Gest pamięci i hołd dla Tadeusza Kościuszko

W przeddzień uroczystości Nawrocki złożył wieniec pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki – bohatera zarówno polskiej, jak i amerykańskiej walki o wolność. W rozmowie z Telewizją Republika podkreślił symbolikę tego miejsca: – Relacje Polski i Stanów Zjednoczonych opierają się na wspólnych wartościach: niepodległości, wolności i przywiązaniu do ojczyzny – zaznaczył.

Spotkanie z Polonią i przesłanie jedności

Głównym punktem wizyty był udział w Paradzie 3 Maja, której tradycja sięga 1891 roku. – Chciałem być tutaj z Polakami, bo Polska to wspólnota, która nie kończy się na granicach państwowych – mówił Nawrocki. Podczas spotkań z uczestnikami parady podkreślał, że pamięć o Konstytucji 3 Maja to nie tylko celebracja, ale i przypomnienie o potrzebie codziennego dbania o państwo. – To sygnał odpowiedzialności za wielkie dobro, jakim jest Polska – podkreślił.

Zgromadzeni na miejscu członkowie Polonii skandowali „Nasz prezydent!”, co pokazuje, że Nawrocki cieszy się zauważalnym poparciem wśród emigrantów.

Rozmowy w Białym Domu i polityczny wymiar wizyty

Podczas wcześniejszej części wizyty w Waszyngtonie Nawrocki uczestniczył w spotkaniach w Białym Domu, m.in. z byłym prezydentem Donaldem Trumpem i wpływowymi politykami Partii Republikańskiej. Jak sam relacjonował, rozmowy dotyczyły bezpieczeństwa, współpracy energetycznej oraz miejsca Polski w globalnej polityce. – Polska jest postrzegana jako kluczowy partner w Europie. Ale nie przyjechałem po poparcie. Przyjechałem rozmawiać o sprawach, które będą miały znaczenie, gdy zostanę prezydentem – wyjaśniał.

Wieloletnia współpraca z diasporą

Nawrocki przypomniał, że nie jest to jego pierwsze spotkanie z Polonią w Chicago. – Współpracuję z nią od lat, to dla mnie bardzo ważne środowisko – lojalne, patriotyczne, dbające o pamięć historyczną – podkreślił w rozmowach z dziennikarzami.

Obecność innych polityków

W Chicago obecny był także senator Grzegorz Schetyna, który w swoim wystąpieniu zwracał uwagę na historyczne znaczenie Konstytucji 3 Maja jako aktu odwagi i racjonalizmu. – Dzielimy się dzisiaj duchem wolności i demokracji z Polonią i przyjaciółmi Ameryki. To dzień, który łączy przeszłość z teraźniejszością – mówił.