Kilka dni temu „New Daily Compass” doniosło, że papież Franciszek chce eksmitować kard. Raymonda Burke’a z jego mieszkania w Rzymie i odebrać mu pensję. Wedle źródeł gazety, Ojciec Święty poinformował o swoim zamiarze w czasie spotkania z szefami dykasterii Kurii Rzymskiej.

- „Kardynał Burke to mój wróg, a więc zabieram jego mieszkanie i pensję”

- miał powiedzieć biskup Rzymu.

Sprawę postanowił na łamach prezentującego linię Franciszka portalu „Where Peter Is” skomentować brytyjski dziennikarz i znany biograf papieża Austen Ivereigh, który relacjonuje swoje spotkanie z Ojcem Świętym z poniedziałku. Ten miał mu potwierdzić, że rzeczywiście planuje pozbawić kard. Burke’a mieszkania i pensji, ponieważ jego zdaniem hierarcha używa ich „przeciwko Kościołowi”. Franciszek miał przy tym zapewnić dziennikarza, że nie nazwał kardynała „swoim wrogiem”.

Kard. Burke jest kolejnym surowo ukaranym przez papieża Franciszka hierarchą w ostatnim czasie. Niedawno biskup Rzymu pozbawił urzędu innego swojego krytyka, bp. Josepha Stricklanda.

- „Franciszek potwierdził sankcje wobec kard. Burke'a. Smuto patrzeć, jak za tego pontyfikatu karze się prawych, wierzących biskupów, a wspiera otwartych heretyków. Bp Athanasius Schneider pisał, że cios w bp. Stricklanda to dopiero początek. Miał rację”

- komentuje na portalu X.com red. Paweł Chmielewski z PCh24.pl.