26.02.17, 07:58fot. Domena Publiczna

207 rocznica urodzin Fryderyka Chopina

Zbliża się 207. rocznica urodzin Fryderyka Chopina. Z tej okazji odbędą się trzy specjalne koncerty. W dniu urodzin kompozytora - 1 marca - Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zaprasza na transmisję radiową w Programie Drugim Polskiego Radia recitalu chopinowskiego w domu urodzenia artysty w Żelazowej Woli.

"Najbardziej tradycyjny koncert, jaki już od wielu lat razem z Dwójką organizujemy, to recital na instrumencie historycznym, który jest transmitowany z Żelazowej Woli o godzinie 12.00. Tym razem Janusz Olejniczak zagra wybór mazurków" - mówi dyrektor Stanisław Leszczyński z Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

O godz. 20.00 w Filharmonii Narodowej wystąpią Kevin Kenner, Apollon Musagete Quartett i Sławomir Rozlach, w wykonaniu których zabrzmią kwartety smyczkowe Karola Szymanowskiego i Ludwiga van Beethovena oraz Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina.

Stanisław Leszczyński dodaje, że trzeci urodzinowy koncert odbędzie się 2 marca. O godz. 20.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego zagra czeski pianista Lukáš Vondráček, triumfator ubiegłorocznego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Królowej Elżbiety w Brukseli.

Cykl Koncertów Urodzinowych organizowany jest od 2002 roku przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina we współpracy z Filharmonią Narodową i Programem Drugim Polskiego Radia. Jego celem jest uczczenie rocznicy urodzin Chopina - 1 marca, w dniu obchodzonym przez samego kompozytora, jego rodzinę i przyjaciół (pomimo, iż w metryce chrztu Fryderyka widnieje data urodzin 22 lutego).

emde/IAR