONDA!!!
Jaś2019.10.20 9:13
Redaktor usunięty z redakcji "Znaku", bo "Ostatnie działania obozu rządzącego (...) stoją w sprzeczności z imponderabiliami, którym środowisko »Znaku« było i pozostaje wierne” - czytamy w oświadczeniu na stronie miesięcznika. Oni mogą podpierać się swoimi wartościami, a katolicy u siebie nie mogą trwać przy wartościach katolickich?