Konsorcjum będzie produkowało na terenie Polski czołgi K2PL i wozy towarzyszące dla Wojska Polskiego.

- „Dzisiejsza umowa stanowi ważny moment we wzajemnej współpracy Polskiej Grupy Zbrojeniowej i naszego południowokoreańskiego partnera, którym w przypadku czołgów jest Hyundai Rotem. Konsorcjum, które zawiązaliśmy, jest podstawą do naszych dalszych rozmów na temat zaangażowania pozostałych spółek grupy w roli podwykonawców przy produkcji czołgów K2PL. Teraz w ramach dialogu z Zamawiającym, czyli Agencją Uzbrojenia, ustalimy szczegóły dotyczące zamówienia”

- wyjaśnił prezes zarządu PGZ Sebastian Chwałek.

K2 Black Panther to południowokoreański czołg podstawowy generacji 3+ będący na wyposażeniu koreańskiej armii od 2014 roku. Jego podstawowym uzbrojeniem jest gładkolufowa armata kalibru 120 mm z automatem ładowania. Trzyosobowa załoga czołgu ma też do dyspozycji 7,62 mm karabin maszynowy oraz 12,7 mm wielkokalibrowy karabin maszynowy (WKM). Jego opancerzenie w standardowej konfiguracji zapewnia wysoką odporność balistyczną i przeciwminową, ale może być uzupełnione o aktywne systemy ochrony typu soft kill (VIRSS) i hard kill (KAPS). Napęd maszyny to silnik wysokoprężny o mocy 1500 KM z automatyczną skrzynią biegów.

Polska zamówiła w Korei 1000 czołgów K2. 180 sztuk maszyn dla Polski zostanie wyprodukowanych w Korei, a pozostałe będą częściowo lub w całości produkowane w Polsce. Pierwsze czołgi są już na wyposażeniu 16. Dywizji Zmechanizowanej. Prezydent Andrzej Duda i wicepremier Mariusz Błaszczak obserwowali dziś na poligonie w Orzyszu szkolenie strzeleckie koreańskich czołgów oraz samobieżnych armatohaubic K9 Thunder.