Uroczysta msza święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego zainauguruje obchody rocznicowe upamiętniające 100. rocznicę urodzin Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie.

Szef urzędu Jan Józef Kasprzyk powiedział w Polskim Radiu 24, że msza święta w intencji Ryszarda Kaczorowskiego zostanie odprawiona w miejscu ważnym dla ostatniego prezydenta na uchodźstwie - Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

Następnie przy krypcie prezydenta w Panteonie Wielkich Polaków Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie delegacje złożą wieńce i wiązanki kwiatów. Ceremonię poprzedzi modlitwa w intencji tragicznie zmarłego prezydenta, którą poprowadzi ksiądz proboszcz Tadeusz Aleksandrowicz.

Ostatnim punktem obchodów będzie wieczorny koncert galowy ku czci Ryszarda Kaczorowskiego połączony z prezentacją książki profesora ojca Eustachego Rakoczego "U boku Prezydenta II Rzeczypospolitej” oraz wystawą "Przekazanie do kraju insygniów władzy państwowej II Rzeczypospolitej", który odbędzie się na Zamku Królewskim w Warszawie. Podczas uroczystej gali zostanie również zaprezentowane wydawnictwo okolicznościowe Poczty Polskiej "100. rocznica urodzin Ryszarda Kaczorowskiego - ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie".

Podczas uroczystości głos zabiorą przedstawiciele organizatorów, w tym szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk oraz przybyła specjalnie na tę uroczystość z Wielkiej Brytanii córka prezydenta Kaczorowskiego. Jagoda Kaczorowska odczyta również list, który prezydentowa Karolina Kaczorowska skierowała do uczestników obchodów.

Uroczysty wieczór zakończy koncert w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych z Poznania pod dyrekcją majora Pawła Joksa.

Obchody upamiętniające 100. rocznicę urodzin Ryszarda Kaczorowskiego zostały objęte Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Ryszard Kaczorowski urodził się 26 listopada 1919 r. w Białymstoku. W wieku 14 lat wstąpił do harcerstwa, które na zawsze pozostało jego wielką pasją. Po wybuchu II wojny światowej współtworzył konspiracyjne struktury Szarych Szeregów w Białymstoku. Miał niespełna 21 lat, kiedy 17 lipca 1940 r. za działalność konspiracyjną został aresztowany przez NKWD i uwięziony. 1 lutego 1941 r. został skazany przez Najwyższy Sąd Sowieckiej Republiki Białoruskiej na karę śmierci i na 100 dni osadzony w celi śmierci. W maju 1941 r. wyrok śmierci zmieniono na 10 lat łagrów.

Ryszard Kaczorowski został zesłany do kopalni złota na Kołymę, zwanej Doliną Śmierci. Przeżył koszmar morderczych warunków i katorżniczej pracy. Z Doliny Śmierci został zwolniony w marcu 1942 r. na mocy amnestii. Po wyjściu na wolność wstąpił do armii gen. Andersa. Walczył m.in. pod Monte Cassino.

Po wojnie zdecydował się pozostać w Wielkiej Brytanii. Tam skończył szkołę średnią, przerwaną przez wojnę, i studia w Szkole Handlu Zagranicznego. Oddał się też swojej największej pasji - harcerstwu i działalności społecznej.

Aktywnie działał w Radzie Narodowej, Radzie Koordynacji Polonii Wolnego Świata, Radzie Funduszu Pomocy Krajowi, Radzie Polskiej Macierzy Szkolnej oraz Radzie Instytutu Polskiego Akcji Katolickiej.

W marcu 1986 r. został ministrem do spraw krajowych w Rządzie RP na Uchodźstwie.

Dwa lata później ówczesny Prezydent RP na Uchodźstwie Kazimierz Sabbat wyznaczył go na swojego następcę. Po nagłej śmierci prezydenta Sabbata, 19 lipca 1989 r., objął urząd Prezydenta RP na Uchodźstwie jako szósty prezydent gwarantujący ciągłość władzy suwerennej II Rzeczypospolitej.​

yenn/IAR, Polskie Radio