Papież Franciszek zostanie pochowany zgodnie ze zmianami, które sam wprowadził do rytu papieskich pogrzebów stwierdzając, że chce „aby czuwanie i pogrzeb papieży były takie, jak każdego innego dziecka Kościoła”. Najważniejsza z tych zmian dotyczy wystawienia ciała papieża w trumnie, a nie jak było to dotychczas – na samym tylko katafalku. Tak też wystawiono ciało Franciszka w Bazylice św. Piotra, przed którą od środy rana ustawiają się tłumy wiernych, chcących pożegnać zmarłego Biskupa Rzymu. W ciągu tylko pierwszej doby od wystawienia ciała Ojca Świętego, bazylikę nawiedziło 50 tys. osób. Jeszcze dziś, do godz. 19:00, wierni mogą oddać Papieżowi cześć przy otwartej trumnie. Zgodnie z życzeniem Ojca Świętego, jego ciało nie spoczęło w trzech połączonych ze sobą trumnach z cyprysu, ołowiu i dębu, jak było to w przypadku jego poprzedników, a jedynie w cynkowej i drewnianej. Ceremonię zamknięcia trumny zaplanowano dziś na godz. 20:00.

Msza święta pogrzebowa

Mszy świętej pogrzebowej, która rozpocznie się jutro o godz. 10:00 na Placu Świętego Piotra, będzie przewodniczył dziekan Kolegium Kardynalskiego kard. Giovanni Battista Re. On również wygłosi homilię. Koncelebrowana przez patriarchów, kardynałów, arcybiskupów, biskupów i prezbiterów liturgia będzie przebiegała podobnie jak każda Msza święta pogrzebowa. Po modlitwie po Komunii świętej odbędzie się obrzęd modlitwy Kościoła rzymskiego, który rozpocznie śpiew Litanii do Wszystkich Świętych. Następnie będzie miała miejsce modlitwa Kościołów wschodnich. Inaczej niż cała, prowadzona po łacinie liturgia, ta modlitwa odbędzie się w języku greckim. Następnie, po krótkiej modlitwie w ciszy, kardynał dziekan pokropi wodą święconą i okadzi trumnę Papieża. Towarzyszyć temu będzie śpiew Responsorium. Wzniesioną przez kardynała dziekana modlitwą zakończy się Msza święta (będzie to około godz. 12:00) i rozpocznie się procesja do Bazyliki Matki Bożej Większej, w której pochowany zostanie Franciszek.

Procesja do miejsca pochówku

Ostatnim papieżem pochowanym poza Bazyliką Watykańską był zmarły w 1903 roku Leon XIII. Od 1914 roku wszyscy papieże byli chowani w podziemiach Bazyliki Świętego Piotra. Papież Franciszek zerwał z tą tradycją i wybrał na miejsce swojego pochówku Bazylikę Matki Bożej Większej, w której znajduje się ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – Ocalenie Ludu Rzymskiego. Franciszek wielokrotnie nawiedzał to miejsce, modląc się przed ikoną m.in. przed i po podróżach apostolskich. Decyzję, by zostać ósmym pochowanym w tej świątyni papieżem podjął w 2022 roku.

Po Mszy świętej trumna z ciałem Franciszka zostanie przeniesiona najpierw do Bazyliki Świętego Piotra, a tam ustawiona na otwartym samochodzie, którym zostanie przewieziona głównymi ulicami miasta do miejsca pochówku, mijając po drodze m.in. katedrę biskupa Rzymu – Bazylikę św. Jana na Lateranie. Za trumną pójdą członkowie Domu Papieskiego. Zza ustawionych barierek kondukt będą mogli obserwować wierni. Przejazd ma potrwać około pół godziny.

Pochówek

W Bazylice Matki Bożej Większej oczekiwać będą ubodzy, bezdomni, imigranci i więźniowie, którzy będą mieli przywilej jako ostatni pożegnać Franciszka. Następnie trumna zostanie wniesiona do Kaplicy Paulińskiej, gdzie na moment zostanie ustawiona przed ikoną Matki Bożej Salus Populi Romani. W ten symboliczny sposób Franciszek jeszcze raz spotka się z Matką Bożą w ikonie, którą tak umiłował. Później odbędzie się obrzęd pochówku, który z uwagi na swój prywatny charakter nie będzie już transmitowany. Trumna z ciałem Franciszka zostanie złożona w grobie obok Kaplicy Paulińskiej.

Papieża pożegnają możni i ubodzy

Stolica Apostolska spodziewa się, że w uroczystościach pogrzebowych może uczestniczyć ponad 250 tys. wiernych. Udział zapowiedziało 130 delegacji państwowych, w tym ok. 50 prezydentów i 10 monarchów. Obecny będzie prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski czy brytyjski następca tronu książę William. Polskę reprezentować będzie prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką. W pogrzebie udział wezmą również marszałek Sejmu Szymon Hołownia i wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.

Novendiali

Msza święta pogrzebowa będzie pierwszą z tzw. Mszy świętych żałobnych novendiali, odprawianych przez dziewięć kolejnych dni w intencji zmarłego papieża. Już od niedzieli grób Franciszka będą mogli odwiedzać w Bazylice matki Bożej Większej wszyscy wierni.