Klawiatury membranowe — tanie i dostępne w dużym wyborze

Klawiatura membranowa to jeden z najczęstszych wyborów większości użytkowników. Jeśli nie wiesz, na jaką klawiaturę się zdecydować i kierujesz się głównie jej ceną i wyglądem, najpewniej dokonasz zakupu klawiatury membranowej. Jest ona stosunkowo cicha w użytkowaniu, ma niski skok klawisza i dostępna jest zarówno jako klawiatura wyspowa, jak i płaska, nawiązująca do stylistyki klawiatur w laptopach. Technologia klawiatur membranowych została dopracowana w każdym możliwym zakresie, a użytkownicy mogą dla siebie wybierać klawiatury przewodowe i bezprzewodowe. Przewodowa klawiatura USB posiada przewód, który należy podłączyć do gniazda USB w komputerze. Za jego pomocą przesyłany jest sygnał, jak również dostarczane jest zasilanie do komputera. Rozwiązanie to ma wiele zalet, przede wszystkim technologia przewodowa jest odporna na różnego rodzaju zakłócenia. Drugą opcją jest klawiatura bezprzewodowa, wykorzystująca technologię radiową lub bluetooth. Klawiatury bezprzewodowe są szczególnie przydatne, jeśli często podłączamy je do innych urządzeń, a chcemy korzystać z własnej klawiatury, na której już przyzwyczailiśmy się szybko pisać. W przypadku klawiatur membranowych nie trzeba się liczyć z kosztownym wydatkiem. Przyzwoity model możemy kupić już w cenie do 100 złotych.

Klawiatury mechaniczne dla programistów

Klawiatura mechaniczna uważana jest za najbardziej pożądane rozwiązanie przez wszystkich, którzy dużo piszą na komputerze. Są to jednakowo programiści, redaktorzy, pisarze. Charakterystyczną cechą takich klawiatur jest ich sposób działania. Kiedy wciskamy klawisz w dół, uruchomiony zostaje specjalny mechanizm, który zamyka obwód i powoduje wysłanie odpowiedniego impulsu przypisanego do danego klawisza. Podczas korzystania z klawiatur mechanicznych słyszalny jest charakterystyczny dźwięk klawiszy, po którym najłatwiej rozpoznać, że dane urządzenie to właśnie mechaniczna klawiatura. Decydując się na klasycznego mechanika, trzeba się liczyć z nieco większym wydatkiem, średnio od 250 do 300 złotych i więcej za klawiaturę. I tutaj możemy pokusić się o klawiaturę przewodową, jak i bezprzewodową. Klawiatura przewodowa najczęściej posiadać będzie przewód USB, przy pomocy którego podłączymy klawiaturę do każdego komputera i laptopa. Klawiatury mechaniczne cechują się bardzo dużą żywotnością, przez co polecane są profesjonalnym użytkownikom.

Jaka klawiatura gamingowa?

Trzecim rodzajem klawiatur komputerowych jest klawiatura hybrydowa gamingowa, posiadająca kolorowe podświetlenie klawiszy RGB. Łączy ona w sobie zalety klawiatur mechanicznych i membranowych. Jest to urządzenie zaprojektowane i wykonane z myślą o wszystkich miłośnikach gier komputerowych, dla których ważna jest ergonomia, wyczuwalny skok każdego klawisza, a do tego atrakcyjny wygląd i bardzo duża wytrzymałość. Ergonomiczna klawiatura gamingowa posiada standardowy układ klawiszy QWERTY i bardzo często dodatkowe funkcje, które pozwalają sterować komputerem przy pomocy przycisków. Najtańsze klawiatury gamingowe kosztują już od 100 złotych, przy czym za urządzenie dobrej jakości trzeba zapłacić około 200 i więcej złotych. Co jest ważne w przypadku klawiatur gamingowych?

  • Możliwość definiowania i wyłączania poszczególnych klawiszy;

  • Duży wybór programowalnych przycisków;

  • Podświetlane klawisze, które w razie potrzeby można wyłączyć;

  • Klawisze numeryczne na osobnym sektorze (klawiatura numeryczna).

Klawiatura podświetlana to nie tylko designerski dodatek, ale również praktyczne i bardzo przydatne rozwiązanie, szczególnie dla osób, które lubią grać nocami, przy zgaszonym świetle.

Co lubi, a czego nie lubi klawiatura komputerowa?

Jeśli kupujesz nową klawiaturę mechaniczną lub klawiaturę membranową, powinieneś wiedzieć, jak się z nią prawidłowo obchodzić. Dzięki temu będzie ci służyć długo i bezawaryjnie. Klawiatury przede wszystkim nie lubią wilgoci ani jedzenia. Dostające się pomiędzy klawisze zanieczyszczenia, mogą pogarszać pracę urządzenia. Jest to szczególnie istotne w klawiaturze membranowej, która pozostaje wrażliwa nawet na minimalne ilości wilgoci. Zakup klawiatury mechanicznej, mimo iż droższy od klawiatur membranowych, daje użytkownikom większe poczucie bezpieczeństwa o ich działanie. Dobra klawiatura może również być wodoodporna, co przydaje się wtedy, jeśli korzystamy z niej na zewnątrz, np. w terenie. Pewną ciekawostką mogą być klawiatury nożycowe, instalowane w urządzeniach Apple, Macbookach. Były to przez długi czas dosyć awaryjne klawiatury, jednak obecnie problem ich awaryjności został rozwiązany.