Dziś mija 25 lat od ostatniego formalnego akordu rozpadu Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. 26 grudnia 1991 roku Rada Republik Najwyższej Rady ZSRR przyjęła deklarację o rozwiązaniu Związku Sowieckiego. Eksperci wskazują jednak, że efekty istnienia ZSRR odczuwamy do dziś. 

Dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Sławomir Dębski powiedział, że Rosja nadal działa, jak imperium, tak jak w czasach ZSRR. Stąd na przykład aneksja Krymu, czy działania zbrojne w Zagłębiu Donieckim. W ten sposób Kreml podejmuje próby odbudowy dawnej potęgi. "Społeczeństwo rosyjskie jest zachwycone ideą odzyskiwania tego, co utraciło” - podkreślił.

Paweł Kowal z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk dodaje, że w polityce Rosji widać także inne cechy charakterystyczne dla ZSRR, na przykład, Moskwa wciąż dzieli świat na strefy wpływów. "Rosjanie cały czas walczą, na przykład z Polską, żeby utrzymać wpływ w Europie Środkowej” - zaznacza.

Decyzja Rady Republik Najwyższej Rady ZSRR o rozwiązaniu Związku Sowieckiego była poprzedzona układem białowieskim zawartym 8 grudnia 1991 roku. Mówił on, że Związek Radziecki jako podmiot prawa międzynarodowego przestaje istnieć.

dam/IAR